administracja studia opis

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu administracja studia opis. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące administracja studia opis.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Prof. Eisler: Jest jak w PRL. Chęć zrobienia kariery jest poza ustrojami i epokami historycznymi

  Prof. Eisler: Jest jak w PRL. Chęć zrobienia kariery jest poza ustrojami i epokami historycznymi

  - Nie chodziło tylko o lęk przed UB. To była suma drobniejszych obaw. Można było nie pójść na pochód, ale pojawiał się niepokój, że mogą za to nie przyjąć dziecka na studia. I te lęki przetrwały stalinizm, towarzyszyły nam do zmiany ustroju - mówi Jerzy Eisler w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

  czytaj więcej

 • Rulewski: Wałęsa okrada członków Solidarności. I za nic nie zamierza przepraszać [WYWIAD]

  Rulewski: Wałęsa okrada członków Solidarności. I za nic nie zamierza przepraszać [WYWIAD]

  - Sądzę, że została przez niego przekroczona granica godności, bo sprzedawanie swoich kolegów za pieniądze, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i rodzinie jeszcze da się jakoś wytłumaczyć i rozgrzeszać. Natomiast nie da się rozgrzeszać sprzedawania kolegów po to, by kupować sobie wygodne i dobre życie - mówi w wywiadzie dla DGP o Lechu Wałęsie senator Jan Rulewski.

  czytaj więcej

 • Królikowski: Sędziowie to nie superwybitne jednostki. Potrafią bić się o wszystko [WYWIAD]

  Królikowski: Sędziowie to nie superwybitne jednostki. Potrafią bić się o wszystko [WYWIAD]

  - Nie ma sensu patrzenie na sądy przez pryzmat jednostek. Ani środowisko sędziów nie jest tak skorumpowane i zepsute, jak twierdzą niektórzy, ani nie są to superwybitne jednostki - mówi w wywiadzie dla DGP Michał Królikowski, prawnik, adwokat, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Doradza prezydentowi Andrzejowi Dudzie w pracach nad propozycjami reformy sądownictwa.

  czytaj więcej

 • Uzasadnienie kary, nałożonej na spółkę TVN SA. Oto dokument KRRiT

  Uzasadnienie kary, nałożonej na spółkę TVN SA. Oto dokument KRRiT

  KRRiT opublikowało komunikat dotyczący uzasadnienia kary, nałożonej na spółkę TVN SA. "Wymierzając karę organ uwzględnił przesłanki ustawowe, określone w art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. zakres i stopień szkodliwości naruszenia oraz dotychczasową działalność nadawcy" - czytamy m.in. w uzasadnieniu. Poniżej pełna treść dokumentu.

  czytaj więcej

 • Wielka mi pani magister: Mobbing wśród pielęgniarek jest codziennością

  Wielka mi pani magister: Mobbing wśród pielęgniarek jest codziennością

  Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarami mobbingu. Ale rzadko chcą o tym opowiadać. Wolą zacisnąć zęby, a być może uda się przeczekać najgorsze.

  czytaj więcej

 • Prawda o polskich prekariuszach: Śmieciówki to dla nich normalność, wsparcia szukają u psychologa

  Prawda o polskich prekariuszach: Śmieciówki to dla nich normalność, wsparcia szukają u psychologa

  Zaskoczyło nas, jak duża część badanych prekariuszy korzystała z różnego rodzaju terapii. Efekty niestabilnego zatrudnienia mogą negatywnie wpływać na kondycję zdrowotną społeczeństwa - mówią Jan Czarzasty i Adam Mrozowicki.

  czytaj więcej

 • Komisja śledcza ds. VAT wezwała pierwszych pięciu świadków

  Komisja śledcza ds. VAT wezwała pierwszych pięciu świadków

  Komisja przychyliła się do moich wniosków i wezwała pierwszych pięciu świadków: Witolda Modzelewskiego, Jana Vincenta-Rostowskiego, Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Andrzeja Czumę i Andrzeja Seremeta - poinformował szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała po zakończenia czwartkowego posiedzenia.

  czytaj więcej

 • Escape roomy: Wymogi prawne są, ale zabrakło świadomości i kontroli

  Escape roomy: Wymogi prawne są, ale zabrakło świadomości i kontroli

  Nieprawdą jest, że wystarczy zarejestrować działalność. Trzeba również spełniać wymogi określone w przepisach, m.in. przeciwpożarowych i budowlanych

  czytaj więcej

 • Anna Karbownik. Zostawiła palestrę na rzecz pisania i stworzyła serię książek o hiszpańskiej inkwizycji

  Anna Karbownik. Zostawiła palestrę na rzecz pisania i stworzyła serię książek o hiszpańskiej inkwizycji

  „Prawo, a szczególnie prawo karne to było moje powołanie, ale jednak do pisania zawsze ciągnęło mnie najbardziej”- rozmowa z Anną Karbownik prawniczką, adwokatką, która zostawiła palestrę na rzecz pisania i stworzyła serię książek o hiszpańskiej inkwizycji.

  czytaj więcej

 • Albert Paweł Kołodziejski nowym szefem Polskiego Związku Łowieckiego

  Albert Paweł Kołodziejski nowym szefem Polskiego Związku Łowieckiego

  Minister środowiska Henryk Kowalczyk powołał we wtorek Alberta Pawła Kołodziejskiego na nowego przewodniczącego zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego i Łowczego Krajowego - poinformował resort. Jego poprzednik, Piotr Jenoch zrezygnował z pełnienia tych funkcji 23 stycznia.

  czytaj więcej

 • Wiceszef KAS: Tu nie ma miejsca na nudę [WYWIAD]

  Wiceszef KAS: Tu nie ma miejsca na nudę [WYWIAD]

  -Jeśli ktoś w KAS chce dynamicznej służby, to ją znajdzie. Jeśli jest specjalistą od techniki, to może konstruować dla nas nawet gadżety Bonda. Jeżeli zaś woli pracę za biurkiem i bezpośrednią obsługę podatników, to też w KAS ma do tego pole. Pracownik cywilny, który lubi pracę dynamiczną i pełną adrenaliny może dostać propozycję bycia funkcjonariuszem. Jesteśmy elastyczni - mówi nadinspektor Piotr Walczak, wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Jak się przygotować do białej listy podatników i obowiązkowego split paymentu ?

  Jak się przygotować do białej listy podatników i obowiązkowego split paymentu ?

  Firma Rakow SA zajmuje się działalnością produkcyjną i handlową, w ramach której współpracuje z licznymi kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. Do tej pory nie miała do czynienia z towarami objętymi potencjalną odpowiedzialnością solidarną w VAT. Z kolei odwrotne obciążenie w transakcjach krajowych wystąpiło raz czy dwa razy w całej historii firmy, przy okazji wymiany większej partii laptopów. Z tego powodu zarząd spółki niespecjalnie interesował się dotychczas tego rodzaju szczególnymi mechanizmami wprowadzanymi przez prawodawcę w celu eliminowania unikania przez podatnika opodatkowania czy wyłudzania VAT. Oczywiście główna księgowa firmy, pani Barbara, stara się być na bieżąco, czyta prasę, udziela się na forach internetowych i chodzi na szkolenia, jednak dotyczyło to raczej zwykłych, bieżących zagadnień związanych z rozliczeniami podatkowymi, a nie procedur „szczególnego zastosowania” (jak zwykła je nazywać).

  czytaj więcej

 • Wiemy już kto zastąpi Łukasza Piebiaka. Kim jest nowy wiceminister sprawiedliwości?

  Wiemy już kto zastąpi Łukasza Piebiaka. Kim jest nowy wiceminister sprawiedliwości?

  Anna Dalkowska została powołana w poniedziałek na funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - poinformował PAP rzecznik tego resortu Jan Kanthak. Wiceminister Dalkowska zajmie się m.in. nadzorem i organizacją sądownictwa.

  czytaj więcej

 • Rekordowe wpływy z CIT. W tym roku będą wyższe niż zakładane w budżecie

  Rekordowe wpływy z CIT. W tym roku będą wyższe niż zakładane w budżecie

  Dane o wpływach z CIT pokazują, że dochody z tego podatku będą wyższe niż zakładane w budżecie na 2019 r., a całkowita ściągalność CIT powinna sięgnąć 50 mld zł – poinformował w środę dyrektor departamentu podatków dochodowych Ministerstwa Finansów Maciej Żukowski.

  czytaj więcej

 • Szef z karuzeli podatkowej i wywiad skarbowy. Kto był mózgiem? [Śledztwa DGP]

  Szef z karuzeli podatkowej i wywiad skarbowy. Kto był mózgiem? [Śledztwa DGP]

  Podejrzewany o pełnienie roli mózgu grupy wyłudzającej VAT były dyrektor w Ministerstwie Finansów został wyrzucony, gdy wzięto pod lupę jego oświadczenia majątkowe.

  czytaj więcej

 • Jan Grabiec szefem sejmowej komisji cyfryzacji

  Jan Grabiec szefem sejmowej komisji cyfryzacji

  Jan Grabiec (KO) został jednogłośnie wybrany w czwartek na szefa sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

  czytaj więcej

 • Ustawa o finansach publicznych. Wyciąg z przepisów dla samorządów [KOMENTARZ]

  Ustawa o finansach publicznych. Wyciąg z przepisów dla samorządów [KOMENTARZ]

  Głównym tematem ostatniej, piątej części komentarza do ustawy o finansach publicznych (u.f.p.) jest wykonywanie budżetu. Poprzednie rozdziały samorządowego działu V u.f.p. dotyczyły planowania finansowego, zarówno w perspektywie rocznej – mającej w polskim systemie finansów publicznych charakter podstawowy – jak i wieloletniej. Ostatni rozdział skupia się na regulacjach dotyczących realnej gospodarki finansowej JST, chociaż ujętej od strony związków z planowaniem – jako realizacja budżetów i planów finansowych.

  czytaj więcej

 • Ast, Gasiuk-Pihowicz i Senyszyn wśród posłów zgłoszonych do KRS

  Ast, Gasiuk-Pihowicz i Senyszyn wśród posłów zgłoszonych do KRS

  Poseł PiS Marek Ast, posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz i posłanka Lewicy Joanny Senyszyn są wśród posłów zgłoszonych na członków Krajowej Rady Sądownictwa; listę opublikowano we wtorek wieczorem na stronie internetowej Sejmu. Łącznie zgłoszono sześcioro posłów.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Jedną z kompetencji jednostek samorządu terytorialnego jako organów prowadzących szkoły jest ustalenie wysokości i warunków przyznawania dodatków do pensji nauczycieli. Po raz pierwszy ustawodawca ją ograniczył. Odgórnie ustalił bowiem minimalną wysokość dodatku za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Od 1 września 2019 r. nie może być ona niższa niż 300 zł. Rozwiązanie to, wprowadzone komentowaną ustawą z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1287; dalej: ustawa zmieniająca), wywołało więcej kontrowersji. Otóż w nowym art. 34a Karty nauczyciela (dalej: KN) określono, że dodatek ten przysługuje za wychowawstwo klasy. Funkcję wychowawcy wykonują także przedszkolanki. Sęk w tym, że w przedszkolach nie ma klas, a są oddziały. Czy zatem ten dodatek należy się nauczycielom w tych placówkach? Spory na ten temat miała uciąć nowelizacja rozporządzenia wykonawczego, w której minister edukacji narodowej wyraźnie wskazał, że tym nauczycielom dodatek również się należy. Czy ta zmiana ucina wszystkie spekulacje? Niestety nie. Przede wszystkim wątpliwości dotyczą tego, czy minimalna wysokość dodatku obejmuje także nauczycieli przedszkoli. Samorząd uważa, że nie. Dlatego w niektórych nowelizacjach regulaminów wynagradzania uchwalonych przez rady gmin nie zagwarantowano dla przedszkolanek tego dodatku w wysokości 300 zł.

  czytaj więcej

 • Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Ustawa z 14 grudnia 2016 r. − Prawo oświatowe (wyciąg) (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2198) – cz. 1. Po nie do końca udanej reformie szkolnictwa zawodowego ustawą z 2011 r. przyszła kolejna próba uzdrowienia kształcenia branżowego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej