Nieruchomości

18 listopada 2018 r.

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego.

Podział mieszkania na dwa odrębne lokale. Jak to zrobić?18 listopada 2018 r.

Jeden lokal mieszkalny można podzielić na dwa odrębne jeśli jest to możliwe technicznie, zgodnie z prawem budowlanym, oraz pozwala na to sytuacja prawna. Do przeprowadzenia podziału potrzebna jest dokumentacja inwentaryzacyjna, urzędowe zaświadczenie o samodzielności lokalu oraz: umowa w formie aktu notarialnego, orzeczenie sądu albo jednostronna czynność prawna właściciela podzielonej nieruchomości.

17 listopada 2018 r.

Umowa pośrednictwa w sprzedaży domu jest ważna nawet wtedy, gdy nie ma zgody małżonka

Umowa pośrednictwa w sprzedaży domu jest ważna nawet wtedy, gdy nie ma zgody małżonka 17 listopada 2018 r.

Prowadzę firmę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a dodatkowo – w ramach usług – współpracuję z doradcami kredytowymi: kontaktuję ich z potencjalnymi nabywcami oferowanych przeze mnie nieruchomości. Kilka tygodni temu podpisałem umowę pośrednictwa z właścicielem domu. Ustaliliśmy moje wynagrodzenie w wysokości 3 proc. brutto ceny sprzedaży nieruchomości. Sprzedający oprócz zlecenia mi pośrednictwa w zbyciu nieruchomości zawiesił na obiekcie banner informujący o zamiarze sprzedaży. Na tę informację zareagowali potencjalni kupcy. Jednak zadzwonili do mojej firmy, by przy zakupie domu skorzystać z pomocy doradców kredytowych.

14 listopada 2018 r.

Pytanie zadała kobieta, która przez 18 lat była właścicielką gruntu.

Sprzedaż działki zamiennej także z podatkiem14 listopada 2018 r.

 Kto został wywłaszczony z nieruchomości w zamian za inne grunty, musi odczekać pięć lat z ich sprzedażą, chyba że pieniądze ze zbycia przeznaczy na własny cel mieszkaniowy. W przeciwnym razie trzeba zapłacić 19-proc. PIT – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

13 listopada 2018 r.

Przedprocesowe rozmowy stron to budowlany poker

Budowlany poker, czyli wykonawca nie może nie iść do sądu [FELIETON]13 listopada 2018 r.

Branża od kilku miesięcy alarmuje, że budownictwo jedzie na oparach. Skokowy wzrost kosztów pracy i materiałów budowlanych sprawiają, że wyniki finansowe firm pikują. W przypadku kontraktów zawartych przed kilkunastoma miesiącami wykonawcom zostaje kalkulowanie ile, a nie czy będą musieli dołożyć do projektu. Mając przed sobą perspektywę konta bankowego świecącego pustkami, firmy coraz częściej stają przed wyborem, czy skierować na wokandę sądową tematy sporne, z których mogą uzyskać pieniądze.

11 listopada 2018 r.

Postanowienie wójta o podziale kosztów wydaje się uzasadnione.

Koszty postępowania rozgraniczającego nieruchomości ponosi nie tylko wnioskodawca 11 listopada 2018 r.

Jestem przedsiębiorcą. Moja nieruchomość, na której znajduje się magazyn, graniczy z nieruchomością innego podmiotu. Wystąpił on do urzędu miasta z wnioskiem o rozgraniczenie naszych nieruchomości, a burmistrz obciążył nas obu kosztami rozgraniczenia – po połowie. Czy to uzasadnione, skoro nie ja złożyłem wniosek? Poza tym wiele lat temu toczyło się już podobne postępowanie między nami.

2 listopada 2018 r.

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwi ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego: Urzędy powinny przygotować zaświadczenia2 listopada 2018 r.

Urzędy powinny jak najszybciej przygotowywać zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - powiedział PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, powinny także przygotować informację o wysokości opłaty przekształceniowej, która będzie wykazywana w zaświadczeniu i podjąć uchwały o bonifikacie, na jaką można liczyć.

29 października 2018 r.

Koniec górki na rynku mieszkań29 października 2018 r.

Ten rok będzie pierwszym od ośmiu, w którym sprzedaż nowych lokali zmaleje. Analitycy prognozują, że tylko na sześciu głównych rynkach (w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu, w Trójmieście, Poznaniu i Łodzi) spadnie o ponad 14 proc., do 62,5 tys. sztuk. Deweloperzy przekonują, że do załamania sprzedaży jeszcze daleko, bo sytuacja od strony popytowej jest zdrowa. A to, co się teraz dzieje, to naturalny cykl charakterystyczny dla branży.

Polecane

Galerie

Polecane