Małe i średnie przedsiębiorstwa

1 lutego 2019 r.

Beton z wyburzanych konstrukcji zasługuje na drugie życie.

Odzyskujemy papier z makulatury i szkło z butelek. A dlaczego nie kruszywo i cement ze starego betonu?1 lutego 2019 r.

Trwa szósta edycja konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”, do którego zaprosiliśmy polskie uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN. Do 17 maja w Magazynie DGP będziemy opisywać wynalazki nominowane przez naszą redakcję do nagrody głównej, wybrane spośród 54 prac nadesłanych przez uczelnie oraz instytuty.

22 stycznia 2019 r.

W pierwszym odcinku komentarza omawiamy regulacje dotyczące charakteru zarządu sukcesyjnego, sposobu jego ustanowienia oraz zarządu przedsiębiorstwem w spadku do dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego.

Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 1) [KOMENTARZ]22 stycznia 2019 r.

Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. poz. 1629) weszła w życie 25 listopada 2018 r. Ten długo oczekiwany przez przedsiębiorców akt prawny reguluje zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, oraz kontynuowania działalności z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

1 stycznia 2019 r.

Firma, przedsiębiorca

Pakiet MŚP od 2019. Jakie uproszczenia dla przedsiębiorców1 stycznia 2019 r.

Uznanie wartości pracy małżonka za koszt podatkowy; jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł czy zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP dla blisko 6 mln pracowników najmniej wypadkowych branż- to rozwiązania z pakietu MŚP, które obowiązują od wtorku.

29 grudnia 2018 r.

Aby skorzystać z Małego ZUS-u, przedsiębiorcy powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem zawartym w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do dnia 8 stycznia 2019 r.

Od stycznia wchodzi w życie Mały ZUS dla jednoosobowych firm 29 grudnia 2018 r.

We wtorek, 1 stycznia, wchodzi w życie Mały ZUS dla najmniejszych firm, czyli nowe rozliczenie uzależniające składkę na ubezpieczenie społeczne od uzyskanego przychodu - mówi PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Podkreśla, że jest to rozwiązanie dobrowolne.

27 grudnia 2018 r.

Rzeczniczka zwróciła ponadto uwagę, że przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z małego ZUS, ponieważ warunkiem płacenia niższych składek jest prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej przez 60 dni w poprzednim roku.

Od Nowego Roku możliwość skorzystania z tzw. małego ZUS27 grudnia 2018 r.

Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowej ulgi, tzw. małego ZUS; osoby które prowadzą działalność na niewielką skalę, będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

21 grudnia 2018 r.

Co istotne, „mały ZUS” pozwala na obniżenie podstawy wymiaru składek tylko w przypadku ubezpieczeń społecznych.

Jak przejść na mały ZUS? Krok po kroku21 grudnia 2018 r.

Już od nowego roku drobni przedsiębiorcy mogą płacić niższe składki. Ale aby mieć taką możliwość, trzeba uczynić zadość kilku obowiązkom. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, odpowiedzialne za stworzenie przepisów, przygotowało instrukcję. Publikujemy ją jako pierwsi.

Galerie

Polecane