Zdrowie

11 października 2019 r.

Postulaty to jedno, drugie – to sposób ich wprowadzenia w życie. Zazwyczaj to o szczegóły wszystko się rozbija. Przy opiece nad osobami starszymi wszyscy mówią o potrzebie wsparcia ich w środowisku domowym przez asystentów, politycy są też zgodni, że nakłady na służbę zdrowia potrzebują gwarantowanego wsparcia z budżetu, a problem kadrowy związany jest nie tylko ze zwiększeniem wynagrodzeń, ale także zmniejszeniem biurokracji.

Pakt dla zdrowia, niemal jednym głosem. Co o zdrowiu mówią partie przed wyborami11 października 2019 r.

Gdyby ukryć nazwiska rozmówców, ciekawe jak szybko czytelnicy rozpoznaliby, kto do jakiej partii należy. Szczegóły rozwiązań nieco się różnią, lecz w ścieżce dojścia do celów nie ma dużego rozdźwięku. Oczywiście tylko w tych kwestiach, które poruszyliśmy – dotyczących zaledwie kilku problemów związanych z naprawą systemu ochrony zdrowia. To niektóre postulaty, które znalazły się w Pakcie dla Zdrowia 2030, który z inicjatywy DGP podpisali przedstawiciele największych ugrupowań.

10 października 2019 r.

Szpitale wskazują, że leczenie najdroższymi lekami – które są finansowane w ramach programów lekowych – jest trudne

Brak leków na raka10 października 2019 r.

Nowoczesny preparat na raka piersi do wczoraj nadal był niedostępny – przynajmniej w części szpitali, pomimo że producent obiecał, że dostaną go za symboliczną złotówkę.

10 października 2019 r.

Pierwszy raz od 1990 zmalała średnia oczekiwana długość życia Polaków: dziewczynki, które urodziły się w 2018 będą żyły średnio 77,9 lat, a chłopcy 73,9; urodzone w 2017 roku odpowiednio 78 i 73,9 lat.

Stracone cztery lata. W tym czasie swoją ochronę zdrowia poprawiła Bośnia i Hercegowina, Serbia oraz Czarnogóra. Polska znowu spada w rankingach10 października 2019 r.

Cztery lata temu podsumowując kadencję Platformy Obywatelskiej napisałam, że Polska spadła w tym czasie we wszystkich możliwych rankingach. Cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości jeszcze pogorszyło ten stan. A opinia, że wynika to ze spuścizny poprzedników jest tylko częściowo prawdziwa.

9 października 2019 r.

Leszek Stabrawa, prezes Alphamed

Leszek Stabrawa o zmianach nawyków zdrowotnych Polaków9 października 2019 r.

- Nawyki prozdrowotne są bardzo istotne. To najłatwiejsza inwestycja. 30 lat temu, wyjeżdżając do krajów zachodnich, byliśmy zdziwieni, jak wiele osób biega. Wtedy w Polsce robili to jedynie zapaleńcy. W tym momencie bieganie jest u nas absolutnie powszechne – mówi w rozmowie z DGP Leszek Stabrawa, prezes Alphamed.

9 października 2019 r.

Gerben Klein-Nulent, Prezes Królewskiego Holenderskiego Stowarzyszenia Farmaceutycznego (KNMP)

NPBP: Czy farmaceuci mogą uzdrowić system zdrowia?9 października 2019 r.

Ochrona życia i zdrowia obywateli jest jednym z najistotniejszych elementów dobrobytu, ale również kluczowym wyzwaniem, z jakim trzeba się zmierzyć w Polsce w nadchodzących latach. O tym, że starzenie się społeczeństwa to trend ogólnoświatowy, powszechnie wiadomo.

9 października 2019 r.

pielęgniarka pacjent

Porada pielęgniarska – jeszcze w tym miesiącu9 października 2019 r.

Chirurgia ogólna, diabetologia, kardiologia oraz położnictwo i ginekologia – w tych dziedzinach w pierwszej kolejności wyodrębniona zostanie porada pielęgniarki i położnej. Rozporządzenie, które definiuje ją jako odrębne świadczenie, zostało już opublikowane.

7 października 2019 r.

Od niedawna rodzice hospitalizowanych dzieci zwolnieni są z dodatkowych opłat. Takie samo uprawnienie dotyczy osób opiekujących się pacjentami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Rodzic za darmo w szpitalu także przy dziecku w śpiączce7 października 2019 r.

Od niedawna rodzice hospitalizowanych dzieci zwolnieni są z dodatkowych opłat. Takie samo uprawnienie dotyczy osób opiekujących się pacjentami ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Teraz będą oni mogli bezpłatnie towarzyszyć również swoim podopiecznym będącym w śpiączce.

Polecane