Ekologia

27 maja 2020 r.

śmieci

Spalarnie planowane centralnie czy wolnorynkowo27 maja 2020 r.

DGP ustalił, że Ministerstwo Klimatu rozważa zmianę zasad, na jakich miałyby w Polsce powstać instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Zamiast odgórnie ustalonej listy inwestycji dopuszczonych do budowy miałyby one powstawać w warunkach rynkowych, ale też bez rządowego wsparcia

27 maja 2020 r.

MPN 8, fot. Maciek Suchorabski

Tak wygląda nowa droga przez Magurski Park Narodowy. Czy inwestycja stanowi zagrożenie dla dzikiej przyrody?27 maja 2020 r.

Remont drogi R1909 Krempna – Żydowskie – Ożenna, prowadzącej przez środek Magurskiego Parku Narodowego, doprowadził do sporów pomiędzy władzami parku, organizacjami przyrodniczymi i powiatem jasielskim. Po oddaniu inwestycji do użytku, pojechaliśmy sprawdzić, jak wygląda nowa trasa. Próbujemy też znaleźć odpowiedź na pytanie, czy inwestycja została wykonana bez naruszenia prawa i czy na pewno nie szkodzi dzikiej przyrodzie.

22 maja 2020 r.

Politechnika Poznańska Wydział Inżynierii Mechanicznej dr inż Mateusz Barczewski oraz dr inż Danuta Matykiewicz, fot. Bartosz Jankowski

Co mają ze sobą wspólnego tłuczeń kolejowy i jednorazowy kubek do piwa? [EUREKA DGP]22 maja 2020 r.

Kiedy mówimy „bazalt”, to pierwszym skojarzeniem nie jest technologia wzmocnienia i obniżki kosztów produkcji tworzyw sztucznych. Niesłusznie. Z kolei kiedy myślimy o tworzywach sztucznych, to na myśl przychodzi nam coś użytecznego, ale niezbyt przyjaznego środowisku. Też niesłusznie, bo nie wszystkie tworzywa są „sztuczne”. Niektóre z nich składają się z substancji pochodzenia naturalnego, jak polilaktyd, który powstaje przez połączenie ze sobą w łańcuch wielu cząsteczek kwasu mlekowego występującego naturalnie np. w jogurtach albo kiszonkach.

21 maja 2020 r.

Tramwaj w Olsztynie

Miasta otwierają się na zieloną rewolucję21 maja 2020 r.

Przemyślana i konsekwentna polityka zrównoważonego rozwoju oraz inspirowanie mieszkańców do zmiany nawyków są kluczowe w walce z negatywnymi skutkami kryzysu klimatycznego. Dlatego to właśnie w miastach rozgrywa się prawdziwa zielona rewolucja. Coraz więcej samorządowców zdaje sobie z tego sprawę wpisując cele ekologiczne do miejskich strategii i budżetów.

Galerie