Wiadomości

30 września 2020 r.

Co jednak z kierowcami, którzy do tej pory nie zdobyli wymaganych nowelizacją uprawnień?

Od 1 października wchodzi lex Uber: Wszystkie usługi taksówkarskie tylko z licencją30 września 2020 r.

Jutro wchodzi w życie zasadnicza część przepisów nowelizacji ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 1180), potocznie zwana lex Uber. Ma ona ujednolicić warunki prowadzenia działalności taksówkarskiej. Wszystkie firmy funkcjonujące na tym rynku od czwartku będą musiały działać w oparciu o licencję pośrednictwa przy przewozie osób oraz zatrudniać tylko i wyłącznie kierowców, którzy posiadają licencję taxi.

25 września 2020 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Szwarccharakter, ale tolerancyjny25 września 2020 r.

Słyszeliście zapewne, że koncern Unilever – w ramach szerzenia polityki miłości, pojednania i tolerancji – postanowił zmienić nazwę jednego ze swoich produktów. Otóż popularny przede wszystkim w Niemczech sos cygański Knorra będzie od teraz sosem paprykowym po węgiersku.

20 września 2020 r.

Spółka podejmując prace bez uzyskania odpowiedniej decyzji, naraża się na karę pieniężną. Zgodnie bowiem z art. 40 ust. 12 pkt 1 ww. ustawy za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia lub bez zawarcia odpowiedniej umowy zarządca drogi wymierza (w drodze decyzji administracyjnej) karę pieniężną w wysokości 10-krotności opłaty ustalanej zgodnie z ust. 4–6.

Nic nie usprawiedliwi zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia 20 września 2020 r.

Nasza spółka złożyła wniosek do urzędu gminy o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego – w tym chodnika – w związku z budową przyłącza światłowodowego do jednego z budynków. Jednak od kilku tygodni nie może doczekać się decyzji, a terminy naglą. Czy możemy przystąpić do prac przed uzyskaniem decyzji?

14 września 2020 r.

Star Taxi App zawiera umowy o świadczenie usług bezpośrednio z kierowcami taksówek, posiadającymi zezwolenie na wykonywanie usługi przewozu taksówkowego, lecz ani nie prowadzi ich selekcji, ani też rekrutacji

Samo łączenie pasażera z taksówkarzem nie jest usługą dyspozytorską14 września 2020 r.

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię w sprawie rumuńskiej aplikacji Star Taxi App. Zdaniem prof. Macieja Szpunara samo umożliwienie nawiązania bezpośredniego kontaktu klientów i kierowców taksówek za pomocą aplikacji elektronicznej stanowi usługę społeczeństwa informacyjnego. A to oznacza, że nie można w tym przypadku żądać spełniania wymogów np. związanych z licencjami taksówkarskimi czy pośrednictwa przy przewozie osób.