Uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu Uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące Uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Szybkie decyzje w sprawie szybkich mieszkań

  Szybkie decyzje w sprawie szybkich mieszkań

  Za cenę prostszej i szybszej budowy mieszkań rząd chce dać deweloperom zielone światło do realizacji nowych inwestycji bez oglądania się na plany zagospodarowania przestrzennego czy przepisy środowiskowe.

  czytaj więcej

 • Trzy największe obawy związane ze specustawą mieszkaniową

  Trzy największe obawy związane ze specustawą mieszkaniową

  Apokaliptyczne wizje marnej jakości bloków budowanych w szczerym polu kontra tysiące nowych mieszkań w rozsądnych cenach – rządowa specustawa mieszkaniowa rozpala emocje. Jej projekt trafił właśnie do konsultacji społecznych. Mają potrwać do końca marca. W połowie roku specustawa ma zacząć obowiązywać.

  czytaj więcej

 • Specustawa mieszkaniowa: Deweloperzy nie będą panoszyć się w gminach

  Specustawa mieszkaniowa: Deweloperzy nie będą panoszyć się w gminach

  Wbrew temu, co mówią niektórzy miejscy aktywiści, żadna inwestycja nie będzie miała prawa powstać bez zgody lokalnych samorządów - mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

  czytaj więcej

 • Ustawa inwestycyjna: Zmiany w prawie budowlanym i przepisach planistycznych

  Ustawa inwestycyjna: Zmiany w prawie budowlanym i przepisach planistycznych

  Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem przepisu inwestycyjno-budowlanego („Ustawa inwestycyjna”). Projekt został opublikowany w dniu 20 września 2017 roku. W toku konsultacji międzyresortowych oraz społecznych zgłoszone zostały do niego liczne uwagi, w skutek czego 14 listopada 2017 roku opublikowana została zmieniona wersja projektu, na której oparte zostało poniższe opracowanie.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie+ poprawione, ale wciąż daleko do ideału

  Mieszkanie+ poprawione, ale wciąż daleko do ideału

  O lokalizacji inwestycji mieszkaniowej zdecyduje rada gminy po konsultacjach z mieszkańcami, specjalne przepisy nie będą miały zastosowania do działek mających plan zagospodarowania przestrzennego, a radni będą mogli w uchwale zwiększyć lub zmniejszyć standardy urbanistyczne – tak wygląda przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm specustawa mieszkaniowa. Jej pierwotny projekt budził olbrzymie kontrowersje, w efekcie go zmodyfikowano. Czy zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wszystkich stron? Na to pytanie odpowiadają nam odpowiedzialny za nowe przepisy sekretarz stanu w resorcie inwestycji i rozwoju Artur Soboń oraz prof. Tadeusz Markowski i dr Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem Uniwersytetu Łódzkiego. 

  czytaj więcej

 • Co dalej z kodeksem urbanistyczno-budowlanym?

  Co dalej z kodeksem urbanistyczno-budowlanym?

  Projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego nie trafi już do Sejmu w 2018 r. Po wielu latach prac, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju porzuciło skomplikowany projekt, na rzecz innych rozwiązań. Priorytetem okazała się specustawa mieszkaniowa, którą niedawno uchwalił sejm i którą z radością przyjęli deweloperzy, choć nie tak entuzjastycznie jak samorządowcy. Są jednak inne założenia; to nie koniec zmian. Warto jednak przypomnieć z jakich rozwiązań zrezygnowano.

  czytaj więcej

 • Uchwałami w lex deweloper. Gminy ograniczają już ustawowe standardy

  Uchwałami w lex deweloper. Gminy ograniczają już ustawowe standardy

  Samorządy zaczynają obronę przed specustawą mieszkaniową. Robią to przede wszystkim w obawie przed deweloperami, którzy do sądów będą skarżyć niekorzystne dla nich uchwały rad gmin o lokalizacji inwestycji. Najszybciej uchwałę o ustaleniu lokalnych standardów urbanistycznych podjęła Warszawa, ale jeszcze przed końcem września mają szansę uporać się z tymi regulacjami Poznań i Gdańsk.

  czytaj więcej

 • Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie. Ich moc, jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, w końcu czerwca 2018 r. wynosiła 126 MW, co oznacza, że w porównaniu do grudnia ub.r. wzrosła o 16 proc. Tymczasem przedstawiciele branży i rządu zgodnie twierdzą, że tego typu instalacji będzie coraz więcej. Podmiotom decydującym się na inwestowanie w tego typu źródła energii sprzyjają bowiem obecne regulacje, przede wszystkim ustawa z 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1976), która stworzyła ramy wsparcia w systemie aukcyjnym dla instalacji fotowoltaicznych, w tym dla nowych inwestycji. Takie aukcje mają odbyć się już w listopadzie. Co więcej, Ministerstwo Energii już zapowiada, że przyszłoroczne aukcje OZE w większym stopniu adresowane będą do branży fotowoltaicznej. Resort niedawno zadeklarował, że chciałby, aby w 2020 r. zainstalowane moce w tym sektorze przekroczyły moc 2 GW. Dzisiaj odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają przedsiębiorcy planujący inwestycje w elektrownie słoneczne.

  czytaj więcej

 • Pierwsze sesje rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw po 16 listopada

  Pierwsze sesje rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw po 16 listopada

  Pierwsze sesje nowo wybranych rad gmin i powiatów oraz sejmików województw zostaną zwołana przez komisarzy wyborczych po 16 listopada. W praktyce - jak wynika z informacji przekazanych PAP przez delegatury Krajowego Biura Wyborczego - będzie to dzień roboczy między 19 i 23 listopada.

  czytaj więcej

 • Dojdzie do likwidacji „wuzetek”? Jest nowa szansa na uproszczenie procesu budowlanego

  Dojdzie do likwidacji „wuzetek”? Jest nowa szansa na uproszczenie procesu budowlanego

  Będzie kolejne podejście do całkowitej likwidacji „wuzetek”. Ministerialny zespół ekspertów przedstawił nowe propozycje reformy planowania przestrzennego.

  czytaj więcej

 • Samorządy nie chcą lex deweloper

  Samorządy nie chcą lex deweloper

  Lex deweloper miała znacząco ułatwić realizację inwestycji mieszkaniowych oraz budowę towarzyszącej im infrastruktury, przy uwzględnieniu lokalnych uwarunkowań przestrzennych. Tymczasem samorządy, które otrzymały możliwość modyfikacji niektórych wymogów ustawy, wykorzystują ją do torpedowania planów deweloperów. Niestety w większości przypadków uchwały samorządów zdecydowanie zaostrzają wymagania ustawowe, czyniąc lex deweloper martwym prawem

  czytaj więcej

 • Taśmy Kaczyńskiego: Wyjaśniamy, o co w nich chodzi [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

  Taśmy Kaczyńskiego: Wyjaśniamy, o co w nich chodzi [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

  W sejmowych kuluarach panuje przekonanie, że afera taśmowa ujawniona przez „GW” na razie nie będzie stanowić paliwa, które dowiozłoby anty-PiS do zwycięskich wyborów w maju, a potem na jesieni

  czytaj więcej

 • Rząd przeprasza się z wiatrakami. Farmy wiatrowe będą bliżej zabudowań?

  Rząd przeprasza się z wiatrakami. Farmy wiatrowe będą bliżej zabudowań?

  Resort energii chce znieść zasadę 10H, by farmy wiatrowe mogły powstawać bliżej zabudowań. Zgodę na sąsiedztwo masztu i wirników będą musieli jednak wyrazić sami mieszkańcy.

  czytaj więcej

 • Soboń: Dni wuzetek są policzone. Nadchodzi rewolucja planistyczna [WYWIAD]

  Soboń: Dni wuzetek są policzone. Nadchodzi rewolucja planistyczna [WYWIAD]

  - Dni wuzetek są policzone. Nowe regulacje urbanistyczne uproszczą uzyskanie zgód związanych z kwestiami planistycznymi. Coś, co zajmowało cztery lata, potrwa rok - mówi Artur Soboń dla DGP.

  czytaj więcej

 • Gminy będą mogły blokować nowe wysypiska śmieci

  Gminy będą mogły blokować nowe wysypiska śmieci

  Gdy w ostatnich latach płonęły hałdy śmieci, zatruwając okolicznych mieszkańców, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mówili, że nie mieli wpływu na to, gdzie odpady są magazynowane. Decyzja – jak podkreślali – nie przechodziła przez ich ręce. Nowe możliwości daje im projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Jego wnioskodawcą jest Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

  czytaj więcej

 • Pozwolenie na budowę: Co jest potrzebne, by je uzyskać? [PORADNIK KROK PO KROKU]

  Pozwolenie na budowę: Co jest potrzebne, by je uzyskać? [PORADNIK KROK PO KROKU]

  Co powinien zawierać wniosek o wydanie pozwolenia na budowę? Jak długo należy czekać na wydanie decyzji? Jaki jest termin ważności pozwolenia? Na te i inne pytania związane z pozwoleniem na budowę odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

  czytaj więcej

 • Wykruszenie betonu z miast możliwe, choć wymaga zmian wielu przepisów [TEKST NAGRODZONY W KONKURSIE DZIENNIKARZE DLA KLIMATU]

  Wykruszenie betonu z miast możliwe, choć wymaga zmian wielu przepisów [TEKST NAGRODZONY W KONKURSIE DZIENNIKARZE DLA KLIMATU]

  W kampanii wyborczej można obiecać wiele. Jak się okazuje, także zmianę wyglądu miast. Zwłaszcza że odpowiadają za to samorządowcy, a ci są dziś w dużej mierze opozycją w stosunku do rządu. Więc jeśli mieszkańcy narzekają, że w upale nie da się wytrwać w betonowych centrach miast albo że w deszczowy dzień nie sposób przejść przez placyk z kostki Bauma, bo zamienił się w jeziorko, a do tego media i organizacje pozarządowe zaczynają mówić, jak bardzo beton przeszkadza w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, zadeklarowanie z nim walki przychodzi łatwo.[TO NAGRODZONY TEKST. AUTORKI OTRZYMAŁY ZA NIEGO 2. NAGRODĘ W KONKURSIE DZIENNIKARZE DLA KLIMATU]

  czytaj więcej

 • Czy sporami o przyłączenie do sieci nie powinny się zająć Wody Polskie?

  Czy sporami o przyłączenie do sieci nie powinny się zająć Wody Polskie?

  Skoro strzegą wysokości stawek wodociągowo-kanalizacyjnych, powinny też wnikliwie analizować sytuacje konfliktowe, jakie mają miejsce przy występowaniu o dostęp do sieci. Co na to regulator? Nie we wszystkich kwestiach mamy prawo rozstrzygać – tłumaczy w stanowisku wysłanym DGP.

  czytaj więcej

 • Wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogą zmieniać przeznaczenie gruntów

  Wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogą zmieniać przeznaczenie gruntów

  Deweloperzy pozyskują ziemię pod inwestycje w oparciu o tradycyjne transakcje kupna-sprzedaży. Zmiany przeznaczenia gruntów dokonuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta – powiedział PAP analityk rynku nieruchomości Jarosław Jędrzyński.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Brak planów zagospodarowania przestrzennego sprzyja korupcji

  Ekspert: Brak planów zagospodarowania przestrzennego sprzyja korupcji

  Przyjęcie planów zagospodarowania przestrzennego zmniejsza ryzyko działań korupcyjnych dotyczących m.in. inwestycji budowlanych – mówi PAP dr hab. Sebastian Kozłowski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Ocenia, że w Warszawie z planami nie jest najlepiej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej