Europejska Karta Samorządu Lokalnego

Europejska Karta Samorządu LokalnegoUwaga dot. nazwy (ang. European Charter of Local Self-government) jest dokumentem Rady Europy, który reguluje status samorządów lokalnych w relacji do władz danego państwa oraz w relacji do władz innych państw i działających w nich samorządów.


 • Trzaskowski: Jeśli PiS zechce dokręcić śrubę władzom lokalnym, to srogo się na tym zawiedzie [WYWIAD]

  Trzaskowski: Jeśli PiS zechce dokręcić śrubę władzom lokalnym, to srogo się na tym zawiedzie [WYWIAD]

  - Przykład miast pokazuje stopień odrzucenia PiS i mobilizację naszego elektoratu. Ten zły trend dla PiS widać także po ich reakcjach. Przypomnę tylko, że w 2006 r. to od Warszawy zaczęło się pasmo zwycięstw PO. Myślę, że i teraz Koalicja Obywatelska będzie wygrywać kolejne wybory - mówi Rafał Trzaskowski w rozmowie z DGP.

  czytaj więcej

 • Strategia na pięć lat i co nam dyktują europejskie trendy

  Strategia na pięć lat i co nam dyktują europejskie trendy

  Powyborczy kurz już opadł. Niespiesznie znikają banery i plakaty wyborcze. Nadchodzi czas strategicznych działańPrzed kilkoma dniami zakończyło się ważne dla samorządowego świata wydarzenie – Smart City World Expo 2018. Była to doskonała okazja do poznania najnowszych trendów, inspiracji i przykładów wdrożeń

  czytaj więcej

 • "Dziś każda śmierć jest po nic". Rozmowa o przemocy w rodzinie z szefową Niebieskiej Linii

  "Dziś każda śmierć jest po nic". Rozmowa o przemocy w rodzinie z szefową Niebieskiej Linii

  W obecnym składzie zespołu monitorującego ds. przemocy w rodzinie nie ma przedstawiciela ministra sprawiedliwości, za to jest reprezentant ministra kultury. Tak, jakby ktoś uznał, że przemoc w rodzinie jest elementem naszego dziedzictwa.

  czytaj więcej

 • Pomoc psychiatryczna dla dzieci działa dzięki zapaleńcom [WYWIAD]

  Pomoc psychiatryczna dla dzieci działa dzięki zapaleńcom [WYWIAD]

  - Mamy totalną zapaść w psychiatrii dziecięcej. Ten system w obecnym kształcie będzie funkcjonował najwyżej kilka lat. Reforma jest konieczna - mówią Tomasz Rowiński i Mariusz Panek w rozmowie z DGP. 

  czytaj więcej

 • Przywracanie państwa prawa. O czym trzeba będzie pamiętać w przyszłości?

  Przywracanie państwa prawa. O czym trzeba będzie pamiętać w przyszłości?

  Część diagnozy, która ma uzasadnić tzw. reformę sądownictwa, była słuszna. Warto więc przy okazji przywracania państwa prawa, jeśli do niego dojdzie, zaproponować zmiany.

  czytaj więcej

 • Wojciech Przybylski i Anna Wojciuk o decentralizacji Polski

  Wojciech Przybylski i Anna Wojciuk o decentralizacji Polski

  Cała władza jest w Warszawie, a powinna być w Polsce.

  czytaj więcej

 • Zalewska dla DGP: Wszystko, co nauczycielom zabrali poprzednicy, zostało im zwrócone [WYWIAD]

  Zalewska dla DGP: Wszystko, co nauczycielom zabrali poprzednicy, zostało im zwrócone [WYWIAD]

  - Mam informacje od dyrektora CKE, że jesteśmy gotowi do egzaminów. Wiem też od dyrektorów szkół, że gdyby nawet doszło do jakichś zdarzeń związanych ze strajkiem, to oni egzaminy przeprowadzą - mówi Anna Zalewska dla DGP. 

  czytaj więcej

 • Zaremba: Czy szeroka decentralizacja jest korzystna

  Zaremba: Czy szeroka decentralizacja jest korzystna

  Spór o stopień decentralizacji jest jednym z tworzyw wojny politycznej. Ale czy granica, którą wyznaczają faktyczni federaliści, nie jest postawiona zbyt daleko?

  czytaj więcej

 • Druzgocąca opinia o naszej samorządności. Czy postępuje centralizacja państwa?

  Druzgocąca opinia o naszej samorządności. Czy postępuje centralizacja państwa?

  Podważanie 30-letniego dorobku prawnego i niezależności władz terenowych oraz postępująca centralizacja państwa – tak zagraniczni obserwatorzy Rady Europy ocenili efekty rządów Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem rządu dokument jest skrajnie nieobiektywny i nierzetelny.

  czytaj więcej

 • Samorzady idą do sądu skarżyć reformę Anny Zalewskiej. Żądają zwrotu 200 mln zł

  Samorzady idą do sądu skarżyć reformę Anny Zalewskiej. Żądają zwrotu 200 mln zł

  12 miast w pozwie zbiorowym będzie się domagać od państwa zwrotu kwoty nawet 200 mln zł za przygotowanie reformy w oświacie.

  czytaj więcej

 • Dwa plus dwa równa się pięć? Pieniądze gmin każdy liczy inaczej

  Dwa plus dwa równa się pięć? Pieniądze gmin każdy liczy inaczej

  Dochody ogółem JST systematycznie rosną, argumentuje rząd w odpowiedzi na zarzuty Rady Europy. Owszem nadwyżki operacyjne są, ale resort finansów posługuje się kwotami brutto, a one nie pokazują np. zobowiązań z tytułu spłaty odsetek, rat kapitałowych, wykupu obligacji itp. To zafałszowuje rzeczywistość – ripostują samorządowcy.

  czytaj więcej

 • Czy przy uwłaszczeniu mieszkańców rząd może zmusić JST do wprowadzenia bonifikat

  Czy przy uwłaszczeniu mieszkańców rząd może zmusić JST do wprowadzenia bonifikat

  Problemy z procedurą uwłaszczeniową powodują, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przymierza się do jej kolejnej nowelizacji. Tym razem zmiany mają dotyczyć bonifikat dla osób decydujących się na jednorazowe uiszczenie opłaty przekształceniowej (zobacz wywiad z wiceszefem MIR Arturem Soboniem, „Najwyższa ulga dla (prawie) wszystkich”, DGP nr 72 z 11 kwietnia 2019 r.). Resort planuje m.in. wprowadzenie ich stałego wymiaru, niezależnie od terminu uiszczenia opłaty przekształceniowej oraz ustawowe zobligowanie samorządów do wprowadzania takich upustów. Przynajmniej w odniesieniu do niektórych grup społecznych, np. dla rodzin z osobami z niepełnosprawnością. Samorządy twierdzą, że takie rozwiązanie naruszyłoby ich samodzielność, uszczupliło dochody i wzmogło i tak dużą przy uwłaszczeniu biurokrację. A co na to prawnicy? Część jest zdania, że rząd nie ma prawa tak dalece wpływać na samorządy, a część stwierdza, że narzucenie jednostkom nowych wymogów jest jak najbardziej możliwe ze względu na ważny cel społeczny.

  czytaj więcej

 • Bodnar: Wciąż obowiązują patologiczne przepisy, które pozwalają służbom na jawne łamanie prawa [WYWIAD]

  Bodnar: Wciąż obowiązują patologiczne przepisy, które pozwalają służbom na jawne łamanie prawa [WYWIAD]

  - Ostatnie 30 lat postrzegam również przez pryzmat wielu zaniedbań. Za mało mówiliśmy o ochronie praw człowieka i praw obywatelskich, i może za szybko stwierdziliśmy, że są przyznane raz na zawsze. Byliśmy w ciągłej gonitwie za czymś nowym, chcieliśmy wszystko reformować, szukaliśmy wyzwań intelektualnych, ścigaliśmy się na liczby i porównania. Jakby nie dostrzegaliśmy, że nagle mogą powrócić stare zagrożenia, że się przed nimi nie zabezpieczyliśmy - mówi w rozmowie z gazetaprawna.pl dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

  czytaj więcej

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jakie obowiązki mają władze lokalne?

  Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jakie obowiązki mają władze lokalne?

  Przed samorządami znów gorący wyborczy czas. 26 maja 2019 r. po raz czwarty obywatele zdecydują, kto będzie ich reprezentował w Parlamencie Europejskim. W tym roku w 13 okręgach wyłonionych zostanie 52 deputowanych na pięcioletnią kadencję. Będzie to o jeden mandat więcej niż w 2014 r.

  czytaj więcej

 • Fundusz pekaesowy. Kto i kiedy ma szansę na wsparcie

  Fundusz pekaesowy. Kto i kiedy ma szansę na wsparcie

  Ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (zwana dalej ustawą pekaesową) została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 2019 r. pod poz. 1123 i weszła w życie 18 lipca 2019 r. Reguluje ona utworzenie i funkcjonowanie funduszu oraz zasady dofinansowania z jego środków organizatorów publicznego autobusowego transportu zbiorowego, którzy utworzą nowe linie autobusowe niebędące komunikacją miejską. Kilka dni temu został też zatwierdzony plan finansowy funduszu na 2019 r. Na tej podstawie między województwa podzielono tegoroczną pulę środków. W tym roku do wzięcia jest łącznie 300 mln zł. Najwięcej otrzymają województwa: podlaskie, lubelskie i warmińsko-mazurskie.

  czytaj więcej

 • Samorządowcy chcą rekompensat wobec rządowych zmian podatkowych

  Samorządowcy chcą rekompensat wobec rządowych zmian podatkowych

  Pomysły na zrekompensowanie samorządom przez rząd utraconych dochodów w postaci dotacji lub zapewnienia udziału w VAT sformułowali we wtorek samorządowcy, którzy spotkali się w Chorzowie, aby rozmawiać o niekorzystnych dla nich zmianach w przepisach podatkowych.

  czytaj więcej

 • Wojewodowie z PiS kontra samorządy. Wkrótce koniec konsultacji tez decentralizacyjnych

  Wojewodowie z PiS kontra samorządy. Wkrótce koniec konsultacji tez decentralizacyjnych

  Terenowi przedstawiciele rządu rocznie unieważniają ok. 3,4 tys. lokalnych uchwał. Z jednej strony stanowią bufor bezpieczeństwa przed bublami prawnymi tworzonymi przez radnych, z drugiej – wiele ich decyzji nie utrzymuje się potem w sądach.

  czytaj więcej

 • Dziwna wojna, niemrawa kampania. Czego ludzie oczekują od polityki [REPORTAŻ]

  Dziwna wojna, niemrawa kampania. Czego ludzie oczekują od polityki [REPORTAŻ]

  Moi sąsiedzi popierający PiS mają syna na Zachodzie i on ostatnio specjalnie przyjechał zagłosować. Ja mam syna w Warszawie i nie przyjechał. Taki mają stopień mobilizacji po tej drugiej stronie

  czytaj więcej

 • Kampanijny alfabet. Z przymrużeniem oka

  Kampanijny alfabet. Z przymrużeniem oka

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Jedną z kompetencji jednostek samorządu terytorialnego jako organów prowadzących szkoły jest ustalenie wysokości i warunków przyznawania dodatków do pensji nauczycieli. Po raz pierwszy ustawodawca ją ograniczył. Odgórnie ustalił bowiem minimalną wysokość dodatku za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Od 1 września 2019 r. nie może być ona niższa niż 300 zł. Rozwiązanie to, wprowadzone komentowaną ustawą z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1287; dalej: ustawa zmieniająca), wywołało więcej kontrowersji. Otóż w nowym art. 34a Karty nauczyciela (dalej: KN) określono, że dodatek ten przysługuje za wychowawstwo klasy. Funkcję wychowawcy wykonują także przedszkolanki. Sęk w tym, że w przedszkolach nie ma klas, a są oddziały. Czy zatem ten dodatek należy się nauczycielom w tych placówkach? Spory na ten temat miała uciąć nowelizacja rozporządzenia wykonawczego, w której minister edukacji narodowej wyraźnie wskazał, że tym nauczycielom dodatek również się należy. Czy ta zmiana ucina wszystkie spekulacje? Niestety nie. Przede wszystkim wątpliwości dotyczą tego, czy minimalna wysokość dodatku obejmuje także nauczycieli przedszkoli. Samorząd uważa, że nie. Dlatego w niektórych nowelizacjach regulaminów wynagradzania uchwalonych przez rady gmin nie zagwarantowano dla przedszkolanek tego dodatku w wysokości 300 zł.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej