nieruchomości rolne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu nieruchomości rolne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące nieruchomości rolne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Uproszczenia dla podatników już w 2018 roku

  Uproszczenia dla podatników już w 2018 roku

  Będzie ulga na złe długi w PIT i CIT. Prędzej będzie można rozliczyć stratę, a od przychodu da się odliczyć wynagrodzenia małżonka i małoletnich dzieci.

  czytaj więcej

 • Podatki lokalne 2019: Kolejna rata do 15 września

  Podatki lokalne 2019: Kolejna rata do 15 września

  Zbliża się termin zapłaty kolejnej raty podatku od nieruchomości, samochodów, podatku rolnego i leśnego. Przypominamy, jakie stawki obowiązują w 2019 roku i kto musi opłacić podatek.

  czytaj więcej

 • Komornicy po raz pierwszy musieli ujawnić swoje majątki. Co posiadają?

  Komornicy po raz pierwszy musieli ujawnić swoje majątki. Co posiadają?

  Na co dzień prześwietlają stan posiadania dłużników, teraz ich własny został upubliczniony. Oświadczenia nie złożył Jacek Bogiel, uchodzący za najbogatszego komornika w kraju. Zostanie wyrzucony z zawodu.

  czytaj więcej

 • Zmiany w kodeksie wyborczym i korekta 500 plus dla niepełnosprawnych. Będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu

  Zmiany w kodeksie wyborczym i korekta 500 plus dla niepełnosprawnych. Będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu

  W środę 31 lipca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu, który ma zająć się m.in. projektem uchwały z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz zmianami w Kodeksie wyborczym.

  czytaj więcej

 • Obrót nieruchomościami rolnymi nadal trudny albo wręcz niemożliwy [OPINIA]

  Obrót nieruchomościami rolnymi nadal trudny albo wręcz niemożliwy [OPINIA]

  Minęło już kilka lat od wprowadzenia ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Ustawa z 30 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 585) miała jedynie limitować obrót ziemią rolną, ale de facto sparaliżowała go.

  czytaj więcej

 • Zerowy PIT dla młodych uszczupli fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych

  Zerowy PIT dla młodych uszczupli fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych

  Jeżeli pracownik poniżej 26. roku życia złożył pracodawcy oświadczenie, że jego dochody są zwolnione z PIT, to ten nie może przekazywać części jego zaliczki na podatek na konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).

  czytaj więcej

 • KIS: Ulga mieszkaniowa nie dla handlowców

  KIS: Ulga mieszkaniowa nie dla handlowców

  Kto sprzedaje 14 działek, nie uniknie podatku, wydając pieniądze ze zbycia na remont własnego domu – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Rząd ułatwi deweloperom pozyskiwanie ziemi

  Rząd ułatwi deweloperom pozyskiwanie ziemi

  Nie tylko rolnicy – jak jest obecnie – będą mogli dokonywać zamiany gruntów z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Taką możliwość zyskają też osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

  czytaj więcej

 • Raporty o stanie JST. Nowe rozwiązanie, stara walka o wpływy

  Raporty o stanie JST. Nowe rozwiązanie, stara walka o wpływy

  Do 30 czerwca br. po raz pierwszy włodarze i zarządy powiatów (województw) przedkładali raporty o stanie kierowanej przez siebie jednostki samorządu terytorialnego. Rady/sejmiki po debacie z udziałem mieszkańców oceniały ten dokument, co przekładało się na udzielenie lub nie wotum zaufania dla władz konkretnej JST.

  czytaj więcej

 • Szkody łowieckie: Kiedy i komu przysługuje odszkodowanie?

  Szkody łowieckie: Kiedy i komu przysługuje odszkodowanie?

  Rolnik, któremu dziko żyjąca zwierzyna wyrządziła szkody w uprawach i płodach rolnych, ma prawo do odszkodowania, którego wypłata - po dokonaniu oględzin i szacowania ostatecznego - leży w gestii miejscowo właściwego obwodu łowieckiego (jeśli szkoda powstała na jego obszarze). Ewentualne odwołania rozpatruje miejscowy nadleśniczy. Zależnie od miejsca powstania szkody odpowiadać mogą także: Skarb Państwa lub Lasy Państwowe.

  czytaj więcej

 • Prof. A. Dudek: Wybór Mazowieckiego na premiera był odejściem od ustaleń okrągłego stołu [WIDEO]

  Prof. A. Dudek: Wybór Mazowieckiego na premiera był odejściem od ustaleń okrągłego stołu [WIDEO]

  To, że premier Tadeusz Mazowiecki wywodził się z „Solidarności”, było ogromnym posunięciem spraw do przodu oraz odejściem od wielu ustaleń zawartych w Magdalence i przy okrągłym stole – mówi PAP prof. Antoni Dudek, historyk z UKSW, autor książki „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski”.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć zwrot towarów u sprzedawcy i nabywcy

  Jak rozliczyć zwrot towarów u sprzedawcy i nabywcy

  X, spółka z o.o. (podatnik VAT czynny), sprzedała 28 grudnia 2018 r. towary (obuwie) Witoldowi K., przedsiębiorcy prowadzącemu samodzielnie działalność gospodarczą i posiadającemu status podatnika VAT czynnego. 28 grudnia 2018 r. na udokumentowanie sprzedaży została wystawiona faktura na kwotę 12 300 zł (w tym VAT: 2300 zł) i tego samego dnia kontrahent otrzymał tę fakturę wraz z towarami. 3 stycznia 2019 r. spółka otrzymała przelewem zapłatę. X rozpoznała podatek należny i przychody z tytułu sprzedaży obuwia w grudniu 2018 r. Niestety, 30 września 2019 r. doszło do zwrotu towaru przez kontrahenta, przy czym spółka X wystawiła fakturę korygującą na udokumentowanie zwrotu obuwia 30 sierpnia 2019 r. W fakturze tej skorygowano podstawę opodatkowania na minus o 10 000 zł, a podatek należny na minus o 2300 zł. Kontrahent otrzymał fakturę korygującą 3 września 2019 r., a potwierdzenie odbioru (tzw. żółtą zwrotkę) X otrzymała 10 września 2019 r. Jak spółka powinna rozliczyć otrzymanie zwrotu sprzedanych towarów udokumentowanych fakturą korygującą?

  czytaj więcej

 • Banaś: Wystąpię z wnioskiem o bezpłatny urlop do czasu wyjaśnienia sprawy przez CBA

  Banaś: Wystąpię z wnioskiem o bezpłatny urlop do czasu wyjaśnienia sprawy przez CBA

  Prezes NIK Marian Banaś oświadczył w poniedziałek, że jutro wystąpi z wnioskiem do marszałek Sejmu o bezpłatny urlop do czasu dogłębnego wyjaśnienia sprawy przez CBA. W TVP info odniósł się do doniesień Superwizjera TVN nt. jego majątku i działalności prowadzonej w należącej do niego kamienicy.

  czytaj więcej

 • Karczewski ws. Banasia: Poczekajmy na wyniki działań służb

  Karczewski ws. Banasia: Poczekajmy na wyniki działań służb

  Poczekajmy na wyniki kontroli i wyniki działania odpowiednich służb, wtedy będziemy podejmować decyzje - powiedział w środę marszałek Sejmu Stanisław Karczewski pytany, czy widzi przyszłość przed Marianem Banasiem jako szefem Najwyższej Izby Kontroli.

  czytaj więcej

 • PO-KO: Domagamy się rzetelnych informacji z przebiegu postępowań ABW i CBA dot. Banasia

  PO-KO: Domagamy się rzetelnych informacji z przebiegu postępowań ABW i CBA dot. Banasia

  Posłowie PO-KO domagają się pełnych informacji dotyczących postępowań prowadzonych przez ABW i CBA wobec szefa NIK Adama Banasia. Ich zdaniem służby "musiały wiedzieć o działaniach Banasia, bądź on te informacje zataił".

  czytaj więcej

 • Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Przyszłość polskiej przedsiębiorczości rodzinnej była tematem dyskusji, jaka miała miejsce 17 września w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie, jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych firm rodzinnych w stolicy. Inicjatorem debaty było Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, a partnerem wydarzenia Family Business Network Poland. Pierwszy raz w Polsce politycy debatowali nad sprawami dotyczącymi tej ogromnej rzeszy przedsiębiorców. – Mam nadzieję, że spotkanie to rozpocznie szeroką debatę o firmach rodzinnych i ich roli w naszej gospodarce – powiedział Łukasz Rotarski, członek zarządu krajowego i prezes Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR), inaugurując obrady. Jak podkreślił, reprezentuje on też własną firmę rodzinną jako sukcesor w drugim pokoleniu.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa: [Umorzenie składek, działalność rolnicza]

  Poradnia ubezpieczeniowa: [Umorzenie składek, działalność rolnicza]

  Czy wypadek rolnika podczas zwolnienia lekarskiego zawsze pozbawi go jednorazowego odszkodowania Dlaczego brak przychodów ze spółki jawnej wyłączy obowiązek zapłaty składki zdrowotnej W jaki sposób przekonać ZUS do umorzenia składek spłacanych za zmarłego płatnika Jak często można przyznawać pracownikom nagrody, aby nie trzeba było odprowadzać od nich składek.

  czytaj więcej

 • Renta socjalna 2019. Kiedy przysługuje i ile wynosi?

  Renta socjalna 2019. Kiedy przysługuje i ile wynosi?

  Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy po spełnieniu kilku dodatkowych warunków. Od 1 marca 2019 r. świadczenie tego rodzaju wynosi 1100,00 zł miesięcznie.

  czytaj więcej

 • Przekształcenia pracodawcy nie usprawiedliwiają dyskryminacji

  Przekształcenia pracodawcy nie usprawiedliwiają dyskryminacji

  Źródłem sprawy był pozew, jaki złożył przeciwko Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa (KOWR) były pracownik Agencji Nieruchomości Rolnych, zlikwidowanej wskutek utworzenia KOWR. Ośrodek powstał jako rządowa agencja, przejmując zadania istniejących wcześniej Agencji Nieruchomości Rolnych oraz część zadań Agencji Rynku Rolnego. Powołano także czasowy urząd pełnomocnika Ministra Rolnictwa ds. utworzenia ośrodka. Jego zadaniem było także zatrudnianie pracowników w KOWR. Znaleźć tam pracę mieli też byli pracownicy ANR i ARR. Jednak zgodnie z art. 51 przepisów wprowadzających ustawę o KOWR tym, którzy odmówili przyjęcia propozycji pracy w nowotworzonym ośrodku lub nie złożyli oświadczenia o zamiarze zatrudnienia tam, jak również tym, którzy do końca maja 2017 r. nie dostali takiej propozycji, stosunki pracy, zgodnie z przepisami wprowadzającymi, wygasały.

  czytaj więcej

 • Trzeba ustalić wysokość podatków lokalnych na 2020 r.

  Trzeba ustalić wysokość podatków lokalnych na 2020 r.

  Nadchodzi moment, w którym gminy muszą rozważyć, czy w przyszłym roku chcą skorzystać z możliwości podwyższenia podatków i opłat lokalnych. Jeśli tak, stosowne uchwały trzeba najpóźniej podjąć de facto do połowy grudnia.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej