Jak wynika z danych serwisu Morizon Gratka, ceny mieszkań oferowanych do sprzedaży na rynku wtórnym już od wielu miesięcy utrzymują się na stabilnych poziomach z zauważalną tendencją do niewielkich spadków.

Jeśli jednak porównamy je z sytuacją sprzed roku to wyraźnie widać, że polski rynek mieszkaniowy wszedł w fazę spadkową. Najmniejsze redukcje cen z rynku wtórnego dotyczą mieszkań w Gdańsku, a największe – w Krakowie.

Gdańsk z największymi spadkami cen mieszkań

Analitycy serwisu podają, że w stolicy Pomorza ceny poszły w dół o 0,7 proc. wobec lipca 2024 r., zaś w stolicy Małopolski w górę o 4,3 proc.

Z najnowszej analizy wynika, że w 10 z 12 analizowanych miast aktualne stawki są średnio o 2,5 proc niższe niż 12 miesięcy temu. Tylko w Łodzi i w Bydgoszczy średnie nieznacznie wzrosły - odpowiednio o 0,1 i 1,5 proc., a w Poznaniu utrzymały się na ubiegłorocznym poziomie.

ikona lupy />
Ceny mieszkań w Polsce w czerwcu 2025 r. / Materiały prasowe

Dlaczego na rynku mieszkaniowym panuje nuda?

Jednocześnie w porównaniu z poprzednim miesiącem na rynku panuje stabilizacja cen. Jak piszą w raporcie analitycy portalu Morizon Gratka, tak nieznaczne zmiany średnich cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym zmiany to dla części uczestników i obserwatorów argument, by określać sytuację na rynku mianem „nuda”.

„Dziś, w spokojnej atmosferze, bez krzykliwych nagłówków i głośnych konferencji prasowych można śmiało powiedzieć, że rynek sam, bez niczyjej pomocy, dostosowuje się do aktualnych realiów - podaż reaguje na zmniejszony popyt korektą cen, a relacja stawek za mkw. do poziomu (rosnących) wynagrodzeń systematycznie się poprawia” – czytamy w raporcie.

Warto też podkreślić, że ceny nominalne mieszkań nie podążają za inflacją - w porównaniu z cenami innych dóbr i usług mieszkania tanieją.

Jak wynika z najnowszego odczytu Wskaźnika Trendu Cenowego Mieszkań uwzględniającego inflację, zindeksowany spadek cen realnych w ciągu ostatniego roku wynosi 5,9 proc. Aktualne stawki znajdują się na poziomie zbliżonym do notowanego w połowie 2021 r.