aktualna karta nauczyciela

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu aktualna karta nauczyciela. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące aktualna karta nauczyciela.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Anna Zalewska w liście do nauczycieli: Zwiększymy wynagrodzenia o 15,8 proc. To tyle co przeciętne wynagrodzenie

  Anna Zalewska w liście do nauczycieli: Zwiększymy wynagrodzenia o 15,8 proc. To tyle co przeciętne wynagrodzenie

  Podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o ok. 15,8 proc. w ciągu trzech lat jest porównywalne z przewidywanym w tym okresie wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – 15,9 proc. - zapewniła minister edukacji narodowej Anna Zalewska w liście do nauczycieli.

  czytaj więcej

 • Zwolnionego nauczyciela-związkowca sąd nie zawsze przywróci do pracy

  Zwolnionego nauczyciela-związkowca sąd nie zawsze przywróci do pracy

  19 maja upłynął termin, w którym organ prowadzący zatwierdza arkusz organizacji szkoły na rok szkolny 2018/2019. Z dokumentu tego wynika, nauczyciele jakich przedmiotów stracą pracę. Niejednokrotnie dyrektor szkoły może stanąć przed dylematem, któremu z nich konkretnie ma wręczyć wypowiedzenie.

  czytaj więcej

 • Wakacje w szkołach poza ewidencją czasu pracy. Przynajmniej teoretycznie

  Wakacje w szkołach poza ewidencją czasu pracy. Przynajmniej teoretycznie

  Po ostatniej zmianie zasad odbywania urlopów nie wiadomo, jak ewidencjonować godziny, które dyrektor spędza w placówce w lipcu i sierpniu. Ani czy w ogóle jest to konieczne. Inne stanowisko zajmuje tu MEN, inne eksperci.

  czytaj więcej

 • Od 1 września zmiany w angażach nauczycieli. Warto się do nich dobrze przygotować

  Od 1 września zmiany w angażach nauczycieli. Warto się do nich dobrze przygotować

  W styczniu minęło 36 lat, od kiedy zaczęła obowiązywać ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967; dalej: Karta nauczyciela lub KN). Jest zatem jedną z najdłużej funkcjonujących pragmatyk zawodowych. Na przestrzeni lat ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, przez co jest już aktem przeregulowanym i miejscami niezrozumiałym. Ostatnio wiele rewolucyjnych rozwiązań wprowadziła do niej ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. poz. 2203; dalej: u.f.z.o.). Część z nich weszła w życie 1 stycznia 2018 r., część zacznie obowiązywać 1 września tego roku, a np. regulacje dotyczące nowego dodatku do pensji za wyróżniającą pracę dopiero 1 września 2020 r. Można się w tym wszystkim pogubić. Co więcej, niektóre pomysły Ministerstwa Edukacji Narodowej, choć były głośne, ostatecznie w nowelizacji się nie znalazły. O co chodzi? Przykładem jest wypłata nauczycielom pensji z dołu. Są oni jedyną grupą zawodową, której pensje wypłaca się z góry. Pomysł zmiany okazał się na tyle kontrowersyjny, że ministerstwo postanowiło się z niego wycofać. Żeby uporządkować ten galimatias prawny, jedna z dyrektorek szkół - Ewa Mazur - postanowiła zaprosić na spotkanie radcę prawną Urszulę Złotowską. W zebraniu wzięła też udział wicedyrektorka Monika Mróz oraz przedstawicielka szkolnej organizacji związkowej Marzena Kamińska. ©℗

  czytaj więcej

 • Jak ująć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w jednostkach oświatowych

  Jak ująć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w jednostkach oświatowych

  Jesteśmy nowo utworzoną placówką oświatową działającą w formie jednostki budżetowej. Zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych jesteśmy zobowiązani do utworzenia odpisu z tego tytułu. W jaki sposób należy dokonać tego odpisu? Kiedy środki z tytułu odpisu należy przekazać na wyodrębniony rachunek bankowy?

  czytaj więcej

 • Biedroń: Moim głównym celem jest bycie premierem [WYWIAD]

  Biedroń: Moim głównym celem jest bycie premierem [WYWIAD]

  Zręby mojego programu są już gotowe; wśród jego filarów znajdzie się odejście Polski od węgla, postawienie na energetykę odnawialną oraz wyrównywanie szans między regionami - mówi PAP b. prezydent Słupska Robert Biedroń. Moim głównym celem jest bycie premierem - podkreślił.

  czytaj więcej

 • Prawo do nauczycielskiej trzynastki wciąż pełne niejasności

  Prawo do nauczycielskiej trzynastki wciąż pełne niejasności

  Dostanie ją tylko osoba zatrudniona zgodnie z organizacją pracy szkoły. Kłopot w tym, że w przepisach nie ma definicji tego pojęcia, a przez to są wątpliwości, czy powinien ją otrzymać ten, kto ma angaż z datą późniejszą, np. od 3 września

  czytaj więcej

 • Oświatowa Solidarność w Krakowie zapowiedziała protest głodowy

  Oświatowa Solidarność w Krakowie zapowiedziała protest głodowy

  Jeżeli postulaty pracowników oświaty nie zostaną uwzględnione przez rząd, to w poniedziałek przedstawiciele Solidarności rozpoczną protest głodowy – poinformował w czwartek szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

  czytaj więcej

 • Szydło: Rozmowy o sytuacji w oświacie będziemy kontynuować 1 kwietnia

  Szydło: Rozmowy o sytuacji w oświacie będziemy kontynuować 1 kwietnia

  Rozmowy w sprawie sytuacji w oświacie będziemy kontynuować w poniedziałek 1 kwietnia – poinformowała wicepremier Beata Szydło. Poprosiliśmy, by strona związkowa doprecyzowała oczekiwania i by centrale związkowe w miarę możliwości uzgodniły swoje stanowiska – dodała.

  czytaj więcej

 • Psycholodzy zatrudnieni w systemie oświaty włączają się do strajku nauczycieli

  Psycholodzy zatrudnieni w systemie oświaty włączają się do strajku nauczycieli

  Postulaty oświatowych związków nie dotyczą tylko nauczycieli. Zmian warunków zatrudnienia domagają się też pracujący w oświacie psychologowie.

  czytaj więcej

 • Flirt z polityką, czyli dlaczego nie ufamy związkom zawodowym

  Flirt z polityką, czyli dlaczego nie ufamy związkom zawodowym

  Związki zawodowe od zawsze flirtowały z polityką, bo są za słabe, aby samodzielnie chronić pracowników. Przy okazji mogą coś uszczknąć dla siebie.

  czytaj więcej

 • Kiedy trzeba udzielić przerwy na karmienie dziecka

  Kiedy trzeba udzielić przerwy na karmienie dziecka

  Pracownica wracająca z urlopu rodzicielskiego zapowiedziała, że zamierza korzystać z prawa do przerwy na karmienie dziecka. Czy musi złożyć w tym celu specjalny wniosek i czy jako pracodawca mogę jej odmówić?

  czytaj więcej

 • Okrągły stół edukacyjny. Morawiecki: Część pomysłów może być szybko wdrożona

  Okrągły stół edukacyjny. Morawiecki: Część pomysłów może być szybko wdrożona

  Część pomysłów zgłaszanych podczas obrad jest już wdrażana lub są na tyle uzgodnione, że mogą zostać wdrożone szybko – podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas sesji plenarnej okrągłego stołu edukacyjnego. Jak dodał, obrady dotyczące oświaty wymagają dłuższego cyklu spotkań.

  czytaj więcej

 • Willenberg: Młodzi rozumowali prosto. Skoro w Polsce było najwięcej obozów, to Polacy byli skłonni do współpracy z Niemcami [WYWIAD]

  Willenberg: Młodzi rozumowali prosto. Skoro w Polsce było najwięcej obozów, to Polacy byli skłonni do współpracy z Niemcami [WYWIAD]

  - 2 sierpnia 1943 r. był wielki upał. Prawie cała niemiecka załoga Treblinki poszła kąpać się do Bugu, bo rzeka jest bardzo blisko. W obozie zostało niewielu Niemców. I to był ten moment, kiedy postanowiono o rozpoczęciu powstania w obozie – mówia Ada„ Krysia” Willenberg.

  czytaj więcej

 • Dodatek stażowy będzie wreszcie faktyczną gratyfikacją

  Dodatek stażowy będzie wreszcie faktyczną gratyfikacją

  Obecny rok będzie ostatnim, w którym do pensji minimalnej jest wliczany dodatek za staż pracy. Przewiduje to uchwalona 19 lipca nowela ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (czeka na podpis prezydenta). To kolejny składnik, który przestaje mieć znaczenie dla wysokości tej płacy (w 2017 r. został z niej wyłączony dodatek za pracę w nocy). Na zmianie zyskają przede wszystkim osoby zatrudnione w administracji publicznej, które mimo wieloletniego doświadczenia za pracę otrzymywały płacę niższą niż nowo przyjmowane osoby (taka sytuacja występuje np. w urzędach pracy). Przez to dodatek stażowy przestał spełniać funkcję gratyfikacji. Teraz ma to się zmienić. Pracodawcy obawiają się jednak wzrostu kosztów zatrudnienia i dysproporcji w wysokości wynagrodzenia na różnych stanowiskach. Zastanawiają się też, kogo dokładnie obejmą zmiany oraz co teraz będzie się do niego wliczało. Na te pytania odpowiadają nasi eksperci.

  czytaj więcej

 • Praca trudna, wymagająca, ryzykowna. Co musi wiedzieć pracownik i pracodawca?

  Praca trudna, wymagająca, ryzykowna. Co musi wiedzieć pracownik i pracodawca?

  Specyficzne cechy dotyczące danego rodzaju zadań lub stanowisk mogą prowadzić do zwiększonej wypadkowości lub do powstania choroby zawodowej. Wówczas tym ważniejsze staje się zapewnienie pracownikowi przez pracodawcę właściwych warunków pracy

  czytaj więcej

 • Szkoła bez uczniów, lecz z kosztami. Wójt nie odpowie za naruszenie dyscypliny finansowej

  Szkoła bez uczniów, lecz z kosztami. Wójt nie odpowie za naruszenie dyscypliny finansowej

  Grupa radnych naszej gminy ma obawy o sposób postępowania wójta, a raczej jego zaniechania odnośnie likwidacji szkoły publicznej. W placówce nie ma uczniów, a ponoszone są koszty na wynagrodzenia nauczycieli i utrzymanie budynku. Czy wójt narusza dyscyplinę finansów publicznych, czy wydatki mają podstawę prawną?

  czytaj więcej

 • Muniek Staszczyk Synem miasta i Kingiem, czyli solowa płyta i wywiad rzeka z liderem T.Love

  Muniek Staszczyk Synem miasta i Kingiem, czyli solowa płyta i wywiad rzeka z liderem T.Love

  „Wreszcie nadszedł czas, żebym komuś zaufał, a nie myślał, że wszystko wiem najlepiej” - powiedział Muniek Staszczyk o swojej nowej płycie „Syn miasta”, którą nagrał z młodymi muzykami. Opowiada o niej również w wywiadzie rzece „King”. Płyta i książka już w sprzedaży.

  czytaj więcej

 • Ani strajk, ani protest włoski. Jednak akcja nauczycieli i tak może być nielegalna

  Ani strajk, ani protest włoski. Jednak akcja nauczycieli i tak może być nielegalna

  Idea jest taka: nauczyciele nie robią tego, czego nie muszą. Przy czym ustalenie, co jest ich obowiązkiem, a co nie, wcale nie jest łatwe. Tak więc ewentualne ukaranie protestujących będzie trudne.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Jedną z kompetencji jednostek samorządu terytorialnego jako organów prowadzących szkoły jest ustalenie wysokości i warunków przyznawania dodatków do pensji nauczycieli. Po raz pierwszy ustawodawca ją ograniczył. Odgórnie ustalił bowiem minimalną wysokość dodatku za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Od 1 września 2019 r. nie może być ona niższa niż 300 zł. Rozwiązanie to, wprowadzone komentowaną ustawą z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1287; dalej: ustawa zmieniająca), wywołało więcej kontrowersji. Otóż w nowym art. 34a Karty nauczyciela (dalej: KN) określono, że dodatek ten przysługuje za wychowawstwo klasy. Funkcję wychowawcy wykonują także przedszkolanki. Sęk w tym, że w przedszkolach nie ma klas, a są oddziały. Czy zatem ten dodatek należy się nauczycielom w tych placówkach? Spory na ten temat miała uciąć nowelizacja rozporządzenia wykonawczego, w której minister edukacji narodowej wyraźnie wskazał, że tym nauczycielom dodatek również się należy. Czy ta zmiana ucina wszystkie spekulacje? Niestety nie. Przede wszystkim wątpliwości dotyczą tego, czy minimalna wysokość dodatku obejmuje także nauczycieli przedszkoli. Samorząd uważa, że nie. Dlatego w niektórych nowelizacjach regulaminów wynagradzania uchwalonych przez rady gmin nie zagwarantowano dla przedszkolanek tego dodatku w wysokości 300 zł.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej