administracja publiczna studia

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu administracja publiczna studia. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące administracja publiczna studia.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wykruszenie betonu z miast możliwe, choć wymaga zmian wielu przepisów [TEKST NAGRODZONY W KONKURSIE DZIENNIKARZE DLA KLIMATU]

  Wykruszenie betonu z miast możliwe, choć wymaga zmian wielu przepisów [TEKST NAGRODZONY W KONKURSIE DZIENNIKARZE DLA KLIMATU]

  W kampanii wyborczej można obiecać wiele. Jak się okazuje, także zmianę wyglądu miast. Zwłaszcza że odpowiadają za to samorządowcy, a ci są dziś w dużej mierze opozycją w stosunku do rządu. Więc jeśli mieszkańcy narzekają, że w upale nie da się wytrwać w betonowych centrach miast albo że w deszczowy dzień nie sposób przejść przez placyk z kostki Bauma, bo zamienił się w jeziorko, a do tego media i organizacje pozarządowe zaczynają mówić, jak bardzo beton przeszkadza w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, zadeklarowanie z nim walki przychodzi łatwo.[TO NAGRODZONY TEKST. AUTORKI OTRZYMAŁY ZA NIEGO 2. NAGRODĘ W KONKURSIE DZIENNIKARZE DLA KLIMATU]

  czytaj więcej

 • Dariusz Piontkowski kandydatem na ministra edukacji [SYLWETKA]

  Dariusz Piontkowski kandydatem na ministra edukacji [SYLWETKA]

  Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej w rządzie Mateusza Morawieckiego, został w piątek kandydatem do ponownego objęcia tej funkcji. Jest nauczycielem, byłym marszałkiem woj. podlaskiego, posłem na Sejm VII i VIII kadencji. We wrześniowych wyborach znów uzyskał mandat poselski.

  czytaj więcej

 • Zatrzymanie Piotra Ś., czyli analitycy, eksperci i obca agentura

  Zatrzymanie Piotra Ś., czyli analitycy, eksperci i obca agentura

  Szerokim echem odbiła się informacja o zatrzymaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotra Ś., podejrzanego o popełnienie przestępstwa o charakterze szpiegowskim. To już kolejna tego typu akcja polskich służb, która dowodzi skuteczności kontrwywiadu RP. Cele wywiadowcze realizowane przeciwko Polsce pozostają niezmienne – chodzi o informacje z obszaru m.in. polityki, gospodarki czy uzbrojenia. Sposoby, metody i taktyka ich gromadzenia bezustannie ewoluują.

  czytaj więcej

 • Szef z karuzeli podatkowej i wywiad skarbowy. Kto był mózgiem? [Śledztwa DGP]

  Szef z karuzeli podatkowej i wywiad skarbowy. Kto był mózgiem? [Śledztwa DGP]

  Podejrzewany o pełnienie roli mózgu grupy wyłudzającej VAT były dyrektor w Ministerstwie Finansów został wyrzucony, gdy wzięto pod lupę jego oświadczenia majątkowe.

  czytaj więcej

 • Ustawa o finansach publicznych. Wyciąg z przepisów dla samorządów [KOMENTARZ]

  Ustawa o finansach publicznych. Wyciąg z przepisów dla samorządów [KOMENTARZ]

  Głównym tematem ostatniej, piątej części komentarza do ustawy o finansach publicznych (u.f.p.) jest wykonywanie budżetu. Poprzednie rozdziały samorządowego działu V u.f.p. dotyczyły planowania finansowego, zarówno w perspektywie rocznej – mającej w polskim systemie finansów publicznych charakter podstawowy – jak i wieloletniej. Ostatni rozdział skupia się na regulacjach dotyczących realnej gospodarki finansowej JST, chociaż ujętej od strony związków z planowaniem – jako realizacja budżetów i planów finansowych.

  czytaj więcej

 • Nie ma przeszkód, by wojewoda nadzorował współmałżonka

  Nie ma przeszkód, by wojewoda nadzorował współmałżonka

  Klany rodzinne w administracji są prawnie dozwolone. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mąż kontrolował żonę i odwrotnie.

  czytaj więcej

 • Ostatni dzwonek na rejestrację. Bez niej firma może mieć kłopoty

  Ostatni dzwonek na rejestrację. Bez niej firma może mieć kłopoty

  Kto jeszcze nie wypełnił obowiązku wpisu do Rejestru-BDO, powinien się pospieszyć. Jeśli nie uzyska specjalnego numeru rejestrowego, to nie będzie mógł od nowego roku prowadzić legalnej działalności.

  czytaj więcej

 • Sprawa Dziubak wcale nie jest rewolucją [DEBATA O WYROKU TSUE]

  Sprawa Dziubak wcale nie jest rewolucją [DEBATA O WYROKU TSUE]

  Rozbudzone nadzieje kredytobiorców nie mają podstawy w orzeczeniu TSUE – uważają prawnicy, którzy wzięli udział w konferencji „Wyrok TSUE w sprawie C-260/18. Prawne wyzwania teoretyczne i praktyczne”

  czytaj więcej

 • Anna Budzanowska wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego

  Anna Budzanowska wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego

  Dotychczasowa dyrektor generalna w resorcie nauki Anna Budzanowska została we wtorek powołana na stanowisko podsekretarza stanu w tym resorcie - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Nowa wiceminister przewodniczy pracom zespołu ds. wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.

  czytaj więcej

 • Pisuliński: Pozorowany „dialog” ministerstwa ze środowiskiem prawników

  Pisuliński: Pozorowany „dialog” ministerstwa ze środowiskiem prawników

  Przed kilkoma dniami zostało ogłoszone rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 28 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

  czytaj więcej

 • Konkurs „Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2019” [PEŁNA LISTA LAUREATÓW]

  Konkurs „Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2019” [PEŁNA LISTA LAUREATÓW]

  Monika Horna-Cieślak została zwyciężczynią VIII edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2019”, zorganizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną i Wolters Kluwer. Drugie miejsce zajęła Monika Gebel, a trzecie Marcin Frąckowiak. Oto pełna lista laureatów:

  czytaj więcej

 • Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2019. Ranking wschodzących gwiazd prawa

  Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2019. Ranking wschodzących gwiazd prawa

  Konkurs „Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2019” organizowany już po raz ósmy przez Wolters Kluwer i Dziennik Gazetę Prawną, wyłonił młodych prawników, którzy swoją wiedzą, przedsiębiorczością oraz postawą społeczną realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Jedną z kompetencji jednostek samorządu terytorialnego jako organów prowadzących szkoły jest ustalenie wysokości i warunków przyznawania dodatków do pensji nauczycieli. Po raz pierwszy ustawodawca ją ograniczył. Odgórnie ustalił bowiem minimalną wysokość dodatku za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Od 1 września 2019 r. nie może być ona niższa niż 300 zł. Rozwiązanie to, wprowadzone komentowaną ustawą z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1287; dalej: ustawa zmieniająca), wywołało więcej kontrowersji. Otóż w nowym art. 34a Karty nauczyciela (dalej: KN) określono, że dodatek ten przysługuje za wychowawstwo klasy. Funkcję wychowawcy wykonują także przedszkolanki. Sęk w tym, że w przedszkolach nie ma klas, a są oddziały. Czy zatem ten dodatek należy się nauczycielom w tych placówkach? Spory na ten temat miała uciąć nowelizacja rozporządzenia wykonawczego, w której minister edukacji narodowej wyraźnie wskazał, że tym nauczycielom dodatek również się należy. Czy ta zmiana ucina wszystkie spekulacje? Niestety nie. Przede wszystkim wątpliwości dotyczą tego, czy minimalna wysokość dodatku obejmuje także nauczycieli przedszkoli. Samorząd uważa, że nie. Dlatego w niektórych nowelizacjach regulaminów wynagradzania uchwalonych przez rady gmin nie zagwarantowano dla przedszkolanek tego dodatku w wysokości 300 zł.

  czytaj więcej

 • Gry wideo wciąż napędzają polski eksport

  Gry wideo wciąż napędzają polski eksport

  Już 4 proc. eksportu z Polski do Stanów Zjednoczonych stanowi seria gier „Wiedźmin”. Przemysł gier stał się wizytówką polskiej branży rozrywkowej, a rok 2020 może być pod tym względem najlepszy w historii. Na rynku pojawią się bowiem „Cyberpunk 2077” od studia CD Projekt Red oraz „Dying Light 2” od Techlandu, a to tylko dwie najgłośniejsze premiery.

  czytaj więcej

 • Projekt ustawy okołobudżetowej: 2,2 mld zł z Funduszu Pracy na staże lekarzy

  Projekt ustawy okołobudżetowej: 2,2 mld zł z Funduszu Pracy na staże lekarzy

   Ponad 2,2 mld zł zostanie wydane z Funduszu Pracy m.in. na staże i szkolenia lekarzy i dentystów, skarbowe papiery wartościowe na kwotę ponad 1,3 mld zł zostaną przeznaczone na finansowanie nauki - przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej na 2020 r.

  czytaj więcej

 • Urzędnicza trzynastka rośnie w rekordowym tempie. Czy dodatkowe wynagrodzenie motywuje pracowników budżetówki?

  Urzędnicza trzynastka rośnie w rekordowym tempie. Czy dodatkowe wynagrodzenie motywuje pracowników budżetówki?

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie motywuje pracowników budżetówki do lepszej pracy, bo należy się każdemu. Tymczasem szefowie instytucji państwowych z roku na rok przeznaczają na ten cel coraz więcej środków.

  czytaj więcej

 • Inspektor ochrony danych nie może być zawodem regulowanym

  Inspektor ochrony danych nie może być zawodem regulowanym

  - Sposób wyboru inspektora i wypełniania przez niego zadań podlega kontroli UODO - mówi Piotr Drobek, radca w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych

  czytaj więcej

 • Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Ustawa z 14 grudnia 2016 r. − Prawo oświatowe (wyciąg) (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2198) – cz. 1. Po nie do końca udanej reformie szkolnictwa zawodowego ustawą z 2011 r. przyszła kolejna próba uzdrowienia kształcenia branżowego.

  czytaj więcej

 • 50 najbardziej wpływowych prawników 2019 [RANKING DGP]

  50 najbardziej wpływowych prawników 2019 [RANKING DGP]

  - Prawnicy potrafią – jeśli w ich ocenie trzeba lub warto – rozluźnić zawodowy gorset, podjąć największe nawet ryzyko i wykrzesać rewolucyjny zapał. Ci, których ujęliśmy w naszym subiektywnym rankingu, tacy właśnie są: skorzy do działania, nierzadko spektakularnego – w dobrej i złej sprawie - pisze redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej, Krzysztof Jedlak. Cały tekst wprowadzenia do rankingu >>>

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej