praca na roli a emerytura

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu praca na roli a emerytura. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące praca na roli a emerytura.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Przełomowe rozwiązanie czy bubel prawny? Przepisy o egzekucji budzą skrajne emocje

  Przełomowe rozwiązanie czy bubel prawny? Przepisy o egzekucji budzą skrajne emocje

  Przełomowe regulacje, które zapobiegną patologiom wśród komorników, czy bubel prawny, który doprowadzi do zapaści systemu egzekucji sądowej? Opinie na temat projektów dwóch nowych ustaw – o komornikach sądowych i o kosztach komorniczych – prezentowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i samych zainteresowanych są całkowicie odmienne

  czytaj więcej

 • Kongres Kobiet: Nie ma samodzielności bez niezależności finansowej

  Kongres Kobiet: Nie ma samodzielności bez niezależności finansowej

  Nie można mówić o jakiejkolwiek niezależności, samodzielności, jeśli nie ma niezależności finansowej; dlatego trzeba zachęcać kobiety do podejmowania pracy i stwarzać im takie warunki, by nie musiały rezygnować z macierzyństwa - przekonują działaczki Kongresu Kobiet.

  czytaj więcej

 • Wieś największym beneficjentem 500 plus

  Wieś największym beneficjentem 500 plus

  Dodatki na dzieci najbardziej zwiększyły dochód w rodzinach żyjących z dala od wielkich ośrodków miejskich

  czytaj więcej

 • Ojcowie przodownicy pracy: Jedyne, co czują, to zmęczenie

  Ojcowie przodownicy pracy: Jedyne, co czują, to zmęczenie

  Wstają o świcie, pędzą do pracy i znikają na cały dzień. Czas dla rodziny odmierzają liczbą nadgodzin, a w dni wolne dorabiają na drugim etacie. Sami tego chcieli.

  czytaj więcej

 • Wojna to lukratywny biznes

  Wojna to lukratywny biznes

  Zależy mi na tym, by czytelnik miał poczucie uczestnictwa w opisywanych zdarzeniach. Ta niemal fizyczna bliskość wydaje mi się ważniejsza od literackości - mówi Wolfgang Bauer, niemiecki dziennikarz, korespondent wojenny i reporter. Jego książki „Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki” oraz „Przez morze. Z Syryjczykami do Europy” ukazały się nakładem wydawnictwa Czarne.

  czytaj więcej

 • Gowin o reformach: Postaram się, by nie upadła żadna uczelnia publiczna

  Gowin o reformach: Postaram się, by nie upadła żadna uczelnia publiczna

  Po wejściu w życie nowej ustawy o uczelniach szkolnictwo wyższe będzie dużo bardziej zróżnicowane – ocenił w rozmowie z PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zadeklarował, że postara się, by nie upadła żadna uczelnia publiczna. Według niego dużo emocji wywoła proces wyłaniania uczelni badawczych.

  czytaj więcej

 • Wojciechowski: Największą bolączką systemu zapewnienie godnych emerytur

  Wojciechowski: Największą bolączką systemu zapewnienie godnych emerytur

  - Największą bolączką systemu emerytalnego jest zapewnienie godnych emerytur. Modernizacja III filaru nie będzie antidotum na te wyzwania - mówi Paweł Wojciechowski.

  czytaj więcej

 • MEN i MR: Bez zaangażowania pracodawców nie będzie reformy szkolnictwa zawodowego

  MEN i MR: Bez zaangażowania pracodawców nie będzie reformy szkolnictwa zawodowego

  Bez zaangażowania pracodawców, wręcz uczestnictwa ich w systemie, nie będzie szkolnictwa zawodowego, reforma tego obszaru nie uda się - przekonywały minister edukacji j Anna Zalewska i wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreśliły, że chodzi też o zaangażowanie finansowe.

  czytaj więcej

 • Kadrowy wymiar sprawiedliwości: Ziobro otrzyma władzę, o której inni mogli pomarzyć

  Kadrowy wymiar sprawiedliwości: Ziobro otrzyma władzę, o której inni mogli pomarzyć

  Jeśli projekt ustawy o sądownictwie wejdzie w życie, minister sprawiedliwości otrzyma władzę, o jakiej wszyscy jego poprzednicy mogli pomarzyć. Pytanie, czy nie skończy się to jego odwołaniem.

  czytaj więcej

 • Prezes Izby Karnej SN: Sędzia nie może czuć lęku. Jeśli się boi, powinien zmienić zawód [WYWIAD]

  Prezes Izby Karnej SN: Sędzia nie może czuć lęku. Jeśli się boi, powinien zmienić zawód [WYWIAD]

  W obowiązującej jeszcze ustawie już w art. 1 jest wyraźnie zaznaczone, że Sąd Najwyższy jest powołany do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. W nowej tego nie ma. Ma jedynie stać na straży, zapewniać nadzór, rozpatrywać itd. Freudowska pomyłka czy rezygnacja w pełni zamierzona? – pyta w rozmowie z DGP Stanisław Zabłocki, prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej

 • Symetrysta Duda: Prezydent rozpoczął grę z własnym zapleczem politycznym

  Symetrysta Duda: Prezydent rozpoczął grę z własnym zapleczem politycznym

  Po kilku dniach gorącego sporu wokół ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości Andrzej Duda zaproponował swoje rozwiązania dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. – Ten projekt (prezydenckiej ustawy – red.) ma zapobiec twierdzeniom, że KRS działa pod kierunkiem jednej partii. Wydaje się, że ta większość jest odpowiednia, by jedno czy dwa ugrupowania nie decydowały wyłącznie – mówiła głowa państwa.

  czytaj więcej

 • 7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

  7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

  Sąd Najwyższy jest najistotniejszym sądem w Polsce. Zgodnie z obowiązującą jeszcze ustawą powołany jest on przede wszystkim do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Przy czym robi to w sposób inny niż sądy powszechne, czyli sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne. Obywatele do Sądu Najwyższego nie wnoszą bowiem odwołań, lecz kasacje (w sprawach karnych) i skargi kasacyjne (w innych – np. cywilnych, gospodarczych, z zakresu prawa pracy; z wyłączeniem spraw administracyjnych podlegających Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu). Sąd Najwyższy nie rozpoznaje już sprawy merytorycznie. Skupia się na procedurze. Jeśli więc sędzia sądu powszechnego źle zinterpretował przepis, który zastosował, Sąd Najwyższy może uchylić wyrok. Ale jeśli doszło do błędnego ustalenia faktów, Sąd Najwyższy tego co do zasady nie będzie brał pod uwagę. Dlatego też mówi się, że Sąd Najwyższy jest „sądem prawa”.

  czytaj więcej

 • Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Co się zmieni po reformie

  Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Co się zmieni po reformie

  Od 1990 r. KRS – jako niezależny organ konstytucyjny – skupia w swoich rękach monopol na decydowanie o tym, kto ma przed sobą przyszłość w zawodzie sędziego i jak będzie wyglądała jego ścieżka kariery. Ma rozstrzygający głos w sprawie nominacji, awansów, obsady kierowniczych stanowisk, wysyłania na emeryturę, a nawet usuwania z zawodu. A zatem to właśnie rada prześwietla i filtruje kandydatów na sędziów, przedstawia prezydentowi swoich faworytów na stanowiska na wszelkich szczeblach – od Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego po sądy rejonowe i wojskowe, a także wybiera rzeczników dyscyplinarnych. W oczach ministerstwa KRS na przestrzeni lat urosła do rangi potężnej korporacyjnej spółdzielni, która toruje dostęp do zawodu pupilom liderów lokalnych środowisk sędziowskich i opiera się jakiejkolwiek formie demokratycznej kontroli. Także z perspektywy wielu sędziów rada w dotychczasowej formule i skostniałym składzie zawiodła: stała się zamkniętą kliką, niepotrzebnie wdała się w politykę, nie reagowała, gdy politycy nadwerężali sędziowską autonomię ani nie walczyli zbyt zacięcie o poprawę warunków pracy w sądach. Mimo to większość sędziów podkreśla, że środowisko potrzebuje silnej i dobrze zorganizowanej rady, która ochroni jego członków przed szykanami w pracy i naciskami polityków, odsieje słabych kandydatów na sprawiedliwych sędziów i w końcu – głośno skrytykuje wszelkie próby zawłaszczenia sobie przed rząd części władzy przynależnej sądownictwu.

  czytaj więcej

 • Prezes ZUS: Strajk pracowników nie zaszkodzi emerytom

  Prezes ZUS: Strajk pracowników nie zaszkodzi emerytom

  - Przez dwa ostatnie lata fundusz wynagrodzeń w zakładzie wzrósł o 11,9 proc., czyli prawie o tyle, o ile wzrastał przez siedem poprzednich lat, tj. w latach 2009–2015 – o 13,5 proc. - mówi w wywiadzie dla DGP Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  czytaj więcej

 • Prof. Strzembosz: Orzekałem przed 1989 r. Czy to znaczy, że jestem komunistycznym złogiem? [WYWIAD]

  Prof. Strzembosz: Orzekałem przed 1989 r. Czy to znaczy, że jestem komunistycznym złogiem? [WYWIAD]

  Byliśmy z Jarosławem Kaczyńskim po imieniu, powiedziałem mu nawet kiedyś: Jarosławie, opamiętaj się. Za daleko poszedłeś. Jednak wiara w to, że jakiś Strzembosz wpłynie istotnie na bieg historii, jest naiwna - mówi prof. Adam Strzembosz w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

  czytaj więcej

 • Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy

  Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy

  W niedzielę miną dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Ostatni rok w polityce zagranicznej to przede wszystkim wizyta Donalda Trumpa w Polsce. Najbardziej komentowaną decyzją prezydenta Dudy była odmowa podpisania dwóch ustaw dotyczących sądownictwa.

  czytaj więcej

 • Minister sprawiedliwości odwoła i powoła prezesów sądów. W sobotę wchodzi w życie nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych

  Minister sprawiedliwości odwoła i powoła prezesów sądów. W sobotę wchodzi w życie nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych

  W sobotę wchodzi w życie nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Komisja Europejska wszczęła już postępowanie wobec Polski o naruszenie przez nowelę unijnych przepisów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne