zarządca nieruchomości obowiązki

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zarządca nieruchomości obowiązki. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zarządca nieruchomości obowiązki.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Barszcz Sosnowskiego zagraża już nie tylko ludziom. Jak gminy zwalczają chwast?

  Barszcz Sosnowskiego zagraża już nie tylko ludziom. Jak gminy zwalczają chwast?

  PROBLEM: Rany powstałe po zetknięciu się z barszczem Sosnowskiego goją się latami. Jest to groźne szczególnie w upały. W gorące dni – kiedy z barszczu parują olejki eteryczne – do poparzeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu. Na pierwszej linii frontu walki z rośliną, która przed ponad półwieczem miała być wymarzoną paszą dla bydła, a dziś staje się w całym kraju gigantycznym kłopotem, stoją gminy. Jeśli szybko nie dostaną funduszy, a regulacje prawne się nie zmienią, walka może okazać się bardzo nierówna. Już dziś barszcz zagraża nie tylko ludziom, ale tak cennym ekosystemom jak dolina Rospudy.

  czytaj więcej

 • Jak wygrać wojnę z gminą o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego?

  Jak wygrać wojnę z gminą o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego?

  Przedsiębiorca może wnioskować o jego zmianę, a nawet skutecznie doprowadzić do uchwalenia przez radę gminy nowego dokumentu. Wcześniej trzeba ją jednak do tego przekonać. Barierą mogą być wysokie koszty

  czytaj więcej

 • Przyjęto projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw

  Przyjęto projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury i rozwoju.

  czytaj więcej

 • Reforma procedury administracyjnej: Między efektywnością a formalizmem

  Reforma procedury administracyjnej: Między efektywnością a formalizmem

  Kwestia rozumienia pojęcia „strony” lub „uczestnika” postępowania wymaga rozważenia, co jest interesem zasługującym na ochronę prawną, a co nie. Tym samym wpisuje się w dyskusję na temat rozwiązań systemowych, i to zarówno w zakresie brzmienia przepisów, jak i praktyki ich stosowania.

  czytaj więcej

 • Ustawa krajobrazowa: Enklawy wolne od wyborczego śmietnika

  Ustawa krajobrazowa: Enklawy wolne od wyborczego śmietnika

  Miasto bez nachalnej wyborczej i referendalnej agitacji? To możliwe. Jednak jeszcze nie na podstawie nowej ustawy krajobrazowej. Niektóre samorządy na własną rękę wprowadzają częściowe zakazy albo strefy bez plakatowania

  czytaj więcej

 • Ustawa z 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (cz. 1)

  Ustawa z 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (cz. 1)

  Sejm 15 maja 2015 r. uchwalił nową ustawę – Prawo restrukturyzacyjne. Została opublikowana 14 lipca 2015 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod poz. 978, wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

  czytaj więcej

 • Co można zrobić, jeśli drzewa i krzaki zasłaniają drogę?

  Co można zrobić, jeśli drzewa i krzaki zasłaniają drogę?

  Latem często odwiedzam rodzinę na wsi. Przy drodze prowadzącej przez teren zabudowany, na zakręcie, rosną coraz większe krzewy, zasłaniając ten zakręt. Nikt się nimi nie interesuje, zwłaszcza że właściciel posesji na stałe mieszka w Warszawie i sporadycznie pojawia się na działce. Do kogo powinnam się zwrócić w sprawie wycięcia bądź przycięcia krzewów, by nie zagrażały bezpieczeństwu na drodze – pyta pani Elżbieta. – Chciałabym interweniować także w sprawie tych krzaków, które w tej samej wsi zasłaniają znaki drogowe – dodaje czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Kominiarza raz w roku trzeba wpuścić. Inaczej grożą kary

  Kominiarza raz w roku trzeba wpuścić. Inaczej grożą kary

  Zarówno mieszkania w bloku, jak i domy podlegają obowiązkowym kontrolom kominiarskim. Trzeba je wykonywać co najmniej raz w roku. Jeśli właściciel lub lokator nie wpuści kominiarza może go spotkać mandat do 500 zł ze strony powiatowego inspektora nadzoru budowlanego lub kara pieniężna orzeczona przez sąd. Dodatkowo budynek lub lokal może być odcięty od dopływu gazu

  czytaj więcej

 • Spadkobiercy: Jakie prawa i obowiązki mają współwłaściciele nieruchomości

  Spadkobiercy: Jakie prawa i obowiązki mają współwłaściciele nieruchomości

  Po wspólnym odziedziczeniu majątku stosunki między spadkobiercami nie zawsze układają się zgodnie. Jeśli dochodzi do konfliktów i sporów, warto pomyśleć np. o zniesieniu współwłasności, spłacając pozostałych.

  czytaj więcej

 • Wspólnota mieszkaniowa nie może terroryzować swoich członków

  Wspólnota mieszkaniowa nie może terroryzować swoich członków

  Mieszkam od kilku lat w tym samym mieszkaniu, należę do wspólnoty mieszkaniowej. Dotychczas żyliśmy zgodnie, bezkonfliktowo, sympatycznie. Jakiś czas temu zmienił się zarządca i coś się wraz z nim zmieniło – opowiada pan Krzysztof. – Najpierw na klatkach pojawiły się kartki o zakazie dokarmiania bezdomnych kotów. Zaraz potem, skoro nikt nie zareagował, zakaz wyprowadzania zwierząt na terenie należącym do wspólnoty. Trzepać dywany wolno jedynie w godzinach 10–14. Grać w piłkę (mamy malutkie boisko do kosza) – tylko do 16. Papierosów nie wolno palić nie tylko na skwerku przed domem, ale i na własnym balkonie.

  czytaj więcej

 • Wjazd na działkę musi mieć określoną prawem szerokość

  Wjazd na działkę musi mieć określoną prawem szerokość

  Starostwo remontuje drogę, przy której mieszkam, kładzie nowy asfalt i utwardza pobocza, układa kostkę na wjazdach do posesji, potocznie zwanych mostkami – pisze pan Mirosław. – Zastanawiam się, z jakich przepisów, budowlanych czy drogowych, wynika, jaka powinna być szerokość wjazdu do posesji i ile tych wjazdów powinno być – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Gmina nie może wskazywać mieszkańcom, jak mają sprzątać

  Gmina nie może wskazywać mieszkańcom, jak mają sprzątać

  Rada gminy nie może wymagać od mieszkańców, aby usuwali śnieg czy sople w określony przez nią sposób. Tak wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody łódzkiego. Dotyczyło ono regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Działoszyn.

  czytaj więcej

 • Pora na stabilną regulację procesu budowlanego

  Pora na stabilną regulację procesu budowlanego

  Ustawa – Prawo budowlane była nowelizowana już 12 razy od wydania w 2013 r. jej tekstu jednolitego. Dla usprawnienia określonych inwestycji wprowadzono też rozbudowany system tzw. specustaw, co wywołało dalsze rozdrobnienie regulacyjne szeroko pojętego prawa inwestycyjnego. Pierwszą była specustawa z 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Później uchwalono kolejne, m.in.: o transporcie kolejowym, o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012, o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego.

  czytaj więcej

 • Lokatorzy ze starych kamienic od 2016 roku mogą trafić na bruk

  Lokatorzy ze starych kamienic od 2016 roku mogą trafić na bruk

  Gminy również po 31 grudnia 2015 r. powinny zapewniać mieszkania zastępcze osobom, które muszą opuścić dotychczasowe lokum ze względu na remont lub rozbiórkę budynku należącego do prywatnego właściciela.

  czytaj więcej

 • Podatek od nieruchomości 2016: Czy będą wyższe opłaty za mieszkanie?

  Podatek od nieruchomości 2016: Czy będą wyższe opłaty za mieszkanie?

  Poradnia podatkowa: Czy firma, która posiada budynek, musi od niego płacić maksymalne stawki? Kiedy budynek w złym stanie technicznym będzie wyłączony z opodatkowania a pod jakimi warunkami część budynku może zostać opodatkowana niższą stawką? Czy w 2016 roku zapłacę wyższy podatek od mieszkania,  w ilu ratach będzie można płacić daninę od nieruchomości, co się stanie, jeśli podatnik nie będzie miał środków na jednorazową zapłatę, jak policzyć podatek od części wspólnych - tego wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.

  czytaj więcej

 • Szkoły i przedszkola bez osobowości prawnej

  Szkoły i przedszkola bez osobowości prawnej

  Jednostki budżetowe nie mają zdolności prawnej ani zdolności do czynności prawnych. Zawsze działają w imieniu i na rachunek organu założycielskiego, tj. gminy, powiatu czy województwa. Nie oznacza to, że nie mogą mieć rachunku w banku. Do tego wystarczy pełnomocnictwo.

  czytaj więcej

 • Od 2016 roku usprawniona rada wierzycieli wesprze restrukturyzację

  Od 2016 roku usprawniona rada wierzycieli wesprze restrukturyzację

  Po 1 stycznia zyska ona nowe uprawnienia i większy wpływ na działalność ratowanego podmiotu. Będzie mogła m.in. odwołać nadzorcę lub zarządcę. A nawet zmienić kolejność na listach wierzycieli.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Zasadą w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest objęcie postępowaniem wszystkich wierzytelności w stosunku do dłużnika.

  czytaj więcej

 • Kolejny SKOK do likwidacji: KNF złożyła wniosek o upadłość SKOK Kujawiak

  Kolejny SKOK do likwidacji: KNF złożyła wniosek o upadłość SKOK Kujawiak

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie zawiesiła z dniem 8 stycznia 2016 r. działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej 'Kujawiak; we Włocławku (SKOK Kujawiak) oraz postanowiła wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej spółdzielczej kasy, podała Komisja. Wartość depozytów członkowskich zgromadzonych przez 17,9 tys. członków SKOK Kujawiak wynosi 187 mln zł.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej