wspólnota mieszkaniowa ustawa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wspólnota mieszkaniowa ustawa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wspólnota mieszkaniowa ustawa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • System wynagradzania nauczycieli. Mówmy o faktach, a nie mitach

  System wynagradzania nauczycieli. Mówmy o faktach, a nie mitach

  Jakie są prawdziwe intencje rządu? Jakich reform oczekują samorządy? Czy jest szansa na objęcie subwencją wszystkich dzieci w przedszkolach? Między innymi na te pytania odpowiadali uczestnicy debaty DGP pt. „System wynagradzania nauczycieli – reforma »na zamówienie« czy faktyczna potrzeba zmian”.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał nowelę ustawy wspierającej rozwój sieci szerokopasmowych

  Prezydent podpisał nowelę ustawy wspierającej rozwój sieci szerokopasmowych

  Krótszy termin wydawania decyzji o lokalizacji w pasie drogowym infrastruktury telekomunikacyjnej, koordynację robót budowlanych i sieciowych przy inwestycjach publicznych przewiduje nowela ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

  czytaj więcej

 • RIO często kwestionuje uchwały dotacyjne: Czego się wystrzegać

  RIO często kwestionuje uchwały dotacyjne: Czego się wystrzegać

  Gminy coraz częściej przyznają osobom fizycznym czy firmom dotacje celowe, dzięki którym możliwa jest ochrona środowiska, np. na kolektory słoneczne, ekologiczne piece czy usuwanie azbestu. Wymaga to wcześniej podjęcia stosownej uchwały przez radnych. W dokumentach tych pojawia się jednak wiele błędów. Skutkować mogą one, mimo słusznych intencji uchwałodawców, orzeczeniem przez regionalną izbę obrachunkową o ich nieważności – w części lub w całości. Dziś pokazujemy, czego należy unikać.

  czytaj więcej

 • Osoba fizyczna to też prosument. Prąd dla wspólnot może być tańszy

  Osoba fizyczna to też prosument. Prąd dla wspólnot może być tańszy

  Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mogą zmniejszyć koszty konsumowanej energii elektrycznej w swoich budynkach. Podobnie jak osoby fizyczne zostały bowiem uznane przez ustawodawcę za prosumentów.

  czytaj więcej

 • Petycje: Podatnicy piszą, minister odpisuje

  Petycje: Podatnicy piszą, minister odpisuje

  Resort wydał już i opublikował kilkanaście odpowiedzi na petycje. W kolejce czekają następne, w tym o VAT, PIT itp. Okazuje się, że nie każdy woli złożyć interpretację indywidualną.

  czytaj więcej

 • Poszkodowani w wyniku nawałnic mogą liczyć na odszkodowanie

  Poszkodowani w wyniku nawałnic mogą liczyć na odszkodowanie

  Mieszkam w małej miejscowości, którą nawiedziła nawałnica – opowiada pan Grzegorz. Podczas jednej nocy podmuchy silnego wiatru zerwały dach budynku mieszkalnego, a grad powybijał szyby. Rosnące nieopodal domu drzewo zostało wyrwane z korzeniami i przewróciło się, powodując olbrzymie straty. Zdewastowane jest auto i drogi sprzęt elektroniczny. Nawałnica zniszczyła także uprawy w moim gospodarstwie – pisze zrozpaczony czytelnik

  czytaj więcej

 • Samorządy walczą z reklamami. Branża zapowiada lawinę pozwów

  Samorządy walczą z reklamami. Branża zapowiada lawinę pozwów

  Miasta intensywnie pracują nad uchwałami krajobrazowymi, które uporządkują przestrzeń publiczną, a firmy reklamowe już przestrzegają je przed łamaniem prawa i grożą pozwami sądowymi. Dla swoich działań szukają wsparcia u ministra infrastruktury i budownictwa.

  czytaj więcej

 • Jest reprywatyzacja, musicie się wynosić. Historia kamienicy na Mokotowie odzwierciedla patologie ostatnich lat

  Jest reprywatyzacja, musicie się wynosić. Historia kamienicy na Mokotowie odzwierciedla patologie ostatnich lat

  Niepozorna kamieniczka na Górnym Mokotowie w Warszawie. Z odpadającymi tynkami pokrytymi wiekowym brudem i liszajami wyrzeźbionymi przez grzyby. Tysiące takich zapuszczonych domów można spotkać we wszystkich polskich miastach. Historia tej konkretnej odzwierciedla wiele patologii ostatnich lat.

  czytaj więcej

 • Rada gminy może zobowiązać zarząd spółdzielni do składania deklaracji śmieciowej

  Rada gminy może zobowiązać zarząd spółdzielni do składania deklaracji śmieciowej

  Przyjęcie przez radę gminy w uchwale w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, że organem zobowiązanym do złożenia deklaracji jest zarząd spółdzielni mieszkaniowej, należy uznać za dopuszczalne doprecyzowanie ustawowej definicji właściciela nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Wycinka drzew bez opłat: Za nasadzenia zastępcze odpowiada nabywca nieruchomości czy deweloper?

  Wycinka drzew bez opłat: Za nasadzenia zastępcze odpowiada nabywca nieruchomości czy deweloper?

  Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U z 2015 r. poz. 1651 ze zm.; dalej: u.o.p.) daje przedsiębiorcom ubiegającym się o zezwolenie na wycinkę drzew lub krzewów możliwość zwolnienia się z obowiązku uiszczenia opłaty za ich usunięcie. Możliwe jest to pod warunkiem m.in. wypełnienia obowiązku nasadzeń zastępczych oraz utrzymania żywotności posadzonych drzew przez 3 lata. Deweloperzy mają jednak często z tym problem, gdyż z reguły po zakończeniu budowy przenoszą własność nieruchomości na nabywców. Kto więc ma odpowiadać za utrzymanie nasadzeń w prawidłowej kondycji po zbyciu nieruchomości – nabywca czy w dalszym ciągu deweloper?Wycinka drzew bez opłat: Za nasadzenia zastępcze odpowiada nabywca czy deweloper?

  czytaj więcej

 • Szydło i Morawiecki na czele rządu? Po rekonstrukcji mamy państwo dwóch premierów

  Szydło i Morawiecki na czele rządu? Po rekonstrukcji mamy państwo dwóch premierów

  Beata Szydło oddaje większość realnej władzy w ręce Mateusza Morawieckiego. Teraz nie podejmie żadnej ważnej decyzji bez konsultacji z zastępcą.

  czytaj więcej

 • Można organizować happeningi na osiedlach, ale trzeba liczyć się z ewentualną odpowiedzialnością

  Można organizować happeningi na osiedlach, ale trzeba liczyć się z ewentualną odpowiedzialnością

  Malowanie kredą po chodnikach, wspólne granie w piłkę to ciekawe formy spędzania wolnego czasu, w szczególności w czasach gdy dzieci wolą siedzieć przed komputerami, niż biegać na świeżym powietrzu. Utworzenie wydarzenia na Facebooku to za mało, by w świetle prawa impreza mogła się odbyć.

  czytaj więcej

 • Organizacje właścicieli mieszkań postulują nowelizację prawa spółdzielczego

  Organizacje właścicieli mieszkań postulują nowelizację prawa spółdzielczego

  Organizacje skupiające właścicieli i lokatorów mieszkań w zasobach spółdzielni mieszkaniowych postulują nowelizację prawa spółdzielczego w kierunku ułatwiającym tworzenie wspólnot mieszkaniowych. Ich zdaniem jest to najbardziej efektywna forma zarządzania nieruchomościami.

  czytaj więcej

 • Banki komunalne: Pomysł na tańszy pieniądz dla lokalnej gospodarki

  Banki komunalne: Pomysł na tańszy pieniądz dla lokalnej gospodarki

  Problem: Powraca idea banku komunalnego. Banku, który tworzony byłby przez jednostki samorządu terytorialnego, obsługiwałby je, ale również przedsiębiorców i mieszkańców danego terenu, a poprzez udzielanie kredytów – pobudzał rozwój przedsiębiorczości w regionach. Gdyby takie banki powstały we wszystkich województwach i wykorzystały choćby część potencjału, jaki kryją budżety lokalnych samorządów (łączne ich dochody roczne to blisko 200 mld zł) – mogłyby stać się istotną siłą napędową lokalnych gospodarek, zapewniającą poprzez kreację kredytów również zaplecze finansowe samorządom. – Dlaczego mamy oddawać to pole zachodnim bankom, które dziś obsługują samorządy, a zyski z odsetek od kredytów transferują za granicę? – pytają eksperci Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych. Nad pomysłem powołania banków komunalnych zastanawiali się 18 października br. w Sejmie posłowie z sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej podczas debaty „Finanse samorządu terytorialnego – poszukiwanie nowych źródeł”. Coraz częściej rozważają go samorządowcy, m.in. z Otwocka.

  czytaj więcej

 • Kiedy sprzedaż kwiatów z ogródków można zwolnić z opłaty targowej

  Kiedy sprzedaż kwiatów z ogródków można zwolnić z opłaty targowej

  Gmina S. zamierza wprowadzić w 2017 r. zwolnienie z opłaty targowej przy sprzedaży kwiatów, owoców i warzyw uzyskanych z przydomowych czy działkowych ogródków. W uchwale zapisalibyśmy, że chodzi o sprzedaż kwiatów czy owoców „uzyskanych z ogródków”. Czy będzie to prawnie dozwolone? Nasza regionalna izba obrachunkowa kwestionuje podobne zapisy.

  czytaj więcej

 • Czy mamy obowiązek pomagać miejskim kotom?

  Czy mamy obowiązek pomagać miejskim kotom?

  Koty w mieście są integralnym składnikiem miejskiego ekosystemu i mają prawo do życia na wolności w wybranym przez siebie miejscu. Nie powinny być przeganiane ani płoszone. Wymagają tylko wsparcia człowieka, zwłaszcza w okresie zimowym.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej