wspólnota mieszkaniowa ustawa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wspólnota mieszkaniowa ustawa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wspólnota mieszkaniowa ustawa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • renta

  renta

  czytaj więcej

 • Petycje: Podatnicy piszą, minister odpisuje

  Petycje: Podatnicy piszą, minister odpisuje

  Resort wydał już i opublikował kilkanaście odpowiedzi na petycje. W kolejce czekają następne, w tym o VAT, PIT itp. Okazuje się, że nie każdy woli złożyć interpretację indywidualną.

  czytaj więcej

 • Poszkodowani w wyniku nawałnic mogą liczyć na odszkodowanie

  Poszkodowani w wyniku nawałnic mogą liczyć na odszkodowanie

  Mieszkam w małej miejscowości, którą nawiedziła nawałnica – opowiada pan Grzegorz. Podczas jednej nocy podmuchy silnego wiatru zerwały dach budynku mieszkalnego, a grad powybijał szyby. Rosnące nieopodal domu drzewo zostało wyrwane z korzeniami i przewróciło się, powodując olbrzymie straty. Zdewastowane jest auto i drogi sprzęt elektroniczny. Nawałnica zniszczyła także uprawy w moim gospodarstwie – pisze zrozpaczony czytelnik

  czytaj więcej

 • Samorządy walczą z reklamami. Branża zapowiada lawinę pozwów

  Samorządy walczą z reklamami. Branża zapowiada lawinę pozwów

  Miasta intensywnie pracują nad uchwałami krajobrazowymi, które uporządkują przestrzeń publiczną, a firmy reklamowe już przestrzegają je przed łamaniem prawa i grożą pozwami sądowymi. Dla swoich działań szukają wsparcia u ministra infrastruktury i budownictwa.

  czytaj więcej

 • Jest reprywatyzacja, musicie się wynosić. Historia kamienicy na Mokotowie odzwierciedla patologie ostatnich lat

  Jest reprywatyzacja, musicie się wynosić. Historia kamienicy na Mokotowie odzwierciedla patologie ostatnich lat

  Niepozorna kamieniczka na Górnym Mokotowie w Warszawie. Z odpadającymi tynkami pokrytymi wiekowym brudem i liszajami wyrzeźbionymi przez grzyby. Tysiące takich zapuszczonych domów można spotkać we wszystkich polskich miastach. Historia tej konkretnej odzwierciedla wiele patologii ostatnich lat.

  czytaj więcej

 • Rada gminy może zobowiązać zarząd spółdzielni do składania deklaracji śmieciowej

  Rada gminy może zobowiązać zarząd spółdzielni do składania deklaracji śmieciowej

  Przyjęcie przez radę gminy w uchwale w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, że organem zobowiązanym do złożenia deklaracji jest zarząd spółdzielni mieszkaniowej, należy uznać za dopuszczalne doprecyzowanie ustawowej definicji właściciela nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Wycinka drzew bez opłat: Za nasadzenia zastępcze odpowiada nabywca nieruchomości czy deweloper?

  Wycinka drzew bez opłat: Za nasadzenia zastępcze odpowiada nabywca nieruchomości czy deweloper?

  Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U z 2015 r. poz. 1651 ze zm.; dalej: u.o.p.) daje przedsiębiorcom ubiegającym się o zezwolenie na wycinkę drzew lub krzewów możliwość zwolnienia się z obowiązku uiszczenia opłaty za ich usunięcie. Możliwe jest to pod warunkiem m.in. wypełnienia obowiązku nasadzeń zastępczych oraz utrzymania żywotności posadzonych drzew przez 3 lata. Deweloperzy mają jednak często z tym problem, gdyż z reguły po zakończeniu budowy przenoszą własność nieruchomości na nabywców. Kto więc ma odpowiadać za utrzymanie nasadzeń w prawidłowej kondycji po zbyciu nieruchomości – nabywca czy w dalszym ciągu deweloper?Wycinka drzew bez opłat: Za nasadzenia zastępcze odpowiada nabywca czy deweloper?

  czytaj więcej

 • Szydło i Morawiecki na czele rządu? Po rekonstrukcji mamy państwo dwóch premierów

  Szydło i Morawiecki na czele rządu? Po rekonstrukcji mamy państwo dwóch premierów

  Beata Szydło oddaje większość realnej władzy w ręce Mateusza Morawieckiego. Teraz nie podejmie żadnej ważnej decyzji bez konsultacji z zastępcą.

  czytaj więcej

 • Można organizować happeningi na osiedlach, ale trzeba liczyć się z ewentualną odpowiedzialnością

  Można organizować happeningi na osiedlach, ale trzeba liczyć się z ewentualną odpowiedzialnością

  Malowanie kredą po chodnikach, wspólne granie w piłkę to ciekawe formy spędzania wolnego czasu, w szczególności w czasach gdy dzieci wolą siedzieć przed komputerami, niż biegać na świeżym powietrzu. Utworzenie wydarzenia na Facebooku to za mało, by w świetle prawa impreza mogła się odbyć.

  czytaj więcej

 • Organizacje właścicieli mieszkań postulują nowelizację prawa spółdzielczego

  Organizacje właścicieli mieszkań postulują nowelizację prawa spółdzielczego

  Organizacje skupiające właścicieli i lokatorów mieszkań w zasobach spółdzielni mieszkaniowych postulują nowelizację prawa spółdzielczego w kierunku ułatwiającym tworzenie wspólnot mieszkaniowych. Ich zdaniem jest to najbardziej efektywna forma zarządzania nieruchomościami.

  czytaj więcej

 • Banki komunalne: Pomysł na tańszy pieniądz dla lokalnej gospodarki

  Banki komunalne: Pomysł na tańszy pieniądz dla lokalnej gospodarki

  Problem: Powraca idea banku komunalnego. Banku, który tworzony byłby przez jednostki samorządu terytorialnego, obsługiwałby je, ale również przedsiębiorców i mieszkańców danego terenu, a poprzez udzielanie kredytów – pobudzał rozwój przedsiębiorczości w regionach. Gdyby takie banki powstały we wszystkich województwach i wykorzystały choćby część potencjału, jaki kryją budżety lokalnych samorządów (łączne ich dochody roczne to blisko 200 mld zł) – mogłyby stać się istotną siłą napędową lokalnych gospodarek, zapewniającą poprzez kreację kredytów również zaplecze finansowe samorządom. – Dlaczego mamy oddawać to pole zachodnim bankom, które dziś obsługują samorządy, a zyski z odsetek od kredytów transferują za granicę? – pytają eksperci Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych. Nad pomysłem powołania banków komunalnych zastanawiali się 18 października br. w Sejmie posłowie z sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej podczas debaty „Finanse samorządu terytorialnego – poszukiwanie nowych źródeł”. Coraz częściej rozważają go samorządowcy, m.in. z Otwocka.

  czytaj więcej

 • Kiedy sprzedaż kwiatów z ogródków można zwolnić z opłaty targowej

  Kiedy sprzedaż kwiatów z ogródków można zwolnić z opłaty targowej

  Gmina S. zamierza wprowadzić w 2017 r. zwolnienie z opłaty targowej przy sprzedaży kwiatów, owoców i warzyw uzyskanych z przydomowych czy działkowych ogródków. W uchwale zapisalibyśmy, że chodzi o sprzedaż kwiatów czy owoców „uzyskanych z ogródków”. Czy będzie to prawnie dozwolone? Nasza regionalna izba obrachunkowa kwestionuje podobne zapisy.

  czytaj więcej

 • Czy mamy obowiązek pomagać miejskim kotom?

  Czy mamy obowiązek pomagać miejskim kotom?

  Koty w mieście są integralnym składnikiem miejskiego ekosystemu i mają prawo do życia na wolności w wybranym przez siebie miejscu. Nie powinny być przeganiane ani płoszone. Wymagają tylko wsparcia człowieka, zwłaszcza w okresie zimowym.

  czytaj więcej

 • Eksmisja na bruk: Kto może zostać wrzucony z mieszkania?

  Eksmisja na bruk: Kto może zostać wrzucony z mieszkania?

  Od 1 listopada do 31 marca nie usuwa się z mieszkania osób mających wprawdzie orzeczony wyrok, ale bez wskazania innego lokalu, do którego nastąpi przekwaterowanie. Od tej zasady są jednak wyjątki. Ochrona nie obejmuje osób, w stosunku do których została orzeczona eksmisja z prawem do lokalu oraz stosujących przemoc w rodzinie, zakłócających spokój lub zajmujących lokal bez tytułu prawnego

  czytaj więcej

 • Właściciel mieszkania nie musi płacić rachunków za użytkownika

  Właściciel mieszkania nie musi płacić rachunków za użytkownika

  Mieszkanie w darowiznie od bliskiej osoby, ale z zastrzeżeniem, że do końca życia będzie w nim mieszkała (w akcie notarialnym umowy darowizny zastrzeżone zostało na jej rzecz dożywotnie bezpłatne jego użytkowanie). Co robić, jeśli taka osoba przestanie za nie płacić? Czy jesteśmy zobowiązani spłacać takie długi?

  czytaj więcej

 • Rok 2016 w polityce. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  Rok 2016 w polityce. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  Szczyt NATO w Warszawie, wizyta papieża Franciszka, konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold, protest opozycji na sali sejmowej - są wśród najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na scenie politycznej w mijającym roku.

  czytaj więcej

 • Coraz więcej zwolnień dla Kościoła

  Coraz więcej zwolnień dla Kościoła

  Związki wyznaniowe nie będą musiały uiszczać nowej opłaty środowiskowej. I to bez względu na to, co wybudują na swoim gruncie – świątynię, biurowiec czy aquapark.

  czytaj więcej

 • Dochód z najmu piwnicy. Czy trzeba płacić CIT?

  Dochód z najmu piwnicy. Czy trzeba płacić CIT?

  Jeżeli piwnicę wynajmuje członek wspólnoty mieszkaniowej, to dochód może być zwolniony z podatku – potwierdził dyrektor katowickiej IS.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze wydarzenia polityczne 2016 [PODSUMOWANIE]

  Najważniejsze wydarzenia polityczne 2016 [PODSUMOWANIE]

  Szczyt NATO w Warszawie, wizyta papieża Franciszka, konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold, protest opozycji na sali sejmowej - są wśród najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na scenie politycznej w mijającym roku.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej