jak sprawdzić księgę wieczystą

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu jak sprawdzić księgę wieczystą. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące jak sprawdzić księgę wieczystą.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Podatek katastralny w Polsce kwestią czasu?

  Podatek katastralny w Polsce kwestią czasu?

  Kwestia zastąpienia w Polsce podatku od nieruchomości, wraz z podatkiem rolnym i leśnym podatkiem katastralnym, posiada już swoją bogatą i dość długą historię. Pomimo tego proces ten wciąż pozostaje w martwym punkcie. Co więcej, w dalszym ciągu niewiele wskazuje na to, by stan ten w przewidywalnej perspektywie miał ulec zmianie, co jest dobrą wiadomością dla rodzimych właścicieli nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Najem okazjonalny: Jak złożyć oświadczenie o opuszczeniu mieszkania?

  Najem okazjonalny: Jak złożyć oświadczenie o opuszczeniu mieszkania?

  Rok temu wynajęłam mieszkanie. Właściciel zaproponował umowę najmu okazjonalnego, a ja się zgodziłam. W związku z tym udałam się do notariusza i oświadczyłam w akcie notarialnym, że opuszczę lokal w żądanym terminie.

  czytaj więcej

 • Po spłacie kredytu warto poprosić o zaświadczenie z banku

  Po spłacie kredytu warto poprosić o zaświadczenie z banku

  W jednym z czasopism przeczytałam niedawno o panu, który dostał po kilku latach list z banku, który to żąda od niego kilkudziesięciu złotych z powodu braku całkowitej spłaty kredytu. Problem w tym, że zaległość początkowo wynosiła kilka złotych. Chciałabym się dowiedzieć, jak dochodzi do takiej sytuacji i jak sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Pytam, bo sama niedługo kończę spłatę kredytu i chcę dopełnić wszystkich formalności, by nie mieć w przyszłości problemów, jak wspomniany na wstępie pan – pisze pani Barbara.

  czytaj więcej

 • Umowa sprzedaży mieszkania musi być zawarta u notariusza

  Umowa sprzedaży mieszkania musi być zawarta u notariusza

  Pani Bożena zamierza kupić mieszkanie na rynku wtórnym. – Wszystko zostało już tak naprawdę dopięte na ostatni guzik. Właściciel zaproponował jednak, żeby umowę sprzedaży zawrzeć na razie ustnie, bo nie ma to znaczenia – ja i tak formalnie stanę się właścicielką. Bardzo nalega, więc zaczęło mnie to niepokoić. Ale może niepotrzebnie? Wydaje mi się jednak, że powinnam żądać umowy na piśmie – zastanawia się czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Audyt: Dobre przygotowanie to połowa sukcesu

  Audyt: Dobre przygotowanie to połowa sukcesu

  Badanie sprawozdania finansowego nierzadko traktowane jest przez służby finansowo-księgowe badanych jednostek jako zło konieczne. Spółka może jednak odnieść wiele korzyści, szczególnie że zakres badania został rozszerzony.

  czytaj więcej

 • Nabycie nieruchomości od osoby wpisanej do księgi wieczystej nie musi oznaczać własności

  Nabycie nieruchomości od osoby wpisanej do księgi wieczystej nie musi oznaczać własności

  Gdy nabywamy nieruchomość, jedną z podstawowych czynności jakich dokonujemy przed zawarciem umowy ( a przynajmniej jakich powinniśmy dokonać) jest sprawdzenie stanu prawnemu owej nieruchomości w księgach wieczystych.

  czytaj więcej

 • Trzeba zwracać uwagę nawet na detale umowy z deweloperem

  Trzeba zwracać uwagę nawet na detale umowy z deweloperem

  Pani Julia chce kupić mieszkanie u dewelopera. W jej miejscowości w lokalnej prasie ogłasza się kilka firm, które prowadzą inwestycje, a nawet oferują już gotowe mieszkania. Czytelniczka obawia się, że może trafić na nieuczciwego przedsiębiorcę i stracić pieniądze. Znajomi przestrzegają ją przed pułapkami w umowach deweloperskich i twierdzą, że niektóre firmy proponują klientom niekorzystne warunki. – Na co powinnam zwrócić uwagę, podpisując umowę z deweloperem, aby zabezpieczyć swoje prawa – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • Mieszkanie opłacone, ale nie własne. Przez SK Bank

  Mieszkanie opłacone, ale nie własne. Przez SK Bank

  Będący w upadłości Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie wpędził w kłopoty nie tylko osoby, które korzystały z jego usług, ale również klientów kredytowanych przez niego deweloperów

  czytaj więcej

 • Prezes SK Banku: Nie popełniłem świadomie błędów, które by naraziły klientów na straty

  Prezes SK Banku: Nie popełniłem świadomie błędów, które by naraziły klientów na straty

  W rzeczywistości straty 1,6 mld zł nie ma. Wykazana strata księgowa jest efektem tworzonych rezerw na kredyty zagrożone – przekonuje prezes SK Banku Jan Bajno, którego działalność została zawieszona przez KNF.

  czytaj więcej

 • Czy i jak można sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?

  Czy i jak można sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?

  Zagadnienie sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką, to istotny temat dla wielu Polaków, którzy chcą uciec od spłaty kredytu. Jakie są zatem możliwości? Przeanalizowaliśmy wszystkie opcje.

  czytaj więcej

 • Deweloper upada. Możliwe trzy drogi dokończenia inwestycji

  Deweloper upada. Możliwe trzy drogi dokończenia inwestycji

  Ustawa deweloperska (czyli ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego; Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1377 ze zm.) miała stać na straży interesów osób kupujących w ramach umowy deweloperskiej swoje cztery kąty.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Zasadą w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest objęcie postępowaniem wszystkich wierzytelności w stosunku do dłużnika.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek. (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 236 ze zm.)

  czytaj więcej

 • Hipoteka przymusowa. Jak ją ustanowić?

  Hipoteka przymusowa. Jak ją ustanowić?

  Hipoteka przymusowa to narzędzie na odzyskanie długu od opornego dłużnika. Wierzyciel, który posiada tytuł wykonawczy może w łatwy sposób obciążyć hipoteką nieruchomość swojego dłużnika bez jego zgody, a nawet wbrew niej.

  czytaj więcej

 • Jakie dodatkowe opłaty nałoży bank przy umowie o kredyt

  Jakie dodatkowe opłaty nałoży bank przy umowie o kredyt

  Zamierzam wziąć kredyt na dość wysoką kwotę. Słyszałam jednak, że instytucje finansowe dość często zobowiązują klientów do ponoszenia dodatkowych kosztów i nie zawsze jest to zgodne z prawem. Na co więc powinnam zwrócić uwagę, podpisując umowę? Jakie dodatkowe opłaty może nałożyć na mnie kredytodawca – takie pytania nurtują panią Joannę.

  czytaj więcej

 • Księgi wieczyste: Elektroniczna procedura z poślizgiem

  Księgi wieczyste: Elektroniczna procedura z poślizgiem

  Przepisy, które miały zwiększyć pewność obrotu nieruchomościami, nie wejdą w życie – jak planowano – 1 kwietnia 2016 r. Posłowie PiS złożyli właśnie projekt ustawy, który przesuwa nowelizację o prawie pół roku.

  czytaj więcej

 • Lokal w apartamentowcu z zasady ma przeznaczenie usługowe

  Lokal w apartamentowcu z zasady ma przeznaczenie usługowe

  Rodzice zamierzają kupić lokal w powstającym apart-hotelu – pisze pani Olga. – Interesuje nas, czy po nabyciu nieruchomości będzie można się w niej zameldować. W projekcie umowy jest napisane, że lokal ma być przeznaczony na cele usługowe. Jakie ryzyko wiąże się z kupnem takiej nieruchomości – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Jak wnieść znak towarowy aportem do spółki kapitałowej

  Jak wnieść znak towarowy aportem do spółki kapitałowej

  OPIS SYTUACJI: Trzy współpracujące do tej pory osoby zamierzają zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, aby w jej ramach kontynuować działalność gospodarczą pod wspólną firmą. Aby wyraźnie zaznaczyć odrębność powołanego podmiotu od prowadzonych przez nich uprzednio przedsiębiorstw, postanowili opracować nową, odrębną identyfikację wizualną spółki.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej