jak zarejestrować działalność gospodarczą

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu jak zarejestrować działalność gospodarczą. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące jak zarejestrować działalność gospodarczą.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Usługa prepaid pod specjalnym nadzorem

  Usługa prepaid pod specjalnym nadzorem

  Już wkrótce aby skorzystać z telefonu na kartę trzeba będzie zarejestrować ją u operatora podając swoje dane osobowe. Dzięki temu szybciej będziemy mogli przenieść numer do innego operatora.

  czytaj więcej

 • Cudzoziemcy już bez oświadczeń. Ale z szybszą ścieżką zatrudnienia

  Cudzoziemcy już bez oświadczeń. Ale z szybszą ścieżką zatrudnienia

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który od 2017 r. ma wprowadzić zezwolenia na zatrudnianie cudzoziemców do pracy sezonowej. Inne resorty zgłosiły do niego propozycje nowych rozwiązań – korzystnych dla pracodawców. Przeanalizowaliśmy, na jakie rozwiązania resort rodziny się zgadza, a na jakie nie. Co istotne, odmawia m.in. uwzględnienia propozycji Ministerstwa Rozwoju, aby zatrudnianie cudzoziemców nadal odbywało się na podstawie oświadczeń składanych w powiatowym urzędzie pracy (PUP).

  czytaj więcej

 • Cinkciarz bez licencji w USA

  Cinkciarz bez licencji w USA

  USŁUGI Czołowy krajowy kantor internetowy zamierzał uruchomić usługę przekazów pieniężnych za oceanem, ale na razie nie zdobył koniecznych zezwoleń

  czytaj więcej

 • Podatkowa wojna podjazdowa. O tym jak Polacy walczą ze skarbówką

  Podatkowa wojna podjazdowa. O tym jak Polacy walczą ze skarbówką

  Urzędnicy skarbowi kontrolują maluczkich i zostawiają w spokoju grube ryby – tak powszechnie uważamy. Ale to jedna strona medalu. Podatnicy też mają wiele na sumieniu. Prowadzą wojnę ze skarbówką, w której wszelkie chwyty są dozwolone.

  czytaj więcej

 • Od poniedziałku sprzedaż kart prepaid tylko po podaniu danych osobowych

  Od poniedziałku sprzedaż kart prepaid tylko po podaniu danych osobowych

  W poniedziałek 25 lipca wchodzą w życie przepisy ustawy o działaniach antyterrorystycznych, które obligują do podania danych osobowych przy kupowaniu kart przepłaconych telefonii komórkowej. Dostawcy usług będą weryfikowali tożsamość kupujących.

  czytaj więcej

 • Dzierżawa logo lub nazwy z pełnym PIT

  Dzierżawa logo lub nazwy z pełnym PIT

  ORZECZENIE Wynagrodzenie za udostępnienie prawa do używania zarejestrowanego znaku towarowego to przychód z praw majątkowych, a nie z najmu lub dzierżawy

  czytaj więcej

 • VAT: Jakie uprawnienia mają mali podatnicy?

  VAT: Jakie uprawnienia mają mali podatnicy?

  Ustawa o VAT przewiduje szczególne uprawnienia dla małych podatników. Jakie? Ot, chociażby stosowanie kasowej metody rozliczania VAT oraz składanie kwartalnych deklaracji bez zaliczek.

  czytaj więcej

 • Testament a przekazanie firmy: Plan sukcesji pomoże uniknąć paraliżu

  Testament a przekazanie firmy: Plan sukcesji pomoże uniknąć paraliżu

  Dyspozycje w testamencie mogą nie wystarczyć, by przejęcie spółki przez spadkobierców nastąpiło płynnie. Warto zadbać o zapisy w umowie

  czytaj więcej

 • Biznesmeni w garści Łukaszenki

  Biznesmeni w garści Łukaszenki

  Nawet znaczny majątek nie chroni przed prezydencką niełaską. Na proces czeka najbogatszy do niedawna Białorusin. W przeciwieństwie do Rosji i Ukrainy na Białorusi nigdy nie powstał system oligarchiczny. Są ludzie, którzy czerpią korzyści z bliskich relacji z władzami, ale żaden z nich nie może czuć się pewny.

  czytaj więcej

 • Losy zamówień publicznych po śmierci wykonawcy

  Losy zamówień publicznych po śmierci wykonawcy

  Spadkobiercy chcący kontynuować umowy muszą spełnić warunki udziału w postępowaniu, które spełniał zmarły. Chodzi m.in. o kompetencje, sytuację finansową, a nawet zdolności zawodowe.

  czytaj więcej

 • Brunon Bartkiewicz: Klient chce od banku stabilności

  Brunon Bartkiewicz: Klient chce od banku stabilności

  Brunon Bartkiewicz: Jeśli więcej banków będzie miało niższą rentowność i przestanie kredytować, to jako kraj będziemy mieć problem ze wzrostem gospodarczym.

  czytaj więcej

 • Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Ministerstwo Finansów, dążąc do wyeliminowania wyłudzeń VAT, cały czas pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. We wrześniu Sejm zajmie się kolejnymi legislacyjnymi propozycjami. MF zapowiedziało bowiem nowości w zakresie wyrejestrowania podmiotów prowadzących działalność, zmiany dotyczące odwrotnego obciążenia, likwidację rozliczeń kwartalnych, ograniczenie szybkich (25-dniowych) zwrotów podatku, modyfikację odpowiedzialności solidarnej sprzedawcy i nabywcy, a także wprowadzenie obowiązku składania deklaracji elektronicznych oraz powrót do sankcji VAT. Cel prawidłowy, ale wraz z jego realizacją warto przeanalizować na nowo dorobek orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie pojęć dobrej wiary i należytej staranności, w szczególności przy transakcjach łańcuchowych. Dlaczego? Otóż w trakcie prowadzonego postępowania organy skarbowe analizując dany stan faktyczny, bardzo często przywołują wyroki TSUE, które w danej sprawie nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nie dotyczą transakcji łańcuchowych. Fiskus przywołuje bowiem w decyzjach wyroki TSUE, w których trybunał stwierdza, że dobra wiara podatnika nie może rodzić prawa do odliczenia podatku VAT, jeżeli nie są spełnione przesłanki materialne tego prawa. Tak, ale wyroki te nie powinny być powoływane przy transakcjach łańcuchowych, gdzie legalnie działający podatnik może nie dopełnić materialnej przesłanki, a i tak przy zachowaniu dobrej wiary, spełniając przesłanki należytej staranności, powinien mieć prawo do odliczenia VAT. Tak stwierdza TSUE w wyrokach w sprawach ŁWK – 56 EOOD, sygn. C-643/11; Stroj trans EOOD, sygn. C-642/11 i Teleos plc. C-409/04 oraz rzecznik generalny Maciej Szpunar w opinii przedstawionej 11 września 2014 r. w sprawach połączonych C-131/13, C-163/13 i C-164/13. Na te orzeczenia oraz opinie organ choć powinien, to się nie powołuje. Jest to niewłaściwe, ponieważ legalnie działające podmioty mogły nigdy fizycznie nie być w posiadaniu przedmiotu transakcji, a tym samym mogły w ogóle nie wiedzieć, że uczestniczą w oszustwie podatkowym, przyjmując do rozliczenia i wystawiając faktury nieznajdujące pokrycia w rzeczywistym obrocie gospodarczym. Nie znaczy to jednak, że automatycznie w sposób świadomy brały udział w karuzeli podatkowej. Istotne jest bowiem, by podatnik działał w dobrej wierze, dochowując przesłanek należytej staranności.

  czytaj więcej

 • Refundacja leków: Resort zdrowia chce dać gospodarce zastrzyk energii

  Refundacja leków: Resort zdrowia chce dać gospodarce zastrzyk energii

  Zmiany w systemie refundacji leków mają być magnesem na ich producentów. Koncerny nie mówią „nie”. Ale czekają na szczegóły i konkretne działania.

  czytaj więcej

 • Bezrobotni z doświadczeniem zakładają firmy. I zgarniają dofinansowanie

  Bezrobotni z doświadczeniem zakładają firmy. I zgarniają dofinansowanie

  Po dotacje wyciągają ręce ludzie z doświadczeniem. A przynajmniej z pomysłem. W biznes inwestują też pieniądze swoje i rodziny.

  czytaj więcej

 • Aktywizacja bezrobotnych nie do końca udana. Będą zmiany

  Aktywizacja bezrobotnych nie do końca udana. Będą zmiany

  Nie wszystkie nowe rozwiązania mające aktywizować bezrobotnych sprawdziły się. Resort pracy planuje ich zmianę.

  czytaj więcej

 • Biznes ceni oryginalność. Przedsiębiorcy masowo rejestrują znaki towarowe

  Biznes ceni oryginalność. Przedsiębiorcy masowo rejestrują znaki towarowe

  Polskie przedsiębiorstwa masowo rejestrują własne znaki towarowe i wzory przemysłowe.

  czytaj więcej

 • 13 zł za godzinę: Wszystko co musisz wiedzieć o minimalnej stawce godzinowej

  13 zł za godzinę: Wszystko co musisz wiedzieć o minimalnej stawce godzinowej

  Zapewnienie pracującym bez etatu minimalnej, z góry ustalonej stawki godzinowej to obowiązek firm. Za niestosowanie się do nowych przepisów grożą im kary. Konieczne będzie również prowadzenie ewidencji czasu pracy.

  czytaj więcej

 • Rejestracja kart prepaid: Czy sprzedawca może odmówić klientowi takiej operacji?

  Rejestracja kart prepaid: Czy sprzedawca może odmówić klientowi takiej operacji?

  Zgodnie z ustawą abonent musi podać operatorowi m. in. imię i nazwisko oraz nr PESEL. Po weryfikacji danych operator powinien niezwłocznie zarejestrować kartę prepaid. Zatem wyłącznie, jeśli dane nie zostaną zweryfikowane pozytywnie, mógłby odmówić takiej operacji. Mogą się jednak pojawić także problemy "techniczne" po stronie punktu usługowego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej