jak zarejestrować działalność gospodarczą

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu jak zarejestrować działalność gospodarczą. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące jak zarejestrować działalność gospodarczą.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Prace sezonowe: Czy nowe przepisy utrudnią zatrudnianie cudzoziemców?

  Prace sezonowe: Czy nowe przepisy utrudnią zatrudnianie cudzoziemców?

  KONFRONTACJE DGP: Resort pracy przygotował projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym proponuje nowe zasady zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych. Czy akt ten powinien określać wynagrodzenie dla tych obcokrajowców?

  czytaj więcej

 • Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Okres wakacji pozwala na rozkręcenie sezonowego biznesu. W tym czasie jak grzyby po deszczu powstają lodziarnie, małe przydrożne bary (nierzadko w prowizorycznych warunkach), smażalnie ryb. Intratną inwestycją jest także założenie pola biwakowego lub kempingu. To, że jest to tymczasowa działalność, która prowadzona jest niekiedy zaledwie przez 2-3 miesiące, wcale nie oznacza, iż nie wiążą się z nią określone problemy, równie istotne jak w przypadku działalności całorocznej. Przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania przedsiębiorców, uwzględniając najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych. Bierzemy też pod uwagę ostatnie zmiany przepisów, a wśród nich m.in. znowelizowane od 16 kwietnia br. rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 22, poz. 169 ze zm.).

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 23 czerwca 2016

  Poradnia ubezpieczeniowa z 23 czerwca 2016

  ● Czy uprawniony do wcześniejszej emerytury może otrzymać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne● Kto decyduje, czy zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy● Dlaczego nie można zadeklarować preferencyjnej podstawy składek za okres wsteczny● W jaki sposób założenie firmy w trakcie pracy na etacie wpłynie na wysokość zasiłku● Jak członek zarządu może udowodnić, że wniosek o upadłość spółki złożył we właściwym czasie

  czytaj więcej

 • Zawieszenie firmy nie wydłuży prawa przedsiębiorcy do preferencyjnych składek

  Zawieszenie firmy nie wydłuży prawa przedsiębiorcy do preferencyjnych składek

  Niski ZUS można opłacać tylko przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od założenia działalności. Nie ma znaczenia, czy przez ten czas rzeczywiście była ona prowadzona. Przedsiębiorca, który rozpoczyna wykonywanie działalności gospodarczej, ma prawo do skorzystania z preferencyjnej stawki składek ZUS. Może je odprowadzać od podstawy wymiaru wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Uprawnienie to przysługuje w okresie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Rolnik otworzy pole namiotowe bez zbędnych formalności

  Rolnik otworzy pole namiotowe bez zbędnych formalności

  Mam kawałek łąki nad rzeką, którą od niedawna organizowane są spływy. Miejsce to położone jest na uboczu, ale ma niezły dojazd z drogi głównej – opowiada pan Janusz. – Chciałbym zorganizować tam pole biwakowe. Czy muszę w tym celu otworzyć działalność gospodarczą? Czy istnieją konkretne wymagania, jak powinienem wyposażyć obozowisko – zastanawia się czytelnik.

  czytaj więcej

 • Suma wszystkich rozgrywek wokół hazardu

  Suma wszystkich rozgrywek wokół hazardu

  Bukmacherzy, pokerzyści, właściciele automatów, Totalizator Sportowy i związki sportowe – wszyscy ruszyli do boju o kawałek rynku. Gra jest poważna, bo chodzi o blisko 2,5 mld zł rocznie.

  czytaj więcej

 • Usługa prepaid pod specjalnym nadzorem

  Usługa prepaid pod specjalnym nadzorem

  Już wkrótce aby skorzystać z telefonu na kartę trzeba będzie zarejestrować ją u operatora podając swoje dane osobowe. Dzięki temu szybciej będziemy mogli przenieść numer do innego operatora.

  czytaj więcej

 • Wassermann: Wyjaśnienie sprawy Amber Gold leży w interesie społeczeństwa

  Wassermann: Wyjaśnienie sprawy Amber Gold leży w interesie społeczeństwa

  Wyjaśnienie mechanizmów w sprawie Amber Gold leży w interesie całego społeczeństwa - powiedziała Małgorzata Wassermann, składając w imieniu PiS wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej do zbadania tej sprawy.

  czytaj więcej

 • Brexit: Ubezpieczenia też na cenzurowanym

  Brexit: Ubezpieczenia też na cenzurowanym

  W ostatnich dwóch tygodniach słowo Brexit odmieniano przez wszystkie przypadki. Szeroko omawiano jego bezpośrednie skutki dla setek tysięcy Polaków, którzy mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii. Może się jednak okazać, że będą one dla nich odczuwalne nie natychmiast, a dopiero za jakiś czas. I nie chodzi o kwestie samego zatrudnienia, ale także szeroko pojętego zabezpieczenia społecznego, a mówiąc prościej – emerytur i innych świadczeń, a także składek. Brexit oznacza bowiem dla Wielkiej Brytanii odejście od obowiązujących w całej Unii Europejskiej zasad koordynacji krajowych systemów ubezpieczeniowych. ©?

  czytaj więcej

 • Sprzedaż ferrari bez związku z działalnością gospodarczą

  Sprzedaż ferrari bez związku z działalnością gospodarczą

  O prowadzeniu profesjonalnego obrotu samochodami nie decyduje sama deklaracja, lecz jej faktyczne wykonywanie – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Wynajmujesz pokój lub mieszkanie? Musisz się z tego rozliczyć

  Wynajmujesz pokój lub mieszkanie? Musisz się z tego rozliczyć

  Każdy, kto wynajmuje pokój, mieszkanie lub dom i osiąga z tego tytułu przychody jest zobowiązany odprowadzić od tego należny podatek. Wynajem można opodatkować na zasadach ogólnych lub ryczałtem albo w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej (na zasadsach ogólnych lub podatkiem liniowym). 

  czytaj więcej

 • TSUE: Zagraniczne firmy mogły odzyskiwać VAT w Polsce

  TSUE: Zagraniczne firmy mogły odzyskiwać VAT w Polsce

  TSUE wydał w tej sprawie postanowienie zamiast wyroku, co oznacza, że jej rozstrzygnięcie nie budziło żadnych wątpliwości. Powinno też położyć kres rozbieżnościom w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych

  czytaj więcej

 • Brak pracy nie jest równoznaczny z wypłatą zasiłku dla bezrobotnych

  Brak pracy nie jest równoznaczny z wypłatą zasiłku dla bezrobotnych

  Pan Kamil jest od kilku miesięcy bezrobotny. – Zarejestrowałem się w urzędzie pracy, liczyłem na wypłatę zasiłku. Niestety, okazało się, że ponieważ wynajmuję mieszkanie odziedziczone po babci, żadnych pieniędzy nie dostanę. Podobnie było kilka lat temu, kiedy po utracie zatrudnienia również nie otrzymałem zasiłku. Pracowałem wtedy na część etatu i zarabiałem mniej niż minimalne wynagrodzenie, a tym samym, zdaniem urzędu, na pieniądze nie zasługiwałem. Wydaje mi się, że skoro byłem zatrudniony w niepełnym wymiarze, to wymagane wynagrodzenie też powinno być mniejsze. Pracuję, opłacam składki, ale kiedy jestem w potrzebie, nie mogę liczyć na żadną pomoc – żali się czytelnik.

  czytaj więcej

 • Cudzoziemcy już bez oświadczeń. Ale z szybszą ścieżką zatrudnienia

  Cudzoziemcy już bez oświadczeń. Ale z szybszą ścieżką zatrudnienia

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który od 2017 r. ma wprowadzić zezwolenia na zatrudnianie cudzoziemców do pracy sezonowej. Inne resorty zgłosiły do niego propozycje nowych rozwiązań – korzystnych dla pracodawców. Przeanalizowaliśmy, na jakie rozwiązania resort rodziny się zgadza, a na jakie nie. Co istotne, odmawia m.in. uwzględnienia propozycji Ministerstwa Rozwoju, aby zatrudnianie cudzoziemców nadal odbywało się na podstawie oświadczeń składanych w powiatowym urzędzie pracy (PUP).

  czytaj więcej

 • Cinkciarz bez licencji w USA

  Cinkciarz bez licencji w USA

  USŁUGI Czołowy krajowy kantor internetowy zamierzał uruchomić usługę przekazów pieniężnych za oceanem, ale na razie nie zdobył koniecznych zezwoleń

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej