warunki przejścia na emeryturę

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu warunki przejścia na emeryturę. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące warunki przejścia na emeryturę.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • 4 prawa pracownika przechodzącego na emeryturę

  4 prawa pracownika przechodzącego na emeryturę

  Osoba przechodząca na emeryturę otrzyma od pracodawcy odprawę pieniężną w wysokości przynajmniej jednomiesięcznego wynagrodzenia. Przysługuje jej także ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

  czytaj więcej

 • Doradca prezydenta RP: Przejście na emeryturę to prawo, nie obowiązek

  Doradca prezydenta RP: Przejście na emeryturę to prawo, nie obowiązek

  Przejście na emeryturę to prawo, nie obowiązek – podkreślał w poniedziałek w Kielcach doradca prezydenta RP Cezary Kochalski. Pod koniec tego roku, według nowych przepisów będzie mogło przejść na emeryturę około 331 tys. osób w całym kraju.

  czytaj więcej

 • Oświata: Racje resortu i sygnały od nauczycieli

  Oświata: Racje resortu i sygnały od nauczycieli

  PROBLEM: W ostatnim wydaniu Tygodnika Gazeta Prawna (26-28 maja, TGP nr 20, DGP nr 101) opisywaliśmy kwestie ochrony przed zwolnieniem w przypadku nauczycieli podlegających redukcjom etatów w związku z reformą oświatową. Opublikowaliśmy opinię Ministerstwa Edukacji Narodowej z 23 maja, w której stwierdzono: „nauczyciele, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, powinni być objęci ochroną przedemerytalną. Powyższe potwierdził SN w wyroku z 5 lipca 2011 r., sygn. akt I PK 15/11”. Pojawiła się wówczas wątpliwość, czy powołany wyrok potwierdza tezy ministerstwa. Okazuje się jednak, że orzeczenie to mówi o ochronie przedemerytalnej w dwóch przypadkach – z jednej strony nawiązując do emerytury nauczycieli z art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2016 poz. 1379 ze zm., dalej: KN), z drugiej zaś do emerytury pedagogów jako zatrudnionych w szczególnym charakterze, o której mowa w art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887 ze zm.). SN uznał, że w tym pierwszym przypadku ochrona emerytalna nie przysługuje, w drugim natomiast – już tak. Wyjaśnia to MEN w kolejnym stanowisku.

  czytaj więcej

 • Michałkiewicz: W sprawie emerytur przywracamy Polakom wolność wyboru

  Michałkiewicz: W sprawie emerytur przywracamy Polakom wolność wyboru

  Przywracając dawny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, przywracamy też Polakom wolność wyboru - czy chcą dalej pracować, czy przejść na emeryturę - mówił w środę w Łodzi wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz.

  czytaj więcej

 • Dowódca WOT: 	Pierwszy toast był za Antoniego [WYWIAD RIGAMONTI]

  Dowódca WOT: Pierwszy toast był za Antoniego [WYWIAD RIGAMONTI]

  Kiedy broni się rodziny, domu, wsi, miasteczka, powiatu, to morale jest na wysokim poziomie. Dzięki temu wojska operacyjne skupią się na swoich głównych zadaniach, a my zajmiemy się całą resztą - powiedział Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

  czytaj więcej

 • Szpitale boją się skróconego wieku emerytalnego. Wiele pielęgniarek może jesienią odejść z pracy

  Szpitale boją się skróconego wieku emerytalnego. Wiele pielęgniarek może jesienią odejść z pracy

  Szefowie placówek boją się skróconego wieku emerytalnego. Wiele pielęgniarek jest w tak zaawansowanym wieku, że już za kilka miesięcy mogą odejść z pracy.

  czytaj więcej

 • Kukiz: Policja potrzebuje zmian systemowych

  Kukiz: Policja potrzebuje zmian systemowych

  Funkcjonariusz odpowiedzialny za śmierć Igora Stachowiaka znalazł się w policji dlatego, że testy psychologiczne są idiotyczne a w policji jest deficyt funkcjonariuszy; dlatego też polska policja wymaga zmian systemowych – stwierdził w środę Paweł Kukiz w rozmowie z onet.pl.

  czytaj więcej

 • 500+ dla emerytów - PiS szuka pomysłu jak kupić wyborców

  500+ dla emerytów - PiS szuka pomysłu jak kupić wyborców

  Przed kongresem programowym w PiS pojawia się coraz więcej pomysłów na to, czym „kupić” Polaków i jak powtórzyć sukces programu dodatków na dzieci. Tym razem politycy stawiają na seniorów.

  czytaj więcej

 • Kadry decydują o wszystkim, czyli jak elity wierne PiS zastępują układ

  Kadry decydują o wszystkim, czyli jak elity wierne PiS zastępują układ

  Partia w ekspresowym tempie wymienia kluczowych urzędników i menedżerów. Zbadaliśmy skalę tego zjawiska. Polski model administracji ma – w teorii – zapewniać ciągłość zarządzania krajem. Urzędnicy realizują zadania powierzane im przez ministrów, wojewodów i szefów urzędów centralnych, niezależnie od ugrupowania politycznego, które reprezentują.

  czytaj więcej

 • Trzy lata z niższym ZUS. Preferencyjne stawki dla 100 tysięcy przedsiębiorców

  Trzy lata z niższym ZUS. Preferencyjne stawki dla 100 tysięcy przedsiębiorców

  Istnieje duża szansa, że osoby, które założyły działalność gospodarczą w 2016 r., będą płaciły preferencyjne stawki na ubezpieczenie społeczne (naliczane od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia) do końca 2018 r. Czyli w najlepszym wypadku nawet przez trzy lata od chwili zarejestrowania firmy.

  czytaj więcej

 • Ekonomiści: Bezrobocie powinno dalej spadać

  Ekonomiści: Bezrobocie powinno dalej spadać

  Zdaniem ekonomistów stopa bezrobocia będzie nadal spadać i niewykluczone, że już w lipcu br. zejdzie poniżej 7 proc. W poniedziałek GUS podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w maju spadła do 7,4 proc. z 7,7 proc. w kwietniu i jest na poziomie najniższym od kwietnia 1991 r.

  czytaj więcej

 • Niektórzy celnicy z emeryturą po 15 latach

  Niektórzy celnicy z emeryturą po 15 latach

  Świadczenie będzie przysługiwało tym funkcjonariuszom, którzy przez minimum pięć lat wykonywali podobne zadania jak policjanci. Pozostali będą musieli poczekać dłużej.

  czytaj więcej

 • Wojna to lukratywny biznes

  Wojna to lukratywny biznes

  Zależy mi na tym, by czytelnik miał poczucie uczestnictwa w opisywanych zdarzeniach. Ta niemal fizyczna bliskość wydaje mi się ważniejsza od literackości - mówi Wolfgang Bauer, niemiecki dziennikarz, korespondent wojenny i reporter. Jego książki „Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki” oraz „Przez morze. Z Syryjczykami do Europy” ukazały się nakładem wydawnictwa Czarne.

  czytaj więcej

 • Emeryci się bogacą. Coraz więcej osób dostaje ponad 5 tys. zł

  Emeryci się bogacą. Coraz więcej osób dostaje ponad 5 tys. zł

  87,5 tys. osób pobiera z ZUS świadczenia przekraczające 5 tys. zł. To aż o 30,4 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Nie zmienia to faktu, że grupa osób otrzymujących niskie świadczenia, nieprzekraczające 1400 zł brutto (1177 zł na rękę, czyli prawie trzykrotnie mniej, niż kosztuje miesięczne utrzymanie więźnia), jest znacznie większa. Takie pieniądze otrzymuje ponad milion osób, czyli co piąty emeryt. Ich liczba po marcowej waloryzacji była tylko o 2,3 proc. (o 25 tys.) mniejsza niż przed rokiem.

  czytaj więcej

 • 500 zł za utracone prawo do wcześniejszej emerytury

  500 zł za utracone prawo do wcześniejszej emerytury

  Taką kwotę dodatkowo mogą dostać osoby, które planują zakończenie aktywności zawodowej. Warunkiem jest dostarczenie do ZUS dokumentów potwierdzających pracę w szkodliwych warunkach.

  czytaj więcej

 • Prezes Izby Karnej SN: Sędzia nie może czuć lęku. Jeśli się boi, powinien zmienić zawód [WYWIAD]

  Prezes Izby Karnej SN: Sędzia nie może czuć lęku. Jeśli się boi, powinien zmienić zawód [WYWIAD]

  W obowiązującej jeszcze ustawie już w art. 1 jest wyraźnie zaznaczone, że Sąd Najwyższy jest powołany do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. W nowej tego nie ma. Ma jedynie stać na straży, zapewniać nadzór, rozpatrywać itd. Freudowska pomyłka czy rezygnacja w pełni zamierzona? – pyta w rozmowie z DGP Stanisław Zabłocki, prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej

 • Timmermans grozi Polsce sankcjami: Zmiany w systemie sprawiedliwości znoszą niezależność sądów

  Timmermans grozi Polsce sankcjami: Zmiany w systemie sprawiedliwości znoszą niezależność sądów

  Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o sądach powszechnych uzasadnia uruchomienie procedury o naruszenie unijnych przepisów w momencie jej publikacji - zapowiedział w środę wiceszef KE Frans Timmermans. KE dała Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów.

  czytaj więcej

 • 7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

  7 rzeczy, które zmienią się w Sądzie Najwyższym po reformie PiS

  Sąd Najwyższy jest najistotniejszym sądem w Polsce. Zgodnie z obowiązującą jeszcze ustawą powołany jest on przede wszystkim do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Przy czym robi to w sposób inny niż sądy powszechne, czyli sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne. Obywatele do Sądu Najwyższego nie wnoszą bowiem odwołań, lecz kasacje (w sprawach karnych) i skargi kasacyjne (w innych – np. cywilnych, gospodarczych, z zakresu prawa pracy; z wyłączeniem spraw administracyjnych podlegających Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu). Sąd Najwyższy nie rozpoznaje już sprawy merytorycznie. Skupia się na procedurze. Jeśli więc sędzia sądu powszechnego źle zinterpretował przepis, który zastosował, Sąd Najwyższy może uchylić wyrok. Ale jeśli doszło do błędnego ustalenia faktów, Sąd Najwyższy tego co do zasady nie będzie brał pod uwagę. Dlatego też mówi się, że Sąd Najwyższy jest „sądem prawa”.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne