wiek emerytalny

Ten artykuł zawiera listę przedstawiającą wiek emerytalny w różnych krajach.


 • W TSUE wysłuchanie ws. ustawy o SN: Polska i KE przy swoich stanowiskach

  W TSUE wysłuchanie ws. ustawy o SN: Polska i KE przy swoich stanowiskach

  Przed TSUE odbyło się w piątek wysłuchanie ws. środków tymczasowych wobec polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym. KE przekonywała, że niezbędne jest zawieszenie jej przepisów do czasu wydania ostatecznego wyroku, a Polska argumentowała, że nie ma do tego przesłanek.

  czytaj więcej

 • Nie będzie renty dożywotniej, bo zawsze tak było…

  Nie będzie renty dożywotniej, bo zawsze tak było…

  Wyobraź sobie czytelniku/czytel niczko, że za np. 25 lat (dziś średni wiek Polaka pracującego to ok. 43 lata) siedzisz sobie w domu, w fotelu, spokojnie rozkoszując się życiem emeryta. Wszystko masz ogarnięte, bo wyróżniasz się zapobiegliwością i konsekwencją w wyborach życiowych. Wtem dzwonią przyjaciele, też emeryci, i mówią, że organizują podróż marzeń. W miejsce, co to od 40 lat na spotkaniach opowiadaliście, że warto się wybrać. Podróż marzeń nie kosztuje tyle co bułka i masełko do niej. Trzeba by wysupłać parę groszy z oszczędności, które zapobiegliwie całe życie odkładasz. Z jednej strony: raz się żyje! A z drugiej wiesz, że coś w biodrze strzyka, trzeba będzie pomyśleć o operacji, rehabilitacji, itd. Może trzeba będzie wstawić nowe okna albo trzeba będzie wymienić auto. A jak przyjdzie dłużej pożyć, to sfinansować jakąś opiekę. A oszczędności nie przybędzie. Niby można auto sprzedać, ale na ile miesięcy pielęgniarki to wystarczy? Więc siedzisz w tym fotelu i zastanawiasz się, czy na wyjazd możesz sobie pozwolić. Choć patrząc na stan konta dziś: możesz z łatwością.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

  Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

  Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zakładającą utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo.

  czytaj więcej

 • Emerytura bez pracy, prowokacja? [WIDEO]

  Emerytura bez pracy, prowokacja? [WIDEO]

  Jest jeden pewnik. Emerytura w tej czy innej postaci musi być zawsze. Bo zawsze będzie ten czas ze podejmowanie aktywności zawodowej w pewnym wieku i formie (nawet tej najbardziej zautomatyzowanej) będzie dla nas uciążliwa. Pytanie tylko w jakiej formie. Jak będzie wyglądać gospodarka za te 50 lat. I tu różnego rodzaju modele są rozpatrywane przez naukowców – mówi Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS.

  czytaj więcej

 • Sądowa kapitulacja PiS. Starzy sędziowie odbijają SN

  Sądowa kapitulacja PiS. Starzy sędziowie odbijają SN

  Rząd chce jak najszybciej zakończyć spór o SN z Brukselą. Boi się, że opozycja wykorzysta konflikt do podgrzewania oskarżeń o dążenie do polexitu.

  czytaj więcej

 • W PE ulga po zmianach w ustawie o SN, ale Polska nie schodzi z radaru

  W PE ulga po zmianach w ustawie o SN, ale Polska nie schodzi z radaru

  Zajmujący się kwestią praworządności w Polsce europosłowie z ulgą przyjęli wycofanie się przez rządzących w Warszawie z wywołujących kontrowersje reform dotyczących Sądu Najwyższego. Eurodeputowani zapowiadają jednak, że będą nadal przyglądać się sytuacji w Polsce.

  czytaj więcej

 • Petru: Atak na nasz nowy projekt polityczny to dopiero pieszczoty [WYWIAD RIGAMONTI]

  Petru: Atak na nasz nowy projekt polityczny to dopiero pieszczoty [WYWIAD RIGAMONTI]

  - Prawie robi dużą różnicę. Potem jako były już szef partii byłem blokowany, zarządy odbywały się poza mną, blokowane były moje wystąpienia w Sejmie. Klub zachowywał się chaotycznie. Szefostwo klubu zamiast zajmować się polityką i głosowaniami, zajmowało się personalnymi rozgrywkami m.in. przeciwko Joannie Scheuring -Wielgus i mnie. Dlatego odszedłem. To była właściwa decyzja, to już nie moja partia, nie poznaję wielu ludzi stamtąd. Teraz, jak pani widzi, mam się dobrze, że... - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Ryszard Petru

  czytaj więcej

 • Kanthak: TSUE nie powinien zajmować się wymiarem sądownictwa w Polsce

  Kanthak: TSUE nie powinien zajmować się wymiarem sądownictwa w Polsce

  Prowadzimy dialog z Unią Europejską przedstawiając naszą wizję wymiaru sprawiedliwości. Uważamy, że Komisja Europejska, czy Trybunał Sprawiedliwości UE nie powinny zajmować się wymiarem sądownictwa w Polsce - podkreślił w piątek rzecznik resortu sprawiedliwości Jan Kanthak.

  czytaj więcej

 • Macierewicz odszedł, wymiana w armii trwa

  Macierewicz odszedł, wymiana w armii trwa

  W czwartek prezydent mianuje kolejnych generałów Wojska Polskiego. Karuzela kadrowa się kręci: co szósty z prawie 80 najwyższych rangą oficerów w ciągu najbliższych miesięcy odejdzie ze służby

  czytaj więcej

 • Jest uchwała o odwołaniu Morawskiego z funkcji dyrektora wrocławskiego Teatru Polskiego

  Jest uchwała o odwołaniu Morawskiego z funkcji dyrektora wrocławskiego Teatru Polskiego

  Zarząd województwa dolnośląskiego podjął w poniedziałek uchwałę o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Pełniącym obowiązki dyrektora Teatru Polskiego został dotychczasowy wicedyrektor ds. finansowych Kazimierz Budzanowski.

  czytaj więcej

 • Podwyżka minimalnych emerytur kosztowna dla ZUS

  Podwyżka minimalnych emerytur kosztowna dla ZUS

  Podwyższenie w 2019 r. najniższych świadczeń to wzrost zobowiązań ZUS w latach następnych.

  czytaj więcej

 • Firmy zapłacą miliardy złotych za oskładkowanie wszystkich zleceń

  Firmy zapłacą miliardy złotych za oskładkowanie wszystkich zleceń

  O 4 mld zł mogą się zwiększyć wpływy ze składek od umów zlecenia, jeśli rząd zdecyduje się na objęcie składkami każdej z nich. Związkowcy popierają takie rozwiązanie. Pracodawcy są podzieleni

  czytaj więcej

 • Gontarski w odpowiedzi Łętowskiej i Kmieciakowi: Nie można wywierać nacisków z zewnątrz na niezawisłość sędziów TSUE

  Gontarski w odpowiedzi Łętowskiej i Kmieciakowi: Nie można wywierać nacisków z zewnątrz na niezawisłość sędziów TSUE

  Sędziowie «przeniesieni» nigdy swego sędziowskiego statusu nie utracili, podobnie jak nie utraciła swego stanowiska I prezes SN. Tak twierdzili zresztą oni sami i część doktryny. Natomiast przedstawiciele pierwszej i drugiej władzy uznawali definitywność skutku aktów skierowanych przez prezydenta do przenoszonych sędziów. Działanie zatem wobec nich postanowienia TSUE nie ma skutku retroaktywno-konstytutywnego, co jest przedmiotem krytyki prof. Gontarskiego” – pisze pani profesor Ewa Łętowska („Przeniesieni nigdy nie utracili sędziowskiego statusu”, DGP z 15 listopada br.) w polemice z moim tekstem (dodatek „Prawnik” do DGP z 13 listopada – gdzie polemizowałem z panem profesorem Zbigniewem Kmieciakiem).

  czytaj więcej

 • Emerytury zaczynają wracać do poziomu z zeszłego roku

  Emerytury zaczynają wracać do poziomu z zeszłego roku

  Dopiero teraz po dołku wywołanym obniżeniem wieku emerytalnego świadczenia zaczynają wracać do poziomu z zeszłego roku . Ale, zdaniem ekspertów, pomysły polityków mogą się obrócić przeciwko nam.

  czytaj więcej

 • Od 2019 roku osoby z minimalną pensją dostaną 150 zł więcej

  Od 2019 roku osoby z minimalną pensją dostaną 150 zł więcej

  Od 1 stycznia 2019 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie z 2100 zł do 2250 zł. Jak zwykle wyższe też będą niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności, a także wszystkie podstawy, progi i wskaźniki obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą są minimalne pobory. Wzrost wysokości wynagrodzenia minimalnego podnosi również inne obowiązkowe świadczenia i należności. Ta kwota funkcjonuje również jako graniczna, np. przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia, a w przepisach ubezpieczeniowych także jako podstawa wymiaru składek na ZUS z niektórych tytułów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne