jak sprawdzić księgi wieczyste

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu jak sprawdzić księgi wieczyste. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące jak sprawdzić księgi wieczyste.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. szuka możliwości wyegzekwowania roszczeń, jakie ma wobec dostawcy podzespołów do budowy linii produkcyjnej, XYZ sp. z o.o. Roszczenia wynikają z rękojmi. Po dostarczeniu zamówionego towaru okazało się, że część elementów ma wady ukryte, których nie można było wykryć podczas odbioru towaru. W efekcie – jako że nie zostały one naprawione – po długiej wymianie pism zarząd spółki ABC postanowił złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów. Obawiając się, że spółka XYZ dobrowolnie nie zwróci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru oraz jego faktyczną wartością, zarząd ABC zaczął poszukiwać sposobów przymuszenia sprzedawcy do zapłaty. W pierwszej kolejności zamierzano wpisać nielojalnego kontrahenta do rejestru długów prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Rozważane jest także wystąpienie z powództwem cywilnym przeciwko dostawcy. Kwota roszczenia nabywcy to ok. 20 tys. zł. Zarząd spółki ABC niepokoi się, bo otrzymał również, na razie niesprawdzoną, informację o rzekomym znacznym zadłużeniu spółki, która dostarczyła jej towar. Posiada też informację, że XYZ sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta. Postanowiono zatem zbadać prawne możliwości zabezpieczenia się na tej nieruchomości, a także faktyczną skuteczność takiego zabezpieczenia. W szczególności zaś, czy możliwe będzie dokonanie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez XYZ spółkę z o.o. pomimo udzielenia zabezpieczenia na rzecz powoda przez sąd cywilny, które to miałoby mieć postać stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości użytkowanej przez dłużnika.

  czytaj więcej

 • Jaki: Nikt nie był przeciw wezwaniu Gronkiewicz-Waltz przed komisję

  Jaki: Nikt nie był przeciw wezwaniu Gronkiewicz-Waltz przed komisję

  Za wezwaniem prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz przed komisję weryfikacyjną ws. reprywatyzacji głosowali wszyscy członkowie komisji, poza przedstawicielem PO, który wstrzymał się od głosu, nikt nie był przeciw - powiedział w środę szef tej komisji Patryk Jaki.

  czytaj więcej

 • Podrobione dowody osobiste: Notariusz odpowie za swoje niedbalstwo

  Podrobione dowody osobiste: Notariusz odpowie za swoje niedbalstwo

  Sporządzający akt zawierający nietypowe postanowienia lub wyjątkowo szerokie pełnomocnictwa powinien bardzo dokładnie sprawdzić tożsamość osób.

  czytaj więcej

 • Transakcja w warszawskim getcie

  Transakcja w warszawskim getcie

  Właścicielem kamienicy przy ul. Wileńskiej 7 był przed wojną Szmul Wajsflajsz, który zginął w Katyniu. Jego żona Zlata i córka Zuzanna trafiły do getta. To wiedzieli mieszkańcy, gdy dowiedzieli się, że o zwrot budynku upomnieli się spadkobiercy. Dzieci Zuzanny? Oczywiście, że nie.

  czytaj więcej

 • Cała reprywatyzacja pod znakiem zapytania. Gonkiewicz-Waltz zwracając nieruchomości nie sprawdziła wszystkich przesłanek

  Cała reprywatyzacja pod znakiem zapytania. Gonkiewicz-Waltz zwracając nieruchomości nie sprawdziła wszystkich przesłanek

  Wiele decyzji zwrotowych wydanych przez prezydent Warszawy może zostać unieważnionych. Urzędnicy ratusza nie sprawdzali, czy w chwili składania wniosku ktoś na danym terenie rzeczywiście mieszkał lub nim zarządzał.

  czytaj więcej

 • Reprywatyzacja: Gronkiewicz-Waltz usunęła przecinek

  Reprywatyzacja: Gronkiewicz-Waltz usunęła przecinek

  Kluczowy przepis dekretu Bieruta w dokumentach warszawskiego ratusza brzmi inaczej niż w rzeczywistości. Urzędnicy wykasowali jeden znak. I tym samym otworzyli szerzej furtkę do zwrotów.

  czytaj więcej

 • Powstanie baza nieruchomości skarbu państwa

  Powstanie baza nieruchomości skarbu państwa

  Powstanie baza nieruchomości skarbu państwa, z których Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł m.in. czerpać grunty pod zabudowę mieszkaniową w programie Mieszkanie plus - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

  czytaj więcej

 • Remanent stanu posiadania: Dane o państwowych gruntach w jednym pliku

  Remanent stanu posiadania: Dane o państwowych gruntach w jednym pliku

  Wejście w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości to szansa na powstanie bazy informacji o wszystkich nieruchomościach Skarbu Państwa, także na potrzeby budownictwa mieszkaniowego. Teraz są rozproszone w różnych zasobach i u różnych dysponentów

  czytaj więcej

 • W tym roku przy inwentaryzacji nie unikniemy KSR nr 11

  W tym roku przy inwentaryzacji nie unikniemy KSR nr 11

  Jest w nim część poświęcona spisowi środków trwałych, ale nie można na niej poprzestać, bo niestety brakuje w niej szczegółowych rozwiązań. Dlatego cenne są doświadczenia z lat poprzednich, o ile nie są błędne.

  czytaj więcej

 • Miasto kontra minister, czyli sprzątanie po aferze reprywatyzacyjnej

  Miasto kontra minister, czyli sprzątanie po aferze reprywatyzacyjnej

  Nowa ustawa reprywatyzacyjna przynosi już realne efekty. – Nie można powiedzieć, że jakakolwiek nieruchomość na skutek działań komisji weryfikacyjnej już wróciła do miasta – oceniają władze Warszawy. Komisja zamierza się „odwdzięczyć” – niewykluczone, że sprawdzi, czy proces wybudzania śpiochów przebiega prawidłowo.

  czytaj więcej

 • Inwentaryzacja to nie tylko spis z natury

  Inwentaryzacja to nie tylko spis z natury

  Najwięcej zaangażowania i pracy wymaga przeprowadzenie spisu z natury, dlatego utożsamiamy tę metodę z całą inwentaryzacją. Tymczasem inne metody – weryfikacja zapisów w księgach i potwierdzenie salda – potrafią sprawiać kłopoty nie tylko księgowym.

  czytaj więcej

 • Gutowski i Kardas: Na pytania o reprywatyzację odpowiedzi należy szukać w wartościach konstytucyjnych

  Gutowski i Kardas: Na pytania o reprywatyzację odpowiedzi należy szukać w wartościach konstytucyjnych

  W  stosunkowo niedługim czasie termin „reprywatyzacja” nabrał podejrzanego moralnie znaczenia. Siła zastrzeżeń związanych z reprywatyzacyjną praktyką okazała się tak potężna, że w debacie publicznej zakwestionowana została zasadność samej instytucji. Narosłe wokół procesów reprywatyzacyjnych wątpliwości moralne, społeczne, prawne i polityczne spowodowały swoiste odchylenie wahadła w drugą stronę.

  czytaj więcej

 • Sprawa Noakowskiego 16. Prezydent Warszawy wezwana przez komisję weryfikacyjną

  Sprawa Noakowskiego 16. Prezydent Warszawy wezwana przez komisję weryfikacyjną

  W poniedziałek i wtorek komisja weryfikacyjna zbada reprywatyzację kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, do której części w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wraz z mężem została ona wezwana przez komisję na świadka.

  czytaj więcej

 • Andrzej Waltz zeznawał przed komisją. "Byłem jednym z dwunastu spadkobierców"

  Andrzej Waltz zeznawał przed komisją. "Byłem jednym z dwunastu spadkobierców"

  Nie rozmawiałem z żoną o sprawie Noakowskiego 16, to była moja sprawa spadkowa, ustaliliśmy, że ona się tym nie interesuje - zeznał przed komisją weryfikacyjną Andrzej Waltz, mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dodał, że nie otrzymał żadnych dokumentów nt. nieprawidłowości.

  czytaj więcej

 • Podatek od nieruchomości: Kto chce płacić mniej, musi zadbać o ewidencję

  Podatek od nieruchomości: Kto chce płacić mniej, musi zadbać o ewidencję

  Kto chce płacić niższą daninę ze względu na inne faktyczne przeznaczenie nieruchomości, musi dążyć do zmiany zapisów w ewidencji gruntów i budynków, a nie wykłócać się z fiskusem – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Jak zmienić użytkowanie wieczyste we własność?

  Jak zmienić użytkowanie wieczyste we własność?

  Pierwszym krokiem w przekształceniu użytkowania wieczystego we własność jest sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. Procedura opiera się na wniosku złożonym do odpowiedniego organu (np. wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty). Po otrzymaniu pozytywnej decyzji można dokonać wpisu prawa własności do księgi wieczystej.

  czytaj więcej

 • Losowanie spraw: System nierówno rozdziela zadania. To prowokuje domysły w środowisku

  Losowanie spraw: System nierówno rozdziela zadania. To prowokuje domysły w środowisku

  Pracownicy sądów dzięki specjalnej przeglądarce będą mogli podglądać, ile pracy mają poszczególni orzecznicy. Przed obywatelami system pozostanie zamknięty.

  czytaj więcej

 • 9 maja zbierze się Senat; zajmie się przepisami dot. upaństwowienia ratownictwa

  9 maja zbierze się Senat; zajmie się przepisami dot. upaństwowienia ratownictwa

  Senat, który w środę zbiera się na trzydniowe posiedzenie zajmie się przepisami dotyczącymi Państwowego Ratownictwa Medycznego, które zakładają jego upaństwowienie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej