ceny działek rolnych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ceny działek rolnych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ceny działek rolnych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

  Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

  Problem: Deweloperzy i inni przedsiębiorcy, którzy posiadają ziemię rolną np. w celach inwestycyjnych, z niepokojem przyglądają się pracom nad projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, który wprowadza wiele ograniczeń związanych z obrotem gruntami rolnymi. Ich obawy okazują się całkowicie zasadne. Projektowane zmiany utrudnią bowiem przedsiębiorcom sprzedaż posiadanych gruntów inwestycyjnych. I znacznie zawężą krąg potencjalnych nabywców. Sprawdzamy zatem, co w świetle planowanej ustawy będzie mógł po 30 kwietnia 2016 r. zrobić właściciel nieruchomości rolnej chcący dokonać jej sprzedaży. Niestety, już za dwa miesiące, w sytuacji gdy deweloper zechce sprzedać posiadane działki na rzecz innego podmiotu niż rolnik indywidualny, jednostka samorządu terytorialnego bądź Skarb Państwa, jedynym korzystnym dla niego wyjściem może się okazać wyłączenie działek z produkcji rolnej. A to wiąże się z wysokimi kosztami. Po 30 kwietnia deweloperzy mogą zatem na sprzedaży ziemi rolnej stracić.

  czytaj więcej

 • Ochrona ziemi rolnej to cios we własność. Przepisy otworzą drogę do państwowej spekulacji

  Ochrona ziemi rolnej to cios we własność. Przepisy otworzą drogę do państwowej spekulacji

  To wylewanie dziecka z kąpielą, nie o takie zmiany wnioskowaliśmy – mówią rolnicy, komentując projekt ograniczający handel gruntami.

  czytaj więcej

 • Grunty drożeją szybciej niż mieszkania

  Grunty drożeją szybciej niż mieszkania

  1,8 mld zł mogli wydać deweloperzy na ziemię pod nowe inwestycje w 2015 r.

  czytaj więcej

 • Prawnicy: Zmiany w obrocie ziemią rolną podwyższą ceny gruntów pod inwestycje

  Prawnicy: Zmiany w obrocie ziemią rolną podwyższą ceny gruntów pod inwestycje

  Wejście w życie procedowanej obecnie ustawy dot. obrotu ziemią może spowodować wzrost cen działek przeznaczonych na cele inwestycyjne - przewidują prawnicy z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

  czytaj więcej

 • PO w terenie opowie o konsekwencjach ustawy o obrocie ziemią

  PO w terenie opowie o konsekwencjach ustawy o obrocie ziemią

  Posłowie PO ruszą od kwietnia w Polskę, by informować m.in. rolników o negatywnych konsekwencjach wejścia w życie ustawy dot. obrotu ziemią rolną - poinformował podczas piątkowej konferencji eksperckiej poseł PO Ryszard Wilczyński.

  czytaj więcej

 • Siedliska wyjęte spod ustawy o ograniczeniu obrotu prywatną ziemią rolną

  Siedliska wyjęte spod ustawy o ograniczeniu obrotu prywatną ziemią rolną

  Sprzedaż siedlisk o powierzchni do 0,5 hektara zostanie wyłączona spod obostrzeń wprowadzanych ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. To jedna z wielu poprawek, jaką po kilku godzinach prac w komisji rolnictwa wniesiono do rządowego druku nr 293.

  czytaj więcej

 • Warunki zabudowy nie ochronią gruntów inwestycyjnych

  Warunki zabudowy nie ochronią gruntów inwestycyjnych

  Czy od 30 kwietnia 2016 r. zablokowany zostanie obrót terenami, dla których inwestorzy uzyskali lub mogli uzyskać decyzje o warunkach zabudowy? Niestety, jest to jeden z możliwych skutków proponowanych zmian w ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (u.k.u.r.).

  czytaj więcej

 • Ustawa rolna: Kredyty oprą się na grząskim gruncie

  Ustawa rolna: Kredyty oprą się na grząskim gruncie

  Ograniczenie kręgu osób uprawnionych do kupna ziemi rolnej musi odbić się na jej cenie. A to może być tragiczne w skutkach dla wierzycieli, których należności są na niej zabezpieczone – alarmują eksperci

  czytaj więcej

 • Górski: Państwo zacznie kształtować ceny nieruchomości [WYWIAD]

  Górski: Państwo zacznie kształtować ceny nieruchomości [WYWIAD]

  Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała podstawy prawne, aby być spekulacyjnym monopolistą w obrocie ziemią rolną - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Górski, adwokat z Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Polska za wolno porządkowana pod względem planistycznym

  Polska za wolno porządkowana pod względem planistycznym

  Plany zagospodarowania przestrzennego obejmują 30 proc. kraju. Na pozostałej części inwestycje powstają na podstawie decyzji o warunkach zabudowy.

  czytaj więcej

 • Zakaz sprzedaży ziemi rolnej. Co to znaczy dla samorządów

  Zakaz sprzedaży ziemi rolnej. Co to znaczy dla samorządów

  Pytani przez nas przed kilkoma dniami samorządowcy nie mieli jeszcze pełnego rozeznania, jakie skutki przyniesie miastom i gminom najnowsza zmiana przepisów, czyli wejście w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Ma ona zacząć obowiązywać 30 kwietnia (gdy zamykaliśmy tygodnik, nie była jeszcze podpisana przez prezydenta).

  czytaj więcej

 • Ziemia rolna nie dla przedsiębiorcy. Ale i nie dla wierzyciela. Jak ograniczyć straty?

  Ziemia rolna nie dla przedsiębiorcy. Ale i nie dla wierzyciela. Jak ograniczyć straty?

  Uchwalona przez Sejm 14 kwietnia 2016 r. ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw ma z założenia ograniczyć spekulacje gruntami rolnymi i chronić polską ziemię rolną przed wykupem przez podmioty, które nie zajmują się rolnictwem. Powinna wejść w życie ostatniego dnia kwietnia (w dniu, w którym zamykaliśmy numer, czekała na podpis prezydenta).

  czytaj więcej

 • Wielkie uziemienie. Nowe rygory w obrocie gruntami rolnymi

  Wielkie uziemienie. Nowe rygory w obrocie gruntami rolnymi

  Wbrew opiniom niektórych prawników, podział nieruchomości może okazać się niewystarczającym narzędziem do walki z nowymi ograniczeniami w obrocie ziemią rolną. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm. – dalej u.g.n.) nie pozwalają niestety na podział gruntów rolnych na działki mniejsze niż 0,3 ha - wyjaśnia adwokat, Maciej Górski.

  czytaj więcej

 • Koniec rekordowych cen ziemi. Grunty rolne będą tanieć

  Koniec rekordowych cen ziemi. Grunty rolne będą tanieć

  Nowe przepisy o obrocie gruntami rolnymi zatrzymały wzrosty ich wartości. I to najprawdopodobniej na długo. Od niecałych dwóch tygodni w Polsce obowiązują mocno zaostrzone przepisy dotyczące handlu ziemią rolną. Teraz na rynku prywatnym kupić ją może tylko rolnik, który osobiście gospodaruje na gruntach do 300 hektarów, ma kwalifikacje rolnicze i od 5 lat mieszka w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

  czytaj więcej

 • Wiceminister środowiska: Woda musi kosztować więcej [WYWIAD]

  Wiceminister środowiska: Woda musi kosztować więcej [WYWIAD]

  Niemal 30 zł rocznie dopłaci każdy z nas w związku ze zmianami, jakie rząd proponuje w prawie wodnym. W grę wchodzą m.in. opłaty za deszczówkę. – To zawsze kogoś zaboli – mówi wiceminister środowiska Mariusz Gajda.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej