rewaloryzacja emerytur i rent

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu rewaloryzacja emerytur i rent. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące rewaloryzacja emerytur i rent.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Emerytury: Podwójnie ubezpieczony stracił na reformie

  Emerytury: Podwójnie ubezpieczony stracił na reformie

  Wysokość emerytury z ZUS zwiększona o okresy pracy w gospodarstwie rolnym nie może być wyższa niż zarobki będące podstawą do jego ustalenia.

  czytaj więcej

 • Z renty na emeryturę z urzędu. Jak wyliczyć świadczenie z ZUS?

  Z renty na emeryturę z urzędu. Jak wyliczyć świadczenie z ZUS?

  Od 1982 r. jestem na przyznanej na stałe rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Nigdzie już potem nie pracowałem. Do wyliczenia świadczenia przyjęto 19 lat i 8 miesięcy udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych. Po ukończeniu 60 lat z urzędu dodano mi 64 miesiące do uzupełnienia do pełnych 25 lat stażu – pisze pan Jan. – Jaka kwota bazowa posłuży do obliczenia mojej emerytury z urzędu? Czy o wypłatę mogę wystąpić sam i czy po jej otrzymaniu będę mógł wnioskować o ponowne przeliczenie świadczenia zgodnie z obecnie obowiązującą kwotą bazową – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Rekordowo niskie podwyżki rent i emerytur. Na tegorocznej rewaloryzacji budżet zaoszczędzi nawet 1,3 mld zł

  Rekordowo niskie podwyżki rent i emerytur. Na tegorocznej rewaloryzacji budżet zaoszczędzi nawet 1,3 mld zł

  W tym roku rewaloryzacja emerytur będzie najniższa od dekady. Wszystkiemu winna bardzo niska inflacja.

  czytaj więcej

 • Emeryci się skarżą. Płacą składkę rentową, a renty nie dostaną

  Emeryci się skarżą. Płacą składkę rentową, a renty nie dostaną

  Składka rentowa ma charakter ubezpieczeniowy, co oznacza, że dana osoba opłacając ją powinna w zamian coś otrzymać. Pamiętać też trzeba, że jest ona obciążeniem tak dla emeryta, jak i jego pracodawcy - mówi prof. Genowefa Grabowska, konstytucjonalistka, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim.

  czytaj więcej

 • PSL chce dalszej koalicji z PO, ale stawia warunki

  PSL chce dalszej koalicji z PO, ale stawia warunki

  Ludowcy chcą utrzymania koalicji rządowej, ale stawiają nowe warunki. PSL chce w przyszłym tygodniu ustalić z PO m.in. zmianę sposobu rewaloryzacji emerytur. W Warszawie trwa narada władz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

  czytaj więcej

 • Typy waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych

  Typy waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych

  W powszechnej opinii metoda oparta na podwyższaniu świadczeń stosownie do wzrostu cen artykułów jest korzystniejsza niż ta opierająca się na relacji do wzrostu płac. Okazuje się jednak, że waloryzacja płacowa co do zasady jest dla emerytów i rencistów lepszym rozwiązaniem.

  czytaj więcej

 • ZUS dzieli emerytów na gorszych i lepszych. Świadczeniobiorcy zaskarżą wychowawczy do TK

  ZUS dzieli emerytów na gorszych i lepszych. Świadczeniobiorcy zaskarżą wychowawczy do TK

  Pobierający stare emerytury domagają się od ZUS zaliczenia opieki nad dzieckiem jako okresu składkowego. Inaczej sprawy trafią do Trybunału Konstytucyjnego.

  czytaj więcej

 • Czy zwolnienia chorobowe obniżą wysokość emerytury?

  Czy zwolnienia chorobowe obniżą wysokość emerytury?

  Pracownicy przebywający na chorobowym muszą się liczyć z tym, że ich przyszłe świadczenie będzie niższe. Osobom pobierającym stare emerytury ten okres jest zaliczany jako nieskładkowy.

  czytaj więcej

 • Waloryzacja emerytur w 2016 roku będzie niższa, niż sądził rząd. Może być nawet ujemna

  Waloryzacja emerytur w 2016 roku będzie niższa, niż sądził rząd. Może być nawet ujemna

  Waloryzacja w tym roku będzie niższa, niż sądził rząd. Mało brakuje, by była ujemna. Przez lukę w przepisach może się zdarzyć, że emerytury trzeba będzie ciąć – wynika z analizy DGP.

  czytaj więcej

 • Na emeryturę tylko jeden raz w życiu

  Na emeryturę tylko jeden raz w życiu

  Ostatnio ważkim problem em stało się ustalanie wysokości tzw. emerytury po emeryturze. Z   teoretycznego punktu widzenia nie można tej sytuacji logicznie uzasadnić, niemniej takie przejście łączyło się z   podwyższeniem kwoty świadczenia. Działo się tak, choć emeryt nie uczestniczył już w   tworzeniu funduszu ubezpieczeniowego i   jego dotychczasowy udział został odwzorowany w   kwocie pobieranej emerytury. Obecnie jednak obowiązuje przepis nakazujący zmniejszanie podstawy wymiaru świadczenia wyliczanego po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego o   sumę pobranych wypłat, co wywołało falę niezadowolenia wśród tych, którzy nie zdążyli złożyć wniosku o   przeliczenie przed zmianą przepisów. W   efekcie, jak donosił ostatnio DGP , Sejm przyjrzy się emeryturom po emeryturach. W   obawie o   efekt tego „przyjrzenia się” wydaje się niezbędne wyjaśnienie tej kwestii z   punktu widzenia teoretycznych założeń prawa do emerytury.

  czytaj więcej

 • Putin wysyła sygnał ostrzegawczy dla oligarchów

  Putin wysyła sygnał ostrzegawczy dla oligarchów

  Spółki Wiktora Wieksielbierga, siódmego najbogatszego człowieka w kraju, znalazły się na celowniku otoczenia Władimira Putina.  „Forbes” szacuje majątek Wiktora Wieksielbierga na 10,5 mld dolarów.

  czytaj więcej

 • Kopacz: 1 października PO przedstawi Narodowy Program Senioralny

  Kopacz: 1 października PO przedstawi Narodowy Program Senioralny

  1 października w Gdańsku PO przedstawi „Narodowy Program Senioralny”, który będzie elementem nowej oferty programowej Platformy – zapowiedziała w niedzielę b. premier Ewa Kopacz. Opowiedziała się m.in. za „realnym” skróceniem kolejek do lekarzy oraz waloryzacją rent i emerytur.

  czytaj więcej

 • Wybory parlamentarne w Rosji: Jastrzębie na start

  Wybory parlamentarne w Rosji: Jastrzębie na start

  Pierwsza powyborcza wiadomość, która nadeszła z Moskwy, dotyczyła planów utworzenia superresortu bezpieki. Niedzielne wybory parlamentarne były tylko operacją polityczną Kremla, która ma się zakończyć reelekcją Władimira Putina. Głosowanie na prezydenta jest planowane na 2018 r., ale w Moskwie pojawiają się głosy, że władze przesuną je na jesień 2017 r., by odbyło się ono jednocześnie z tzw. jedynym dniem wyborczym, podczas którego corocznie przeprowadzane są wybory lokalne w poszczególnych regionach kraju.

  czytaj więcej

 • "Unettowienie" emerytur w Sejmie. PiS za odrzuceniem projektu

  "Unettowienie" emerytur w Sejmie. PiS za odrzuceniem projektu

  PiS wnioskuje o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PO przewidującego zwolnienie emerytur z podatku dochodowego (PIT). Zdaniem autorów projektu zmiana zachęciłaby emerytów do aktywności zawodowej, ale PiS jest zdania, że doprowadziłaby do prawnego bałaganu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne