zakładanie działalności gospodarczej 2011

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zakładanie działalności gospodarczej 2011. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zakładanie działalności gospodarczej 2011.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

  Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

  Obecnie na różnym etapie procedowania jest aż pięć projektów nowelizacji VAT. Już od 1 stycznia 2019 r. podatników czekają pierwsze zmiany. A w trakcie roku będzie ich jeszcze więcej i będą miały dużo większe znaczenie. Kluczowe będą te dotyczące kas online oraz duży pakiet uszczelniający i porządkujący VAT. Projekty te początkowo też miały zacząć obowiązywać od przyszłego roku, jednak prace nad nimi się opóźniają.

  czytaj więcej

 • Okrutna satyra Sorokina na „wstającą z kolan” Rosję

  Okrutna satyra Sorokina na „wstającą z kolan” Rosję

  Literacka kariera Władimira Sorokina, jednego z najważniejszych rosyjskich pisarzy ostatnich dekad, pozwala nam zrozumieć nie tylko losy tamtejszej awangardy artystycznej, lecz także pokrętny, wyboisty los całego narodu rosyjskiego

  czytaj więcej

 • Pora na zmianę w ustroju adwokatury

  Pora na zmianę w ustroju adwokatury

  Mamy 24 izby i jest to spuścizna po głębokim PRL-u. Warto się zastanowić nad reorganizacją, dopóki możliwość jej przeprowadzenia jest w zasięgu samorządu adwokackiego.

  czytaj więcej

 • Rynek kapitałowy: kryzys na wielu frontach

  Rynek kapitałowy: kryzys na wielu frontach

  Gigantyczne oszustwo, duża afera, zatrzymania ważnych menedżerów, ucieczka spółek z GPW, straty inwestorów. Giełda przestała spełniać główną funkcję : miejsca, w którym firmy mogą pozyskać pieniądze na rozwój

  czytaj więcej

 • Ważne wyroki podatkowe w 2018 roku. Zmiany dla samorządowców

  Ważne wyroki podatkowe w 2018 roku. Zmiany dla samorządowców

  Liczba sporów sądowych z roku na rok nie spada, a rośnie. Potwierdzają to wstępne statystyki za 2018 r. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa, a gwarantuje je m.in. orzecznictwo sądów. Oczywiście nie zawsze jest ono jednolite. W naszym podsumowaniu zwracamy więc uwagę na wyroki, które są wskazówką dla podatników co do tego, jak należy opodatkować różnego rodzaju zdarzenia, czynności, transakcje itd., a także te, które mogą zmienić dotychczasowe podejście sądów. Kładziemy więc nacisk na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyroki siedmiu sędziów, a także standardowe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych.

  czytaj więcej

 • Dlaczego przewlekła choroba nie jest podstawą do przyznania renty? Poradnia ubezpieczeniowa z 17 stycznia 2019 roku

  Dlaczego przewlekła choroba nie jest podstawą do przyznania renty? Poradnia ubezpieczeniowa z 17 stycznia 2019 roku

  Dlaczego skarżący w sprawach ubezpieczeniowych nie otrzyma automatycznie pełnomocnika z urzędu? W jakim sądzie będzie rozpatrywana skarga na decyzję ZUS? Na te i inne pytania odpowiadamy w poradni ubezpieczeniowej DGP.

  czytaj więcej

 • Piotr Dardziński: Instytucje są jak technologie – powinny się stale rozwijać [WYWIAD]

  Piotr Dardziński: Instytucje są jak technologie – powinny się stale rozwijać [WYWIAD]

  - Trudno nam rywalizować z dużymi sieciami badawczymi i zachęcać do współpracy ważnych partnerów, gdy mamy rozproszony potencjał. Powstanie SB Łukasiewicz może to zmienić - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Dardziński, sekretarz stanu w MNiSW, pełnomocnik rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych.

  czytaj więcej

 • Jacek Kapica zeznawał przed komisją śledczą ds. VAT. "Nikt specjalnie nie rozszczelnił systemu podatkowego"

  Jacek Kapica zeznawał przed komisją śledczą ds. VAT. "Nikt specjalnie nie rozszczelnił systemu podatkowego"

  Były wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica, zeznający we wtorek przed komisją śledczą ds. VAT wyraził przekonanie, że nikt z premedytacją nie dopuścił do rozszczelnienia systemu podatkowego w Polsce.

  czytaj więcej

 • Ma być jak w Europie. Nawet 30 mln zł kary dla firmy za przekręty kontrahenta

  Ma być jak w Europie. Nawet 30 mln zł kary dla firmy za przekręty kontrahenta

  Przedsiębiorstwo odpowie za czyn niedozwolony popełniony nie tylko przez własnego pracownika, lecz także przez kontrahenta czy nawet pracownika tego kontrahenta. Karę poniesie każdy podmiot, który nie będzie w stanie udowodnić, że zapewnił odpowiedni nadzór i podjął odpowiednie działania zapobiegawcze.

  czytaj więcej

 • Amerykanin, który zrobił dla Rosji więcej niż ministrowie gospodarki trafił do aresztu

  Amerykanin, który zrobił dla Rosji więcej niż ministrowie gospodarki trafił do aresztu

  Mówiąc o tej sprawie i jej konsekwencjach, nie sposób przesadzić – opowiadają pracujący w Rosji menedżerowie zachodnich firm. – Ludzie mawiają tu, że coś przydarzyło się komuś, bo nie przestrzegał reguł albo za bardzo uwikłał się w politykę. Ale nie Michael Calvey. Jeśli on trafił do więzienia, przydarzyć się to może każdemu z nas – mówili dziennikarzom ”Financial Timesa„, rzecz jasna, zastrzegając anonimowość.

  czytaj więcej

 • Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu. Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego

  Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu. Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego

  Zasada niedyskryminacji w zatrudnieniu (będąca nawiązaniem do zakazu dyskryminacji z art. 32 Konstytucji RP) stanowi uzupełnienie zasady równego traktowania pracowników. Jej przestrzeganie to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy, którego naruszenie może powodować istotne konsekwencje finansowe (obowiązek zapłaty odszkodowania), a także skutkować natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę przez pracownika ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 2009 r. (sygn. akt II PK 149/08), przepisy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu mają charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, iż strony umowy o pracę nie mogą – nawet w drodze porozumienia – uregulować treści stosunku pracy w sposób naruszający zasadę równego traktowania. Postanowienie takiej treści jest zatem nieważne, co wynika wprost z art. 18 par. 3 k.p. [ramka 1 s. D2]

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Skuteczna walka z lichwą leży w interesie nas wszystkich

  Debata DGP: Skuteczna walka z lichwą leży w interesie nas wszystkich

  Czy planowana zmiana prawa ucywilizuje rynek pożyczkowy i pozwoli lepiej chronić konsumentów, czy raczej zaowocuje rozrostem szarej strefy? Spierali się o to uczestnicy debaty zorganizowanej w redakcji DGP.

  czytaj więcej

 • Kto rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą? Test przedsiębiorcy lekiem na lukę w PIT

  Kto rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą? Test przedsiębiorcy lekiem na lukę w PIT

  Bardzo duże różnice w dochodach w tej grupie podatników to dobre uzasadnienie, by sprawdzać, którzy z nich rzeczywiście prowadzą działalność gospodarczą.

  czytaj więcej

 • Zmiany w obrocie ziemią rolną drobne, ale korzystne dla deweloperów

  Zmiany w obrocie ziemią rolną drobne, ale korzystne dla deweloperów

  Nowela ustawy rozczarowała przedsiębiorców. Drobne zmiany odczują m.in. deweloperzy, którzy łatwiej nabędą niewielkie działki do 1 ha w miastach, a także wspólnicy w spółkach kapitałowych posiadających ziemię rolną czy nabywcy nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnegoNowelizacja złagodziła rygory u.k.u.r. w odniesieniu do nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Zarówno w mieście, jak i na wsi będzie można kupić bez uprawnień rolniczych do 1 hektara ziemi.

  czytaj więcej

 • Gminy nie będą zwracać podatku: NSA bierze błąd na siebie

  Gminy nie będą zwracać podatku: NSA bierze błąd na siebie

  Kto przed 2016 r. odliczał VAT naliczony, nie biorąc pod uwagę czynności nieopodatkowanych, nie musi teraz korygować nieprzedawnionych zobowiązań.

  czytaj więcej

 • Rozstrzeliwanie biedy. Czy interwencje zbrojne USA rozwijają państwa "bronione"?

  Rozstrzeliwanie biedy. Czy interwencje zbrojne USA rozwijają państwa "bronione"?

  Walka z terroryzmem, troska o demokrację, obrona praw człowieka. To zestaw pretekstów do zagranicznych interwencji Stanów Zjednoczonych. Niektórzy chcą poszerzyć go o walkę z ubóstwem.

  czytaj więcej

 • Dlaczego wybory do KRS są wciąż poza kontrolą

  Dlaczego wybory do KRS są wciąż poza kontrolą

  Jest wyrok NSA, że listy poparcia są informacją publiczną. Jest jasność, że RODO nie ma do niej zastosowania. Tylko list nadal nie ma.

  czytaj więcej

 • Fundusz pekaesowy. Kto i kiedy ma szansę na wsparcie

  Fundusz pekaesowy. Kto i kiedy ma szansę na wsparcie

  Ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (zwana dalej ustawą pekaesową) została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 2019 r. pod poz. 1123 i weszła w życie 18 lipca 2019 r. Reguluje ona utworzenie i funkcjonowanie funduszu oraz zasady dofinansowania z jego środków organizatorów publicznego autobusowego transportu zbiorowego, którzy utworzą nowe linie autobusowe niebędące komunikacją miejską. Kilka dni temu został też zatwierdzony plan finansowy funduszu na 2019 r. Na tej podstawie między województwa podzielono tegoroczną pulę środków. W tym roku do wzięcia jest łącznie 300 mln zł. Najwięcej otrzymają województwa: podlaskie, lubelskie i warmińsko-mazurskie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej