zakładanie działalności gospodarczej 2011

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zakładanie działalności gospodarczej 2011. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zakładanie działalności gospodarczej 2011.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Ustawa z 14 grudnia 2016 r. − Prawo oświatowe (wyciąg) (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2198) – cz. 1. Po nie do końca udanej reformie szkolnictwa zawodowego ustawą z 2011 r. przyszła kolejna próba uzdrowienia kształcenia branżowego.

  czytaj więcej

 • Suwerenność vs. rozpychanie traktatów

  Suwerenność vs. rozpychanie traktatów

  Angażując się w spór o polskie sądy, instytucje unijne wypełniają treścią kolejną płaszczyznę integracji europejskiej. Dla TSUE to nic nowego – robi to od dawna i często naraża się przy tym na krytykę.

  czytaj więcej

 • Prowadzenie księgi podatkowej. Komentarz do rozporządzenia

  Prowadzenie księgi podatkowej. Komentarz do rozporządzenia

  Rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. poz. 2544)

  czytaj więcej

 • Obroty wydawców i księgarzy drastycznie spadają. Winna epidemia

  Obroty wydawców i księgarzy drastycznie spadają. Winna epidemia

  Zakładam, że w czasie pandemii obroty zarówno wydawców, jak i księgarzy spadną o 50 proc., bo za­kłócone zostały wszystkie aspekty publikowania książek. Wydawcy musieli przesunąć lub odwołać premiery, zmniejszyć nakłady, uruchomić promocje - mówiła Ewa Tenderenda-Ożóg, prezes Biblioteki Analiz.

  czytaj więcej

 • Koronawirus a PKB: Możemy cofnąć się niemal o dekadę

  Koronawirus a PKB: Możemy cofnąć się niemal o dekadę

  Jeśli ograniczenia w działalności gospodarczej potrwają dłużej, region może cofnąć się pod względem poziomu PKB niemal o dekadę.

  czytaj więcej

 • Globalizacja bardziej globalna. Jeśli w Polsce pojawią się fabryki, to niekoniecznie lokalnych firm [NPBP]

  Globalizacja bardziej globalna. Jeśli w Polsce pojawią się fabryki, to niekoniecznie lokalnych firm [NPBP]

  Oszczędności logistyczne, które miałyby wynikać ze sprowadzenia przemysłu z powrotem do kraju, są wątpliwe. Jeśli w wyniku pandemii w Polsce pojawią się nowe fabryki, to niekoniecznie będą to zakłady rodzimych firm.

  czytaj więcej

 • Tarcza antykryzysowa 3.0: Procedura administracyjna oraz sądowa

  Tarcza antykryzysowa 3.0: Procedura administracyjna oraz sądowa

  Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z procedurą administracyjną oraz sądową na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0.

  czytaj więcej

 • Jeśli wielkie gospodarstwa znikną, ucierpi gospodarka

  Jeśli wielkie gospodarstwa znikną, ucierpi gospodarka

  150 z 409 działających w Polsce spółek rolniczych, a więc wielkich gospodarstw użytkujących po ponad tysiąc hektarów, może zniknąć z rynku na skutek przepisów wprowadzonych w 2011 r. Nie zdecydowały się one oddać do państwowych zasobów 30 proc. użytków dzierżawionych od Skarbu Państwa, licząc na zmianę przepisów. W efekcie, wraz z wygasaniem umów, będą tracić prawo do użytkowania ziemi. Ta będzie przydzielana rolnikom indywidualnym, ponieważ docelowy model rolnictwa w Polsce ma być oparty na gospodarstwach rodzinnych.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (wyciąg) – cz. 4 [KOMENTARZ]

  Ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (wyciąg) – cz. 4 [KOMENTARZ]

  W okresie pandemii wielu przedsiębiorców ograniczyło działalność, a część w ogóle nie mogło jej prowadzić. Żeby temu zaradzić, specustawa koronawirusowa upoważniła samorząd do stosowania ulg do zaległych podatków lokalnych.

  czytaj więcej

 • Likwidacja dużych i dobrze funkcjonujących przedsiębiorstw rolnych może zaszkodzić całemu rolnictwu

  Likwidacja dużych i dobrze funkcjonujących przedsiębiorstw rolnych może zaszkodzić całemu rolnictwu

  Zmiany w strukturze gospodarstw rolnych powinny być przemyślane. Nie można tego robić kosztem likwidacji dobrze prosperujących przedsiębiorstw rolnych. Bo choć zyskają rolnicy indywidualni, to stracą inne obszary polskiej gospodarki.

  czytaj więcej

 • Własny prewspółczynnik. Możliwy, lecz nie w każdym przypadku

  Własny prewspółczynnik. Możliwy, lecz nie w każdym przypadku

  Koronawirus spowodował, że na dalszy plan zeszły spory samorządów z fiskusem o to, w jakiej części można odjąć VAT wynikający z otrzymywanych faktur „zakupowych”. Ale sprawy właśnie wracają na wokandę. Dlatego dziś publikujemy dziesięć wskazówek, jak obliczać prewspółczynnik.

  czytaj więcej

 • Duda podczas debaty w Końskich: Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe

  Duda podczas debaty w Końskich: Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe

  W poniedziałek po godz. 21.00 rozpoczęła się w Końskich (woj. świętokrzyskie) debata organizowana przez Telewizję Polską. Bierze w niej udział prezydent Andrzej Duda. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski nie zdecydował się na udział w debacie.

  czytaj więcej

 • Jaki VAT i CIT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie do Niemiec

  Jaki VAT i CIT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie do Niemiec

  Spółka z o.o. Y. (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE w Polsce) dokonała 1 lipca 2020 r. dostawy towarów (ręczników) na rzecz firmy niemieckiej (podatnik VAT UE w Niemczech), która nie jest z nią powiązana w żaden sposób. Spółka Y. ma wydruk z VIES potwierdzający status kontrahenta jako podatnika VAT UE w Niemczech. Wartość sprzedanych towarów wyniosła 20 000 euro i na taką kwotę 1 lipca 2020 r. została wystawiona faktura. W wyniku dostawy towary zostały przewiezione z magazynu spółki w Polsce do siedziby kontrahenta w Niemczech. Towary przewiozła firma transportowa na zlecenie Y. Na udokumentowanie tej dostawy spółka ma fakturę oraz oryginał listu przewozowego CMR podpisanego przez nabywcę. Ponadto dysponuje ona: korespondencją handlową (e-mailową) z klientem dotyczącą szczegółów zamówienia oraz potwierdzeniem zapłaty za dostarczony towar (przelew bankowy), przy formie płatności po dostawie. Spółka zebrała te dokumenty 13 lipca 2020 r. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT płaci za okresy miesięczne. Spółka ma status średniego przedsiębiorcy. Dla Y. właściwa jest stawka CIT w wysokości 19 proc. Jak spółka powinna rozliczyć tę dostawę na gruncie CIT oraz VAT? 

  czytaj więcej

 • Kiedy mamy do czynienia z WDT, a kiedy z dostawą krajową w transakcjach łańcuchowych

  Kiedy mamy do czynienia z WDT, a kiedy z dostawą krajową w transakcjach łańcuchowych

  20 lipca 2020 r. Y. spółka z o.o. (zarejestrowana jako podatnik VAT UE w Polsce) dokonała dostawy krzeseł na rzecz niemieckiej firmy X. (zarejestrowanej jako podatnik VAT UE w Polsce i w Niemczech). Z kolei niemiecki kontrahent sprzedał nabyte krzesła czeskiej firmie (zarejestrowanej jako podatnik VAT UE w Czechach). Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Y. i X. transport towarów miała zorganizować polska firma, bezpośrednio z Polski do magazynu czeskiej firmy w Czechach. Fizycznego przewozu towarów dokonał przewoźnik wynajęty przez polski podmiot. Faktura dokumentująca dostawę została wystawiona 20 lipca 2020 r. Spółka przed dokonaniem dostawy nie otrzymała żadnej zaliczki. Zgodnie z umową z niemieckim kontrahentem za sprzedane meble polskiej firmie przysługuje wynagrodzenie w wysokości 40 000 zł powiększone o należny VAT. Spółka Y. jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT rozlicza ona na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Dla Y. właściwa jest stawka CIT w wysokości 19 proc. Jak polska firma powinna rozliczyć VAT i CIT od sprzedaży mebli firmie niemieckiej, w sytuacji gdy:wariant I: firma X. poda niemiecki numer VAT UEwariant II: firma X. poda polski numer VAT UE?

  czytaj więcej

 • Ustawa za 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach [KOMENTARZ cz. 8]

  Ustawa za 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach [KOMENTARZ cz. 8]

  W ósmym odcinku komentarza do ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2010; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 875; dalej: u.c.p.g.) przedstawiamy zagadnienia związane z obowiązkami, które muszą spełniać podmioty zajmujące się odbiorem odpadów komunalnych. Opisujemy także warunki zakończenia działalności w zakresie odbierania odpadów – zarówno w przypadku dobrowolnej rezygnacji z kontynuowania działalności, jak i na skutek obligatoryjnego wykreślenia z rejestru działalności regulowanej i wydania decyzji administracyjnej orzekającej jej zakaz.

  czytaj więcej

 • Europosłanka PO Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań podatkowych

  Europosłanka PO Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań podatkowych

  Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, w tym przeciwko europosłance PO Magdalenie Adamowicz i jej matce - dowiedziała się w piątek PAP w Prokuraturze Krajowej. Eurodeputowana jest oskarżona o składanie fałszywych zeznań podatkowych.

  czytaj więcej

 • W gąszczu upoważnień księgowa uniknie odpowiedzialności

  W gąszczu upoważnień księgowa uniknie odpowiedzialności

  Nie dotyczy to kierownika jednostki ze sfery budżetowej, który odpowiada zawsze. Nawet wtedy, gdy zadania z zakresu gospodarki finansowej powierzy innym pracownikom.

  czytaj więcej

 • Biuro rachunkowe: Jak prawidłowo rozliczyć duplikat faktury

  Biuro rachunkowe: Jak prawidłowo rozliczyć duplikat faktury

  Prowadzę biuro rachunkowe. Jednym z moich klientów jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych i mająca status podatnika VAT czynnego.

  czytaj więcej

 • Kto produkuje, kto zarabia w branży futrzarskiej. Trudno ocenić koszty zakazu

  Kto produkuje, kto zarabia w branży futrzarskiej. Trudno ocenić koszty zakazu

  Szkoda, że projektodawcy nie przedstawili danych o zatrudnieniu w branży futrzarskiej, wpływie ferm na środowisko i udziale kapitału zagranicznego w całym sektorze. Bez nich trudno ocenić koszty zakazu.

  czytaj więcej

 • Jak się przygotować do nowego JPK_VAT? [74 PYTANIA I ODPOWIEDZI]

  Jak się przygotować do nowego JPK_VAT? [74 PYTANIA I ODPOWIEDZI]

  Już za kilka dni wszyscy czynni podatnicy VAT będą musieli się zmierzyć z nowymi obowiązkami. Od 1 października trzeba będzie bowiem prowadzić ewidencję VAT według nowych zasad, a za okresy przypadające po tej dacie zamiast deklaracji VAT-7 i VAT-7K będą składane JPK_V7M i JPK_V7K, które obejmą część deklaracyjną i ewidencyjną.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej