księgowy

Księgowy (buchalter) - pracownik działu księgowości, osoba zajmująca się wszelkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych podmiotów gospodarczych.


 • CBA: Korupcja w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie

  CBA: Korupcja w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie

  Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie prowadzi pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie śledztwo w sprawie nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami publicznymi przekazanymi do dyspozycji Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

  czytaj więcej

 • 11 zatrzymanych, 100 przeszukanych miejsc. Rozbita grupa wywożąca leki za granicę

  11 zatrzymanych, 100 przeszukanych miejsc. Rozbita grupa wywożąca leki za granicę

  Kierownicy aptek, osoby zarządzające aptekami i hurtowniami farmaceutycznymi są wśród 11 zatrzymanych osób w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczącej wywożenia leków z Polski - dowiedziała się w piątek PAP. Przeszukano ponad 100 miejsc w kraju.

  czytaj więcej

 • Co przyniesie automatyzacja procesów księgowych? Postęp groźny tylko dla wklepujących faktury

  Co przyniesie automatyzacja procesów księgowych? Postęp groźny tylko dla wklepujących faktury

  Automatyzacja procesów księgowych wymusi zwolnienia w biurach rachunkowych. Ale księgowi z kompetencjami nie mają się czego obawiać.

  czytaj więcej

 • Jak właściciel ma rozliczyć bezumowne korzystanie z jego lokalu użytkowego

  Jak właściciel ma rozliczyć bezumowne korzystanie z jego lokalu użytkowego

  Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność polegającą głównie na wynajmie lokali użytkowych. Spółka nie ma statusu małego podatnika. Rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. Spółka zawarła umowę najmu m.in. z firmą X (podatnik VAT czynny). Zgodnie z umową czynsz najmu w wysokości 1300 zł za okresy miesięczne był płatny z góry do 10. dnia danego miesiąca. Media we własnym zakresie nabywał najemca. Z uwagi na zaległości w czynszu spółka wypowiedziała umowę najmu lokalu firmie X z dniem 30 listopada 2017 r. i na ten sam dzień wyznaczyła termin opuszczenia lokalu. Najemca nie opuścił jednak lokalu w wyznaczonym terminie i nadal prowadził w nim działalność gospodarczą. W związku z tym spółka podjęła kroki prawne zmierzające do eksmisji najemcy. Wyrokiem sądu rejonowego z 5 listopada 2018 r. najemca został zobowiązany do opuszczenia lokalu i zapłaty stosowanego odszkodowania wraz z odsetkami. W wyniku wyroku sądowego najemca opuścił lokal 12 listopada 2018 r., a 19 listopada 2018 r. spółka otrzymała od firmy X należne odszkodowanie (w kwocie odpowiadającej poniesionym stratom i utraconym korzyściom) wraz z odsetkami za zwłokę w łącznej wysokości 18 756,02 zł. W okresie od dnia następującego po dniu, jaki spółka wyznaczyła na opuszczenie lokalu, spółka w żaden sposób, nawet dorozumiany, nie akceptowała przebywania dotychczasowego najemcy w lokalu, wszelkie kroki prawne zmierzały do eksmisji najemcy. W związku z tym nie wystawiała faktur za okres bezumownego korzystanie z lokalu. Jak spółka powinna rozliczyć otrzymane odszkodowanie z tytułu bezumownego korzystania z lokalu użytkowego? 

  czytaj więcej

 • Poradnia rachunkowa: Jak ująć odsetki od sum depozytowych

  Poradnia rachunkowa: Jak ująć odsetki od sum depozytowych

  Jak ująć odsetki od sum depozytowych w jednostce budżetowej. Na jakim koncie uwzględnić zobowiązanie za przewóz uczniów. Czy konto 409 jest właściwe dla ujęcia kosztów egzekucji.

  czytaj więcej

 • W JST wydatki można rozpisać mniej szczegółowo

  W JST wydatki można rozpisać mniej szczegółowo

  To samorządy decydują, jak bardzo szczegółowo mają być ujęte wydatki w planach finansowych ich jednostek budżetowych. Czy w grupach czy nadal w pełnej szczegółowości

  czytaj więcej

 • Zarobią ci, co nie odpisali jeszcze w koszty pełnej wartości auta

  Zarobią ci, co nie odpisali jeszcze w koszty pełnej wartości auta

  Kto nie zamortyzuje firmowego samochodu do końca tego roku, od stycznia 2019 r. będzie korzystać z podwyższonego limitu 150 tys. zł – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie DGP

  czytaj więcej

 • Wszyscy windykatorzy powinni mieć dostęp do bazy PESEL [WYWIAD]

  Wszyscy windykatorzy powinni mieć dostęp do bazy PESEL [WYWIAD]

  Po aferze GetBacku rynek wróci do normy, ale będą na nim panowały nieco inne reguły gry – mówi DGP Krzysztof Borusowski, prezes firmy Best, jednego z największych windykatorów w Polsce.

  czytaj więcej

 • Petru: Atak na nasz nowy projekt polityczny to dopiero pieszczoty [WYWIAD RIGAMONTI]

  Petru: Atak na nasz nowy projekt polityczny to dopiero pieszczoty [WYWIAD RIGAMONTI]

  - Prawie robi dużą różnicę. Potem jako były już szef partii byłem blokowany, zarządy odbywały się poza mną, blokowane były moje wystąpienia w Sejmie. Klub zachowywał się chaotycznie. Szefostwo klubu zamiast zajmować się polityką i głosowaniami, zajmowało się personalnymi rozgrywkami m.in. przeciwko Joannie Scheuring -Wielgus i mnie. Dlatego odszedłem. To była właściwa decyzja, to już nie moja partia, nie poznaję wielu ludzi stamtąd. Teraz, jak pani widzi, mam się dobrze, że... - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Ryszard Petru

  czytaj więcej

 • Trzeba mówić ludzkim językiem, by uczłowieczyć finanse

  Trzeba mówić ludzkim językiem, by uczłowieczyć finanse

  Rozmowa z Katarzyną Sokalską, Chief Financial Officer i członkiem zarządu w firmie Hicron sp. z o.o.

  czytaj więcej

 • Nowy system leczenia nowotworów podporządkowany choremu

  Nowy system leczenia nowotworów podporządkowany choremu

  Duże ośrodki mają czuwać nad leczeniem raka. Pacjenci i mniejsze placówki boją się jednak centralizacji. Sieć onkologiczna wzbudza emocje jeszcze przed wejściem w życie.

  czytaj więcej

 • W poszukiwaniu szans na innowacyjny rozwój

  W poszukiwaniu szans na innowacyjny rozwój

  ECOVIS System Rewident jest spółką audytorską ukierunkowaną na wykorzystywanie finansowej wiedzy eksperckiej  w połączeniu z  nauką o zbiorach  danych  jako informacji dla korzyści biznesowych w obszarze badania sprawozdań finansowych i outsourcingu księgowości.

  czytaj więcej

 • Podatki w 2019 roku: 95 proc. przedsiębiorców boi się zmian przepisów

  Podatki w 2019 roku: 95 proc. przedsiębiorców boi się zmian przepisów

  95 proc. przedsiębiorców uważa, że w 2019 r. prowadzenie działalności gospodarczej najbardziej będą utrudniały niejasne przepisy podatkowe i oraz rosnące koszty zatrudniania pracowników - tak wynika z badania przedsiębiorców zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

  czytaj więcej

 • Pełnomocnictwa w Ordynacji podatkowej: Profesjonaliści chcieliby umocowań rodzajowych

  Pełnomocnictwa w Ordynacji podatkowej: Profesjonaliści chcieliby umocowań rodzajowych

  Brakuje dziś pełnomocnictw, które pozwoliłyby doradcy zająć się np. wszystkimi sprawami z zakresu danego podatku, np. VAT bądź od nieruchomości – twierdzą eksperci. Projekt nowej ordynacji nie przewiduje zmiany w tym zakresie.

  czytaj więcej

 • Ściągawka dla księgowych: Co nas czeka w grudniu

  Ściągawka dla księgowych: Co nas czeka w grudniu

  .

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa: Jaka stawka VAT jest właściwa dla usług rezerwacji taxi?

  Poradnia podatkowa: Jaka stawka VAT jest właściwa dla usług rezerwacji taxi?

  Czy świadczenie usług rozliczania zaliczek od dochodów z wynajmu trzeba ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej? Dlaczego wartości artykułów spożywczych udostępnionych pracownikom do ogólnej konsumpcji nie należy doliczać do ich przychodów? Jaka stawka VAT jest właściwa dla usług rezerwacji taxi? Kiedy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci udziałów spółki cypryjskiej nie jest opodatkowane PCC?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej