Renta socjalna – świadczenie wypłacane co miesiąc przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom niezdolnym do pracy.
Rencista, który uzyskuje dodatkowe przychody - np. z umowy o pracę - i przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, będzie miał świadczenie odpowiednio zmniejszone. Jeśli dodatkowe przychody przekroczą 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – wypłata renty zostanie zawieszona.
We wrześniu 11,7 tys. osób pobierało nauczycielskie świadczenia kompensacyjne – poinformował PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz. Nauczycielskie świadczenia, potocznie nazywane kompensówkami, są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli.
Nadzór nad spółkami Skarbu Państwa wraca na ul. Nowogrodzką, PiS bardzo poważnie ogranicza apetyty tzw. koalicjantów – mówił w sobotę w Gliwicach przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Kto może je otrzymać? Jaka będzie jego wysokość w 2020 r.?
Jednorazowe roczne świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów będą mogły być finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego (obecnie: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych) - przewiduje projekt nowelizacji złożony w środę przez posłów PiS.
Szczegóły projektu dotyczącego finansowania jednorazowych świadczeń dla emerytów z Funduszu Solidarnościowego będą jeszcze dogrywane - powiedział w rozmowie z dziennikarzami w czwartek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.
Do momentu ukończenia 16 lat ZUS wypłaca rentę po zmarłym rodzicu bez względu na to czy się dziecko uczy czy tez nie, ale później, co roku trzeba przynosić do zaświadczenie ze szkoły potwierdzające fakt dalszej nauki. Młody człowiek musi tez poinformować ZUS, gdy przestanie się uczyć gdyż w innym wypadku rentę pobraną już po zakończeniu nauki musi do ZUS oddać i to wraz z odsetkami.
Sejm zajmie się we wtorek projektem PiS przewidującym, że jednorazowe roczne świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów będą mogły być finansowane z pieniędzy Funduszu Solidarnościowego (obecnie Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).
Utworzony na początku roku Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) nie zdążył nawet dobrze rozwinąć swojej działalności, a już za niecałe dwa miesiące tak naprawdę ją zakończy. Taki będzie faktyczny skutek projektu nowelizacji ustawy, który nieoczekiwanie został złożony w Sejmie przez posłów PiS.
We wtorek wieczorem rozpoczęło pierwsze czytanie projektu PiS w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur ze środków Funduszu Solidarnościowego (obecnie: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych). Z funduszu mają być też finansowane renty socjalne.
Projekt w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur i renty socjalnej z Funduszu Solidarnościowego nie ograniczy, nie likwiduje i nie różnicuje wsparcia dla osób niepełnosprawnych – wskazywała we wtorek posłanka Urszula Rusecka (PiS), przedstawicielka wnioskodawców projektu ws. finansowania trzynastych emerytur.
Sejm nie poparł wniosku opozycji o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego. W nocy z wtorku na środę projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.
Nie ma zagrożenia, że pieniądze przeznaczane na realizację programów skierowanych do osób z dysfunkcjami zdrowotnymi będą zabierane na wypłatę 13 świadczeń emerytom i rencistom. Takie zapewnienie padło z ust Stanisława Szweda, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej podczas wczorajszego posiedzenia komisji finansów publicznych.
Sejm, w czwartek po godz. 15 wznowił obrady; zajmie się projektem PiS w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego oraz rządowym projektem zmian w akcyzie. Posłowie mają też wybrać sędziów Trybunału Konstytucyjnego i członków KRS.
Sejm uchwalił w czwartek wieczorem ustawę umożliwiającą finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego (obecnie: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych). Przeciwna ustawie była opozycja.
Specjalny zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje określonym osobom z uwagi na rezygnację zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną. Muszą one również spełniać ustalone w ustawie kryterium dochodowe. W poniższym tekście dowiesz się jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać specjalny zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość oraz jakie dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem.
Wypłacanie 13. świadczeń emerytalno-rentowych, a nie rozwijanie różnych form wsparcia i usług dla osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, stanie się podstawowym zadaniem Funduszu Solidarnościowego (FS).
Resort rodziny zdecydował się zwiększyć z 50 mln zł do 80 mln zł pulę pieniędzy przeznaczoną w przyszłym roku na dotacje dla samorządów zapewniających usługi asystentów osobom z dysfunkcjami zdrowotnymi.
Czym jest zasiłek pielęgnacyjny a czym dodatek pielęgnacyjny? Na czym polegają różnice, komu należą się te świadczenia i kto je wypłaca? Bardzo często te dwa podobne pojęcia są mylone przez klientów ZUS tymczasem dodatek pielęgnacyjny wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, natomiast zasiłek – Gmina.
Egzekucja administracyjna należności pieniężnych, to (jak każda egzekucja) oczywiście nic przyjemnego. Jednak wbrew temu co się sądzi, zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego w świetle przepisów ustawy o postępowania egzekucyjnym w administracji stanowi jeden z mniej uciążliwych środków egzekucyjnych.
Copyright 2019, INFOR BIZNES Sp. z o o