renta

* świadczenie pieniężne usankcjonowane czasową lub stałą niezdolnością do wykonywania pracy zawodowej wypłacane w ramach systemu ubezpieczeń społecznych.


 • Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie w 2019. Opiekunowie osób dorosłych jednak wciąż czekają na zmiany

  Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie w 2019. Opiekunowie osób dorosłych jednak wciąż czekają na zmiany

  Od stycznia pomoc dla rodziców niepełnosprawnych dzieci będzie wynosić 1583 zł. Zasiłek dla opiekujących się osobami dorosłymi będzie niższy o prawie 1 tys. zł.

  czytaj więcej

 • PPK: Zamieszanie z terminami przyprawi o ból głowy. Jak poprawnie je obliczyć?

  PPK: Zamieszanie z terminami przyprawi o ból głowy. Jak poprawnie je obliczyć?

  Przy ich liczeniu łatwo o pomyłkę. Tym bardziej że podpisywanie umów dotyczących planów kapitałowych zależy m.in. od dwóch różnych trzymiesięcznych okresów.

  czytaj więcej

 • Zamiast w PPK przedsiębiorcy więcej odłożą na IKZE

  Zamiast w PPK przedsiębiorcy więcej odłożą na IKZE

  Nie mogą być objęci pracowniczymi planami kapitałowymi, więc rząd zachęca ich do zakładania indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. Na razie zwiększył dla nich roczny limit wpłat.

  czytaj więcej

 • Istotne zmiany limitów odpisów amortyzacyjnych

  Istotne zmiany limitów odpisów amortyzacyjnych

  Firmy korzystające z droższych aut zaliczą do kosztów mniej. Ci, którzy użytkują tańsze pojazdy, zyskają.

  czytaj więcej

 • Nie będzie renty dożywotniej, bo zawsze tak było…

  Nie będzie renty dożywotniej, bo zawsze tak było…

  Wyobraź sobie czytelniku/czytel niczko, że za np. 25 lat (dziś średni wiek Polaka pracującego to ok. 43 lata) siedzisz sobie w domu, w fotelu, spokojnie rozkoszując się życiem emeryta. Wszystko masz ogarnięte, bo wyróżniasz się zapobiegliwością i konsekwencją w wyborach życiowych. Wtem dzwonią przyjaciele, też emeryci, i mówią, że organizują podróż marzeń. W miejsce, co to od 40 lat na spotkaniach opowiadaliście, że warto się wybrać. Podróż marzeń nie kosztuje tyle co bułka i masełko do niej. Trzeba by wysupłać parę groszy z oszczędności, które zapobiegliwie całe życie odkładasz. Z jednej strony: raz się żyje! A z drugiej wiesz, że coś w biodrze strzyka, trzeba będzie pomyśleć o operacji, rehabilitacji, itd. Może trzeba będzie wstawić nowe okna albo trzeba będzie wymienić auto. A jak przyjdzie dłużej pożyć, to sfinansować jakąś opiekę. A oszczędności nie przybędzie. Niby można auto sprzedać, ale na ile miesięcy pielęgniarki to wystarczy? Więc siedzisz w tym fotelu i zastanawiasz się, czy na wyjazd możesz sobie pozwolić. Choć patrząc na stan konta dziś: możesz z łatwością.

  czytaj więcej

 • Uniewinnieni mundurowi wrócą do służby

  Uniewinnieni mundurowi wrócą do służby

  Rząd popiera senacki projekt ustawy umożliwiający przywrócenie do służby funkcjonariuszy zwolnionych na podstawie fałszywych dowodów, którzy udowodnili niewinność w sądach, i rekomenduje jego dalsze procedowanie.

  czytaj więcej

 • Renta dożywotnia zasługuje na reaktywację

  Renta dożywotnia zasługuje na reaktywację

  Rząd uważa, że regulacje, które chronią emerytów oddających swe mieszkania w zamian za comiesięczne świadczenie są potrzebne. Poszczególne resorty przeanalizują, jak dokładnie powinny wyglądać.

  czytaj więcej

 • Komitet RM za waloryzacją rent i emerytur. Wzrost minimalnych świadczeń do 1100 zł

  Komitet RM za waloryzacją rent i emerytur. Wzrost minimalnych świadczeń do 1100 zł

  Komitet Społeczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy dotyczący waloryzacji rent i emerytur w 2019 r. – poinformowano w środę na Twitterze. Projekt zakłada m.in. wzrost minimalnych emerytur i rent do 1100 zł, a najmniejszą waloryzację na poziomie 70 zł.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych

  Komentarz do ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych

  Dzisiaj przedstawiamy komentarze do przepisów: • ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna), • ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 217 ze zm.), • ustawy z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. poz. 357; dalej: ustawa nowelizacyjna) – w zakresie przepisów przejściowych; • rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 237 poz. 1412).

  czytaj więcej

 • Kiedy wójtowi przysługuje nagroda jubileuszowa

  Kiedy wójtowi przysługuje nagroda jubileuszowa

  Czy wójtowi gminy kończącemu pracę w samorządzie przysługuje nagroda jubileuszowa z tytułu 40 lat pracy – jeżeli od daty poprzedniej nagrody jubileuszowej upłynęło pełne 5 lat pracy a do kolejnych 5 lat brakuje 14 dni? Poprzednia nagroda wypłacona została 30 listopada 2013 roku, a zakończenie pracy w urzędzie gminy przypada na 16 listopada 2018 roku.

  czytaj więcej

 • Sejm przyjął ustawę o rekompensatach za utracone prawo do bezpłatnego węgla

  Sejm przyjął ustawę o rekompensatach za utracone prawo do bezpłatnego węgla

  Sejm przyjął w piątek ustawę, umożliwiającą wypłatę 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla dla ponad 24 tys. osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy - głównie dla wdów i sierot po górnikach. Budżet państwa przeznaczy na te świadczenia 240,8 mln zł.

  czytaj więcej

 • Będzie łatwiej uzyskać odszkodowanie z ZUS

  Będzie łatwiej uzyskać odszkodowanie z ZUS

  Lekarz orzecznik będzie mógł wydać orzeczenie w sprawach o odszkodowanie związane z pracą bez bezpośredniego badania stanu zdrowia pacjenta, jeżeli dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca.

  czytaj więcej

 • Czy komunikujące się ze sobą pojazdy podniosą bezpieczeństwo na drogach?

  Czy komunikujące się ze sobą pojazdy podniosą bezpieczeństwo na drogach?

  Zagrożenia na polskich drogach i nowe technologie w transporcie były jednym z tematów debat podczas tegorocznej edycji Open Eyes Economy Summit w Krakowie

  czytaj więcej

 • Policjanci muszą sami złożyć wniosek o ekwiwalent

  Policjanci muszą sami złożyć wniosek o ekwiwalent

  Tylko do 6 grudnia funkcjonariusze mogą składać do komendantów wnioski o wypłatę zaległego ekwiwalentu za urlop. Niestety, jego wielkość jest trudna do ustalenia.

  czytaj więcej

 • Rafalska: Termin waloryzacji rent i emerytur niezagrożony

  Rafalska: Termin waloryzacji rent i emerytur niezagrożony

  Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych zostanie przeprowadzona od 1 marca 2019 r. Stanowczo dementuję rozpowszechniane przez niektóre media informacje jakoby ten termin był w jakikolwiek sposób zagrożony – oświadczyła w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć okres zasiłkowy w razie nawrotu choroby

  Jak obliczyć okres zasiłkowy w razie nawrotu choroby

  Pracownik chorował od 25 kwietnia do 5 września 2018 r. (134 dni). Następnie od 18 do 26 października (dziewięć dni), ale choroba była inna (zapalenie krtani, wcześniej schorzenie kręgosłupa). Od 27 października pracownik kontynuuje zwolnienie lekarskie wystawione – na razie – do 30 listopada (35 dni). To zwolnienie znowu jest wystawione przez lekarza leczącego go na schorzenie kręgosłupa. Czy ten ostatni okres niezdolności liczy się do poprzednich 134 dni, skoro między tymi zwolnieniami była inna choroba?

  czytaj więcej

 • Firmy zapłacą miliardy złotych za oskładkowanie wszystkich zleceń

  Firmy zapłacą miliardy złotych za oskładkowanie wszystkich zleceń

  O 4 mld zł mogą się zwiększyć wpływy ze składek od umów zlecenia, jeśli rząd zdecyduje się na objęcie składkami każdej z nich. Związkowcy popierają takie rozwiązanie. Pracodawcy są podzieleni

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorstwa doceniają wynajem

  Przedsiębiorstwa doceniają wynajem

  Sprzedaż samochodów osobowych przeznaczonych do wynajmu długoterminowego w III kwartale 2018 r. zwiększyła się aż o 36,8 proc. rok do roku. To oznacza nie tylko, że ta forma finansowania floty odnotowała rekordowy wzrost, lecz także w porównaniu z innymi dostępnymi rozwiązaniami zdobyła najwięcej zwolenników.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne