wniosek o odpis księgi wieczystej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wniosek o odpis księgi wieczystej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wniosek o odpis księgi wieczystej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Sprzedaż mieszkania. 7 dokumentów niezbędnych do dokonania transakcji

  Sprzedaż mieszkania. 7 dokumentów niezbędnych do dokonania transakcji

  Sprzedaż mieszkania (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub własnościowego prawa do lokalu) wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Określa to art. 27 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Ale by do zawarcia umowy doszło, konieczne jest zgromadzenie niezbędnych dokumentów.

  czytaj więcej

 • Księga wieczysta ułatwi sprzedaż nieruchomości

  Księga wieczysta ułatwi sprzedaż nieruchomości

  Dla domu, który odziedziczyłam po matce, nigdy nie zostały założone księga wieczysta ani zbiór dokumentów – pisze pani Hanna, która postanowiła spadek sprzedać, a wcześniej uporządkować wszystkie sprawy prawne z nim związane. Znajomy prawnik powiedział jej, że łatwiej znajdzie nabywcę, gdy dla nieruchomości będzie prowadzona księga wieczysta. – Jak ją założyć i ile to kosztuje – pyta.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał nowelizację o dalszej informatyzacji ksiąg wieczystych

  Prezydent podpisał nowelizację o dalszej informatyzacji ksiąg wieczystych

  W ustawie chodzi o to, żeby elektroniczna forma inicjowania postępowania wieczystoksięgowego była obowiązkowa dla notariuszy, komorników sądowych i naczelników urzędów skarbowych (jako organów egzekucyjnych). Celem ustawy jest też stworzenie podstaw do dalszej informatyzacji postępowania wieczystoksięgowego.

  czytaj więcej

 • Zmiana jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.: uwaga na pułapki

  Zmiana jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.: uwaga na pułapki

  Dopóki przedsiębiorca jest tylko osobą fizyczną, dopóty pozostaje podmiotem wszystkich praw oraz właścicielem majątku związanego z prowadzoną firmą. Kiedy powołuje podmiot prawny, sfera prywatna zostaje oddzielona. Wiele osób o tym zapomina i popełnia błędy

  czytaj więcej

 • Nieruchomości: Jeśli nie ma porozumienia, o zniesieniu współwłasności zadecyduje sąd

  Nieruchomości: Jeśli nie ma porozumienia, o zniesieniu współwłasności zadecyduje sąd

  Nieruchomość może mieć jednocześnie kilku właścicieli, z których każdy ma prawo rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych. Może on również domagać się zniesienia współwłasności przez podział fizyczny albo spłacić pozostałych właścicieli i przejąć całość

  czytaj więcej

 • Jeśli ojciec nie uznał córki, nie decyduje o jej losie

  Jeśli ojciec nie uznał córki, nie decyduje o jej losie

  Pani Marzena jest szczęśliwą matką. – Sama wychowywałam dziecko, jego ojciec nigdy się do niego nie przyznał, jeszcze przed urodzeniem stwierdził, że nie chce mieć ze mną ani z moim dzieckiem nic wspólnego. Dlatego w akcie urodzenia wpisałam, że ojciec jest nieznany. Minęło kilka lat i nic się w tej sprawie nie zmieniło. W najbliższym czasie zamierzam wyjść za mąż. Przejmę nazwisko męża i chciałabym, żeby także moja córka mogła tak się nazywać. Czy automatycznie przejmie jego nazwisko, czy muszę dopełnić szczególnych formalności? Co powinien zrobić mój przyszły mąż? Zastanawiam się też, czy to, że biologiczny ojciec jest nieznany, może mieć znaczenie – pisze czytelniczka

  czytaj więcej

 • Jak rozwiązać spółkę cywilną

  Jak rozwiązać spółkę cywilną

  PROBLEM: Wprawdzie spółka cywilna jest najprostszą formą współpracy gospodarczej przedsiębiorców, jednak sposoby jej opuszczenia oraz rozwiązania zostały przez ustawodawcę sformalizowane poprzez wprowadzenie regulacji przypominających postępowanie likwidacyjne w spółkach handlowych. Specyfika tego podmiotu sprawia, że po rozwiązaniu spółki cywilnej zastosowanie znajdują przepisy o współwłasności. To zaś może wymagać jej sądowego zniesienia i podziału majątku między byłych wspólników. W przypadku zaś wyjścia ze spółki tylko jednego z nich niezbędne jest dokonanie z nim rozliczenia. Poniżej omawiamy najważniejsze problemy, jakie mogą się pojawić po podjęciu decyzji o opuszczeniu spółki cywilnej.

  czytaj więcej

 • Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej

  Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej

  Księgi wieczyste w internecie są dostępne dla każdego. Dysponując numerem dokumentu, który bez problemu można kupić w odpowiednim serwisie internetowych, dotrzemy do potrzebnych nam informacji.

  czytaj więcej

 • Odpis z e-księgi z mocą sądowego dokumentu

  Odpis z e-księgi z mocą sądowego dokumentu

  Nie ma podstaw, by notariusze oraz inne podmioty i instytucje odmawiały honorowania odpisów ksiąg wieczystych uzyskanych z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Takie stanowisko przedstawił Jerzy Kozdroń, wiceminister sprawiedliwości, w odpowiedzi na interpelację poselską Jana Burego.

  czytaj więcej

 • Hipoteka na nieruchomości zabezpieczy pieniądze wierzyciela

  Hipoteka na nieruchomości zabezpieczy pieniądze wierzyciela

  Pan Adam chce odzyskać należności od osób, które powinny rozliczyć się z nim z odziedziczonego wspólnie domu, oraz od rozwiedzionej żony z tytułu wspólnego majątku, jakiego dorobili się w czasie trwania małżeństwa. Współspadkobiercy ani była żona nie chcą go spłacić, bo twierdzą, że nie mają pieniędzy. Czytelnik obawia się, że mogą pozbyć się majątku i nie będzie miał jak przeprowadzić egzekucji. – Czy mogę zabezpieczyć swoje pieniądze, ustanawiając hipotekę na ich nieruchomościach – pyta pan Adam

  czytaj więcej

 • Jak zapewnić sobie w sądzie realność roszczenia o zapłatę

  Jak zapewnić sobie w sądzie realność roszczenia o zapłatę

  Oczekując na wyrok II instancji, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o udzielenie zabezpieczenia. We wniosku ma prawo zażądać m.in. zajęcia rachunku dłużnika, jego ruchomości bądź ustanowienia hipoteki przymusowej.

  czytaj więcej

 • Prezes SK Banku: Nie popełniłem świadomie błędów, które by naraziły klientów na straty

  Prezes SK Banku: Nie popełniłem świadomie błędów, które by naraziły klientów na straty

  W rzeczywistości straty 1,6 mld zł nie ma. Wykazana strata księgowa jest efektem tworzonych rezerw na kredyty zagrożone – przekonuje prezes SK Banku Jan Bajno, którego działalność została zawieszona przez KNF.

  czytaj więcej

 • Praktyczny poradnik: W sądzie możemy reprezentować się sami

  Praktyczny poradnik: W sądzie możemy reprezentować się sami

  Postępowanie przed sądem cywilnym nie zawsze rodzi konieczność ustanawiania zawodowego pełnomocnika, gdyż z powodzeniem można samemu reprezentować swoje interesy. Wystarczy poznać pewne reguły rządzące postępowaniem cywilnym. W dzisiejszym poradniku podpowiemy natomiast, jak prawidłowo samemu sporządzić pozew o zapłatę.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Zasadą w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest objęcie postępowaniem wszystkich wierzytelności w stosunku do dłużnika.

  czytaj więcej

 • Hipoteka przymusowa. Jak ją ustanowić?

  Hipoteka przymusowa. Jak ją ustanowić?

  Hipoteka przymusowa to narzędzie na odzyskanie długu od opornego dłużnika. Wierzyciel, który posiada tytuł wykonawczy może w łatwy sposób obciążyć hipoteką nieruchomość swojego dłużnika bez jego zgody, a nawet wbrew niej.

  czytaj więcej

 • Jakie dodatkowe opłaty nałoży bank przy umowie o kredyt

  Jakie dodatkowe opłaty nałoży bank przy umowie o kredyt

  Zamierzam wziąć kredyt na dość wysoką kwotę. Słyszałam jednak, że instytucje finansowe dość często zobowiązują klientów do ponoszenia dodatkowych kosztów i nie zawsze jest to zgodne z prawem. Na co więc powinnam zwrócić uwagę, podpisując umowę? Jakie dodatkowe opłaty może nałożyć na mnie kredytodawca – takie pytania nurtują panią Joannę.

  czytaj więcej

 • Wpis i wykreślenie z księgi wieczystej. Krok po kroku

  Wpis i wykreślenie z księgi wieczystej. Krok po kroku

  O wpis lub wykreślenie z księgi wieczystej należy wnioskować na formularzu KW-WPIS, który składa się w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Opłata wynosi 200 zł za wpis i 100 zł za wykreślenie

  czytaj więcej

 • Aktualizacja KRS online. Ale tylko dla wybranych

  Aktualizacja KRS online. Ale tylko dla wybranych

  Od 1 kwietnia część spółek prawa handlowego będzie mogła robić wpisy w Krajowym Rejestrze Sądowym przy wykorzystaniu internetu. Żeby jednak skorzystać z ułatwień, najpierw trzeba spełnić wiele warunków, m.in. spółka będzie musiała być zarejestrowana drogą elektroniczną.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej