rodzaje hipotek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu rodzaje hipotek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące rodzaje hipotek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Tomaszewski: DNB ma ofertę przewalutowania hipotek

  Tomaszewski: DNB ma ofertę przewalutowania hipotek

  Klienci nie stracili na walucie, więc zachęcanie ich preferencyjnym kursem nie wchodzi w grę. Wybraliśmy obniżenie marży kredytowej - mówi w wywiadzie dla DGP Artur Tomaszewski, prezes DNB Bank Polska.

  czytaj więcej

 • Kredyty studenckie: Nowa bańka dojrzewa do pęknięcia

  Kredyty studenckie: Nowa bańka dojrzewa do pęknięcia

  Kredyty studenckie już porównywane są do najbardziej ryzykownych hipotek sprzed dekady. To drugi co do wielkości typ zadłużenia w Stanach Zjednoczonych. I jednocześnie najszybciej rosnący. Problem jest na tyle poważny, że pojawia się coraz więcej opinii, iż może to osłabić wzrost gospodarczy kraju, a nawet wzorem kredytów typu subprime z lat 2007–2008 doprowadzić do kryzysu.

  czytaj więcej

 • Sprzedałeś nieruchomość - 2 maja mija termin na złożenie PIT-39 i zapłatę podatku

  Sprzedałeś nieruchomość - 2 maja mija termin na złożenie PIT-39 i zapłatę podatku

  PIT-39 muszą złożyć nie tylko sprzedający nieruchomość, lecz także ci, którzy dokonali zamiany.

  czytaj więcej

 • Zakup mieszkania bez księgi wieczystej. Co trzeba wiedzieć?

  Zakup mieszkania bez księgi wieczystej. Co trzeba wiedzieć?

  Największe ryzyko zakupu nieruchomośc (np. mieszkania) bez księgi wieczystej wiąże się z pozbawieniem nabywcę ochrony związanej z rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. Istnieją jednak inne dokumenty, które mogą potwierdzić własność nieruchomości. Należą do nich miedzy innymi: akt notarialny nabycia nieruchomości, postanowienie sądu potwierdzające nabycie spadku, decyzja administracyjna przyznająca prawo użytkowania wieczystego czy aktualny wypis z ewidencji gruntów.

  czytaj więcej

 • Unia Europejska to kartel oligarchów. Warufakis: To euro jest winne zapaści w Grecji [WYWIAD]

  Unia Europejska to kartel oligarchów. Warufakis: To euro jest winne zapaści w Grecji [WYWIAD]

  - Że niby Grecy są sami sobie winni? To śmieszne. Gdyby nie było euro, o naszej recesji nikt by już nie pamiętał - mówi w wywiadzie dla DGP Janis Warufakis ekonomista i były minister finansów Grecji.

  czytaj więcej

 • Ustawy frankowe psują portfel

  Ustawy frankowe psują portfel

  Ryzyko nowych regulacji dotyczących kredytów walutowych ogranicza rozwój rynku hipotek w windykacji.

  czytaj więcej

 • Zarząd przymusowy mniej uciążliwy dla właścicieli firm

  Zarząd przymusowy mniej uciążliwy dla właścicieli firm

  - Wykluczona jest konfiskata przedsiębiorstwa osoby, która nieświadomie stała się częścią bezprawnego procederu. Najistotniejszy jest bowiem jej stosunek do takiego działania - mówi w wywiadzie dla DGP dr Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. szuka możliwości wyegzekwowania roszczeń, jakie ma wobec dostawcy podzespołów do budowy linii produkcyjnej, XYZ sp. z o.o. Roszczenia wynikają z rękojmi. Po dostarczeniu zamówionego towaru okazało się, że część elementów ma wady ukryte, których nie można było wykryć podczas odbioru towaru. W efekcie – jako że nie zostały one naprawione – po długiej wymianie pism zarząd spółki ABC postanowił złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów. Obawiając się, że spółka XYZ dobrowolnie nie zwróci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru oraz jego faktyczną wartością, zarząd ABC zaczął poszukiwać sposobów przymuszenia sprzedawcy do zapłaty. W pierwszej kolejności zamierzano wpisać nielojalnego kontrahenta do rejestru długów prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Rozważane jest także wystąpienie z powództwem cywilnym przeciwko dostawcy. Kwota roszczenia nabywcy to ok. 20 tys. zł. Zarząd spółki ABC niepokoi się, bo otrzymał również, na razie niesprawdzoną, informację o rzekomym znacznym zadłużeniu spółki, która dostarczyła jej towar. Posiada też informację, że XYZ sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta. Postanowiono zatem zbadać prawne możliwości zabezpieczenia się na tej nieruchomości, a także faktyczną skuteczność takiego zabezpieczenia. W szczególności zaś, czy możliwe będzie dokonanie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez XYZ spółkę z o.o. pomimo udzielenia zabezpieczenia na rzecz powoda przez sąd cywilny, które to miałoby mieć postać stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości użytkowanej przez dłużnika.

  czytaj więcej

 • Pańczyk: Pomoc prawna to także domena prokuratorów [WYWIAD]

  Pańczyk: Pomoc prawna to także domena prokuratorów [WYWIAD]

  - W ostatnich latach pojawiła się słuszna koncepcja organizacyjna, żeby specjalizować śledczych w poszczególnych sprawach, w tym również cywilnych i administracyjnych - mówi w wywiadzie dla DGP Jacek Pańczyk, prokurator Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

  czytaj więcej

 • Od 1 lipca łatwiej sprawdzić, czy fiskus nie zabezpieczył się na ruchomościach podatnika

  Od 1 lipca łatwiej sprawdzić, czy fiskus nie zabezpieczył się na ruchomościach podatnika

  Wprowadzony jeden Rejestr Zastawów Skarbowych niewątpliwie usprawni system, który stanie się bardziej użyteczny dla przeprowadzających transakcje kupna i sprzedaży - mówi w wywiadzie dal DGP Adam Stanach, adwokat współpracujący z TAX-US Podatki Doradztwo Zbigniew Błaszczyk.

  czytaj więcej

 • Ćwierć wieku ze skarbówką na karku. Podatki będą się przedawniać nawet po 25 latach

  Ćwierć wieku ze skarbówką na karku. Podatki będą się przedawniać nawet po 25 latach

  Standardowo fiskus upomni się o swoje przez 8 lub 10 lat, ale będzie mógł zawieszać bieg tego terminu, a także go przerwać, z tym że tylko raz, a nie wielokrotnie jak dziś.

  czytaj więcej

 • Polacy nie rezygnują z palenia. Drastyczne ostrzeżenia nie odstraszyły palaczy

  Polacy nie rezygnują z palenia. Drastyczne ostrzeżenia nie odstraszyły palaczy

  Drastyczne ostrzeżenia na opakowaniach papierosów nie odstraszyły klientów i nie doprowadziły do zahamowania sprzedaży wyrobów tytoniowych.

  czytaj więcej

 • Jesteśmy liderem UE. W kategorii niestabilności prawa

  Jesteśmy liderem UE. W kategorii niestabilności prawa

  Obraz rodzimej legislacji można sprowadzić do dwóch wiadomości. Dobra jest taka, że jesteśmy liderem UE. Zła jest taka, że w kategorii niestabilności prawa.

  czytaj więcej

 • Nowe zasady księgowe ograniczą dostęp do bardziej ryzykownych kredytów

  Nowe zasady księgowe ograniczą dostęp do bardziej ryzykownych kredytów

  Wprowadzenie standardu dotyczącego wyceny pożyczek zmusi banki do szybszego tworzenia rezerw. Niektóre mogą dość znacząco zmienić swoją politykę.

  czytaj więcej

 • Prezes PKO BP: Czeka nas ostra walka cenowa między bankami państwowymi [WYWIAD]

  Prezes PKO BP: Czeka nas ostra walka cenowa między bankami państwowymi [WYWIAD]

  - Co zrobimy, gdy się okaże, że trzeba podnieść stopy procentowe i raty kredytów pójdą w górę? Można by temu zaradzić, rozwijając na dużą skalę kredyty o stałym oprocentowaniu - zauważa Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

  czytaj więcej

 • Księga wieczysta: Czego dotyczy i jak jest zbudowana?

  Księga wieczysta: Czego dotyczy i jak jest zbudowana?

  Księga wieczysta to rejestr publiczny, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Pozwala ustalić komu i jakie prawa przysługują w stosunku do danej nieruchomości. Zawarte w niej informacje pozwalają np. na bezproblemowe orzekanie o stanie prawnym danego obiektu czy wskazanie jego prawowitego właściciela.

  czytaj więcej

 • Lokaty już nie tanieją

  Lokaty już nie tanieją

  Po 2,5 roku od ostatniej obniżki stóp procentowych NBP oprocentowanie depozytów przestało spadać. Przeciętne oprocentowanie depozytów terminowych zakładanych w krajowych bankach wynosiło w sierpniu (pełnych nowszych danych nie ma) 1,47 proc. – wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej