działki ogrodnicze

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu działki ogrodnicze. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące działki ogrodnicze.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wino z Polski zdobywa uznanie smakoszy

  Wino z Polski zdobywa uznanie smakoszy

  W Polsce odradza się przemysł winiarski. W okolicach Zielonej Góry, Sandomierza, a także na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu pojawia się coraz więcej przydomowych winnic.

  czytaj więcej

 • Jak podnieść cenę domu? Zainwestować w ogród

  Jak podnieść cenę domu? Zainwestować w ogród

  Na urządzanie ogrodów wydamy w tym roku 9 mld zł. Na rynku działa 4,5 tys. centrów ogrodniczych i 280 marketów. Wkrótce przybędzie kolejnych 80. Każda złotówka włożona w działkę daje 2,2 zł zwrotu przy sprzedaży nieruchomości

  czytaj więcej

 • Co zrobić z owocami z drzewa sąsiada - nie działając wbrew prawu

  Co zrobić z owocami z drzewa sąsiada - nie działając wbrew prawu

  Tuż przy ogrodzeniu na posesji sąsiada rośnie jabłoń, a gałęzie z owocami zwisają nad moją działką. W tym roku drzewo obrodziło i wiele owoców spadło na ziemię. Leżą, gniją i utrudniają wjazd na moje podwórze. Czy mogę zebrać te, które już spadły, i zerwać te, które zostały jeszcze na drzewie, bez obawy, że sąsiad zażąda ode mnie zapłaty? W dodatku korzenie jabłonki przechodzą na moje podwórze i utrudniają wjazd samochodu. Czy bez zgody sąsiada mogę je odciąć? – pyta nasza czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczenie domku letniskowego? To wcale nie takie proste

  Ubezpieczenie domku letniskowego? To wcale nie takie proste

  Wielu Polaków posiada na swoich działkach domki letniskowe. Po urlopie opuszczą je, często na cały rok. Warto więc wykupić polisę na taką nieruchomość, chroniąca przed dewastacją, kradzieżami czy zdarzeniami losowymi. Okazuje się jednak, że ubezpieczenie domku letniskowego nie jest wcale takie łatwe.

  czytaj więcej

 • Zasiedzenie nieruchomości: Opłata podatku nie chroni przed utratą działki

  Zasiedzenie nieruchomości: Opłata podatku nie chroni przed utratą działki

  W sporze o zasiedzenie nieruchomości ważniejsze jest to, że sąsiad przez lata kosił na niej trawę, niż to, że prawowity właściciel przez ponad ćwierć wieku płacił za nią fiskusowi.

  czytaj więcej

 • Ogrody działkowe: dowiedz się, jak wygląda nowe prawo na działkach

  Ogrody działkowe: dowiedz się, jak wygląda nowe prawo na działkach

  Jestem działkowcem i chciałbym wiedzieć, jak w tej chwili wygląda sytuacja posiadaczy ogrodów działkowych. W książeczce wydanej przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców przeczytałem np., że stowarzyszenia ogrodowe są powołane wyłącznie w celu zakładania i prowadzenia rodzinnych ogrodów działkowych i że nie mogą wykazywać żadnej innej działalności, zwłaszcza gospodarczej. Natomiast w ustawie jest zapis, że do zadań stowarzyszeń ogrodowych należy w szczególności propagowanie wiedzy ogrodniczej, m.in. poprzez szkolenia i publikacje. Przecież działalność wydawnicza jest działalnością gospodarczą, z której czerpane będą zyski, więc moim zdaniem jest tu sprzeczność – twierdzi pan Tadeusz

  czytaj więcej

 • Koniec drakońskich kar za wycinkę drzewa: Co zmieniają nowe przepisy?

  Koniec drakońskich kar za wycinkę drzewa: Co zmieniają nowe przepisy?

  Drakońskie kary za wycinkę drzew lub krzewów bez zezwolenia zostały zmniejszone. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już niebawem.

  czytaj więcej

 • Ze sprzedaży ogródka działkowego trzeba rozliczyć się z fiskusem

  Ze sprzedaży ogródka działkowego trzeba rozliczyć się z fiskusem

  Pani Renata od ponad 15 lat użytkowała działkę należącą do Polskiego Związku Działkowców. W tym roku na podstawie „umowy przeniesienia praw do działki”, którą potwierdził notariusz, sprzedała ogródek za określoną kwotę, od której nabywca zapłacił 2 proc. podatku do urzędu skarbowego. – W tym samym urzędzie uzyskałam potwierdzenie, że jeżeli posiadałam ogródek dłużej niż 5 lat, to nie muszę płacić podatku od przychodu. Zdążyłam się zorientować, że niektóre urzędy skarbowe mają takie samo stanowisko, natomiast inne twierdzą, że trzeba wykazać przychód. Kto ma rację w tej sprawie – zastanawia się pani Renata. – Jeśli jest jednak przychód do opodatkowania, to czy można pomniejszyć go o koszty uzyskania – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

  Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

  Problem: Deweloperzy i inni przedsiębiorcy, którzy posiadają ziemię rolną np. w celach inwestycyjnych, z niepokojem przyglądają się pracom nad projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, który wprowadza wiele ograniczeń związanych z obrotem gruntami rolnymi. Ich obawy okazują się całkowicie zasadne. Projektowane zmiany utrudnią bowiem przedsiębiorcom sprzedaż posiadanych gruntów inwestycyjnych. I znacznie zawężą krąg potencjalnych nabywców. Sprawdzamy zatem, co w świetle planowanej ustawy będzie mógł po 30 kwietnia 2016 r. zrobić właściciel nieruchomości rolnej chcący dokonać jej sprzedaży. Niestety, już za dwa miesiące, w sytuacji gdy deweloper zechce sprzedać posiadane działki na rzecz innego podmiotu niż rolnik indywidualny, jednostka samorządu terytorialnego bądź Skarb Państwa, jedynym korzystnym dla niego wyjściem może się okazać wyłączenie działek z produkcji rolnej. A to wiąże się z wysokimi kosztami. Po 30 kwietnia deweloperzy mogą zatem na sprzedaży ziemi rolnej stracić.

  czytaj więcej

 • MRPiPS: Na terenie ogrodów działkowych przebywa ponad 6 tys. osób

  MRPiPS: Na terenie ogrodów działkowych przebywa ponad 6 tys. osób

  Ponad 6 tys. osób przebywa na terenie ogrodów działkowych - wynika z danych MRPiPS. Ich sytuacją zaniepokojony jest RPO, który zwracał uwagę, że Polski Związek Działkowców chce, by osoby mieszkające stale na terenie ogródków działkowych, zostały pozbawione prawa do działki.

  czytaj więcej

 • Trudno spełnić marzenia o pensjonacie na wsi. Zgoda prezesa ANR mało prawdopodobna

  Trudno spełnić marzenia o pensjonacie na wsi. Zgoda prezesa ANR mało prawdopodobna

  Prowadzę działalność gastronomiczną. Zamierzam kupić kilkuhektarową nieruchomość rolną pod budowę niewielkiego hotelu lub pensjonatu z restauracją serwującą lokalne dania. Mam już upatrzoną działkę, ale ziemia ma status rolnej. Czy mam szansę na uzyskanie zgody prezesa ANR na zakup nieruchomości? Chciałbym zapewnić gościom odpowiednie miejsca do jazdy konnej i wypoczynku. Czy jako przedsiębiorca obecnie niezajmujący się działalnością rolniczą mam szansę na przeprowadzenie transakcji?

  czytaj więcej

 • Zmiana sposobu przeznaczenia nieruchomości to ryzyko wypowiedzenia umowy dzierżawy

  Zmiana sposobu przeznaczenia nieruchomości to ryzyko wypowiedzenia umowy dzierżawy

  Prowadzę działalność handlową na nieruchomości należącej do miasta. Niedawno wypowiedziano mi dzierżawę. Według urzędu mam prawo do użytkowania gruntu tylko w drobnych celach rolno-ogrodniczych dla własnych potrzeb, tymczasem wybudowałem na niej sklep z serwisem rowerowym, a na to brak jest zgody miasta. Kilka lat temu sugerowano mi wzięcie udziału w przetargu na inną działkę, ale od tego czasu miasto nie podważało już moich decyzji. Płacę też podatki od prowadzonej działalności, sądziłem więc, że wszystko jest zaakceptowane, zwłaszcza że sąsiedzi postępują podobnie. Co powinienem teraz zrobić? Czy mogę złożyć pozew o bezskuteczność wypowiedzenia, powołując się na mój interes prawny?

  czytaj więcej

 • Niekończąca się historia Ryszarda Krauzego. Tym razem chodzi o reprywatyzację

  Niekończąca się historia Ryszarda Krauzego. Tym razem chodzi o reprywatyzację

  Ten jeden z najbogatszych Polaków wycofał się z życia publicznego już przed trzema laty, ale kolejne kłopoty z prokuraturą nie dają o nim zapomnieć. Tym razem chodzi o reprywatyzację.

  czytaj więcej

 • Reprywatyzacja: Miliarderzy staną przed komisją w sprawie przejęć gruntów

  Reprywatyzacja: Miliarderzy staną przed komisją w sprawie przejęć gruntów

  Prokuratura pracuje pełną parą, a do gry włącza się organ kierowany przez ministra Patryka Jakiego. To reakcja na doniesienia DGP o przejęciu kilkudziesięciu hektarów gruntu w Warszawie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej