założenie firmy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu założenie firmy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące założenie firmy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czym się różni umowa zlecenia od umowy o dzieło

  Czym się różni umowa zlecenia od umowy o dzieło

  Pracodawcy w Polsce, dążąc do ograniczenia kosztów, rzadko proponują podwładnym umowę o pracę. Zazwyczaj zatrudniają ich na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło, które wbrew powszechnym opiniom mogą być także korzystne dla niektórych grup pracowników.

  czytaj więcej

 • Kazus GetBacku: Jakie są uprawnienia obligatariuszy w przyspieszonym postępowaniu układowym?

  Kazus GetBacku: Jakie są uprawnienia obligatariuszy w przyspieszonym postępowaniu układowym?

  Kilka tygodni temu Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej decydował o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego wobec GetBack SA. To obecnie największe (pod względem liczby wierzycieli) w Polsce tego typu postępowanie restrukturyzacyjne. Wierzyciele aktywnie przystąpili do działania: 4 lipca spotkała się rada wierzycieli. W związku z toczącymi się wypadkami posiadacze obligacji stawiają sobie pytania: jak przebiega tego typu postępowanie, jakie działania mogą podjąć wierzyciele, jakie mają prawa, do kogo mogą udać się po pomoc, gdzie mogą śledzić przebieg postępowania. Wyjaśniamy wybrane wątpliwości.

  czytaj więcej

 • Powstanie prosta spółka akcyjna? MS oraz Rada Legislacyjna nie popierają pomysłu Morawieckiego

  Powstanie prosta spółka akcyjna? MS oraz Rada Legislacyjna nie popierają pomysłu Morawieckiego

  Ani Ministerstwo Sprawiedliwości, ani rządowa Rada Legislacyjna nie chcą stworzenia nowego typu spółki kapitałowej. Mimo to nikt nie będzie intensywnie torpedował pomysłu, który premier prezentował jako rewolucyjny dla polskich start-upów.

  czytaj więcej

 • Bezmyślny patriotyzm gospodarczy [OPINIA]

  Bezmyślny patriotyzm gospodarczy [OPINIA]

  Rozwój gospodarczy opiera się na dążeniu do ekspansji własnej gospodarki, a nie szkodzeniu konkurencji. Strategia szkodzenia prowadzi na manowce. Oznacza, że nie wykorzystujemy szans rozwojowych, a gospodarkę traktujemy jako płaszczyznę walki politycznej. I choć oczywiście są sytuacje, w których interes gospodarczy trzeba poświęcić dla realizacji interesu narodowego, to są to jedynie wyjątki. Jeżeli natomiast sytuacje wyjątkowe traktuje się jako stałą zasadę polityki gospodarczej, to ani interes gospodarczy, ani interes narodowy nie są celem tej polityki.

  czytaj więcej

 • Przez złe przepisy i kopciuch przejdzie

  Przez złe przepisy i kopciuch przejdzie

  Chociaż już od początku lipca najtańsze i najgorsze piece nie mogą być legalnie w obrocie, to handel nimi kwitnie. Prawo przegrywa z dziurawymi przepisami.

  czytaj więcej

 • Rośnie rynek aut napędzanych LPG

  Rośnie rynek aut napędzanych LPG

  Ceny paliw rosną, a przed warsztatami montującymi instalacje gazowe ustawiają się kolejki.

  czytaj więcej

 • Ukraińcy w Polsce zarabiają nawet 5 razy więcej niż w swoim kraju

  Ukraińcy w Polsce zarabiają nawet 5 razy więcej niż w swoim kraju

  Za tę samą pracę na stanowiskach niższego szczebla wykonywaną w Polsce pracownicy z Ukrainy zarabiają od 3 do prawie 5 razy więcej niż w swojej ojczyźnie, wskazują eksperci Personnel Service. Największe różnice w płacach widać w budownictwie, gdzie polska pensja jest nawet o 390% wyższa od ukraińskiej. Niemal cztery razy więcej Ukrainiec zarobi w Polsce jako kasjer lub sprzedawca i ponad trzy razy więcej w transporcie i logistyce.

  czytaj więcej

 • Podwyżki w budżetówce o ponad 10 proc: Rada Dialogu Społecznego zajmie się wynagrodzeniem w 2019 roku

  Podwyżki w budżetówce o ponad 10 proc: Rada Dialogu Społecznego zajmie się wynagrodzeniem w 2019 roku

  O Pracowniczych Programach Kapitałowych, kształtowaniu wynagrodzeń w sferze budżetowej na rok 2019 i pensji minimalnej - będzie rozmawiała na czwartkowym posiedzeniu plenarnym Rada Dialogu Społecznego.

  czytaj więcej

 • Nauczyciele i górnicy nie zgadzają się na udział w PPK. Co dalej z dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę?

  Nauczyciele i górnicy nie zgadzają się na udział w PPK. Co dalej z dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę?

  Nauczyciele i górnicy nie zgadzają się na udział w pracowniczych planach kapitałowych. To niweczy efekt kilkumiesięcznych negocjacji partnerów społecznych z rządem. I każe postawić pytanie o przyszłość systemu dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

  czytaj więcej

 • Demokratyzacja płatności, czyli bank w smartfonie. Rozmawiamy z dyrektorem zarządzającym PayPal w Europie

  Demokratyzacja płatności, czyli bank w smartfonie. Rozmawiamy z dyrektorem zarządzającym PayPal w Europie

  Osoby, które zarabiają najmniej, płacą gigantyczne pieniądze za usługi bankowe, prowadzenie konta czy kartę kredytową. Naszym zdaniem to nie powinno tyle kosztować - mówi w wywiadzie dla DGP Matt Komorowski, dyrektor zarządzający PayPal w Europie

  czytaj więcej

 • Wyprzedaż majątku i pustki w kasie. Ruch żyje tylko dzięki kredytom

  Wyprzedaż majątku i pustki w kasie. Ruch żyje tylko dzięki kredytom

  Siedem lat restrukturyzacji czołowego kolportera prasy przyniosło ponad 0,5 mld zł strat, wyprzedaż majątku i pustki w kasie. Firma wciąż funkcjonuje dzięki uprzejmości Alior Banku i niepłaceniu rachunków wydawcom. Są jednak i tacy, którzy na tym korzystają

  czytaj więcej

 • Giełdy kryptowalut jak banki: Ustawa o AML wchodzi w życie

  Giełdy kryptowalut jak banki: Ustawa o AML wchodzi w życie

  Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, która weszła w życie 13 lipca, wprowadza pierwszą w polskim prawie definicję waluty wirtualnej i nakłada szereg obowiązków na osoby pośredniczące w obrocie kryptowalut. Jednak nowemu aktowi prawnemu podlegają nie tylko giełdy kryptowalut czy instytucje finansowe, ale także prawnicy czy pośrednicy nieruchomości. Warto się więc zapoznać z nowymi przepisami, gdyż za ich nieprzestrzeganie grożą wysokie kary.

  czytaj więcej

 • Planujesz podróż po Europie albo wyjazd do USA? Sprawdź jak wybrać ubezpieczenie turystyczne

  Planujesz podróż po Europie albo wyjazd do USA? Sprawdź jak wybrać ubezpieczenie turystyczne

  Na cenę ubezpieczenia wpływa wiele czynników, od miejsca naszego wyjazdu po aktywności, na które decydujemy się podczas wakacyjnego pobytu. Czasami, mimo wykupionej polisy, koszty leczenia będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego.

  czytaj więcej

 • Haładyj: Beneficjentami małego ZUS będą najmniejsi przedsiębiorcy

  Haładyj: Beneficjentami małego ZUS będą najmniejsi przedsiębiorcy

  Mały ZUS to projekt, o którego realizację polscy przedsiębiorcy zwracali się od dłuższego czasu. Ma pomóc przede wszystkim najmniejszym przedsiębiorcom, którzy prowadzą już działalność gospodarczą. Dla nich to realna ulga i szansa na poprawę sytuacji - powiedział PAP wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć sprzedaż oraz zakup usług ochrony i dozoru mienia?

  Jak rozliczyć sprzedaż oraz zakup usług ochrony i dozoru mienia?

  Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) jest agencją ochrony działającą od 2007 r. Firma nie posiada statusu małego podatnika VAT i CIT, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. Rokiem podatkowym agencji jest okres od 1 września do 31 sierpnia. Agencja 17 lipca 2018 r. podpisze z przedsiębiorcą umowę o świadczenie usług ochrony i dozoru mienia dotyczącą zakładu produkcyjnego przedsiębiorcy znajdującego się w województwie śląskim. Kontrahent, który jest osobą fizyczną (podatnik VAT czynny), zajmuje się produkcją naczyń z plastiku (talerze, kubki, sztućce). Podatek dochodowy rozlicza na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. VAT i zaliczki na PIT rozlicza za okresy miesięczne.

  czytaj więcej

 • Drogowy rachunek powierniczy ochroną dla podwykonawców

  Drogowy rachunek powierniczy ochroną dla podwykonawców

  Firmy budujące drogi odbiorą zapłatę dopiero po rozliczeniu się z podwykonawcami. Dopóki tego nie zrobią, pieniądze będą zamrożone na drogowym rachunku powierniczym – zakłada projekt ustawy przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Quitters, czyli o korzyściach z autozobowiązań

  Quitters, czyli o korzyściach z autozobowiązań

  Richard Morrison chce rzucić palenie. Po kilku dniach bezskutecznej walki z nałogiem i przypadkowym spotkaniu ze znajomym, decyduje się skorzystać z usług nowej firmy, Quitters inc. Oferuje ona niespotykaną metodę pozbycia się tego nieprzyjemnego nawyku. Firma będzie stale monitorować zachowanie Richarda, a w razie słabości, tj. kiedy Richard zapali papierosa, zajmie się wymierzeniem mu kary. Jako że Richard jest bohaterem opowiadania Stephena Kinga, konsekwencją wyłamania się z obietnicy niepalenia są kary fizyczne, tortury na Richardzie i jego rodzinie, a w ostateczności nawet śmierć.

  czytaj więcej

 • Niespełnione nadzieje lotniska widmo. Loty z portu w Radomiu mogą opóźnić się nawet o pół roku

  Niespełnione nadzieje lotniska widmo. Loty z portu w Radomiu mogą opóźnić się nawet o pół roku

  Pierwsze loty z portu w Radomiu mogą opóźnić się nawet o pół roku – wynika z ustaleń DGP. Tym bardziej że teren wokół niego to potencjalna bomba ekologiczna. Okazję zamierza wykorzystać Modlin/

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej