założenie działalności gospodarczej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu założenie działalności gospodarczej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące założenie działalności gospodarczej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Od kiedy stosować kwotę zmniejszającą podatek

  Od kiedy stosować kwotę zmniejszającą podatek

  Pracownik został zatrudniony 19 grudnia 2016 r. Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca otrzyma 30 grudnia. Do 9 grudnia pracował w innej firmie i przy wypłacie pensji została uwzględniona kwota zmniejszająca podatek – 46,33 zł. Kiedy pracownik musi u nas złożyć PIT-2, aby zaliczki pomniejszać o ulgę? I czy już ją zastosować przy obliczaniu zaliczki za pierwszy niepełny miesiąc pracy, tj. za grudzień?

  czytaj więcej

 • Czy czeka nas reglamentacja wody? "Popyt rośnie dwa razy szybciej niż ludność Ziemi"

  Czy czeka nas reglamentacja wody? "Popyt rośnie dwa razy szybciej niż ludność Ziemi"

  Obecny system gospodarczy sprawia, że człowiek jako jedyny gatunek na Ziemi produkuje odpady, z którymi nie mogą sobie potem poradzić ani on, ani natura.

  czytaj więcej

 • Boom na mieszkania bez pożyczania. Polacy mają alergię na banki czy nauczyli się inwestować?

  Boom na mieszkania bez pożyczania. Polacy mają alergię na banki czy nauczyli się inwestować?

  Według szacunków Narodowego Banku Polskiego dwa na trzy nowe mieszkania kupujemy bez proszenia o kredyt. Co za tym idzie, przybywa klientów, którzy nie chcą, aby bank im pożyczał ani oszczędzał ich pieniądze. Bo żeby dobrze zarobić i dużo odłożyć, trzeba najpierw mądrze wydać

  czytaj więcej

 • 1 stycznia wchodzi w życie "duża" nowelizacja ustawy o VAT

  1 stycznia wchodzi w życie "duża" nowelizacja ustawy o VAT

  Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, która wchodzi w życie 1 stycznia. Zakłada też utrzymanie do końca 2018 r. stawek VAT: 8 i 23 proc.

  czytaj więcej

 • Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w 2017 roku?

  Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w 2017 roku?

  Zgodnie z nowelą VAT, której założenia już obowiązują, limit zwolnienia podmiotowego dla podatników tej daniny ma zostać podniesiony ze 150 tys. do 200 tys. zł. Jakie warunki należy więc spełnić, by skorzystać ze zwolnienia z VAT w 2017 roku?

  czytaj więcej

 • Uwaga na oszustów. Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna - wezwania do zapłaty są bezprawne

  Uwaga na oszustów. Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna - wezwania do zapłaty są bezprawne

  Rejestracja w systemie Centralnej Ewidencji i Identyfikacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest bezpłatna, a system nie wysyła żadnych informacji wzywających do zapłaty na adresy korespondencyjne bądź elektroniczne przedsiębiorców - informuje Ministerstwo Rozwoju.

  czytaj więcej

 • Firma nie musi figurować w komercyjnym rejestrze przedsiębiorców. Wystarczy wpis do CEIDG

  Firma nie musi figurować w komercyjnym rejestrze przedsiębiorców. Wystarczy wpis do CEIDG

  Odebrałem list wzywający do uiszczenia opłaty w wysokości 295 zł z tytułu wpisu do CEDGiF – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm. Do pisma jest dołączony gotowy blankiet wpłaty, ale sam dokument nie jest podpisany. Do tej pory sądziłem, że założenie firmy jest bezpłatne. Czy powinienem reagować na wezwanie, czy też po prostu wyrzucić je do kosza? Jeśli pismo wysłali naciągacze, to zastanawia mnie, skąd mają moje dokładne dane teleadresowe.

  czytaj więcej

 • Urząd nie może żądać od przedsiębiorcy zaświadczenia z CEIDG

  Urząd nie może żądać od przedsiębiorcy zaświadczenia z CEIDG

  Jestem początkującym przedsiębiorcą. Zamierzałem skorzystać z oferowanego przez władze Wrocławia okresowego zwolnienia od obowiązku płacenia podatku od nieruchomości, przewidzianego dla osób, które zdecydują się na założenie firmy właśnie w tym mieście. Do wniosku, który składa się do magistratu, by skorzystać z ulgi, należy jednak dołączyć zaświadczenie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Gdzie mógłbym uzyskać taki dokument?

  czytaj więcej

 • Zmiany w akcyzie od samochodów: Problemem są małe dostawczaki

  Zmiany w akcyzie od samochodów: Problemem są małe dostawczaki

  Objęcie podatkiem wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, także tych dostawczych, zaszkodzi małym przedsiębiorstwom – przekonują przedstawiciele branży motoryzacyjnej. Postulują więc, aby po zmianach akcyza dotyczyła tylko aut osobowych.

  czytaj więcej

 • Opłaty lokalne: Gminy chcą wycisnąć jak najwięcej z przedsiębiorców

  Opłaty lokalne: Gminy chcą wycisnąć jak najwięcej z przedsiębiorców

  Samorządy głębiej sięgają do kieszeni firm – podnoszą stawkę podatku od nieruchomości do maksymalnego dopuszczalnego poziomu. Danina za biuro może być 30 razy wyższa niż za mieszkanie o porównywalnej powierzchni.

  czytaj więcej

 • Nowe wcielenie programu Maluch+. Będą dodatkowe pieniądze dla samorządów

  Nowe wcielenie programu Maluch+. Będą dodatkowe pieniądze dla samorządów

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosi dodatkowy konkurs, w którym gminy będą mogły starać się o dofinansowanie miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych podopiecznych.

  czytaj więcej

 • Ochrona prywatności: Przedsiębiorcy skorzystają z danych elektronicznych na nowych zasadach

  Ochrona prywatności: Przedsiębiorcy skorzystają z danych elektronicznych na nowych zasadach

  Z jednej strony zniesienie barier prawnych utrudniających wymianę danych cyfrowych, z drugiej – wzmocnienie kontroli użytkowników nad tym, jakie informacje o nich zbierają przedsiębiorcy – to główne założenia przedstawionych wczoraj przez Komisję Europejską działań mających wesprzeć rozwój europejskiej gospodarki danych.

  czytaj więcej

 • Dochód gwarantowany? Fatalny pomysł

  Dochód gwarantowany? Fatalny pomysł

  Zmiany w coraz mniej efektywnym systemie społeczno-gospodarczym, który nie może wyjść z ostatniego załamania, są niezbędne. Bezprecedensowe działania banków centralnych, które łamiąc dotychczasowe tabu ekonomiczne, rozpoczęły politykę luzowania ilościowego, czyli de facto dodruk pieniądza, i zalały rynki ekstremalnie tanim lub nawet darmowym pieniądzem, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Korzyści odnoszą głównie rynki finansowe, w tym instytucje, którym dostarczono paliwa do spekulacji i windowania wycen różnych aktywów. A realna gospodarka korzysta z tych operacji w sposób nadzwyczaj umiarkowany.

  czytaj więcej

 • Samorządy ruszają na wojnę ze smogiem. Będą zakazy dla mieszkańców

  Samorządy ruszają na wojnę ze smogiem. Będą zakazy dla mieszkańców

  Śląsk, Małopolska, Mazowsze, Podkarpacie i Opole pracują nad przepisami zakazującymi m.in. palenia węglem i ogrzewania domów starymi piecami.

  czytaj więcej

 • Małe SKOK-i mogą wpędzić banki w całkiem duże kłopoty

  Małe SKOK-i mogą wpędzić banki w całkiem duże kłopoty

  Spod nadzoru finansowego mogą zostać wyjęte niewielkie (przynajmniej w teorii) kasy spółdzielczo-oszczędnościowe. Efekt: ich ewentualny upadek może wpędzić w kłopoty sporą liczbie klientów, a także obciążyć kosztami wypłaty depozytów cały sektor finansowy.

  czytaj więcej

 • Trump, czyli Putin Putina

  Trump, czyli Putin Putina

  Rosyjsko-amerykańska gra wokół prezydenta elekta trwa w najlepsze. Zaledwie na tydzień przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa portal BuzzFeed ujawnił raport byłego oficera brytyjskiego MI6, który twierdzi, że Rosjanie mają haki, w tym sekstaśmy, na nowego gospodarza Białego Domu

  czytaj więcej

 • Jędrzejewska: Fiskus dostał do ręki piłę mechaniczną

  Jędrzejewska: Fiskus dostał do ręki piłę mechaniczną

  Nie pomogą żadne ulgi inwestycyjne ani konstytucje biznesu, żadne slajdy, obietnice i zaklęcia, jeżeli o tym, czy firma może działać i od kiedy, ma decydować pani Zofia z urzędu skarbowego. A  taki jest niestety skutek zmienionego od 1 stycznia art. 96 ust. 4 ustawy o VAT. Uchwalając go, posłowie nie przyznali pani Zofii możliwości weryfikowania, czy firma aby na pewno może zostać podatnikiem VAT. Oni wręcz jej to nakazali, nie nakładając przy tym żadnych terminów. Gdy urzędniczka zweryfikuje, to zarejestruje. Gdy zawalona stertą zgłoszeń VAT-R się nie wyrobi, firma poczeka.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej