założenie działalności gospodarczej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu założenie działalności gospodarczej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące założenie działalności gospodarczej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Kiedy rolnik może ubiegać się o emeryturę w KRUS i ZUS

  Kiedy rolnik może ubiegać się o emeryturę w KRUS i ZUS

  Prawo do dwóch świadczeń z systemu rolniczego i powszechnego mają tylko osoby, które zakończą aktywność zawodową w powszechnym wieku emerytalnym. Muszą też udowodnić wymagany staż ubezpieczeniowy

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć wydatki na zakup odzieży ochronnej w CIT i VAT

  Jak rozliczyć wydatki na zakup odzieży ochronnej w CIT i VAT

  ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) nabyła 5 września 2016 r. od firmy X odzież roboczą i obuwie robocze na łączną kwotę 6150 zł, w tym VAT 1150 zł. Ogółem zakupiono 20 kompletów odzieży i 20 par obuwia (odzież robocza – wartość jednego zestawu 150 zł, obuwie robocze – wartość jednej pary 100 zł). Odzież, obuwie robocze i środki ochrony indywidualnej zostały nabyte z zamiarem przekazania pracownikom magazynu zgodnie z wymogami prawa pracy. Spółka ABC zajmuje się importem i dystrybucją materiałów budowlanych. Faktura dokumentująca nabycie przedmiotowej odzieży i obuwia roboczego została wystawiona 5 września 2016 r. Spółka ABC odebrała tę fakturę w dniu jej wystawienia łącznie z nabytymi towarami. Zapłaty za fakturę spółka dokonała 19 września 2016 r., w ostatnim dniu umownego terminu płatności. Przewidywany okres używania odzieży i obuwia jest dłuższy niż rok, ale spółka chciałaby te wydatki zaliczyć wprost do kosztów uzyskania przychodów. Jak spółka powinna rozliczyć nabycie tych towarów na gruncie VAT i CIT? Podatek VAT i zaliczki na CIT spółka płaci miesięcznie, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

  czytaj więcej

 • Resort finansów uderza w oszustów. Ale sankcje w VAT będą dla wszystkich

  Resort finansów uderza w oszustów. Ale sankcje w VAT będą dla wszystkich

  Ministerstwo nie zlikwiduje całkowicie czynnego żalu. Chce natomiast zakazać korekty deklaracji nieuczciwym podatnikom, którzy celowo unikają fiskusa, licząc, że ich nie skontroluje.

  czytaj więcej

 • Będą niższe podatki dla firm, ale nie dla wszystkich

  Będą niższe podatki dla firm, ale nie dla wszystkich

  Obniżki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na pewno nie nazwę milowym krokiem – tak jak chcieliby postrzegać ją autorzy nowelizacji - uważa Radosław Maćkowski doradca podatkowy. 

  czytaj więcej

 • Walka z bezrobociem 2017: Mniej pieniędzy na zasiłki, więcej na własne firmy

  Walka z bezrobociem 2017: Mniej pieniędzy na zasiłki, więcej na własne firmy

  W 2017 r. będzie więcej środków na zasiedlenie oraz wyposażenie stanowisk pracy. Partnerzy społeczni nie chcą jednak zwiększania nakładów na specjalizacje lekarzy.

  czytaj więcej

 • Koniec anonimowego WiFi w centrach handlowych?

  Koniec anonimowego WiFi w centrach handlowych?

  Właściciel sklepu udostępniający darmową sieć WiFi nie odpowiada za to, że klienci przesyłają za jej pośrednictwem pirackie pliki. Sąd może go jednak zobowiązać do założenia hasła, które będzie udostępniał dopiero po sprawdzeniu tożsamości użytkowników.

  czytaj więcej

 • Rządowy program mieszkaniowy: Zamiast dróg będą bloki

  Rządowy program mieszkaniowy: Zamiast dróg będą bloki

  Minister Andrzej Adamczyk szuka pieniędzy na rządowy program mieszkaniowy. Jego pierwszą ofiarą padły lokalne jezdnie. Zabrał stąd 200 mln zł. – Takie działanie jeszcze się na nim zemści – przestrzegają samorządowcy.

  czytaj więcej

 • Izby skarbowe o zerowej stawce akcyzy na wyroby energetyczne

  Izby skarbowe o zerowej stawce akcyzy na wyroby energetyczne

  Czy mogę nie płacić tej daniny? Takie pytanie zadaje wiele firm. Oto przegląd najważniejszych interpretacji izb skarbowych wydanych od czasu wejścia w życie na początku tego roku nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym

  czytaj więcej

 • Tak oszukują firmy: Brak wpisu do CEIDG chroni przed ZUS

  Tak oszukują firmy: Brak wpisu do CEIDG chroni przed ZUS

  Urzędnicy przekonują, że obowiązki ubezpieczeniowe nie dotyczą tych, którzy nie zarejestrowali działalności . Prawnicy są zgodni: taka interpretacja to absurd.

  czytaj więcej

 • Rząd PiS nie chce zakazu dyskryminacji klientów, którzy są gejami

  Rząd PiS nie chce zakazu dyskryminacji klientów, którzy są gejami

  Rząd Beaty Szydło wycofał poparcie Polski dla dyrektywy w sprawie równego traktowania poza miejscem zatrudnienia. Regulacja, nad którą od kilku lat pracuje Komisja Europejska, ma w założeniu chronić przed dyskryminacją w dostępie do towarów i usług ze względu na religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Chodzi zwłaszcza o równe szanse korzystania ze świadczeń socjalnych, ochrony zdrowia, edukacji i mieszkalnictwa.

  czytaj więcej

 • Podatnicy powoli przerzucają obowiązki na innych

  Podatnicy powoli przerzucają obowiązki na innych

  W ciągu dwóch miesięcy zarejestrowano blisko 16 tys. pełnomocnictw ogólnych . Zdaniem ekspertów to niedużo, ale też niewielu jest chętnych do przyjęcia takich upoważnień.

  czytaj więcej

 • Resort Szałamachy ma plan: Zalegasz fiskusowi? Będziesz na indeksie

  Resort Szałamachy ma plan: Zalegasz fiskusowi? Będziesz na indeksie

  Ministerstwo Finansów pod koniec roku planuje zaprezentować projekt ustawy wprowadzający czarną listę dłużników podatkowych. Dzięki niej chce pozyskać 1,6 mld zł dodatkowych wpływów.

  czytaj więcej

 • Zabezpieczanie wifi przez centra handlowe i restauracje w niczym nie pomoże [WYWIAD]

  Zabezpieczanie wifi przez centra handlowe i restauracje w niczym nie pomoże [WYWIAD]

  Środki stosowane do ochrony praw autorskich powinny być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Nie mogą też być nadmiernie skomplikowane czy kosztowne - mówi w wywiadzie dla DGP Witold Chomiczewski, radca prawny i wspólnik w kancelarii Lubasz i Wspólnicy.

  czytaj więcej

 • Profesjonalni doradcy podatkowi nadużywają tajemnicy zawodowej

  Profesjonalni doradcy podatkowi nadużywają tajemnicy zawodowej

  - Obecne regulacje nie przystają do współczesnej przestępczości. Gdyby dokumenty, które podatnik ma obowiązek udostępniać na żądanie organów podatkowych i skarbowych, były w posiadaniu zwykłego księgowego, moglibyśmy je zabezpieczać bez ograniczeń - mówi Paweł Kołodziejski.

  czytaj więcej

 • Kaźmierczak: Rzecz nie do naprawy trzeba zmienić

  Kaźmierczak: Rzecz nie do naprawy trzeba zmienić

  Debata DGP o sprawnym zarządzaniu państwem: Polska tonie w gąszczu papierów. Gdy odzyskaliśmy niepodległość i zmienialiśmy ustrój, w 1990 r. weszło w życie 1348 stron aktów prawnych. W 2015 r. przyjęto już 29 843 strony. W bieżącym roku rysuje się pewna szansa, że przynajmniej utrzymamy produkcję prawa na ubiegłorocznym poziomie. To byłby wielki sukces, bowiem z roku na rok liczba uchwalanych aktów prawnych rośnie.

  czytaj więcej

 • Kupując u drobnego przedsiębiorcy, można zostać bez paragonu

  Kupując u drobnego przedsiębiorcy, można zostać bez paragonu

  Ostatnio nabyłam coś w sklepiku ulokowanym na uczelni, gdzie składałam papiery. Sprzedawca nie wydał mi jednak paragonu. Początkowo nie zwróciłam na to uwagi, ale po fakcie okazało się, że produkt jest wadliwy, i chcę go zareklamować. Czy bez dowodu zakupu będę mogła to zrobić? Czy sprzedawca nie naruszył prawa, nie wydając mi paragonu – pyta pani Kinga

  czytaj więcej

 • MF proponuje: 23 proc. stawka VAT utrzymana do końca 2018 roku

  MF proponuje: 23 proc. stawka VAT utrzymana do końca 2018 roku

  Obecne stawki VAT zostaną utrzymane do końca 2018 r., w przyszłym roku wejdzie w życie szereg przepisów uszczelniających system podatkowych; ma dać budżetowi 3,4 mld zł rocznie - przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej