płace

Płaca inaczej: pensja, wynagrodzenie, zapłata, gratyfikacja – wypłaty pieniężne oraz wartość tzw.


 • Brexit: Możliwy wzrost podatków w Wielkiej Brytanii i obniżka stóp procentowych

  Brexit: Możliwy wzrost podatków w Wielkiej Brytanii i obniżka stóp procentowych

  Brytyjski minister skarbu George Osborne ostrzega, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE spowoduje spadek wydatków publicznych i wzrost podatków. Rolls Royce informuje swoich pracowników, że pragnie pozostać w UE. W pięciu sondażach opublikowanych w poniedziałek i wtorek przewagę mają zwolennicy Brexitu. Funt traci do euro, ale umacnia się względem dolara. Główny indeks londyńskiej giełdy rośnie.

  czytaj więcej

 • Modzelewski: MF ma zerowe osiągnięcia w walce z luką w VAT [WYWIAD]

  Modzelewski: MF ma zerowe osiągnięcia w walce z luką w VAT [WYWIAD]

  Powołanie spółki "Aplikacje krytyczne" nie pomoże w walce z luką w VAT, bo naszą słabością jest złe prawo, nie brak informacji - mówi prof. Witold Modzelewski.

  czytaj więcej

 • PSL za wzrostem minimalnej stawki godzinowej do 14 zł

  PSL za wzrostem minimalnej stawki godzinowej do 14 zł

  Jeśli zostanie spełniona deklaracja rządu ws wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie do 2 tys. zł, to minimalna stawka godzinowa dla m.in. pracujących na umowie-zleceniu powinna wzrosnąć do co najmniej 14 zł - uważają politycy PSL. Zamierzają zgłosić odpowiednią poprawkę.

  czytaj więcej

 • KE w lipcu zdecyduje, co dalej z projektem ws. delegowania pracowników

  KE w lipcu zdecyduje, co dalej z projektem ws. delegowania pracowników

  W lipcu Komisja Europejska podejmie decyzję o dalszych losach projektu zmian w dyrektywie o delegowaniu pracowników - zapowiedziała w czwartek unijna komisarz. ds. zatrudnienia Marianne Thyssen. Część krajów UE, w tym Polska, wzywa KE do wycofania projektu.

  czytaj więcej

 • Złoty w czwartek znów słabszy, głównie z powodu obaw przed Brexitem

  Złoty w czwartek znów słabszy, głównie z powodu obaw przed Brexitem

  Złoty w czwartek znów mocno tracił, co zdaniem analityków wynikało przede wszystkim z coraz większych obaw przed Brexitem. Ok. 16.45 za euro trzeba było zapłacić 4,45 zł, za dolara 3,99 zł, za franka 4,12 zł, a za funta 5,60 zł.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze regulacje dyrektywy 2014/67/UE istotne dla polskich firm delegujących

  Najważniejsze regulacje dyrektywy 2014/67/UE istotne dla polskich firm delegujących

  Oto najważniejsze regulacje dyrektywy 2014/67/UE istotne dla polskich firm delegujących.

  czytaj więcej

 • Woś: Płaca minimalna? Tak

  Woś: Płaca minimalna? Tak

  Najpierw Rada Dialogu Społecznego ustaliła, że minimalna płaca godzinowa będzie wynosiła 12 zł. Teraz rząd dorzucił jeszcze złotówkę. Wywołując lawinę oburzenia po stronie ekonomicznych liberałów. Niesłuszną. Bo dlaczego tylko 13 zł, a nie 20? Albo od razu 100 zł za godzinę – ironizują. Przedstawiają też cały zestaw „betonowych” argumentów: podwyższenie płacy minimalnej zredukuje zatrudnienie, powiększy szarą strefę i podwyższy barierę wejścia na rynek dla młodych. Nic nowego. Te same frazesy powtarzane są od lat. Niezależnie od fazy cyklu koniunkturalnego czy szerokości geograficznej. Liczy się wykuty na blachę neoliberalny dogmat, że płace trzeba trzymać w ryzach, bo tak chce rynek.

  czytaj więcej

 • Nikt tu nie przychodzi, żeby „bić pedała”

  Nikt tu nie przychodzi, żeby „bić pedała”

  - Od wyborów minęło już grubo ponad pół roku i jako właściciel klubu, w którym bawią się także homoseksualiści, nie odczułem zmiany władzy- mówi Tomasz Sułkowski, właściciel Toro, popularnego klubu gejowskiego w Warszawie i największego w Polsce

  czytaj więcej

 • Bierny jak pracownik

  Bierny jak pracownik

  Pracownicy narzekają na niskie pensje i śmieciowe umowy. Ale sami niewiele robią, by temu przeciwdziałać, choć mają ogromne możliwości.

  czytaj więcej

 • Młodzi lekarze: Zarabiają grosze, a ich pracy nikt nie szanuje

  Młodzi lekarze: Zarabiają grosze, a ich pracy nikt nie szanuje

  Po pielęgniarkach z Centrum Zdrowia Dziecka o swoje prawa upominają się lekarze rezydenci. Po ośmiu latach reaktywowali Porozumienie Rezydentów OZZL. Cele od 2007 roku pozostają niezmienne: poprawa warunków pracy i płacy.

  czytaj więcej

 • Jakie przywileje przysługują posłom i senatorom?

  Jakie przywileje przysługują posłom i senatorom?

  Zarówno Konstytucja, jak i szereg innych aktów prawnych, w tym także ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora, gwarantują parlamentarzystom liczne przywileje. Zgodnie z obowiązującym prawem, wydatki wynikające z ich uprawnień pokrywa się z budżetu państwa, w części dotyczącej odpowiednio Kancelarii Sejmu lub Kancelarii Senatu.

  czytaj więcej

 • Naczelna Izba Lekarska: Wynagrodzenia lekarzy powinny wzrosnąć

  Naczelna Izba Lekarska: Wynagrodzenia lekarzy powinny wzrosnąć

  Naczelna Izba Lekarska kolejny raz apeluje o ustalenie minimalnej płacy lekarzy i lekarzy dentystów. Zdaniem samorządu rezydent powinien zarabiać minimum 8,2 tys. zł brutto, a lekarz specjalista - 12,3 tys. zł. W sobotę w stolicy odbędzie się protest młodych lekarzy.

  czytaj więcej

 • Przemysł i handel poniżej prognoz, wzrost płac powyżej oczekiwań

  Przemysł i handel poniżej prognoz, wzrost płac powyżej oczekiwań

  Stopy w USA bez zmian. Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) nie zmienił stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Główna stopa nadal ma być utrzymywana w przedziale 0,25–0,5 proc. Opublikowane po posiedzeniu FOMC przewidywania jego członków co do wysokości stóp procentowych okazały się mniej „jastrzębie” niż poprzednie (głównej stopy powyżej 1 proc. spodziewa się dwóch spośród 17 członków FOMC, w marcu mówiło o tym siedem osób).

  czytaj więcej

 • Edukacja: Rząd przed reformą oświatową kupuje przychylność nauczycieli

  Edukacja: Rząd przed reformą oświatową kupuje przychylność nauczycieli

  Nauczyciele od przyszłego roku otrzymają podwyżki na poziomie wskaźnika inflacji, czyli o 1,3 proc. Do ich kieszeni dodatkowo wpłynie 444 mln zł. Związki domagały się dziesięciokrotnie więcej.

  czytaj więcej

 • Żeby płacić za granicą, nie trzeba zabierać ze sobą gotówki

  Żeby płacić za granicą, nie trzeba zabierać ze sobą gotówki

  Wożenie ze sobą gotówki wiąże się z ryzykiem jej utraty, np. kradzieży. Bezpieczniejszym sposobem jest używanie karty. Za granicą można użyć karty do zwykłego konta złotowego, z tym wiąże się jednak konieczność zapłacenia za przewalutowanie (bywa, że podwójne – z waluty danego kraju na walutę używaną przez organizację kartową, a dopiero potem na złote). Sposobem na ograniczenie kosztów jest wykorzystanie karty do konta walutowego. Tu oferta banków jest dość zróżnicowana, jednak należy być przygotowanym, że karty są zwykle wydawane tylko do kont w najbardziej popularnych walutach, co spowoduje, że korzystanie z takiego plastiku w krajach egzotycznych nie będzie specjalnie tańsze.

  czytaj więcej

 • ZNP chce, by wynagrodzenia nauczycieli były finansowane z dotacji budżetowej

  ZNP chce, by wynagrodzenia nauczycieli były finansowane z dotacji budżetowej

  To rząd, a nie samorządy, powinien odpowiadać za wypłatę wynagrodzeń nauczycielom - uważa ZNP. Związkowcy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, zgodnie z którym środki na wynagrodzenia nauczycieli pracujących w szkołach i w przedszkolach pochodziłyby z dotacji celowej budżetu państwa.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej