księgowość spółek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu księgowość spółek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące księgowość spółek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Technologie: Błędy pisma odręcznego w szpitalach można eliminować

  Technologie: Błędy pisma odręcznego w szpitalach można eliminować

  Nowoczesne systemy eliminują błędy wynikające z niepoprawnego odczytu pisma odręcznego. Kilka dni Asseco poinformowało o wdrożeniu w katowickim kompleksie medycznym GeoMedical zintegrowanego systemu informatycznego AMMS, który obejmie oddziały o wielu profilach, gabinety lekarskie, bloki operacyjne, aptekę szpitalną oraz administrację, w tym m.in. księgowość, kadry i płace.

  czytaj więcej

 • Skrytykowany MF nieco chowa pazury w sprawie podatku od nieruchomości komercyjnych

  Skrytykowany MF nieco chowa pazury w sprawie podatku od nieruchomości komercyjnych

  Minimalna danina od galerii handlowych oraz biurowców będzie niższa, niż pierwotnie zakładano, i będzie płacona tylko od nadwyżki wartości nieruchomości powyżej 10 mln zł.

  czytaj więcej

 • Skutki wyceny akcji mogą być różnie ujmowane w ewidencji księgowej

  Skutki wyceny akcji mogą być różnie ujmowane w ewidencji księgowej

  Spółka nabyła akcje notowane na giełdzie i zaliczyła je do lokat długoterminowych. Skutki wyceny posiadanych akcji odnoszone są na kapitał z aktualizacji wyceny. Czy wycena tych akcji wpłynie na podatek odroczony?

  czytaj więcej

 • Biznesowy system operacyjny. To narzędzie usprawni twoją firmę

  Biznesowy system operacyjny. To narzędzie usprawni twoją firmę

  O idei stworzenia jednolitej zintegrowanej platformy obsługującej wszystkie elementy procesów biznesowych i dopasowanej do indywidualnych wymagań firm oraz praktycznej próbie jej realizacji mówi Jacek Paszek, wiceprezes zarządu firmy eDokumenty.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Małe i średnie przedsiębiorstwa są dla nas oczkiem w głowie

  Morawiecki: Małe i średnie przedsiębiorstwa są dla nas oczkiem w głowie

  Małe i średnie przedsiębiorstwa są dla nas oczkiem w głowie; chcemy im ułatwiać życie z punktu widzenia relacji z urzędami skarbowymi, z Krajową Administracją Skarbową – powiedział w czwartek we Wrocławiu wicepremier Mateusz Morawiecki.

  czytaj więcej

 • Biegłego rewidenta należy wybrać przed inwentaryzacją i na nowych zasadach

  Biegłego rewidenta należy wybrać przed inwentaryzacją i na nowych zasadach

  Pierwsza umowa o badanie sprawozdania powinna być zawierana na okres nie krótszy niż dwa lata z możliwością przedłużenia na kolejne, co najmniej dwuletnie okresy. Dzieje się tak, gdy nastąpiła zmiana audytora.

  czytaj więcej

 • Jak przeprowadzić zmiany w paragrafie 601

  Jak przeprowadzić zmiany w paragrafie 601

  Jestem skarbnikiem i przygotowuję zmiany w budżecie gminy. W dziale 400 - Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę, rozdziale 40095 - Pozostała działalność, paragrafie 601 - Wydatki na zakup i objęcie akcji, wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego (...) chcemy przeznaczyć 200 tys. zł na wkład i objęcie udziałów przez gminę w kapitale spółki komunalnej. Czy będzie to prawidłowa operacja? Nie mamy żadnej uchwały w gminie w sprawie wnoszenia akcji czy udziałów.

  czytaj więcej

 • Bilans otwarcia nie może się różnić od bilansu zamknięcia. Ale czy zawsze?

  Bilans otwarcia nie może się różnić od bilansu zamknięcia. Ale czy zawsze?

  W praktyce zdarzają się takie sytuacje i są uzasadnione np. zmianą polityki rachunkowości. Co jednak, gdy zawini system księgowy, jak to miało miejsce w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, gdzie różnica między saldami początkowymi a końcowymi wyniosła przeszło 132 mln?

  czytaj więcej

 • Sierant: Obejmowanie ze zrozumieniem

  Sierant: Obejmowanie ze zrozumieniem

  Znajoma nauczycielka opowiadała mi kiedyś o młodych ludziach, którzy podczas lekcji wstają z ławki, okręcają się dookoła i zaczynają klaskać. Przyczyną nie są sygnały z Marsa przekazywane im przez kosmitów za pomocą smartfonów.

  czytaj więcej

 • Interpretacje fiskusa nie są ostateczne. Szef KAS je porządkuje

  Interpretacje fiskusa nie są ostateczne. Szef KAS je porządkuje

  Podatnik nigdy nie może mieć pewności, że wydane przez fiskusa stanowisko jest ostateczne. Urząd może zmienić zdanie w dowolnym momencie, bo przepisy nie przewidują ograniczeń czasowych – wyjaśnia resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Spółka akcyjna zajmuje się produkcją zaawansowanych urządzeń dla różnych branż produkcyjnych. Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności często nabywa usługi i towary od zagranicznych kontrahentów. W większości przypadków zakupiony towar przyjeżdża z państw Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o usługi, to są one kupowane zarówno w ramach Wspólnoty, jak i z państw trzecich. W poprzednich latach zdarzało się, że księgowość firmy dowiadywała się o nabytych usługach w kilka miesięcy po ich wykonaniu przez zagranicznego kontrahenta. Najczęściej było to tak, że świadczący przesyłał fakturę, jednocześnie upominając się o zapłatę, a pracownik spółki, który obsługiwał z jej strony transakcję, dopiero wówczas przekazywał do księgowości dokument i wraz z nim informację. Niejednokrotnie główna księgowa spółki zwracała się do szefów innych działów z prośbą, aby ci motywowali swoich pracowników do tego, aby niezwłocznie przekazywali informacje o imporcie usług, ale skutek tych próśb był mizerny. Również zarząd był informowany o usprawnieniu przepływu informacji dla wyeliminowania częstych korekt składanych deklaracji VAT, jednak i to nie pomogło. Tłumaczenie pracowników dokonujących zakupu usług od zagranicznych kontrahentów zawsze było takie samo: owszem, nabywają takie świadczenia, ale zagraniczni kontrahenci przekazują faktury z opóźnieniem i dopiero wówczas mogą oni dostarczyć je do księgowości.

  czytaj więcej

 • Sasin: Projekt budżetu jest odbiciem priorytetów PiS i rządu

  Sasin: Projekt budżetu jest odbiciem priorytetów PiS i rządu

  Projekt budżetu na 2018 r. jest odbiciem priorytetów polityki gospodarczej i społecznej państwa - wskazał szef sejmowej komisji finansów Jacek Sasin (PiS) podczas debaty budżetowej we wtorek w Sejmie. Jak dodał, PiS chce dać Polakom "większe możliwości korzystania z efektów rozwoju".

  czytaj więcej

 • Kim jest Jacek? Komisja ds. Amber Gold już zna odpowiedź. Będzie przesłuchanie

  Kim jest Jacek? Komisja ds. Amber Gold już zna odpowiedź. Będzie przesłuchanie

  W środę po godz.10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie; rano przesłucha b. dyrektor departamentu finansowego Amber Gold Danutę Misiewicz, z kolei po południu b. gdańskiego dominikanina Jacka Krzysztofowicza.

  czytaj więcej

 • Misiewicz przed komisją Amber Gold

  Misiewicz przed komisją Amber Gold

  Marcin P. zapewniał mnie, że ma uporządkowaną księgowość Amber Gold, że on to ogarnia i nie potrzebuje na razie pomocy - mówiła b. dyrektor departamentu finansowego Amber Gold Danuta Misiewicz Jak dodała, już w pierwszych dniach pracy zauważyła, "że pasywa spółki nie pokrywały się z aktywami".

  czytaj więcej

 • Wassermann: Nigdy nie ujawniłabym informacji, które przekazywał mi klient

  Wassermann: Nigdy nie ujawniłabym informacji, które przekazywał mi klient

  Tajemnica adwokacka jest nieznoszalna, nie ujawniłabym nigdy, pod nadzorem żadnej kary informacji, które przekazywał mi klient; myślę jednak, że ja nie stanęłabym w sytuacji, w jakiej postawił się mecenas Łukasz Daszuta - mówi szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS).

  czytaj więcej

 • Inwentaryzacja to nie tylko spis z natury

  Inwentaryzacja to nie tylko spis z natury

  Najwięcej zaangażowania i pracy wymaga przeprowadzenie spisu z natury, dlatego utożsamiamy tę metodę z całą inwentaryzacją. Tymczasem inne metody – weryfikacja zapisów w księgach i potwierdzenie salda – potrafią sprawiać kłopoty nie tylko księgowym.

  czytaj więcej

 • Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

  Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

  Kierowany przez ługańskiego separatystę Doncoaltrade jeszcze w 2016 r. sprowadzał do Polski antracyt – wynika z dokumentacji firmy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej