księgowość spółek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu księgowość spółek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące księgowość spółek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • W Polsce JPK, a za granicą SAF-T

  W Polsce JPK, a za granicą SAF-T

  Planując rozwój biznesu za granicą, warto sprawdzić, jakie będą się z tym wiązać obowiązki w zakresie raportowania podatkowego

  czytaj więcej

 • Bilans otwarcia nie może się różnić od bilansu zamknięcia. Ale czy zawsze?

  Bilans otwarcia nie może się różnić od bilansu zamknięcia. Ale czy zawsze?

  W praktyce zdarzają się takie sytuacje i są uzasadnione np. zmianą polityki rachunkowości. Co jednak, gdy zawini system księgowy, jak to miało miejsce w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, gdzie różnica między saldami początkowymi a końcowymi wyniosła przeszło 132 mln?

  czytaj więcej

 • Interpretacje fiskusa nie są ostateczne. Szef KAS je porządkuje

  Interpretacje fiskusa nie są ostateczne. Szef KAS je porządkuje

  Podatnik nigdy nie może mieć pewności, że wydane przez fiskusa stanowisko jest ostateczne. Urząd może zmienić zdanie w dowolnym momencie, bo przepisy nie przewidują ograniczeń czasowych – wyjaśnia resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Spółka akcyjna zajmuje się produkcją zaawansowanych urządzeń dla różnych branż produkcyjnych. Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności często nabywa usługi i towary od zagranicznych kontrahentów. W większości przypadków zakupiony towar przyjeżdża z państw Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o usługi, to są one kupowane zarówno w ramach Wspólnoty, jak i z państw trzecich. W poprzednich latach zdarzało się, że księgowość firmy dowiadywała się o nabytych usługach w kilka miesięcy po ich wykonaniu przez zagranicznego kontrahenta. Najczęściej było to tak, że świadczący przesyłał fakturę, jednocześnie upominając się o zapłatę, a pracownik spółki, który obsługiwał z jej strony transakcję, dopiero wówczas przekazywał do księgowości dokument i wraz z nim informację. Niejednokrotnie główna księgowa spółki zwracała się do szefów innych działów z prośbą, aby ci motywowali swoich pracowników do tego, aby niezwłocznie przekazywali informacje o imporcie usług, ale skutek tych próśb był mizerny. Również zarząd był informowany o usprawnieniu przepływu informacji dla wyeliminowania częstych korekt składanych deklaracji VAT, jednak i to nie pomogło. Tłumaczenie pracowników dokonujących zakupu usług od zagranicznych kontrahentów zawsze było takie samo: owszem, nabywają takie świadczenia, ale zagraniczni kontrahenci przekazują faktury z opóźnieniem i dopiero wówczas mogą oni dostarczyć je do księgowości.

  czytaj więcej

 • Sasin: Projekt budżetu jest odbiciem priorytetów PiS i rządu

  Sasin: Projekt budżetu jest odbiciem priorytetów PiS i rządu

  Projekt budżetu na 2018 r. jest odbiciem priorytetów polityki gospodarczej i społecznej państwa - wskazał szef sejmowej komisji finansów Jacek Sasin (PiS) podczas debaty budżetowej we wtorek w Sejmie. Jak dodał, PiS chce dać Polakom "większe możliwości korzystania z efektów rozwoju".

  czytaj więcej

 • Kim jest Jacek? Komisja ds. Amber Gold już zna odpowiedź. Będzie przesłuchanie

  Kim jest Jacek? Komisja ds. Amber Gold już zna odpowiedź. Będzie przesłuchanie

  W środę po godz.10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie; rano przesłucha b. dyrektor departamentu finansowego Amber Gold Danutę Misiewicz, z kolei po południu b. gdańskiego dominikanina Jacka Krzysztofowicza.

  czytaj więcej

 • Misiewicz przed komisją Amber Gold

  Misiewicz przed komisją Amber Gold

  Marcin P. zapewniał mnie, że ma uporządkowaną księgowość Amber Gold, że on to ogarnia i nie potrzebuje na razie pomocy - mówiła b. dyrektor departamentu finansowego Amber Gold Danuta Misiewicz Jak dodała, już w pierwszych dniach pracy zauważyła, "że pasywa spółki nie pokrywały się z aktywami".

  czytaj więcej

 • Wassermann: Nigdy nie ujawniłabym informacji, które przekazywał mi klient

  Wassermann: Nigdy nie ujawniłabym informacji, które przekazywał mi klient

  Tajemnica adwokacka jest nieznoszalna, nie ujawniłabym nigdy, pod nadzorem żadnej kary informacji, które przekazywał mi klient; myślę jednak, że ja nie stanęłabym w sytuacji, w jakiej postawił się mecenas Łukasz Daszuta - mówi szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS).

  czytaj więcej

 • Inwentaryzacja to nie tylko spis z natury

  Inwentaryzacja to nie tylko spis z natury

  Najwięcej zaangażowania i pracy wymaga przeprowadzenie spisu z natury, dlatego utożsamiamy tę metodę z całą inwentaryzacją. Tymczasem inne metody – weryfikacja zapisów w księgach i potwierdzenie salda – potrafią sprawiać kłopoty nie tylko księgowym.

  czytaj więcej

 • Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

  Węgiel z Donbasu w Polsce: Nowe tajemnice katowickiej spółki

  Kierowany przez ługańskiego separatystę Doncoaltrade jeszcze w 2016 r. sprowadzał do Polski antracyt – wynika z dokumentacji firmy.

  czytaj więcej

 • Interpretacja ogólna dla menedżerów, ale skutki także dla wolnych zawodów

  Interpretacja ogólna dla menedżerów, ale skutki także dla wolnych zawodów

   Czy najnowsza interpretacja ogólna ministra finansów porządkująca sytuację menedżerów w spółkach samorządowych oraz Skarbu Państwa w zakresie VAT (szerzej o ich problemach napiszemy za tydzień) otwiera furtkę dla wolnych zawodów w kontekście odliczania kosztów autorskich?

  czytaj więcej

 • Kopcińska: Rola urzędów skarbowych ws. Amber Gold to będzie kolejny ciekawy wątek

  Kopcińska: Rola urzędów skarbowych ws. Amber Gold to będzie kolejny ciekawy wątek

  Rola urzędów skarbowych ws. Amber Gold „to będzie kolejny ciekawy wątek" śledztwa prowadzonego przez sejmową komisję - uważa Joanna Kopcińska (PiS). Jak wskazała, komisja po przesłuchaniach przedstawicieli służb, będzie przesłuchiwać świadków z urzędów skarbowych i "tu się będzie działo".

  czytaj więcej

 • Należyta staranność nie tylko dla firm, lecz także dla pracowników

  Należyta staranność nie tylko dla firm, lecz także dla pracowników

  ANALIZA: Ministerstwo Finansów opracowuje właśnie listę przesłanek należytej staranności. Ich spełnienie ochroni firmę przed zakwestionowaniem przez fiskusa prawa do odliczenia VAT, gdy w ramach łańcucha transakcji doszło do wyłudzenia zwrotu podatku przez inne podmioty. Czy przesłanki te mogą także ochronić konkretnych pracowników przed zarzutami o przestępstwa podatkowe z kodeksu karnego?

  czytaj więcej

 • Stare umowy na tegoroczny audyt do zmiany

  Stare umowy na tegoroczny audyt do zmiany

  Kontrakt na badanie sprawozdania finansowego za 2017 r. musi być zawarty na dwa lata, nawet jeżeli został podpisany przed wejściem w życie nowych zasad. Potwierdził to w odpowiedzi na pytanie DGP resort finansów.

  czytaj więcej

 • Godusławski: Najmądrzejsza opozycja głupsza od najgłupszego rządu

  Godusławski: Najmądrzejsza opozycja głupsza od najgłupszego rządu

  Skoro było tak dobrze, to dlaczego było tak źle?”. Słowa te wypowiedział legendarny trener Kazimierz Górski po blamażu polskiej reprezentacji na mundialu w Korei Południowej i Japonii. Pytanie to często wraca w debacie publicznej. Pada, gdy rządowe fotele zamienia się na opozycyjne ławy sejmowe, i odwrotnie – opozycyjne trwanie zamienia się na sprawowanie władzy. W kampanii wyborczej była „Polska w ruinie”. PiS szedł więc po zwycięstwo z hasłem odbudowy. Udało się szybko, bo już po kilku miesiącach ruiny w propagandzie nie było. Gdy ta zniknęła, pojawiło się „wystarczy nie kraść”. Proste i trafiające do wyobraźni hasło tłumaczące wzrost dochodów budżetowych i wartości notowanych na giełdzie spółek Skarbu Państwa. Dlatego teraz PO odpłaca się PiS pięknym za nadobne. Celem propagandy politycznej znów są gospodarka i finanse publiczne, a oskarżenie o pudrowanie rzeczywistości budżetowej pada pod adresem wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

  czytaj więcej

 • Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców (firm do 10 osób) dołączy do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres. Dane do jego utworzenia są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firmy.

  czytaj więcej

 • SN: Przedsiębiorca może ponosić odpowiedzialność za wyciek danych, do którego doszło w innej firmie

  SN: Przedsiębiorca może ponosić odpowiedzialność za wyciek danych, do którego doszło w innej firmie

  Przedsiębiorca może ponosić odpowiedzialność za wyciek danych, do którego doszło w innej firmie. Tak przynajmniej uważa Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Najlepsi księgowi w Wielkopolsce i Zachodniopomorskiem

  Najlepsi księgowi w Wielkopolsce i Zachodniopomorskiem

  Wybraliśmy najlepszych księgowych 2017 r. z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Zwycięzcy III etapu konkursu Księgowy Roku 2017 zmierzą się 12 grudnia br. w Warszawie z laureatami z pozostałych regionów. Będzie to finał naszego konkursu. Jego organizatorami są Dziennik Gazeta Prawna, Sage sp. z o.o. oraz Tax Care S.A.

  czytaj więcej

 • Niesłuszna likwidacja środka trwałego: Jakie operacje należy wykonać

  Niesłuszna likwidacja środka trwałego: Jakie operacje należy wykonać

  Spółka pomyłkowo postawiła środek trwały w stan likwidacji i wyksięgowała z ewidencji środków trwałych oraz z ewidencji księgowej. Nie dokonała jednak jego fizycznej likwidacji i w dalszym ciągu był wykorzystywany w działalności gospodarczej. Jakimi zapisami przywrócić środek trwały do ewidencji księgowej? Czy naliczyć odpisy amortyzacyjne za okres, w którym środek trwały był wyksięgowany?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej