księgowość spółek

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu księgowość spółek. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące księgowość spółek.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT

  Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców (firm do 10 osób) dołączy do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres. Dane do jego utworzenia są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firmy.

  czytaj więcej

 • Najlepsi księgowi w Wielkopolsce i Zachodniopomorskiem

  Najlepsi księgowi w Wielkopolsce i Zachodniopomorskiem

  Wybraliśmy najlepszych księgowych 2017 r. z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Zwycięzcy III etapu konkursu Księgowy Roku 2017 zmierzą się 12 grudnia br. w Warszawie z laureatami z pozostałych regionów. Będzie to finał naszego konkursu. Jego organizatorami są Dziennik Gazeta Prawna, Sage sp. z o.o. oraz Tax Care S.A.

  czytaj więcej

 • Niesłuszna likwidacja środka trwałego: Jakie operacje należy wykonać

  Niesłuszna likwidacja środka trwałego: Jakie operacje należy wykonać

  Spółka pomyłkowo postawiła środek trwały w stan likwidacji i wyksięgowała z ewidencji środków trwałych oraz z ewidencji księgowej. Nie dokonała jednak jego fizycznej likwidacji i w dalszym ciągu był wykorzystywany w działalności gospodarczej. Jakimi zapisami przywrócić środek trwały do ewidencji księgowej? Czy naliczyć odpisy amortyzacyjne za okres, w którym środek trwały był wyksięgowany?

  czytaj więcej

 • Boże Narodzenie z dala od domu

  Boże Narodzenie z dala od domu

  Najbardziej rodzinne z rodzinnych i najbardziej tradycyjne z tradycyjnych świąt najchętniej spędzamy w kraju, w domu, w gronie najbliższych. Ale nie wszyscy mają taką możliwość. Jak sobie radzą ci, którzy Boże Narodzenie spędzają na obczyźnie?

  czytaj więcej

 • Teresa Czerwińska to nie tylko ekonomistka, ale przede wszystkim zaufany człowiek premiera

  Teresa Czerwińska to nie tylko ekonomistka, ale przede wszystkim zaufany człowiek premiera

  Teresa Czerwińska na czele MF musi nauczyć się mówić „nie”. Wykształcenie jej w tym pomoże, a pozycję polityczną jeszcze zdąży zbudować.

  czytaj więcej

 • Sny o bogactwie z dna oceanu: Polska ma prawo do badania surowcowej działki na Atlantyku

  Sny o bogactwie z dna oceanu: Polska ma prawo do badania surowcowej działki na Atlantyku

  Za dokładne współrzędne działki na Atlantyku Polska zapłaciła Rosjanom 29,5 tys. euro. Poszukiwania mogą ruszyć wiosną.

  czytaj więcej

 • Sierant: W niełasce Sebi, pomniejszego bóstwa

  Sierant: W niełasce Sebi, pomniejszego bóstwa

  W panteonie hinduistycznych bóstw pojawiła się nowa istota. Nie jest jeszcze tak silna jak Brahma, Wisznu czy Śiwa. Narodziła się pod koniec ubiegłego wieku, ale jej znaczenie wzrasta.

  czytaj więcej

 • Sierant: Bezbrzeżna naiwność cen regulowanych

  Sierant: Bezbrzeżna naiwność cen regulowanych

  W 2006 r. ukazała się książka Nassima Nicholasa Taleba zatytułowana „Ślepy traf”. Autor, imigrant z ogarniętego wojną domową Libanu, napisał ją w 2001 r. Nie ma w niej zbyt wiele o krachu dot-comów, choć, jak sądzę, tamte wydarzenia były inspiracją. Książka uczy pokory, wskazując, jak wiele na rynku kapitałowym, ale także w innych dziedzinach życia, np. w sporcie czy zawodowej karierze, zawdzięczamy przypadkowi. (Zainteresowani mogą poszukać książki także pod tytułem „Zwiedzeni przez losowość”).

  czytaj więcej

 • Pierwsze zasiedlenie wciąż niejasne. Wyrok TSUE zasiał kolejną wątpliwość

  Pierwsze zasiedlenie wciąż niejasne. Wyrok TSUE zasiał kolejną wątpliwość

  Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE miał rozstrzygnąć spór o polską definicję zawartą w ustawie o VAT. I rozstrzygnął, ale zasiał kolejną wątpliwość.

  czytaj więcej

 • Funkcjonariusz ABW: Prokuratura narzucała nam sposób działania ws. Amber Gold

  Funkcjonariusz ABW: Prokuratura narzucała nam sposób działania ws. Amber Gold

  Prokuratura narzucała nam sposób działania ws. Amber Gold; ABW ujawniła fałszerstwo wpłat na kapitał zakładowy Amber Gold; wnioskowaliśmy do prokuratury, by wystąpiła o kontrolę skarbową w spółkach Amber Gold, ale do niej nie doszło - mówił przed komisją śledczą funkcjonariusz ABW.

  czytaj więcej

 • Resort finansów: 10 tys. zł to limit tylko dla nowych środków trwałych

  Resort finansów: 10 tys. zł to limit tylko dla nowych środków trwałych

  Do wydatków poniesionych na ulepszenie starych – zapisanych w ewidencji w latach poprzednich – stosujemy wciąż 3500 zł. Interpretacja MF zdaje się przeczyć celowi nowelizacji.

  czytaj więcej

 • Nowe źródło przychodów w CIT utrudnia pracę księgowych

  Nowe źródło przychodów w CIT utrudnia pracę księgowych

  Spółki rozliczające się z podatku dochodowego od osób prawnych muszą od 1 stycznia tego roku inaczej traktować zyski kapitałowe. Wiele kwestii z tym związanych jest wciąż niejasnych, a eksperci są zgodni, że rozstrzygną je dopiero sądy.

  czytaj więcej

 • Usługi księgowe i know-how nie są wyłączone z kosztów

  Usługi księgowe i know-how nie są wyłączone z kosztów

  Amortyzowanie licencji na korzystanie ze wzorów przemysłowych jest od 2018 r. limitowane. Nie ma natomiast ograniczeń przy odliczaniu opłat za udostępnianie wiedzy i dzielenie się doświadczeniem – wynika z najnowszych interpretacji dyrektora KIS.

  czytaj więcej

 • Sierant: Pułapki modeli predykcyjnych

  Sierant: Pułapki modeli predykcyjnych

  Na początek mała kryptoreklama, za co państwa przepraszam. Przed kilku laty w firmie, którą zarządzam, udało się zbudować ujednolicony model sprawozdań finansowych dla spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Podobno dość dobry. Ile czasu na to poświęciliśmy, nie napiszę, bo przyznać się wstyd. Stanowczo za dużo. W czasie prac okazało się, że na naszym rynku mamy cztery różne typy sprawozdań finansowych, z których jeden jest tak stary, że niektórzy już o nim zapomnieli. A szkoda, bo może przy którymś z zapowiadanych działań mających na celu ułatwianie inwestorom i emitentom życia, te przepisy (rozporządzenie ministra finansów z 18 października 2005 r. w sprawie informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych) zostaną uchylone.

  czytaj więcej

 • Kopalnie zgubiły pół miliarda złotych

  Kopalnie zgubiły pół miliarda złotych

  Resort energii ogłosił dobry wynik sektora węgla kamiennego za 2017 r. Ale nie potrafi wyjaśnić, skąd wziął 3,6 mld zł. W rzeczywistości spółki miały sporo mniejszy zysk.

  czytaj więcej

 • Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa-zlecenie jest popularną formą zatrudnienia stanowiącą alternatywę dla stosunku pracy. Niestety prawna sytuacja tej umowy jest niejasna i nie do końca wiadomo, jaki status ma zleceniobiorca. Coraz głośniej mówi się też o znacznym ograniczeniu, a nawet likwidacji umów-zleceń. Wyeliminowanie świadczenia pracy na tej podstawie jest jednym z założeń projektu nowego kodeksu pracy, który po zakończeniu nad nim prac przez komisję kodyfikacyjną trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie coraz częściej zawierane są obecnie kontrakty menedżerskie, które stanowią tak naprawdę szczególny przypadek umowy-zlecenia.

  czytaj więcej

 • Najwięksi specjaliści od podatków

  Najwięksi specjaliści od podatków

  Część usług doradztwa podatkowego, np. pomoc w wypełnianiu PIT, może dziś świadczyć każdy, nawet bez uprawnień. Jednak tylko profesjonalni doradcy korzystają z tajemnicy zawodowej, ubezpieczenia OC i gwarantują wysoki poziom usług

  czytaj więcej

 • Zapomniał wół, jak cielęciem był: Duże firmy udają start-upy

  Zapomniał wół, jak cielęciem był: Duże firmy udają start-upy

  Wielkie firmy uwielbiają opowiadać, że chcą działać jak start-upy. Okazuje się to bardzo trudne w realizacji

  czytaj więcej

 • Sierant: Mały giełdowy pitaval (2)

  Sierant: Mały giełdowy pitaval (2)

  Środa, 17 kwietnia, późny wieczór. Notowana na rynku NewConnect spółka Unified Factory przekazuje komunikat bieżący zatytułowany „Publikacja informacji poufnej w trybie opóźnionym”. To jeden z tych komunikatów, który trzeba przeczytać bardzo uważnie i powoli. Można nawet na głos, pomaga w zrozumieniu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej