gospodarka

Gospodarka – całokształt działalności gospodarczej prowadzonej w danym regionie (gospodarka regionalna), kraju (gospodarka narodowa) lub na całym świecie (gospodarka światowa).


 • Giełda w USA najwyżej w historii, inwestorzy dopłacają do obligacji Deutsche Bahn

  Giełda w USA najwyżej w historii, inwestorzy dopłacają do obligacji Deutsche Bahn

  Rekordy na Wall Street. Nie ma już śladu po gwałtownej korekcie z początku roku, w trakcie której wartości głównych amerykańskich indeksów spadły o 10 proc. w ciągu dwóch miesięcy. W ciągu dwóch pierwszych tygodni lipca indeks S&P 500 zyskał 3 proc., osiągając najwyższą wartość w historii. Wzrosty napędzają korzystne dane napływające z amerykańskiej gospodarki: rosnące zatrudnienie w sektorach pozarolniczych i zwiększające się w tempie 3 proc. rocznie realne dochody Amerykanów. Lepsze od oczekiwań inwestorów są także wyniki finansowe spółek giełdowych. JP Morgan, największy amerykański bank pod względem wartości aktywów, który jako pierwszy z dużych finansowych instytucji opublikował wyniki za II kw. 2016 r., wypracował zysk w wysokości 6,2 mld dol. W przeliczeniu na akcję zysk wyniósł 1,35 dol. i był 7 proc. wyższy od prognoz analityków. Wartość kredytów udzielonych przez bank III kw. z rzędu rosła w dwucyfrowym tempie.

  czytaj więcej

 • Czynniki ryzyka GPW: Niepewność polityczna i ustawa frankowa

  Czynniki ryzyka GPW: Niepewność polityczna i ustawa frankowa

  Druga połowa 2016 r. zapowiada się emocjonująco. Mocne zachowanie amerykańskiego S&P 500 wydaje się niezagrożone, ale koniunktura na europejskich i azjatyckich giełdach jest pod wpływem większej liczby czynników ryzyka - twierdzi Sobiesław Kozłowski z Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank Polska.

  czytaj więcej

 • Letnie ogródki są przyjemne, ale nie mogą blokować ruchu

  Letnie ogródki są przyjemne, ale nie mogą blokować ruchu

  Mieszkam w śródmieściu dużego miasta. Na co dzień mamy problemy z parkowaniem, a teraz, gdy trwa sezon kawiarnianych ogródków, jest jeszcze gorzej. Kończy się to kilkakrotnym objechaniem okolicy w poszukiwaniu miejsca. Również piesi mają mniej miejsca na chodnikach – narzeka pan Karol. – Kto wydaje zgodę na zajęcie chodnika i czy są jakieś stałe zasady – zastanawia się czytelnik.

  czytaj więcej

 • Restytucja mienia w Warszawie: Trybunał może wyeliminować istniejące patologie

  Restytucja mienia w Warszawie: Trybunał może wyeliminować istniejące patologie

  - Obecnie możliwość restytucji mienia warszawskiego wynika jedynie z błędów popełnionych przy realizacji dekretu, nie zaś z woli ustawodawcy - uzasadnia Maciej Górski,  adwokat, Instytut Badań nad Prawem Nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Jak dokonać zmian w planie finansowym jednostki budżetowej

  Jak dokonać zmian w planie finansowym jednostki budżetowej

  Kierownicy i główni księgowi popełniają wiele błędów, za co grozi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. To, jak powinni działać, zależy od zakresu upoważnienia.

  czytaj więcej

 • Stress testy w UE: Słabych punktów nie brakuje

  Stress testy w UE: Słabych punktów nie brakuje

  Włochy to niejedyny kraj, którego instytucje finansowe mogą mieć problemy ze stress testami. 29 lipca będzie ważnym dniem dla europejskich banków – wtedy mają być opublikowane najnowsze wyniki stress testów, które pokażą, jak wyglądałaby kondycja pożyczkodawców w przypadku wyraźnego pogorszenia warunków działania, np. recesji, która objęłaby cały kontynent. Ale niektóre kraje po kilku latach od wybuchu kryzysu finansowego wciąż na dobre nie wyszły z recesji.

  czytaj więcej

 • Skąd pieniądze na „inwestycję w przyszłość Polski”

  Skąd pieniądze na „inwestycję w przyszłość Polski”

  Rating bez zmian. Agencja ratingowa Fitch utrzymała w piątek rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Fitch spodziewa się, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o 3,2 proc., a w każdym z kolejnych dwóch lat o 3,3 proc. „W ocenie ministra finansów prognozy agencji, na tle konsensusu rynkowego dla tego okresu na poziomie 3,3–3,5 proc., uznać można za raczej konserwatywne” – napisał w komunikacie resort finansów. Agencja stwierdziła jednak, że „ograniczona przewidywalność polityki gospodarczej od wymiany politycznej z października 2015 r. zwiększa ryzyko dla prognoz gospodarczych i fiskalnych Fitcha”.

  czytaj więcej

 • Ziobro: Wartością komisji ds. Amber Gold "publiczny ogląd" sprawy

  Ziobro: Wartością komisji ds. Amber Gold "publiczny ogląd" sprawy

  Wartością sejmowej komisji śledczej do zbadania sprawy Amber Gold będzie dokonanie publicznego oglądu całej tej sprawy, która wywołała pewien wstrząs społeczny - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

  czytaj więcej

 • Analitycy: Złoty umocnił się wobec wszystkich głównych walut

  Analitycy: Złoty umocnił się wobec wszystkich głównych walut

  Podczas poniedziałkowej sesji złoty umacniał się wobec wszystkich głównych walut po pozytywnej, piątkowej decyzji agencji ratingowej Fitch - wskazują analitycy. Ok. godz. 17.40 za euro trzeba było zapłacić 4,40 zł, za dolara 3,98 zł, za franka 4,04 zł, a za funta 5,28 zł.

  czytaj więcej

 • Co z Caracalami i tarczą przeciwrakietową? Czas na konkrety

  Co z Caracalami i tarczą przeciwrakietową? Czas na konkrety

  Dziś szef MON przedstawi posłom informacje o realizacji programu śmigłowcowego i tarczy przeciwrakietowej. Może wreszcie doczekamy się jakichś konkretów.

  czytaj więcej

 • Obniżka podatku Belki dotyczyłaby niespełna 8 proc. obecnych wpływów

  Obniżka podatku Belki dotyczyłaby niespełna 8 proc. obecnych wpływów

  Tylko do końca maja 2016 r. podatek od dochodów kapitałowych dał budżetowi ponad 1,8 mld zł. Wpływy za ubiegły rok przekroczyły 3,2 mld zł. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju obniżenie stawki tej daniny – z 19 proc. do 10 proc. – dla oszczędności długoterminowych (powyżej roku) oznaczałoby ubytek wpływów budżetowych rzędu 250 mln zł. Najprawdopodobniej więc obniżka dotyczyłaby tylko wąskiej części zysków objętych podatkiem od dochodów kapitałowych (Belki).

  czytaj więcej

 • Rynek pracy: To był nasz najlepszy czerwiec od dziewięciu lat

  Rynek pracy: To był nasz najlepszy czerwiec od dziewięciu lat

  Rośnie zatrudnienie, w górę idą wynagrodzenia. Dobra passa powinna się utrzymać przynajmniej do połowy przyszłego roku.

  czytaj więcej

 • Polowanie na informatyków: Królewskie płace, nietypowe bonusy

  Polowanie na informatyków: Królewskie płace, nietypowe bonusy

  4 tys. euro za polecenie dobrego specjalisty, królewskie płace, nietypowe bonusy (np. lot szybowcem z mistrzem świata). Dobrzy programiści są na wagę złota.

  czytaj więcej

 • Ustawa o komornikach: Dłużnik ważniejszy od wierzyciela?

  Ustawa o komornikach: Dłużnik ważniejszy od wierzyciela?

  Zapowiedziana przez rząd nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji odbiła się szerokim echem zarówno w mediach, jak i w środowisku prawniczym. Założenia dotyczące zwiększenia nadzoru nad komornikami oraz szerszej ochrony dłużników przed nadużyciami w trakcie egzekucji nie wzbudzają wątpliwości.

  czytaj więcej

 • Pełzająca dewaluacja chińskiego juana

  Pełzająca dewaluacja chińskiego juana

  Ogólnoświatowe spekulacje na temat możliwej dewaluacji chińskiego juana ubiegłego lata zdenerwowały rynki. Tymczasem mało kto zwrócił uwagę, że wygląda na to, iż tamtejszy bank centralny – Ludowy Bank Chin – od jakichś 10 miesięcy prowadzi politykę pełzającej dewaluacji renminbi (alternatywna nazwa chińskiej waluty, dosłownie „waluta ludowa”).

  czytaj więcej

 • Oettinger: Nie będzie w tym roku zniesienia wiz dla obywateli Turcji

  Oettinger: Nie będzie w tym roku zniesienia wiz dla obywateli Turcji

  Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger nie widzi możliwości zniesienia w tym roku obowiązku wizowego dla obywateli Turcji. Jednocześnie ostrzegł on władze tego kraju przed przywróceniem kary śmierci.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej