zus łódź

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zus łódź. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zus łódź.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Pokrycie strat z pensji pracownika nie jest proste

  Pokrycie strat z pensji pracownika nie jest proste

  Mój były pracownik, zatrudniony wcześniej na stanowisku montera, skierował przeciwko mnie pozew do sądu o rzekome zaległe wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł (zgodnie z umową o pracę przysługiwało mu wynagrodzenie minimalne). Moim zdaniem pieniądze te mu się nie należą. Został bowiem zwolniony w związku z tym, że był pod wpływem alkoholu w trakcie wizyty u kontrahenta. Ponadto wskutek naruszenia obowiązującego w tej firmie regulaminu pracy (w zakresie przepisów bhp) spowodował też szkodę – musiałem więc pokryć koszty naliczonej przez kontrahenta kary umownej w wysokości 6 tys. zł. Potrąciłem mu tę kwotę z wynagrodzenia. Przy czym dysponuję popisanym przez podwładnego oświadczeniem o ponoszeniu przez niego odpowiedzialności materialnej, w którym wyraził on zgodę na pokrycie strat poprzez potrącenie z pensji wszelkich kar. Były pracownik w pozwie wskazał jednak m.in., że potrącenie to nastąpiło niezgodnie z kodeksem pracy. Czy jego powództwo jest zasadne?

  czytaj więcej

 • Odszkodowanie tylko za uraz związany z pracą

  Odszkodowanie tylko za uraz związany z pracą

  Pogorszenie stanu zdrowia pracownika bez związku z wykonywanymi zadaniami i będące skutkiem samoistnego rozwoju schorz enia nie będzie uznane za wypadek przy pracy.

  czytaj więcej

 • Prywatyzacyjne fakty i mity. Do dzisiaj nie wiemy, ile firm sprzedaliśmy

  Prywatyzacyjne fakty i mity. Do dzisiaj nie wiemy, ile firm sprzedaliśmy

  Niemiec nie wykupił, polityk nie ukradł, wolny rynek nie zabił. Prywatyzacja w Polsce była tak chaotycznym procesem, że do dzisiaj nie wiemy, ile firm sprzedaliśmy, ale wyszła nam na dobre.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 30 listopada 2017

  Poradnia ubezpieczeniowa z 30 listopada 2017

  ● Czy etat i wykonywanie zlecenia w firmach mających tego samego właściciela wpływa na składki ZUS● Jakie składki musi uiścić przedsiębiorca, który pobiera zasiłek macierzyński● Czy ZUS może stwierdzić, że całkowicie niezdolny do pracy stał się niezdolny tylko częściowo● Jakie świadczenia można uzyskać, gdy uległo się wypadkowi w drodze do pracy

  czytaj więcej

 • Schetyna: Oto gospodarczy "sześciopak" PO

  Schetyna: Oto gospodarczy "sześciopak" PO

  Ułatwienia dla przedsiębiorców, zwłaszcza młodych, unettowienie emerytur oraz 5-proc. stawka VAT na żywność - to niektóre propozycje "sześciopaku" gospodarczego PO, projektów ustaw. Ich główny cel, to poprawa kondycji finansów publicznych.

  czytaj więcej

 • Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2018 roku

  Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2018 roku

  Na rozstrzygnięcie NSA czekają m.in. wynajmujący nieruchomości na doby, pracownicy jeżdżący prywatnie służbowymi autami oraz muzycy chcący odliczać 50-proc. koszty. TSUE natomiast zajmie się gminami, komornikami oraz VAT od noclegów i posiłków.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 15 marca 2018 roku: W jakich przypadkach ZUS nałoży dodatkową karę

  Poradnia ubezpieczeniowa z 15 marca 2018 roku: W jakich przypadkach ZUS nałoży dodatkową karę

  ● Dlaczego córka pomagająca w prowadzeniu firmy nie zawsze będzie współpracownikiem● W jakich przypadkach ZUS nałoży dodatkową karę● Czy organ rentowy może bez końca wzywać do uzupełnienia wniosku● Jak obliczać wartość przedmiotu sporu, gdy odwołania od kilku decyzji sąd rozpatrywał łącznie

  czytaj więcej

 • Kiedy Ukrainiec zapłaci w Polsce podatek i składki do ZUS

  Kiedy Ukrainiec zapłaci w Polsce podatek i składki do ZUS

  Zatrudniamy w firmie obcokrajowca, konkretnie Ukraińca, na umowie-zleceniu. Jakie obowiązki jako pracodawcy mamy wobec ZUS i urzędu skarbowego? Gdzie w ogóle cudzoziemiec rozliczy się podatkowo z dochodów osiągniętych na terenie Polski – u nas czy w swoim ojczystym kraju? Czy zależy to od charakteru umowy łączącej pracownika z pracodawcą?

  czytaj więcej

 • Granice zrozumienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

  Granice zrozumienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

  T.G. prowadził działalność gospodarczą. Z tego tytułu opłacał składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Dobrowolnie wpłacał też na ubezpieczenie chorobowe, jednak za styczeń i luty nie uiścił należności.

  czytaj więcej

 • Siemoniak: Sobotnia konwencja PiS to populizm

  Siemoniak: Sobotnia konwencja PiS to populizm

  Sobotnia konwencja Platformy i Nowoczesnej była konwencją lokalną, pokazywała, że dogadaliśmy się z Nowoczesną na Mazowszu - mówił we wtorek wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Podkreślił, że program PO jest znany, a propozycje PiS to populizm.

  czytaj więcej

 • Kuchciński: Rząd robi wszystko, żeby znaleźć rozwiązanie ws. protestujących w Sejmie

  Kuchciński: Rząd robi wszystko, żeby znaleźć rozwiązanie ws. protestujących w Sejmie

  Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapewnił, że rząd robi wszystko, żeby znaleźć rozwiązanie i dojść do porozumienia z protestującymi w Sejmie rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych. "Rząd bardzo poważnie traktuje tą sprawę" - zaznaczył podczas sobotniej wizyty w Zgierzu.

  czytaj więcej

 • Nie tak łatwo ustalić staż pracy potrzebny do świadczenia przedemerytalnego

  Nie tak łatwo ustalić staż pracy potrzebny do świadczenia przedemerytalnego

  Przepisy nie zawsze są precyzyjne i trzeba posiłkować się orzecznictwem. To ono, a nie ustawa, wymaga udowodnienia określonego wymiaru czasu pracy w gospodarstwie rolnym.

  czytaj więcej

 • Oddział zagranicznego przedsiębiorcy musi mieć NIP

  Oddział zagranicznego przedsiębiorcy musi mieć NIP

  Oddział niemieckiej spółki, który jest płatnikiem PIT i składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, powinien posługiwać się odrębnym numerem identyfikacji podatkowej – stwierdził dyrektor KIS.

  czytaj więcej

 • ZUS robi porządki: Od 1 sierpnia wszyscy dłużnicy będą równo traktowani

  ZUS robi porządki: Od 1 sierpnia wszyscy dłużnicy będą równo traktowani

  Od 1 sierpnia wnioski firm, które popadły w tarapaty finansowe i nie mogą spłacić zadłużenia z tytułu składek, będą rozpatrywane w centrach umorzeń (CUM)

  czytaj więcej

 • Świadczenie przedemerytalne także po odrzuceniu warunków pracy

  Świadczenie przedemerytalne także po odrzuceniu warunków pracy

  Będzie przysługiwać nawet wtedy, gdy umowa o pracę została rozwiązana na skutek wypowiedzenia zmieniającego. Ale musi istnieć podejrzenie, że w rzeczywistości pracodawca chciał się pracownika pozbyć.

  czytaj więcej

 • Pracownik nie zapłaci podatku od uregulowania zaległych składek

  Pracownik nie zapłaci podatku od uregulowania zaległych składek

  Podatnik nie płaci PIT od opłaconych przez pracodawcę zaległych składek ZUS, bo nie uzyskuje żadnego przysporzenia majątkowego – orzekł WSA w Rzeszowie

  czytaj więcej

 • Długów wobec ZUS można się pozbyć

  Długów wobec ZUS można się pozbyć

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych powołał w tym roku nowe jednostki organizacyjne – Centra Umorzeń (CUM). Utworzono je po to, by ujednolicić i zobiektywizować zasady rozstrzygnięć dotyczących umarzania lub rozkładania na raty należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obsługują one już klientów wszystkich 43 oddziałów ZUS, jakie istnieją w kraju. Centra Umorzeń zostały utworzone w I Oddziale w Łodzi – CUM I (pierwsza instancja), Oddziale w Rzeszowie – CUM II (pierwsza instancja), Oddziale w Bielsko-Białej – CUM III (druga instancja).

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne