przeliczanie podstawy wymiaru emerytury

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przeliczanie podstawy wymiaru emerytury. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przeliczanie podstawy wymiaru emerytury.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nowe przywileje tworzą getta emerytalne

  Nowe przywileje tworzą getta emerytalne

  1 stycznia tego roku weszły w życie przepisy wprowadzające wcześniej nieznane tzw. emerytury częściowe.  Brak jednolitego systemu ubezpieczeniowego powoduje, że górnicy, nauczyciele, policjanci czy żołnierze nie są mobilni zawodowo.

  czytaj więcej

 • Wesołe jest życie staruszka. Pod warunkiem, że był oficerem

  Wesołe jest życie staruszka. Pod warunkiem, że był oficerem

  Średnia wysokość dziesięciu najwyższych emerytur wypłacanych żołnierzom wynosi dokładnie 16 246 zł – wynika z informacji DGP. W sumie 199 emerytowanych oficerów wojska odbiera co miesiąc ponad 10 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Kto i jak może się ubiegać o emeryturę górniczą i hutniczą

  Kto i jak może się ubiegać o emeryturę górniczą i hutniczą

  Celem reformy systemu emerytalnego zapoczątkowanego w 1999 roku było ograniczenie prawa do szybszego zakończenia aktywności zawodowej. W miejsce wcześniejszych emerytur miały pojawiać się pomostowe.

  czytaj więcej

 • ZUS niekorzystnie przelicza świadczenia. Ubezpieczeni mają prawo do wyższej emerytury, dostają jednak mniej

  ZUS niekorzystnie przelicza świadczenia. Ubezpieczeni mają prawo do wyższej emerytury, dostają jednak mniej

  Osoby pobierające emerytury na starych zasadach, które kontynuują pracę zawodową i opłacają składki, mają problemy z przeliczeniem swoich świadczeń. ZUS odmawia im ustalenia ich wysokości na warunkach kapitałowych, choć taka wypłata mogłaby być wyższa. Dzieje się tak nawet wówczas, kiedy zainteresowani domagają się liczenia emerytury na podstawie najkorzystniejszego wariantu.

  czytaj więcej

 • Mieszana waloryzacja: Emeryci dostaną co najmniej 36 zł więcej

  Mieszana waloryzacja: Emeryci dostaną co najmniej 36 zł więcej

  "Przez niską inflację podwyżka emerytur i rent w przyszłym roku byłaby bardzo mała. Najniższa emerytura wzrosłaby zaledwie o 9 zł. Nie mogliśmy się na to zgodzić" - tak potrzebę stworzenia projektu uzasadnił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, cytowany we wtorkowym komunikacie resortu.

  czytaj więcej

 • Dorabiający emeryt może mieć większe świadczenie

  Dorabiający emeryt może mieć większe świadczenie

  Jestem od trzech lat na emeryturze, ale cały czas dorabiam. Świadczenie przyznano mi na starych zasadach. Pracuję na podstawie umowy-zlecenia. Zarabiam nieźle, firma odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne do ZUS – opowiada pani Teresa. – Wolałabym te pieniądze dostać do ręki, ale wiem, że to niemożliwe. Obiło mi się o uszy, że mogę zwrócić się do ZUS o ponowne obliczenie emerytury. A może zakład przeliczy mi świadczenie sam z siebie, przecież zapewne lepiej ode mnie wie, ile pieniędzy się uzbierało. Czy jednak powinnam sama zająć się sprawą – zastanawia się kobieta.

  czytaj więcej

 • 8-godzinny dzień pracy do lamusa, elastyczna dniówka w układzie zbiorowym

  8-godzinny dzień pracy do lamusa, elastyczna dniówka w układzie zbiorowym

  Czy czas pracy powinien być przeliczany na umowę, czy na pracownika? Jak zmienić przepisy o dyżurze w miejscu pracy i w domu? Czy należy rozszerzyć stosowanie klauzul opt-out? To przykładowe pytania, jakie w ramach przeglądu unijnej dyrektywy zadała partnerom społecznym Bruksela. Może być on podstawą do zmiany tych przepisów. Zdaniem uczestników debaty DGP z polskiego punktu widzenia najistotniejsze są zagadnienia dotyczące m.in. zasad wprowadzania elastycznego czasu pracy oraz wykonywania obowiązków w sektorze medycznym

  czytaj więcej

 • Warto na nowo wyliczyć emeryturę, jeśli się nadal zarabia

  Warto na nowo wyliczyć emeryturę, jeśli się nadal zarabia

  Osoby, które pracują po przyznaniu świadczenia na starych zasadach, mają prawo ubiegać się o jego podwyższenie. Prawie zawsze muszą jednak wykazać większe wynagrodzenie niż przed nabyciem uprawnień.

  czytaj więcej

 • Emerytury: Kolejne zmiany w kwestii przeliczania kapitału początkowego

  Emerytury: Kolejne zmiany w kwestii przeliczania kapitału początkowego

  Wiele lat temu, na początku tego stulecia zebrałam dokumenty dotyczące dawnych zarobków sprzed 1999 r. i zaniosłam do ZUS, by wyliczono mi kapitał początkowy. Potem coś się w zasadach wyliczania zmieniło raz i drugi. Poszłam do ZUS, wyliczono mi kapitał powtórnie, trochę korzystniej. Teraz znów czytam, że z początkiem maja nastąpiły kolejne zmiany. Czy mam pisać nowy wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie kapitału, czy poczekać, aż uzyskam wiek emerytalny? Może wtedy wystarczy złożyć wniosek raz a dobrze, w oparciu o wszystkie przeszłe i przyszłe poprawki przepisów – zastanawia się pani Agata

  czytaj więcej

 • Jakie warunki trzeba spełnić, aby emerytura z ZUS była wyższa

  Jakie warunki trzeba spełnić, aby emerytura z ZUS była wyższa

  Osoby pobierające świadczenia mają prawo występować o przeliczenie wysokości wypłaty, jeśli znajdą nowe dokumenty potwierdzające zatrudnienie i wysokość zarobków.

  czytaj więcej

 • Jednorazowy dodatek do emerytur krok po kroku. Wszystko, co musisz wiedzieć o pomocy dla seniora

  Jednorazowy dodatek do emerytur krok po kroku. Wszystko, co musisz wiedzieć o pomocy dla seniora

  Od 1 marca wysokość wszystkich świadczeń wypłacanych przez organy rentowe ulegnie zwiększeniu o 0,24 proc. Natomiast osoby otrzymujące renty i emerytury niższe niż 2 tys. zł mogą liczyć na jednorazowe wsparcie.

  czytaj więcej

 • Rodzic otrzyma wyższą emeryturę za urlop wychowawczy

  Rodzic otrzyma wyższą emeryturę za urlop wychowawczy

  Moja matka w tym roku przechodzi na emeryturę ustalaną na zasadach kapitałowych. Podobno będzie miała uwzględniony okres wychowawczego, tak jakby za ten czas miała płacone składki. Czy data urodzenia decyduje o sposobie zaliczenia urlopu wychowawczego do świadczenia – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne