kiedy wcześniejsza emerytura

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kiedy wcześniejsza emerytura. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kiedy wcześniejsza emerytura.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Błąd ZUS już nie wpłynie na świadczenie po zmarłym

  Błąd ZUS już nie wpłynie na świadczenie po zmarłym

  Można nabyć prawo do renty rodzinnej po osobie, która pobierała ją, nie spełniając warunków ustawowych – uznał skład siedmiu sędziów SN.

  czytaj więcej

 • Rzeczniczka PiS: Czy dla PO realny wiek emerytalny dla kobiety to 65, 67 a może 72 lata?

  Rzeczniczka PiS: Czy dla PO realny wiek emerytalny dla kobiety to 65, 67 a może 72 lata?

  Pytam polityków PO o ile chcą podnieść wiek emerytalny, czy dla PO realny wiek emerytalny dla kobiety to 65, 67 a może 72 lata? - tak rzeczniczka PiS Beata Mazurek odniosła się na Twitterze do deklaracji lidera Platformy Grzegorza Schetyny o potrzebnie "urealnienia wieku emerytalnego".

  czytaj więcej

 • Schetyna w wywiadzie dla DGP: Mnie nie interesuje, co Kaczyński sądzi. Ważne co robi

  Schetyna w wywiadzie dla DGP: Mnie nie interesuje, co Kaczyński sądzi. Ważne co robi

  Grzegorz Schetyna: Nasz plan to zbudowanie jednej formuły opozycyjnej przed wyborami samorządowymi i stworzenie wspólnej listy

  czytaj więcej

 • Emerytura z Karty nauczyciela nie dla każdego

  Emerytura z Karty nauczyciela nie dla każdego

  Do 31 sierpnia 2018 r., a w praktyce do końca maja tego roku, nauczyciele mogą składać wnioski o wcześniejsze świadczenie liczone na starych zasadach. Dotyczy to osób, które przed tym terminem ukończą 60 i 65 lat.

  czytaj więcej

 • Nauczyciele zwalniani z gimnazjów jednak z wcześniejszą emeryturą

  Nauczyciele zwalniani z gimnazjów jednak z wcześniejszą emeryturą

  Docierały do nas sygnały od czytelników, iż nauczyciele gimnazjów objęci reformą obawiają się nie tylko utraty pracy, ale także tego, że nie będą mogli skorzystać z wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Wszystko przez ustawę przywracającą stary wiek emerytalny, w której ustawodawca nie ujął akurat tych grup nauczycieli. A ująć ich nie mógł dlatego, że jeszcze wtedy nie uchwalono przepisów likwidujących gimnazja. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Sam ZUS przyznaje, że ma z tym problem. Zapytaliśmy o stanowisko Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale uzyskana odpowiedź to za mało. Potrzebna jest zmiana prawa.

  czytaj więcej

 • Odkręcanie reformy emerytalnej rykoszetem trafi w pracowników? Firmy mogą zwalniać

  Odkręcanie reformy emerytalnej rykoszetem trafi w pracowników? Firmy mogą zwalniać

  Na przepisy o szczególnej ochronie pracownika w wieku przedemerytalnym pracodawcy narzekają już od dawna. Argumentują, że czteroletni zakaz zwalniania tak naprawdę przynosi odwrotne skutki od zamierzonych – zamiast chronić osoby w zaawansowanym wieku, pozbawia je pracy i szans na nowe zatrudnienie.

  czytaj więcej

 • Wyższa emerytura zależy od czasu pracy, a nie daty przejścia

  Wyższa emerytura zależy od czasu pracy, a nie daty przejścia

  Coraz więcej osób z prawem do emerytury w podwyższonym wieku zadaje sobie pytanie o optymalny termin zakończenia aktywności zawodowej. Powodem wątpliwości są wchodzące w życie przepisy emerytalne, które obniżają ten wiek do 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat.

  czytaj więcej

 • Straż ma prawo zabrać mieszkanie służbowe

  Straż ma prawo zabrać mieszkanie służbowe

  Emerytowany strażak, który stał się właścicielem domu jednorodzinnego, ma obowiązek zwolnić dotychczas użytkowane mieszkanie służbowe – tak uznał WSA.

  czytaj więcej

 • Węgry: Laszlo Botka kandydatem socjalistów na premiera

  Węgry: Laszlo Botka kandydatem socjalistów na premiera

  Burmistrz Segedynu, na południu Węgier, Laszlo Botka został w sobotę kandydatem opozycyjnej Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) na premiera w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych, których faworytem jest rządzący od 2010 roku prawicowy Fidesz.

  czytaj więcej

 • Nadchodzi epoka niskich emerytur: Nowe świadczenia są dwa razy mniejsze od liczonych według starych zasad

  Nadchodzi epoka niskich emerytur: Nowe świadczenia są dwa razy mniejsze od liczonych według starych zasad

  Emerytury wypłacane z nowego systemu były w minionym roku prawie dwa razy mniejsze od tych liczonych według starych zasad. W tym roku może być jeszcze gorzej.

  czytaj więcej

 • Oświata: Racje resortu i sygnały od nauczycieli

  Oświata: Racje resortu i sygnały od nauczycieli

  PROBLEM: W ostatnim wydaniu Tygodnika Gazeta Prawna (26-28 maja, TGP nr 20, DGP nr 101) opisywaliśmy kwestie ochrony przed zwolnieniem w przypadku nauczycieli podlegających redukcjom etatów w związku z reformą oświatową. Opublikowaliśmy opinię Ministerstwa Edukacji Narodowej z 23 maja, w której stwierdzono: „nauczyciele, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, powinni być objęci ochroną przedemerytalną. Powyższe potwierdził SN w wyroku z 5 lipca 2011 r., sygn. akt I PK 15/11”. Pojawiła się wówczas wątpliwość, czy powołany wyrok potwierdza tezy ministerstwa. Okazuje się jednak, że orzeczenie to mówi o ochronie przedemerytalnej w dwóch przypadkach – z jednej strony nawiązując do emerytury nauczycieli z art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2016 poz. 1379 ze zm., dalej: KN), z drugiej zaś do emerytury pedagogów jako zatrudnionych w szczególnym charakterze, o której mowa w art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 887 ze zm.). SN uznał, że w tym pierwszym przypadku ochrona emerytalna nie przysługuje, w drugim natomiast – już tak. Wyjaśnia to MEN w kolejnym stanowisku.

  czytaj więcej

 • Celnikowi będzie trudniej o emeryturę mundurową

  Celnikowi będzie trudniej o emeryturę mundurową

  Od przyszłego roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zostaną włączeni do systemu zaopatrzeniowego. Senat przyjął bez poprawek ustawę z 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (...). Celnicy będą przechodzić na emeryturę po ukończeniu 55 roku życia, mając na swoim koncie 15 lat służby w resortach siłowych. Problematyczna jest jednak kwestia minimalnego stażu uprawniającego do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej.

  czytaj więcej

 • Emerytura tylko na jakiś czas?

  Emerytura tylko na jakiś czas?

  Projekty ustaw o wypłacie dobrowolnych oszczędności na cele emerytalne nie opisują tego w przypadku świadczeń dożywotnich. Taką możliwość ma zaoferować dopiero rynek.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 8 czerwca 2017

  Poradnia ubezpieczeniowa z 8 czerwca 2017

  ● Czy niepełnosprawny ma prawo do niższej składki zdrowotnej● Kiedy żądanie odszkodowania można zmienić na przywrócenie do pracy● Dlaczego szpital musi ujawnić wysokość wynagrodzenia ordynatora● Czy krem z filtrem należy do środków ochronnych

  czytaj więcej

 • Kukiz: Policja potrzebuje zmian systemowych

  Kukiz: Policja potrzebuje zmian systemowych

  Funkcjonariusz odpowiedzialny za śmierć Igora Stachowiaka znalazł się w policji dlatego, że testy psychologiczne są idiotyczne a w policji jest deficyt funkcjonariuszy; dlatego też polska policja wymaga zmian systemowych – stwierdził w środę Paweł Kukiz w rozmowie z onet.pl.

  czytaj więcej

 • Nowoczesna wnioskuje do PIP o kontrolę we wszystkich oddziałach ZUS

  Nowoczesna wnioskuje do PIP o kontrolę we wszystkich oddziałach ZUS

  Nowoczesna zwróciła się do PIP o kontrolę we wszystkich oddziałach ZUS. Inspekcja miałaby sprawdzić, czy w Zakładzie nie dochodzi do łamania praw pracowniczych w związku z realizacją reformy dot. obniżenia wieku emerytalnego. Według Nowoczesnej "ZUS dotknęła destabilizacja".

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne