kalkulator emerytalny

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kalkulator emerytalny. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kalkulator emerytalny.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Starasz się o kredyt hipoteczny? Oto lista powodów, dlaczego możesz go nie otrzymać

  Starasz się o kredyt hipoteczny? Oto lista powodów, dlaczego możesz go nie otrzymać

  Przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego banki poddają analizie wiele czynników. Warto dodać, że nie zawsze są one zależne od wnioskującego – dotyczą np. określenia ryzyka kredytowego w odniesieniu do grupy, do której klient został przyporządkowany.

  czytaj więcej

 • Masz umowę o dzieło? Możesz opłacać składki emerytalne

  Masz umowę o dzieło? Możesz opłacać składki emerytalne

  Kiedyś pracowałem na etacie, ale to już przeszłość. Od dłuższego czasu zarabiam wyłącznie na podstawie umów o dzieło, nie płacę więc składek na ubezpieczenia społeczne w ZUS – opowiada pan Zbigniew. – Opłacam samodzielnie jedynie ubezpieczenie zdrowotne, zastanawiam się jednak nad powrotem do płacenia na emeryturę. Sytuacja finansowa pozwala mi na taką ekstrawagancję... Nie wiem tylko, czy mogę. Wydaje mi się, że było kiedyś ograniczenie, że ubezpieczenie społeczne w ZUS mogły kontynuować tylko osoby, które zgłosiły taką wolę w ciągu 30 dni od daty ustania dotychczasowego ubezpieczenia, to znaczy np. od rozwiązania ostatniej umowy o pracę. Czy tak jest nadal?

  czytaj więcej

 • Nieopłacone składki ZUS to nie wina pracownika

  Nieopłacone składki ZUS to nie wina pracownika

  Niedawno pan Michał, zatrudniony na etat, chcąc uzyskać z NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, odkrył, że jego pracodawca nie płaci składek do ZUS. Ta sytuacja trwa już od ponad roku. Nie wie, czy pracodawca składa deklaracje do ZUS, czy też nie. – Jak powinienem postąpić, aby zapłacił składki? I czy ten okres pracy i nieopłaconych składek liczy się do emerytury – martwi się pan Michał, dodając, że firma (spółka z o.o.) jest w fatalnej sytuacji finansowej

  czytaj więcej

 • Czy ZUS może sprawdzić każdą umowę o pracę?

  Czy ZUS może sprawdzić każdą umowę o pracę?

  W czasie okresowych kontroli inspektorzy mają prawo sprawdzać także umowy o pracę woluntarystyczną. Jeśli okaże się, że płatnik powinien odprowadzać od nich składki, będzie musiał je zapłacić także za pięć lat wstecz

  czytaj więcej

 • Bezrobotny ma prawo zarabiać na lokatach

  Bezrobotny ma prawo zarabiać na lokatach

  Niedawno straciłem pracę. Okres wypowiedzenia nieuchronnie dobiega końca i przygotowuję się do zarejestrowania się jako bezrobotny w urzędzie pracy. Słyszałem jednak, że taka osoba nie może osiągać żadnych dochodów, a ja mam odłożone na lokatach rentierskich w bankach 200 tys. zł, na których zarabiam co miesiąc ok. 470 zł netto odsetek. Czy lokaty pozbawią mnie możliwości uzyskania statusu bezrobotnego, w tym zasiłku i bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego – pyta czytelnik proszący o zachowanie anonimowości.

  czytaj więcej

 • ZUS nie zdefiniuje podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

  ZUS nie zdefiniuje podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

  Pojęcie to występuje bowiem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. A to dla organu rentowego argument, by w kwestiach wątpliwych odsyłać do fiskusa

  czytaj więcej

 • ZUS dyskryminuje doświadczonych pracowników jeśli zachorują

  ZUS dyskryminuje doświadczonych pracowników jeśli zachorują

  Starsze osoby z długim stażem, za które zaprzestano opłacania składek, nie mają szansy na rentę, jeśli lekarz orzecznik uzna je tylko za częściowo niezdolne do pracy.

  czytaj więcej

 • Jeden z małżonków wziął kredyt. Kto go musi spłacać?

  Jeden z małżonków wziął kredyt. Kto go musi spłacać?

  Mąż pani M. wziął kredyt na kupno komputera i telewizora. Nie poinformował żony, nie zapytał jej o zgodę. Państwo M. nie mają rozdzielności majątkowej. Żyją z emerytury pana M., ponieważ jego żona nie pracowała zawodowo. O kredycie pani M. dowiedziała się z banku. Dostała wezwanie do zapłaty raty. Jeśli zastosuje się do żądania, nie będzie miała pieniędzy na bieżące rachunki. – Co mogę zrobić w tej sytuacji? Jaką ponoszę odpowiedzialność za niefrasobliwość męża? Nie mam własnego konta, nie mam odłożonych pieniędzy – pyta pani M., która nigdy nie zaciągała takich zobowiązań

  czytaj więcej

 • Kto nie otrzyma emerytury minimalnej?

  Kto nie otrzyma emerytury minimalnej?

  Minimalna emerytura wynosi 880 zł brutto. Jest to kwota poniżej minimum socjalnego, ale i tak nie każdy ją otrzyma. Do jej pobierania trzeba mieć odpowiednio duży kapitał na koncie emerytalnym albo długi staż pracy. Najbardziej zagrożeni niskim świadczeniem są przedsiębiorcy, osoby z niskim dochodem, bezrobotni i często przebywający na zwolnieniach.

  czytaj więcej

 • Oskładkowanie umów-zleceń od 2016 roku: Jak płacić ZUS przy zbiegu umów

  Oskładkowanie umów-zleceń od 2016 roku: Jak płacić ZUS przy zbiegu umów

  1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie zasad oskładkowania umów-zleceń. Zleceniobiorcy nie będą mogli, tak jak dotychczas, odprowadzać składek z jednej wybranej umowy, może się bowiem okazać, że tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń będą mieli kilka.

  czytaj więcej

 • Dodatkowe świadczenia medyczne dla pracowników bez składek do ZUS

  Dodatkowe świadczenia medyczne dla pracowników bez składek do ZUS

  Przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne od dodatkowych świadczeń medycznych dla pracowników. Tak wynika z decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  czytaj więcej

 • Oskładkowanie samozatrudnionych: Skok na pieniądze czy niewinne analizy nadgorliwego wiceministra

  Oskładkowanie samozatrudnionych: Skok na pieniądze czy niewinne analizy nadgorliwego wiceministra

  Wiceminister pracy Marcin Zieleniecki zapowiada zmianę oskładkowania przedsiębiorców oraz dążenie do ujednolicania składek przy różnych typach umów.

  czytaj więcej

 • Oskładkowanie umów: O co tak naprawdę idzie gra

  Oskładkowanie umów: O co tak naprawdę idzie gra

  Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzane do ZUS stanowią ok. 40 proc. pensji pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Obciążenia te znacznie zwiększają koszty pracy.

  czytaj więcej

 • Kowalczyk: Nie zabierzemy pieniędzy z OFE jak PO. Każdy musi jednak wiedzieć, ile pieniędzy idzie na emeryturę

  Kowalczyk: Nie zabierzemy pieniędzy z OFE jak PO. Każdy musi jednak wiedzieć, ile pieniędzy idzie na emeryturę

  Ubezpieczeni powinni być poinformowani o realnych skutkach członkostwa w OFE. Dobry byłby kalkulator pokazujący, ile ze składki idzie na zarządzanie, a ile jest odkładane na emeryturę - mówi w wywiadzie dla DGP Minister Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu RM.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne