emerytura

Emerytura (zwana dawniej rentą starczą) – świadczenie pieniężne mające służyć jako zabezpieczenie bytu na starość dla osób, które ze względu na wiek nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej (jako pracownicy, przedsiębiorcy, rolnicy i in.) albo utraciły ją w znacznym stopniu oraz nie dysponują innymi źródłami dochodu gwarantującymi możliwość utrzymania się.


 • Agencja Mienia Wojskowego: Koniec z konkursami na kierownicze stanowiska

  Agencja Mienia Wojskowego: Koniec z konkursami na kierownicze stanowiska

  We wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, który przewiduje odstąpienie od konkursów przy zatrudnianiu na kierownicze stanowiska w AMW - prezesa, jego zastępców oraz dyrektorów oddziałów regionalnych.

  czytaj więcej

 • Rząd likwiduje rolnicze przywileje. Zobacz, jak teraz otrzymać emeryturę z KRUS

  Rząd likwiduje rolnicze przywileje. Zobacz, jak teraz otrzymać emeryturę z KRUS

  Z KRUS rolnikom przysługuje zarówno zwyczajna emerytura, jak i świadczenie wcześniejsze oraz częściowe. Rząd PiS planuje jednak znaczącą korektę systemu emerytalnego rolników.

  czytaj więcej

 • PO: PiS likwiduje górnictwo. PiS: Rząd walczy o miejsca pracy w górnictwie

  PO: PiS likwiduje górnictwo. PiS: Rząd walczy o miejsca pracy w górnictwie

  PiS sięgnęło po dodatkowe 4 mld zł, które przeznaczy na likwidację kopalń – oświadczyli w czwartek śląscy posłowie PO. Górnicy i mieszkańcy Śląska są dumni z rządu PiS, że z taką determinacją walczy o miejsca pracy w górnictwie – ripostowali posłowie PiS.

  czytaj więcej

 • Pietrzak: Polsce bardziej szkodzi opozycja niż władza. Na stare lata dożyłem przeskoku

  Pietrzak: Polsce bardziej szkodzi opozycja niż władza. Na stare lata dożyłem przeskoku

  Przez ponad pięćdziesiąt lat mojej pracy to władza była głównym celem robienia kabaretu. Pokazywałem Polakom, że rządzą nami ludzie niegodni, złodzieje, oszuści, łajdaki, zdrajcy. To mnie inspirowało, dawało silną motywację, chciało się robić o tym kabaret. Teraz po raz pierwszy uważam, że Polsce bardziej szkodzi opozycja niż władza

  czytaj więcej

 • Emerytura nie może być niższa niż 1000 zł. Projekt resortu opublikowany na stronie RCL

  Emerytura nie może być niższa niż 1000 zł. Projekt resortu opublikowany na stronie RCL

  Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała po posiedzeniu rządu, że najniższa emerytura zostanie podniesiona z 882,56 zł do 1 tysiąca złotych. Projekt został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

  czytaj więcej

 • Prokurator zdegradowany przez Ziobrę: Prokuraturę łatwo spacyfikować. Może to nasza mentalność?

  Prokurator zdegradowany przez Ziobrę: Prokuraturę łatwo spacyfikować. Może to nasza mentalność?

  Nie będę przewidywał wyników wyborczych. Ale sądzę, że gdy wahadło odchyli się w drugą stronę, tych, których obecnie niespodziewanie awansowano, może spotkać podobny los. Ja nie jestem zwolennikiem takiego zarządzania kadrami, ale można się tego spodziewać - mówi w wywiadzie dla DGP Artur Wrona, były szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, obecnie szeregowy prokurator w Prokuraturze Rejonowej w Tarnowie.

  czytaj więcej

 • Baca-Pogorzelska: Likwidowanie przez usypianie

  Baca-Pogorzelska: Likwidowanie przez usypianie

  Od dłuższego czasu jestem zafascynowana liczbą synonimów, których używa rząd w kontekście planu zamykania czy likwidacji zakładów górniczych. Moim faworytem jest „przeniesienie nakładów inwestycyjnych na inne kopalnie”. Choć krócej byłoby zapożyczyć termin z czeskiego OKD: „kopalnia w trybie konserwacji”. Zastanawiam się, po co ta cała gra.

  czytaj więcej

 • Pan Kadrowy z brudnej sieci

  Pan Kadrowy z brudnej sieci

  PiS przeżywa najpoważniejsze przesilenie od momentu przejęcia władzy. Usunięto ministra skarbu, który przesadził z desantem swoich ludzi do spółek Skarbu Państwa. Nie ma Jackiewicza. Syndrom Misiewicza pozostał.

  czytaj więcej

 • Wiadomo, ile będzie kosztowała zmiana waloryzacji i podwyżka emerytury minimalnej

  Wiadomo, ile będzie kosztowała zmiana waloryzacji i podwyżka emerytury minimalnej

  Koszt zmiany waloryzacji emerytur i rent oraz podwyżka emerytury minimalnej do 1 tys. zł to 2,52 mld zł w 2017 roku - wynika z OSR do projektu regulacji.

  czytaj więcej

 • Reforma emerytur mundurowych: Wygra racja stanu czy polityczny biznes

  Reforma emerytur mundurowych: Wygra racja stanu czy polityczny biznes

  15 mld zł – tyle budżet wyda w 2017 r. na świadczenia dla funkcjonariuszy. Eksperci nie mają wątpliwości: Zmiany w uprawnieniach dla służb mundurowych wpłyną pozytywnie na sytuację finansów publicznych.

  czytaj więcej

 • Sposób na podwyższenie emerytury: Zeznania świadków

  Sposób na podwyższenie emerytury: Zeznania świadków

  Pracownicy, którzy udowodnią, że nie mogą przedstawić pełnej dokumentacji pracowniczej, która mogłaby wpłynąć na naliczenie wysokości emerytury, mogą przedstawić w ZUS zeznania świadków, które potwierdzą zatrudnienie.

  czytaj więcej

 • Jaki będzie nowy kodeks pracy? Wiceminister Zieleniecki: Zatrudnieni na zleceniach z prawami pracowniczymi

  Jaki będzie nowy kodeks pracy? Wiceminister Zieleniecki: Zatrudnieni na zleceniach z prawami pracowniczymi

  Pracodawca i reprezentacja załogi powinni mieć większy wpływ np. na regulowanie czasu pracy. Zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych mogą zyskać podstawowe prawa pracownicze. A małe firmy – zwolnienie z części obowiązków wynikających z zatrudniania - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

  czytaj więcej

 • Arak: Ubezpieczenie, czyli wyłudzenie

  Arak: Ubezpieczenie, czyli wyłudzenie

  Państwo każe płacić za ubezpieczenie zdrowotne 23 tysiącom Polaków rocznie. Nie sposób nie nazwać tego wyłudzeniem, skoro w naszym kraju istnieje system powszechnej ochrony zdrowia. W Polsce są dwie drogi do uzyskania prawa do ochrony zdrowia. Pierwsza to uczyć się i być ubezpieczonym razem z rodzicami, być żoną lub mężem osoby opłacającej składkę, zarejestrować się w urzędzie pracy, gdy nie ma się pracy, lub pracować na umowę o pracę czy zlecenie, gdzie składki zdrowotne są odprowadzane. Można też posiadać status studenta (lub doktoranta), który umożliwia dostęp do publicznej ochrony zdrowia.

  czytaj więcej

 • Partia Pracy schodzi na polityczny margines

  Partia Pracy schodzi na polityczny margines

  Liderem laburzystów prawdopodobnie pozostanie socjalista Jeremy Corbyn. To źle rokuje tej partii w starciu z konserwatystami. Brytyjska Partia Pracy robi następny krok w kierunku zejścia na margines sceny politycznej. Kończące się właśnie wybory nowego lidera laburzystów najprawdopodobniej nie przyniosą żadnej zmiany, a tylko pogłębią wewnętrzne podziały w partii, która w oczach zdecydowanej większości Brytyjczyków przestaje być alternatywą dla rządzących konserwatystów.

  czytaj więcej

 • Wybory parlamentarne w Rosji: Jastrzębie na start

  Wybory parlamentarne w Rosji: Jastrzębie na start

  Pierwsza powyborcza wiadomość, która nadeszła z Moskwy, dotyczyła planów utworzenia superresortu bezpieki. Niedzielne wybory parlamentarne były tylko operacją polityczną Kremla, która ma się zakończyć reelekcją Władimira Putina. Głosowanie na prezydenta jest planowane na 2018 r., ale w Moskwie pojawiają się głosy, że władze przesuną je na jesień 2017 r., by odbyło się ono jednocześnie z tzw. jedynym dniem wyborczym, podczas którego corocznie przeprowadzane są wybory lokalne w poszczególnych regionach kraju.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne