przedsiębiorstwo

Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą.


 • Korzystamy z atutów położenia

  Korzystamy z atutów położenia

  Beata Janusz-Kozłowska: Robimy wszystko, żeby wspierać rozwój przedsiębiorstw – i tych małych, i tych największych

  czytaj więcej

 • Wspieramy biznes z aspiracjami

  Wspieramy biznes z aspiracjami

  Tomasz Bembenek: Dopasowujemy produkty, które mamy w ofercie do potrzeb klientów. Często „szyjemy” je na miarę

  czytaj więcej

 • Brak kapitału hamuje rozwój

  Brak kapitału hamuje rozwój

  Renata Deptała: Chcemy odgrywać rolę regionalnego centrum kompetencji dla biznesu, służącego doradztwem sektorowym oraz pomocą w doborze najefektywniejszych instrumentów wsparcia

  czytaj więcej

 • Pomorze otwarte na biznes

  Pomorze otwarte na biznes

  Iwona Kasperowicz: Chcemy tworzyć regionalne centrum kompetencji dla biznesu – przedsiębiorcy mogą do nas przyjść i uzyskają u nas kompleksową informację, na jakie wsparcie państwowych instytucji rozwoju mogą liczyć. Naszą ambicją jest też zbudowanie na Pomorzu transportowo-logistycznego hubu

  czytaj więcej

 • Nie boimy się innowacji

  Nie boimy się innowacji

  Piotr Waluszewski: Brak kapitału to jeden z najczęściej wskazywanych przez przedsiębiorców powodów wstrzymywania się z niezbędnymi inwestycjami w rozwój firmy

  czytaj więcej

 • Polemika do wywiadu z Morawieckim. Nie Wokulski, a raczej Pinokio

  Polemika do wywiadu z Morawieckim. Nie Wokulski, a raczej Pinokio

  Język anty-wolnościowy jest zwykle tym bardziej niebezpieczny, im wyższy tytuł naukowy posiada jego producent. Jeszcze gorzej, gdy posługuje się nim osoba piastująca najwyższe państwowe stanowisko. Mateusz Morawiecki, w wywiadzie zatytułowanym „Nie jestem Wallenrodem. Raczej Wokulskim” z dnia 28-30.12.2018, przedstawił szokujące stwierdzenia na temat polskiej transformacji, które poparł zmanipulowanymi przykładami. Co gorsza, posłużył się przy tym językiem, do złudzenia przypominającym język środowisk skrajnych, które upatrują się zbawiennej roli państwa w rozszerzaniu swojej kontroli i arbitralnej władzy polityków w gospodarce. Mając świadomość zagrożenia, do jakiego może prowadzić triumf nieprawdy i emocji nad faktami, trzeba się im przeciwstawiać.

  czytaj więcej

 • Elastyczne podejście do klienta

  Elastyczne podejście do klienta

  Józef Piętoń: Nie zamierzamy konkurować z bankami komercyjnymi. Ściśle z nimi współpracujemy Finansowanie inwestycji infrastrukturalnych, samorządowych, przemysłowych – w tym głównie specjalizuje się BGK. Czy w pana regionie jest podobnie?

  czytaj więcej

 • Spółka Srebrna: Wszelkie przejawy naruszenia dobrego imienia spółki spotkają się ze zdecydowaną reakcją prawną

  Spółka Srebrna: Wszelkie przejawy naruszenia dobrego imienia spółki spotkają się ze zdecydowaną reakcją prawną

  W związku z publikacjami "Gazety Wyborczej", mając na uwadze także inne doniesienia na temat rzekomych związków spółki Srebrna z działalnością polityczną, sugerujące czerpanie korzyści z tego, oświadczamy, iż wszelkie przejawy naruszenia dobrego imienia i renomy spółki spotkają się ze zdecydowaną reakcją prawną - zapowiedział zarząd spółki.

  czytaj więcej

 • Czerwińska: Koniec ubiegłego roku przyniósł stabilizację w UE

  Czerwińska: Koniec ubiegłego roku przyniósł stabilizację w UE

  Po wyraźnym spowolnieniu w trzecim kwartale, koniec ubiegłego roku przyniósł stabilizację tempa wzrostu w gospodarce europejskiej na niskim poziomie - stwierdziła w czwartek minister finansów Teresa Czerwińska. Jak poinformował w czwartkowym komunikacie Eurostat, PKB w strefie euro w IV kwartale 2018 r. wzrósł o 0,2 proc. kwartał do kwartału, natomiast w 2018 r. wzrósł o 1,8 proc.

  czytaj więcej

 • Grupa Azoty otwiera Centrum Badawczo-Rozwojowe

  Grupa Azoty otwiera Centrum Badawczo-Rozwojowe

  Grupa Azoty otrzyma 20,5 mln zł na utworzenie Centrum Badawczo- Rozwojowego w Puławach - podało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Całkowity koszt inwestycji to 50,5 mln zł., realizacja przedsięwzięcia ruszy 1 sierpnia 2019 r. i potrwa do 31 lipca 2022 roku - dodano.

  czytaj więcej

 • Litwa: Zakaz sprzedaży 80 kg polskiej wołowiny

  Litwa: Zakaz sprzedaży 80 kg polskiej wołowiny

  Litewska Służba Żywności i Weterynarii (VMVT) zakazała sprzedaży 80 kg polskiej wołowiny, która może pochodzić z uboju chorych krów – napisano w czwartkowym komunikacie tego organu. Mięso ma być przekazane do utylizacji.

  czytaj więcej

 • Raport Urzędu Regulacji Energetyki. Grozi nam blackout?

  Raport Urzędu Regulacji Energetyki. Grozi nam blackout?

  Urząd Regulacji Energetyki przedstawił raport „Planowane inwestycje w nowe moce wytwórcze w latach 2018–2032”. Wynika z niego, że przedsiębiorstwa energetyczne (analiza opiera się na danych 63 firm) planują oddać do eksploatacji ponad 11,9 GW nowych mocy wytwórczych za ponad 62 mld zł.

  czytaj więcej

 • Już wiadomo, kogo skontroluje UODO. Teraz trzeba się przygotować

  Już wiadomo, kogo skontroluje UODO. Teraz trzeba się przygotować

  Banki, firmy ubezpieczeniowe, telemarketing, brokerzy danych, a nawet spółdzielnie mieszkaniowe. Do tego sektor publiczny w zakresie miejskiego monitoringu wizyjnego czy udostępniania informacji w BIP – to m.in. znalazło się w rocznym planie kontroli Urzędu Ochrony Danych Osobowych na 2019 r.

  czytaj więcej

 • Bank wszechstronnie odpowiedzialny

  Bank wszechstronnie odpowiedzialny

  Najpopularniejsza definicja głosi, że CSR to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy. W Banku BGŻ BNP Paribas CSR rozumiany jest znacznie szerzej

  czytaj więcej

 • Etyka i merytoryka na pierwszym miejscu

  Etyka i merytoryka na pierwszym miejscu

  W codziennej pracy stawiamy przede wszystkim na merytorykę i etykę, ponieważ w ten sposób budujemy solidne podstawy działalności naszej firmy – mówi Magdalena Woźnica, specjalista ds. HR z Boehringer Ingelheim Polska

  czytaj więcej

 • Niełatwo o specjalistów, więc należy ich kształcić

  Niełatwo o specjalistów, więc należy ich kształcić

  PKN ORLEN działa w branżach, w których jednym z wyzwań kadrowych jest znalezienie pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Jak skutecznie zapewnić zastępowalność i odpowiednie kompetencje na stanowiskach, na których fachowcy odchodzą na emeryturę? Na to oraz wiele pytań w dobie dzisiejszych wyzwań rynkowych odpowiadają sobie pracodawcy świadomie zarządzający kadrami i jednym z takich przykładów jest zadbanie o następców o wiele wcześniej.

  czytaj więcej

 • Ludzie dołączają do zmiany

  Ludzie dołączają do zmiany

  Sztywna hierarchia i nadmierna kontrola pracowników to droga donikąd, nie prowadzą bowiem do budowania silnych i współpracujących ze sobą zespołów

  czytaj więcej

 • Trudna gra na rynku pracy

  Trudna gra na rynku pracy

  Spora presja na płace, braki kadrowe w wielu branżach, nie tylko na stanowiskach wymagających najwyższych kwalifikacji, ambicje rozwoju zawodowego i łączenia go z satysfakcjonującym życiem osobistym – to już rzeczywistość, z którą muszą sobie radzić działy HR. I to nie tylko w wielkich firmach

  czytaj więcej

 • W poniedziałek wizyty działaczy "S" w biurach parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy

  W poniedziałek wizyty działaczy "S" w biurach parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy

   W poniedziałek działacze NSZZ "Solidarność" odwiedzą biura parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski w całym kraju, aby wręczyć im postulaty związkowe dotyczące podwyżek wynagrodzeń w sferze budżetowej.

  czytaj więcej

 • Cztery dni pracy, sześciogodzinna dniówka, kilka miesięcy urlopu? Obecny model pracy się nie sprawdza

  Cztery dni pracy, sześciogodzinna dniówka, kilka miesięcy urlopu? Obecny model pracy się nie sprawdza

  Kiedy w 1914 r. Henry Ford wprowadzał w swoich fabrykach wyższe wynagrodzenia (5 dol. za dobę) i 8-godzinny dzień pracy, spodziewał się, że wzrośnie nie tylko efektywność zakładów, lecz także liczba klientów jego firmy. Wychodził z założenia, że jeśli jego pracownicy mają więcej wolnego czasu, to sami ustawią się w kolejce po zakup auta. 100 lat później wyjście z firmy po ośmiu godzinach często nie oznacza końca dniówki. Służbowe auta, laptopy i smartfony umożliwiają wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, a pracodawcy chętnie to wykorzystują.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej