zniżki dla emerytów

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zniżki dla emerytów. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zniżki dla emerytów.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jaki abonament płacą mieszkańcy krajów UE

  Jaki abonament płacą mieszkańcy krajów UE

  Chociaż niemal 98 proc. gospodarstw domowych w Polsce posiada odbiornik telewizyjny, abonament - według danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - rocznie płaci około 10 proc z nich. Tymczasem w porównaniu z innymi krajami Europy abonament RTV w Polsce jest stosunkowo niski - rocznie Polacy muszą zapłacić około 50 euro (208,45 zł), podczas gdy - dla porównania - w Niemczech i Wielkiej Brytanii opłata ta wynosi około 200 euro. Niska ściągalność abonamentu w Polsce sprawiła, że pojawiły się pomysły, aby polski abonament zastąpić opłatą audiowizualną, która miałaby być obowiązkowa, ale niższa (około 100 złotych za rok). Dziś jednak nie wiadomo, jak dalej potoczą się losy projektu, bowiem promujący go minister kultury Bogdan Zdrojewski startuje w wyborach do PE i sam przyznał, że raczej sprawy nie zamknie. Być może więc warto przyjrzeć się innym europejskim krajom i zobaczyć, jak poradziły one sobie z problemem finansowania.

  czytaj więcej

 • Bezpłatne studia to fikcja

  Bezpłatne studia to fikcja

  Dziś Trybunał Konstytucyjny stwierdzi, czy wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek jest zgodne z ustawą zasadniczą. O zdanie DGP zapytała ekspertów.

  czytaj więcej

 • Czym jest ołówkowe i deputat - czyli przywileje pracowników w Polsce

  Czym jest ołówkowe i deputat - czyli przywileje pracowników w Polsce

  Niektórym grupom zawodowym w Polsce przysługują przywileje, głównie finansowe, takie jak na przykład rożnego rodzaju nagrody pieniężne. Jednak oprócz tego typu bonusów część pracowników może liczyć na dodatek do zasadniczej pensji w postaci różnego rodzaju rekompensat, dopłat, ulg, zwrotów czy też specjalnych uprawnień. Pomimo że wiele z tych przywilejów określa się mianem reliktów po PRL-u, każda próba ich zlikwidowania spotyka się z oporem uprzywilejowanych grup wspieranych przez związki zawodowe.

  czytaj więcej

 • Emeryt pojedzie pociągiem ze zniżką raz w roku

  Emeryt pojedzie pociągiem ze zniżką raz w roku

  Jestem emerytem, ale lubię podróżować – opowiada pan Tomasz. – Na ogół wyjeżdżam z Katowic na całe lato. W tym roku nie mogłem tego zrobić z przyczyn rodzinnych. Jednak kiedy tylko mogłem – wsiadałem do pociągu i wyskakiwałem za miasto, to tu, to tam. Jesienią podliczyłem bilety – wydałem majątek. I nie potrafię zrozumieć, dlaczego na kolei nie ma zniżek dla emerytów.

  czytaj więcej

 • Tylko nauczyciel, górnik, policjant? Wszyscy jesteśmy uprzywilejowani. Kto za to płaci?

  Tylko nauczyciel, górnik, policjant? Wszyscy jesteśmy uprzywilejowani. Kto za to płaci?

  Nie ma dziś w Polsce osoby, której nie przysługuje jakiś przywilej. Politycy je rozdają, a obywatele o nie walczą. Nikt nie zastanawia się, czy są uzasadnione i kto za nie płaci

  czytaj więcej

 • Żołnierze i funkcjonariusze korzystniej wykupią mieszkania należące do WAM lub MSW

  Żołnierze i funkcjonariusze korzystniej wykupią mieszkania należące do WAM lub MSW

  Żołnierze i funkcjonariusze będą mogli korzystniej wykupić mieszkania. Umożliwi to wchodząca w czwartek w życie nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych.

  czytaj więcej

 • Ranking DGP: Najbardziej wpływowi ludzie polskiej gospodarki 2015

  Ranking DGP: Najbardziej wpływowi ludzie polskiej gospodarki 2015

  Przedstawiamy ranking najbardziej wpływowych osób w polskiej gospodarce przygotowany przez "Dziennik Gazetę Prawną". Wśród nich są politycy z pierwszych stron gazet, "szare eminencje", potężni inwestorzy giełdowi.

  czytaj więcej

 • Abonament i przejazdy: Zobacz, na jakie zniżki mogą liczyć emeryci

  Abonament i przejazdy: Zobacz, na jakie zniżki mogą liczyć emeryci

  Zniżki dla seniorów mogą wynikać z prawa ogólnego, jednak większość ulg pochodzi z wewnętrznych przepisów danej gminy, dzielnicy lub instytucji. Sam termin senior nie jest przy tym jednoznaczny - może chodzić o osobę która ukończyła 60, 70 czy 75 lat lub też po prostu emeryta, bez względu na wiek. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, zebraliśmy najważniejsze uli dla seniorów.

  czytaj więcej

 • Życie na kreskę: Dług kiedyś był piętnem, dziś przepustką do prestiżu

  Życie na kreskę: Dług kiedyś był piętnem, dziś przepustką do prestiżu

  Kiedyś był piętnem, dziś przepustką do prestiżu. Kiedyś gniło się za niego w więzieniu, dziś wynosi na salony. Kiedyś był dowodem nieporadności, dziś zaradności. Dług – świadectwo moralności nowych czasów. Cała światowa gospodarka zależy od konsumenta. Jeśli przestanie on kiedyś wydawać pieniądze, których nie ma, na rzeczy, których nie potrzebuje, będzie po nas – kpi William Bonner, amerykański autor książek ekonomicznych, założyciel największego w USA wydawnictwa konsumenckiego Agora Inc., wskazując, że państwa budują dziś swoją potęgę na pożyczaniu pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Na jakie przywileje mogą liczyć kombatanci i osoby represjonowane

  Na jakie przywileje mogą liczyć kombatanci i osoby represjonowane

  Weteranom oraz osobom prześladowanym przysługują dodatkowe uprawnienia. Mają między innymi prawo do zniżkowych przejazdów komunikacją miejską, pociągami i autobusami.

  czytaj więcej

 • Podatek od oddychania, czyli opłaty miejscowe i uzdrowiskowe

  Podatek od oddychania, czyli opłaty miejscowe i uzdrowiskowe

  Pani Klara pojechała do sanatorium w Kołobrzegu. Jakież było jej zdziwienie, gdy za trzytygodniowy turnus musiała zapłacić jedynie 345 zł 10 gr, z czego 275 zł 10 gr to dopłata do zakwaterowania i wyżywienia (zamieszkała w dużym, ale trzyosobowym pokoju), a 70 zł – opłata klimatyczna. – Nie narzekam, bo w sumie to niewiele – opowiada kuracjuszka – ale zdumiała mnie dysproporcja. – Dlaczego opłata klimatyczna jest aż tak wysoka

  czytaj więcej

 • Dodatki i trzynastka: Polscy pracownicy mają przywileje jak w Grecji

  Dodatki i trzynastka: Polscy pracownicy mają przywileje jak w Grecji

  Rosnące zadłużenie Grecji, którego skutkiem jest odmowa spłaty zagranicznych pożyczek spowodowały, że Europa po raz kolejny zaczęła uważnie przyglądać się strukturze wydatków publicznych w tym państwie. Ponawiają się oskarżenia o niedostateczny poziom reform, a media publikują listy przywilejów, jakimi cieszą się greccy pracownicy - pieniądze można było dostać między innymi za mycie rąk, punktualność czy rozgrzanie silnika. Jednak także Polska boryka się z problemem zbyt dużej liczby nadmiernie uprzywilejowanych grup. Na jakie bonusy może liczyć polski pracownik?

  czytaj więcej

 • Urzędnicy, nauczyciele i rolnicy: Zobacz, jakie przywileje mają pewne grupy w Polsce

  Urzędnicy, nauczyciele i rolnicy: Zobacz, jakie przywileje mają pewne grupy w Polsce

  Nie tylko Grecja przyznała pewnym grupom pracowników szerokie (i często kontrowersyjne) przywileje pracownicze. Także w Polsce istnieją - przez wielu zresztą uważane za relikty odziedziczone po PRL-u - różnego rodzaju ulgi, zwroty czy też specjalne uprawnienia. Ich likwidacja spotyka się zazwyczaj z silnym oporem uprzywilejowanych grup wspieranych przez związki zawodowe, dlatego wielu polskich pracowników nadal otrzymuje te bonusy. Sam sprawdź jakie.

  czytaj więcej

 • ZUS zły: Nienawidzą go wszyscy, nawet jego pracownicy

  ZUS zły: Nienawidzą go wszyscy, nawet jego pracownicy

  Nienawidzimy państwa i jego instytucji. A najbardziej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nienawidzą go wszyscy: pracodawcy, pracownicy, emeryci. Nawet sami jego pracownicy.

  czytaj więcej

 • Pomostówka nie uprawnia do ulg emerytalnych

  Pomostówka nie uprawnia do ulg emerytalnych

  Osoby ze świadczeniem przedemerytalnym, wyrabiając paszport, muszą wnosić do urzędu pełną opłatę za wydanie tego dokumentu. Rzecznik praw obywatelskich (RPO) apeluje o zmianę przepisów.

  czytaj więcej

 • Emerytura w Szwecji: zwiedzanie, wspinaczka, safari. Seniorzy nie mają czasu na nudę

  Emerytura w Szwecji: zwiedzanie, wspinaczka, safari. Seniorzy nie mają czasu na nudę

  Starszych widzi się tu częściej niż u nas – i wyglądają inaczej niż w Polsce. Daje im się moralne prawo do fajnych ciuchów, do aktywności, do rozrywki.

  czytaj więcej

 • 5 dziwnych przywilejów przysługujących pracownikom w Polsce

  5 dziwnych przywilejów przysługujących pracownikom w Polsce

  Cześć pracowników w Polsce może liczyć na różnego rekompensaty, ulgi, zwroty lub specjalne uprawnienia. Pomimo wielokrotnych prób zlikwidowania tych przywilejów (często określanych jako relikty PRL), nadal przysługują licznym zatrudnionym.

  czytaj więcej

 • NFZ zwróci pacjentom za leki droższe niż 5 tys. zł?

  NFZ zwróci pacjentom za leki droższe niż 5 tys. zł?

  Lekarze rodzinni chcą, aby Narodowy Fundusz Zdrowia zwracał pacjentom wydatki poniesione na farmaceutyki powyżej 5 tys. zł. Ten pomysł przedstawią posłom.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne