
Opracowywana od miesięcy reforma odpadowa to tylko początek recyklingowej rewolucji, od której nie ma już odwrotu.
czytaj więcej
![Rozszerzona odpowiedzialność producenta, czyli jak uzdrowić recykling [DEBATA DGP]](https://g7.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/655000/655250-.jpg)
Czas uczynić opłacalnym przetwarzanie surowców wtórnych, na które dziś nie ma popytu. Do tego zasilić budżety gmin, które mierzą się ze wzrostem kosztów gospodarki komunalnej. Takie cele stawia sobie resort środowiska, który przygotowuje koncepcję wdrożenia w Polsce tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). W redakcji DGP rozmawialiśmy o tym, jak przekuć te śmiałe plany w rzeczywistość.
czytaj więcej

Wkraczamy w nową erę. Będzie to agonia wzrostu gospodarczego i przejście do społeczeństwa ubogiego energetycznie. Oby nie czekał ludzkości powrót do epoki zbieraczy, tym razem resztek metali.
czytaj więcej

Śmieciarki nie wyjadą na ulice miast, jeśli firmy nie zdążą z wdrożeniem nowego systemu informacji o odpadach. Resort środowiska uspokaja, ale odpadowcy ostrzegają, że czeka ich wyścig z czasem.
czytaj więcej

Sankcje za brak selektywnej zbiórki, brak możliwości ryczałtowego rozliczania firm z odbioru odpadów od mieszkańców i zniesienie regionalizacji – to niektóre ze zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1454). O to, jak nowe rozwiązania, które weszły w życie 6 września, sprawdzają się w praktyce, zapytaliśmy odpowiadających za gospodarkę odpadami komunalnymi w gminach.
czytaj więcej

Długoterminowym planem GPW jest wejście w rynek recyklingu surowców wtórnych - powiedział PAP prezes warszawskiego parkietu Marek Dietl. Ocenił, że trzeba urynkowić ceny odpadów, by ich koszt mógł być dobrze uwzględniony w kosztach produkcji różnych branż.
czytaj więcej

Jednorazowe kubki, słomki i sztućce wkrótce znikną nie tylko ze sklepów, lecz także z urzędów oraz imprez masowych. Rząd zaczyna prace nad stosownymi regulacjami.
czytaj więcej

Ograniczenie powstawania odpadów i oszczędzanie energii to jedne z ważniejszych tematów tegorocznego Open Eyes Economic Summit
czytaj więcej

Samorządy domagają się nowych instalacji, bo obecne nie wystarczają, by zagospodarować rosnący strumień frakcji łatwopalnej. A to kosztuje. Ostateczny głos w tej sprawie będzie miał minister środowiska.
czytaj więcej

Coraz więcej samorządów zastanawia się nad budową spalarni bądź przebudową ciepłowni tak, by zasilać ją paliwem z odpadów. Zapytaliśmy ekspertów, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.
czytaj więcej

Od 1 listopada kupujący towary i usługi wymienione w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT będą musieli regulować należność w podzielonej płatności.
czytaj więcej

Szacowanie poziomu odzysku surowców wtórnych według nowego wzoru musi poczekać – uważają eksperci. Przyszły rok będzie czasem testu systemu sprawozdawczości i zachęt do selektywnej zbiórki śmieci.
czytaj więcej

Życie jest ulotne, a wszystko przemija. To refleksje w
związku z ostatnimi świętami. Podobnie jak zaduma nad tym, co po sobie
zostawimy. Odpowiem – będzie to plastik. Ten sam, z którego wykonano podstawkę pod znicz czy sztuczną gałązkę w wiązance.
czytaj więcej

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej do 2020 roku Polska powinna odzyskiwać 50% odpadów. Aby osiągnąć unijne standardy, wprowadzono nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustanawiając pięciofrakcyjny system selekcji śmieci. Obowiązuje on od 1 stycznia 2019 r.
czytaj więcej

Firmy, którzy sprowadzają i wykorzystują zagraniczne preparaty smarowe, będą musiały zarejestrować się jako podmioty przywożące. Kara za brak rejestracji to nawet 2,5 mln zł.
czytaj więcej

Mieszkańcy boją się smrodu. Nie zawsze słusznie. Szwankuje komunikacja, bo gminy i inwestorzy nie dość głośno mówią o korzyściach: stabilnych opłatach za ciepło i śmieci.
czytaj więcej

Większe gminy wydają setki tysięcy złotych na
szkolenie mieszkańców, jak segregować odpady. W kampaniach niekiedy
brakuje kluczowych informacji, a przekaz bywa infantylny.
czytaj więcej

Kryzys śmieciowy zaczyna zaglądać do stolicy. Jego pierwszym symptomem są wysokie podwyżki, które mogą czekać mieszkańców w przyszłym roku. Kolejnym - zdaniem ekspertów - będą już śmieci zalegające na ulicach, których nie będzie chciała odebrać żadna firma. Wtedy Warszawa przemieni się w zasypany hałdami nieczystości Neapol.
czytaj więcej
![LPP dla zrównoważonego rozwoju w branży tekstylnej [WIDEO]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4373000/4373286-anna-miazga-145-107.jpg)
Z Anną Miazgą, ekspertką LPP ds. zrównoważonego rozwoju o odpowiedzialności w branży tekstylnej i modowej rozmawia Robert Bohdanowicz z Dziennika Gazety Prawnej.
czytaj więcej
![Kurtyka: Poprzez ekologiczne inwestycje, chcemy podnieść poziom życia Polaków [WYWIAD]](https://g1.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/2918000/2918403-145-107.jpg)
- Idziemy w kierunku transformacji krajowej energetyki na zieloną, jak ta pochodząca chociażby ze źródeł odnawialnych - mówi w wywiadzie dla DGP Michał Kurtyka, minister klimatu.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników