Ministerstwo Rozwoju i Technologii złożyło wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych projektu ustawy uznającej drewno jako surowiec strategiczny. Branża liczy na kontynuację działań po rekonstrukcji rządu.

W środę 23 lipca Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu ustawy uznającej drewno jako surowiec strategiczny – przekazał nam wydział prasowy resortu. Oznaczałoby to objęcie drewna szczególną ochroną prawną, co według MRiT stworzy stabilne warunki do jego przetwarzania w Polsce. - Status surowca strategicznego oznacza dla branży większą przewidywalność i stabilność dostaw. Ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna pomoże zabezpieczyć surowiec dla krajowych firm i umożliwi im długofalowe planowanie produkcji i inwestycji – deklaruje MRiT.

Branża drzewna liczy na kontynuację działań po rekonstrukcji rządu

Na nowe przepisy czeka branża drzewna, która liczy na to, że doprowadzą one do zwiększenia dostępności surowca na polskim rynku i obniżenie jego cen. - Samo ustanowienie drewna za surowiec strategiczny to dopiero pierwszy krok, który umożliwi dalsze działania na rzecz wspierania lokalnego przetwórstwa, m.in. dzięki możliwości lepszego monitorowania jego przepływu – mówi DGP Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Podkreśla, że MRiT po raz pierwszy tak szeroko i skutecznie podjęło się działań na rzecz branży drzewnej. Poziomski liczy na ich kontynuację po rekonstrukcji. W jej wyniku kompetencje z tego zakresu zostaną przekazane do „superresortu gospodarczego”, kierowanego przez Andrzeja Domańskiego.

Jak przekazuje nam MRiT, zgodnie z przewidzianym harmonogramem prac legislacyjnych przesłanie projektu do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych nastąpi w sierpniu. - Przedłożenie uzgodnionego projektu ustawy Radzie Ministrów planowane jest w listopadzie 2025 r. – czytamy w odpowiedzi na pytania DGP.

Inicjatywę dotyczącą drewna jako surowca strategicznego pozytywnie ocenia także Ministerstwo Klimatu i Środowiska. - Działanie to może przyczynić się do wzmocnienia pozycji krajowego przemysłu drzewnego oraz zwiększenia stabilności dostępu do surowca dla podmiotów prowadzących działalność przetwórczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – podkreśla resort Pauliny Hennig-Kloski.

Jeśli rząd wykorzysta możliwości związane z uznaniem drewna za surowiec strategiczny i podejmie dalsze działania na rzecz ograniczenia eksportu nieprzetworzonego drewna, może to doprowadzić do zwiększenia jego dostępności na rynku. Co za tym idzie, niższe mogą być ceny samego drewna oraz produktów z niego wytwarzanych, takich jak meble.

Radą ds. Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów

Ministerstwo Rozwoju i Technologii doprecyzowało też horyzont pozostałych działań, o których piszemy w artykule o spadku eksportu drewna. Okazuje się, że coraz bliższa jest perspektywa powołania Rady do Spraw Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego. 21 lipca projekt Zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów.

- Po zatwierdzeniu przez Stały Komitet, projekt zarządzenia zostanie skierowany do podpisania przez Prezesa Rady Ministrów a następnie opublikowany Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia – przekazuje nam MRiT.

Dłuższa jest perspektywa czasowa dla Kontraktu Branżowego, którego przygotowanie trwa od marca. - Aktualny etap prac przewiduje przedłożenie przez branże zakresu merytorycznego kontraktu, którego założenia zostały skonsultowane z Ministerstwem. Ten etap może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy – tłumaczy resort.

Inicjatywy w tym zakresie były zapowiadane przez ministra Krzysztofa Paszyka w maju. - Przemysł drzewny w Polsce to 40 tys. podmiotów gospodarczych, to blisko milion zatrudnionych bezpośrednio i w firmach kooperujących, to ponad 5 proc. PKB - mówił wtedy szef MRiT.