Nieruchomości

27 maja 2016 r.

Średnio 17 proc. obywateli UE mieszka w przeludnionych mieszkaniach. W Polsce odsetek ten jest niemal 3 razy wyższy (46,3 proc.).

Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem27 maja 2016 r.

Rodzime programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego sprowadzają się głównie do dopłat dla kupujących własne cztery kąty. Wielokrotnie bardziej efektywny byłby system gwarancji czy zwrotnych pożyczek. O tym, że w Polsce brakuje mieszkań, mało kogo trzeba przekonywać. Efektem jest to, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia to 48,2 proc.

27 maja 2016 r.

46,3 proc. tylu Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach

Tanie mieszkania na wynajem w Polsce? Gminy nie budują takich lokali, rząd zapowiada zmiany27 maja 2016 r.

Premier Beata Szydło zapowiada nowe otwarcie mieszkaniowe – tym razem mają to być lokale dla mniej zamożnych. Polska, tak jak to jest w wielu krajach Europy Zachodniej, miałaby postawić na tanie mieszkania na wynajem. Miałyby być one budowane na gruntach należących do Skarbu Państwa. Dlatego koszt budowy też byłby niski – nie przekraczałby 3 tys. zł za mkw. Takie mieszkanie można by wynająć i w przyszłości dochodzić do własności. Miałoby to być tańsze od zaciągania komercyjnego kredytu i w dłuższej perspektywie wyeliminować zadłużanie się Polaków. Wielu dzisiejszym szczęśliwym właścicielom mieszkań, którym daleko do średnich europejskich powierzchni, kredyty spędzają sen z powiek przez 30 lat – czyli praktycznie przez całe zawodowe życie.

21 maja 2016 r.

Umowa zapewnia jednak tylko jedno mieszkanie dla obojga i nie przewiduje, że w razie konfliktu należy im się jeszcze dodatkowy lokal

Dożywotnik nie dostanie drugiego mieszkania 21 maja 2016 r.

Rodzice zawarli umowę dożywocia z córką i zięciem, przenieśli na nich własność wszystkich swoich nieruchomości, a w zamian otrzymali opiekę i możliwość mieszkania w kawalerce, która stanowi własność młodej pary. Jednak doszło między nimi do konfliktu i nie mogą się teraz ze sobą porozumieć, postanowili więc zamieszkać osobno. W dodatku żona zmieniła zamki, przestała wpuszczać męża do lokalu i usunęła z mieszkania jego rzeczy. Córka i zięć nie chcą zapewnić mu drugiej kawalerki, twierdząc, że umowa dożywocia tego nie przewiduje. – Odmówili też negocjowania z matką i zmuszenia jej do tego, aby pozwoliła mi razem z nią zamieszkać – skarży się pan Paweł. – Czy wobec tego mogę domagać się od nich innego mieszkania albo komuś sprzedać przysługujące mi prawo dożywocia – zastanawia się czytelnik

19 maja 2016 r.

energia, prąd

Masz słupy energetyczne na działce? Możesz otrzymać pieniądze19 maja 2016 r.

Kupiłem 4 ha gruntu, który jest częściowo przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową, a częściowo pod uprawy rolne. Przez działkę przebiega gazociąg wysokiego ciśnienia. Zgodnie z przepisami w odległości 15 m od niego nie może być żadnych budynków ani nie mogą rosnąć drzewa. Oprócz tego działkę przecina na długości 40 metrów linia energetyczna z dwoma słupami. Czy jako nowy właściciel gruntu mogę jeszcze wystąpić do spółki gazownictwa i zakładu energetycznego o ustanowienie służebności przesyłu – pyta pan Michał.

12 maja 2016 r.

Stworzenie projektu budowlanego wymaga skompletowania dokumentacji

Budowę domu wystarczy zgłosić 12 maja 2016 r.

Oszczędzamy z mężem już od dłuższego czasu i niebawem będziemy mieli środki, aby zbudować własny dom – mówi pani Joanna. – Znajomy wytłumaczył nam pokrótce, co i kiedy mamy zrobić. Ja jednak wciąż się obawiam, że coś pójdzie nie tak. Wiem, że aby postawić dom, trzeba dopełnić licznych formalności. Chciałabym mieć pewność, że wywiążemy się z naszych obowiązków. Co zrobić, żeby budowa wymarzonych czterech kątów nie zamieniła się w koszmar – pyta czytelniczka.

11 maja 2016 r.

Z rozmów ze sprzedawcami kredytów i nieruchomości wynika jednak, że kupno mieszkania z drugiej ręki w MdM na 2017 r. jest na razie dość trudne

Szybko kurczy się pula pieniędzy na MdM w 2017 r.11 maja 2016 r.

Od kiedy w połowie marca wyczerpał się budżet rządowego programu Mieszkanie dla Młodych na 2016 r., wzrosło zainteresowanie dopłatami do kredytów ze środków przewidzianych na 2017 r. W końcu kwietnia zarezerwowane już było ponad 21 proc. z przyszłorocznego budżetu opiewającego na 746 mln zł. Z danych uzyskanych od BGK wynika, że wiele wniosków dotyczy lokali gotowych, do których można się już wprowadzać. Na 5637 złożonych wniosków o dofinansowanie z MdM, które ma być wypłacone w 2017 r., aż 1030 dotyczy zakupu lokalu na rynku wtórnym.

Polecane

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

reklama