Nieruchomości

20 października 2016 r.

Czy wszystkie wpisy w księdze wieczystej są jawne?

Co to jest ostrzeżenie wpisane do księgi wieczystej20 października 2016 r.

Prawa osobiste i roszczenia, które wynikają z umów dotyczących konkretnej nieruchomości, powinny zostać ujawnione w dziale trzecim prowadzonej dla niej księgi wieczystej. Najczęściej ujawniane jest prawo najmu, dzierżawy, odkupu lub pierwokupu, dożywocia, a także roszczenia z umowy przedwstępnej o przeniesienie własności, współwłaścicieli, dotyczące sposobu korzystania z nieruchomości oraz hipoteki.

19 października 2016 r.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki

"Cel to przykrycie caracali, Misiewiczów i konfliktu wokół TK". Polemika ws. komisji weryfikacyjnej PiS19 października 2016 r.

Były prezydent Warszawy Marcin Święcicki zasugerował, że zapowiedź powstania komisji weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji ma odwrócić uwagę od wewnętrznych problemów Prawa i Sprawiedliwości. - Po co to zastępowanie własnych prokuratorów? CBA? Normalnych procedur? Cel to przykrycie caracali, Misiewiczów i konfliktu z Unią Europejską wokół TK - mówi M. Święcicki. Zaprzeczał temu wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik. - Komisja weryfikacyjna w żadnym razie nie ma za zadanie zastąpić prokuratorów, prokuratury bądź sądów - podkreśla.

19 października 2016 r.

Projekt wzbudził również kontrowersje w samorządach

Zmiana użytkowania wieczystego we własność: Mało czasu na przyjęcie ustawy uwłaszczeniowej19 października 2016 r.

Czy przekształcenie z mocy prawa użytkowania wieczystego pod blokami we własność będzie możliwe wraz z nadejściem Nowego Roku? Rada Legislacyjna – ciało doradcze premiera i rządu – ma wątpliwości. W przedstawionej właśnie opinii do projektu ustawy uwłaszczeniowej zaznacza, że założony termin wejścia w życie zmian – 1 stycznia 2017 r. może okazać się zbyt ambitny. „Data ta może nasuwać wątpliwości z punktu widzenia potrzeby ukończenia procesu ustawodawczego przed jej nadejściem” – czytamy w dokumencie.

17 października 2016 r.

"Ustawa reprywatyzacyjna była gotowa w 2008 roku. Biję się w piersi, że nie udało mi się do niej przekonać premiera"

Halicki: Ustawa reprywatyzacyjna była gotowa w 2008 roku. Biję się w piersi, że nie udało mi się do niej przekonać premiera17 października 2016 r.

To niedobrze, że do tej pory nie ma ustawy reprywatyzacyjnej – przyznaje gość RMF FM, Andrzej Halicki. Szef warszawskiej Platformy Obywatelskiej w rozmowie z RMF FM mówi, że taka ustawa była gotowa już w 2008 roku, a później w 2011 roku. „Biję się w piersi, nie byłem na tyle przekonujący, żeby mojego premiera kilka lat temu przekonać do tej ustawy” – przyznaje Halicki.

14 października 2016 r.

Zarząd wspólnoty, wydając akty prawa wewnętrznego, nie może ograniczać praw i wolności obywateli

Można organizować happeningi na osiedlach, ale trzeba liczyć się z ewentualną odpowiedzialnością14 października 2016 r.

Malowanie kredą po chodnikach, wspólne granie w piłkę to ciekawe formy spędzania wolnego czasu, w szczególności w czasach gdy dzieci wolą siedzieć przed komputerami, niż biegać na świeżym powietrzu. Utworzenie wydarzenia na Facebooku to za mało, by w świetle prawa impreza mogła się odbyć.

Polecane

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama