Nieruchomości

27 września 2016 r.

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia "Narodowego Programu Mieszkaniowego"

Rząd podjął uchwałę w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego27 września 2016 r.

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia "Narodowego Programu Mieszkaniowego" (NPM), podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Program będzie służył realizacji "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" – mieszkalnictwo ma być jednym z ważnych elementów polityki rozwoju, a działania przewidziane w programie mieszkaniowym będą wdrażane od IV kwartału 2016 r.

26 września 2016 r.

Po złożeniu przez inwestora wniosku o ustalenie warunków zabudowy następuje wszczęcie postępowania administracyjnego

Czy jest szansa na zatrzymanie niechcianej inwestycji?26 września 2016 r.

Mieszkam z rodziną w domku jednorodzinnym na peryferiach miasta – pisze pan Ryszard. – Mój nowy sąsiad wpadł na szalony pomysł: ma zamiar wybudować dom weselny. Patrzyliśmy na jego poczynania z przymrużeniem oka, dopóki nie uzyskał decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. Pozostali mieszkańcy też nie chcą takiego budynku w sąsiedztwie. Cotygodniowe zabawy do białego rana i goście pod wpływem alkoholu – nie brzmi to obiecująco. W jaki sposób mamy bronić naszego osiedla – pyta czytelnik.

26 września 2016 r.

Urząd Zamówień Publicznych wszczął kontrolę i stwierdził, że umowę zawarto z naruszeniem prawa

Zamówienia publiczne: Nie da się już wynająć bez przetargu nieistniejącego budynku26 września 2016 r.

Prezydent Lublina nie złamał prawa, wynajmując bez przetargu przestrzeń w budynku, który jeszcze nie istniał – orzekła regionalna komisja orzekająca przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Lublinie. Kierując się tym wyrokiem, należałoby uznać, że przez całe lata urzędy bez potrzeby organizowały przetargi na budowę obiektów administracji publicznej.

25 września 2016 r.

Tylko około 8 proc. gospodarstw rolnych zostanie objętych nowymi opłatami za pobór wody, które przewiduje projekt nowego Prawa Wodnego.

Nowe prawo wodne. Sprawdź, jak zmienią się opłaty od 2017 roku25 września 2016 r.

Tylko około 8 proc. gospodarstw rolnych zostanie objętych nowymi opłatami za pobór wody, które przewiduje projekt nowego Prawa Wodnego. Opłaty za wodę w rolnictwie dotyczyć będą wyłącznie sztucznie pobieranych wód w ilościach, które przekraczają 5000 litrów dziennie (tj. w ilościach przekraczających zwykłe korzystanie z wód).

21 września 2016 r.

Postępowanie administracyjne o zwrot nieruchomości nie jest jedyną metodą odzyskania własności wywłaszczonej działki przez osobę prywatną

W jaki sposób zapobiec zasiedzeniu wywłaszczonej działki21 września 2016 r.

Nieruchomości, które uległy wywłaszczeniu, powinny zostać wykorzystane na wcześniej zamierzone cele publiczne. Jeżeli jednak do tego nie dojdzie, gminie powinno zależeć na uregulowaniu stanu prawnego gruntu, by nie dopuścić do utraty jego własności. Osoba prywatna może bowiem przejąć z mocy prawa działkę, o ile dysponuje nią wystarczająco długo. Jak się przed taką sytuacją bronić, jakie argumenty może zastosować gmina, a także jakie mechanizmy zadziałają w sytuacji, kiedy dojdzie do zbiegu postępowania o zwrot wywłaszczonej nieruchomości z postępowaniem o zasiedzenie?

Polecane

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama