Kredyt #naStart ma być nowym kredytem mieszkaniowym zastępującym bezpieczny kredyt 2 proc. oraz rodzinny kredyt mieszkaniowy. Zaciągnąć go będą mogli zarówno single, jak i wieloosobowe gospodarstwa domowe. Od kiedy będzie można z niego skorzystać?

Od kiedy można skorzystać z kredytu #naStart?

Aktualnie projekt ustawy wprowadzającej kredyt mieszkaniowy #naStart jest w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych. Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Technologii i Rozwoju w serwisie Gov.pl, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman informuje, że resort chciałby, aby z kredytu #naStart można było skorzystać jeszcze w drugiej połowie 2024 roku.

Projekt przewiduje, że kredyt ten będzie można zaciągnąć do końca 2027 roku na kupno pierwszej nieruchomości. W przypadku rodziny z co najmniej trójką dzieci warunek pierwszej nieruchomości nie musi być spełniony.

Kto może wziąć kredyt #naStart?

O przyznanie kredytu #naStart mogą starać się single, czyli jednoosobowe gospodarstwa domowe – pod warunkiem że w dniu złożenia wniosku osoba starająca się o kredyt nie ukończyła 35. roku życia. W przypadku gospodarstwa domowego co najmniej dwuosobowego kryterium wieku nie jest brane pod uwagę.

Ponadto w dniu udzielenia kredytu #naStart oraz przed tym dniem kredytobiorcanie może posiadać prawa własności do domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, a także spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu. Jednak w przypadku rodziny z co najmniej 3 dzieci możliwe jest posiadanie prawa własności do jednej nieruchomości.

Wnioskujący o kredyt #naStart musi prowadzić gospodarstwo domowe na terenie Polski i uzyskiwać dochód w polskiej walucie. Jeśli gospodarstwo domowe prowadzone jest poza granicami naszego kraju, to kredytobiorca musi mieć polskie obywatelstwo lub zaciągnąć kredyt wspólnie z osobą je posiadającą.

Jak wskazuje projekt ustawy, osoby, które chcą zaciągnąć kredyt #naStart, nie mogą być stroną innego kredytu mieszkaniowego, bezpiecznego kredytu 2 proc. lub rodzinnego kredytu mieszkaniowego.

Kredyt #naStart to nie tylko kredyt hipoteczny

Jak informuje wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki, kredyt #naStart to również kredyt konsumencki, który można zaciągnąć w celu sfinansowania partycypacji w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej (wcześniej: TBS), a także kredyt na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej.

Wiceminister podkreśla, że obecnie osoby, które korzystają z powyższych form, nie mogą liczyć na preferencyjne finansowanie – konieczne są własne oszczędności lub kredyt konsumencki o wysokim oprocentowaniu.

Oprocentowanie kredytu #naStart

Kredyt #naStart polegać będzie na udzielaniu wsparcia w postaci dopłat do kredytu. Dopłaty te będą obniżały oprocentowanie kredytu do następujących wartości:

  • 1,5 proc. w gospodarstwie domowym bez dzieci;
  • 1 proc. w gospodarstwie domowym z jednym dzieckiem;
  • 0,5 proc. w gospodarstwie domowym z 2 dzieci;
  • 0 proc. w gospodarstwie domowym z co najmniej 3 dzieci.