Od września 2024 r. z listy przedmiotów pierwszoklasistów szkół ponadpodstawowych zniknie Historia i Teraźniejszość. Jakie jeszcze zmiany planuje MEN w nowym rozporządzeniu dotyczącym ramowych planów nauczania dla publicznych szkół?

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło projekt nowego rozporządzenia. Jak informuje, „projektowane rozporządzenie w większości przewiduje analogiczne rozwiązania jak w obecnie obowiązującym rozporządzeniu”. Zawiera jednak kilka istotnych zmian.

Nauka pierwszej pomocy

Nowe rozporządzenie przewiduje zmiany polegające na:

  • dodaniu obowiązku realizowania zajęć dotyczących nauki pierwszej pomocy w klasach I–III szkoły podstawowej (zajęcia będą realizowane na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu edukacji przyrodniczej realizowanej w ramach edukacji wczesnoszkolnej).
  • rozszerzeniu katalogu zajęć, które są realizowane podczas lekcji z wychowawcą w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, o zajęcia dotyczące nauki udzielania pierwszej pomocy.

Brak przedmiotu Historia i Teraźniejszość w pierwszych klasach

MEN poinformował o wycofaniu przedmiotu Historia i Teraźniejszość od roku szkolnego 2024/2025 w klasach:

  • pierwszej liceum ogólnokształcącego
  • pierwszej technikum
  • pierwszej branżowej szkoły I stopnia
  • pierwszej liceum ogólnokształcącego dla dorosłych prowadzącego zajęcia w formie stacjonarnej
  • pierwszej i drugiej liceum ogólnokształcącego dla dorosłych prowadzącego zajęcia w formie zaocznej a w latach następnych w kolejnych klasach i semestrach tych szkół, aż do całkowitego wygaszenia tego przedmiotu

Skrócenie okresu przedłużenia nauki w branżowej lub policealnej szkole

MEN planuje skrócić z dwóch lat do jednego roku okres, o jaki może zostać przedłużona uczniowi nauka w branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej.

Zmiany w branżowych szkołach II stopnia

Zmiany zawarte w rozporządzeniu mają na celu zwiększenie liczby godzin przedmiotów ogólnokształcących w klasie II branżowej szkoły II stopnia (i odpowiednio zmniejszenie tej liczby w klasie I) oraz umożliwienie dyrektorowi branżowej szkoły II stopnia zaplanowanie takiej organizacji obowiązkowych zajęć edukacyjnych, aby słuchacz klasy II branżowej szkoły II stopnia mógł przystąpić do egzaminu zawodowego w styczniu lub w lutym danego roku.

Kwalifikacja wolnorynkowa lub sektorowa zamiast rynkowej

MEN wprowadza zmianę o charakterze dostosowującym, będącą konsekwencją zmiany w art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy, wprowadzonej na mocy art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 30 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2005), polegającej na zastąpieniu wyrazów „kwalifikacji rynkowej” wyrazami „kwalifikacji wolnorynkowej lub kwalifikacji sektorowej”.