Właściciele nieruchomości, którzy chcą zbierać deszczówkę na swojej posesji mogą otrzymać na ten cel dofinansowanie od miasta lub gminy. Do wzięcia jest nawet 10 tys. złotych na zakup i instalację zbiorników. Nabór wniosków trwa, ale trzeba się spieszyć. Nie wszędzie można już liczyć na dotację.

Dofinansowanie na deszczówkę. Trzeba się spieszyć

Do zbierania deszczówki cyklicznie zachęcają programy rządowe i samorządowe. Chociaż tegoroczny nabór do ogólnopolskiego programu „Moja woda” już się zakończył to w wielu miastach i gminach mieszkańcy wciąż mogą się ubiegać o dofinansowanie z lokalnych programów. Jest tak na przykład we Wrocławiu, Toruniu czy w gminach w Małopolsce lub na Mazowszu.

Mieszkańcy zainteresowani dofinansowaniem muszą jednak sprawdzić czy w ich gminie przewidziano takie wsparcie i czy jest jeszcze prowadzony nabór wniosków. W niektórych miastach zakończono już przyjmowanie zgłoszeń na ten rok. Popularność takich programów stale rośnie, a program prowadzony jest do wyczerpania limitu przeznaczonych na to środków.

Gdzie można "złapać deszcz" z dofinansowaniem?

We Wrocławiu właściciele nieruchomości, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe od 25 marca mogą złożyć wniosek w programie „Złap deszcz”. Dotacja zakłada pokrycie 80 proc. wydatków na instalację retencyjną. Dla osób fizycznych to maksymalnie 5 tys. złotych, a dla wspólnot i spółdzielni do 10 tys. zł. Na program przeznaczono w tym roku 600 tys. zł. Rok temu podobna pula została wyczerpana w 2 tygodnie.

Dofinansowanie do małej retencji można też jeszcze otrzymać między innymi w Toruniu. Program ruszył z końcem marca i również potrwa do wyczerpania środków. Do rozdysponowania jest 200 tys. zł. Dotacja wynosi do 80 proc. kosztów. Na naziemny zbiornik można otrzymać do 700 zł, na podziemny do 7,5 tys. zł, a na system bioretencji lub system nawadniania z wykorzystaniem wód deszczówki do 9 tys. zł.

W Warszawie tegoroczny nabór zakończył się 2 kwietnia, a w Łodzi 25 marca. Program realizowany jest co roku.

Zbiorniki na deszczówkę w gminach

Mniejsze gminy również dofinansowują zbiorniki na deszczówkę. W małopolskich gminach, które przystąpiły do regionalnego programu "Małopolska deszczówka 2024" mieszkańcy mogą zgłaszać chęć udziału. W tym przypadku zbiorniki naziemne o pojemności od 500 do 1000 litrów mają zostać użyczone mieszkańcom. Czas na zgłoszenia jest co najmniej do połowy kwietnia, na przykład w gminie Tarnów do 19 kwietnia. Poszczególne gminy ustalają jednak terminy indywidualnie.

Dotacje wciąż można dostać również w niektórych mazowieckich gminach. Przykładowo w Konstancinie-Jeziornie gmina dofinansowuje 50 proc. inwestycji o wartości do 2 tys. zł. Wnioski zbierane są do 1 listopada 2024, a budżet na ten cel wynosi 15 tys. zł.

Informacje o programach i naborze wniosków dostępne są na stronach miast i gmin.