Piwnica to niezwykle przydatne miejsce, zwłaszcza w bloku. Pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni w mieszkaniu. Możemy wynieść do niej mnóstwo przedmiotów, z których korzystamy jedynie sporadycznie. Jednak przechowywanie w niej niektórych rzeczy jest zabronione i możemy zostać ukarani za to mandatem. Czego nie można trzymać w piwnicy?

Piwnica - cenne miejsce do przechowywania

Piwnica to miejsce, w którym przechowujemy rowery, przetwory oraz mnóstwo przedmiotów, których nie używamy na co dzień. Znaleźć więc tam możemy kartony z ozdobami choinkowymi, skrzynki z narzędziami czy puszki z farbą. W piwnicy trzymamy również rzeczy, z którymi trudno jest nam się rozstać, chociaż często nie posiadają szczególnej wartości materialnej czy praktycznej. W zakurzonych kartonach przechowujemy więc zepsuty zegar z domu prababci, nasze szkolne zeszyty i pierwsze wrotki naszego dziecka.Piwnica pozwala tym samym zaoszczędzić sporo miejsca w naszych mieszkaniach i domach. Przestrzeń tę cenimy szczególnie, kiedy mieszkamy w bloku.

Czego nie można przechowywać w piwnicy?

Wiele osób nie wie jednak, że są przedmioty, których pod żadnym pozorem nie można trzymać w piwnicy. Za ich przechowywanie tam mogą grozić nam kary. Tego rodzaju ograniczenia wynikają z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Wspomniane zakazy podyktowane są kwestiami bezpieczeństwa i mają na celu zapobieganie wybuchom i pożarom. W związku z tym w piwnicy zabronione jest przechowywanie przedmiotów łatwopalnych lub stwarzających niebezpieczeństwo wybuchu. Stanowią one bowiem bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia wszystkich mieszkańców budynku. Do przedmiotów, których nie wolno trzymać w piwnicy, zalicza się:

  • materiały pirotechniczne i wybuchowe, np. fajerwerki i petardy,
  • butle z gazem (nawet puste),
  • kanistry z paliwem,
  • akumulatory samochodowe,
  • rozpuszczalniki,
  • farby i lakiery, które zawierają rozpuszczalniki,
  • środki do dezynfekcji.

Za przechowywanie tego typu przedmiotów w piwnicy grozi kara nagany, grzywny lub aresztu. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń mandat może wynieść od 20 zł do 5 tys. zł i może go wystawić zarówno policja, jak i straż pożarna.

Czego lepiej nie trzymać w piwnicy?

Istnieje jeszcze szereg przedmiotów, których przechowywanie w piwnicy nie jest co prawda zabronione, jednak narażone są one wówczas na poważne zniszczenia. Wszystko z powodu tego, że warunki panujące w piwnicach często nie są odpowiednie do trzymania wielu rzeczy. Czasami panuje tam wysoka wilgotność, a dodatkowym problemem jest słaba wentylacja. Z tego powodu nie powinno się tam przechowywać rzeczy, które źle znoszą wilgoć i chłoną zapachy.

Złym pomysłem będzie więc trzymanie w piwnicy dokumentów, pamiątek, książek i gazet. Papier jest wyjątkowo narażony na uszkodzenia spowodowane wilgocią. Szybko się niszczy i staje się idealną pożywką dla pleśni i grzybów, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Dokumenty przechowywane w piwnicy mogą w krótkim czasie okazać się nieczytelne, a tym samym zupełnie nieprzydatne. Dodatkowo przedmioty te – w razie pożaru – mogą przyczynić się do szybkiego rozprzestrzeniania się ognia.

Kolejną grupę rzeczy, których lepiej nie trzymać w piwnicy, są wszelkiego rodzaju tekstylia – ubrania, pościel, ręczniki czy dywany. W zbyt wilgotnym pomieszczeniu szybko spleśnieją i wchłoną nieprzyjemne zapachy z otoczenia. Z tego powodu raczej nie będą już nadawały się do późniejszego użytku.

Zbyt ciepła i wilgotna piwnica jest również nieodpowiednim miejscem do przechowywania zapasów jedzenia. Cukier, mąka, kasza, ryż czy makaron mogą wówczas nabrać brzydkiego zapachu, zostać zawilgocone lub paść ofiarą myszy i szczurów.

Inne przedmioty, których lepiej nie trzymać w piwnicy - szczególnie tej zbyt wilgotnej - to:

  • sprzęt elektryczny,
  • galanteria skórzana,
  • meble.

Jeżeli jednak musimy przechowywać w zbyt wilgotnej piwnicy rzeczy narażone na uszkodzenia, powinniśmy wcześniej odpowiednio je zabezpieczyć np. poprzez schowanie do plastikowych worków lub pojemników.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że z trzymaniem niektórych przedmiotów w piwnicy może wiązać się ryzyko inne niż uszkodzenie. Drogi sprzęt sportowy (np. rowery czy narty) lub profesjonalne narzędzia mogą paść łupem złodziei. Szczególnie jeżeli piwnica nie jest odpowiednio zabezpieczona.