wiek emerytalny

Ten artykuł zawiera listę przedstawiającą wiek emerytalny w różnych krajach.


 • Nie każdy niepełnosprawny z prawem do renty rodzinnej

  Nie każdy niepełnosprawny z prawem do renty rodzinnej

  ZUS słusznie odmówił zainteresowanemu renty rodzinnej po zmarłej matce. Orzeczenie o niepełnosprawności nie oznacza bowiem, że dana osoba jest całkowicie niezdolna do pracy zawodowej – uznał SN oddając kasację.

  czytaj więcej

 • Czy igrzyska pomogą brazylijskiej gospodarce?

  Czy igrzyska pomogą brazylijskiej gospodarce?

  Igrzyska miały wzmocnić największą gospodarkę Ameryki Południowej, ale większe znaczenie dla przełamywania recesji ma uspokojenie sytuacji politycznej w kraju.

  czytaj więcej

 • Gwarantowany 1000 zł miesięcznie to pomysł rządu na walkę z głodowymi emeryturami

  Gwarantowany 1000 zł miesięcznie to pomysł rządu na walkę z głodowymi emeryturami

  Rząd szuka pomysłu na ograniczenie skali głodowych emerytur. Pomysł? Wprowadzenie ściśle określonego poziomu odłożonych składek do ZUS. 180 tys. zł dla mężczyzn, 145 tys. zł dla kobiet – to jeden z rozważanych wariantów nowego kryterium uzyskania emerytury na poziomie gwarantowanym przez państwo. Obecnie jest to 880 zł miesięcznie. Rząd rozważa jego podniesienie do tysiąca złotych w 2017 r.

  czytaj więcej

 • Ile państwa w dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę

  Ile państwa w dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę

  W czerwcu poznaliśmy rządowe zapowiedzi zmian w funduszach emerytalnych. Wicepremier Mateusz Morawiecki proponuje przesunięcie trzech czwartych aktywów z OFE na konta w III filarze. To ma być zaczyn, który sprawi, że w Polsce fatycznie powstanie dobrowolny, lecz powszechny system ubezpieczeń emerytalnych. Pozostała jedna czwarta ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a równowartość tych środków ma zostać zapisana na subkontach ubezpieczonych w ZUS

  czytaj więcej

 • Sześćdziesięciolatkom najtrudniej wyjść z bezrobocia

  Sześćdziesięciolatkom najtrudniej wyjść z bezrobocia

  Wśród zarejestrowanych osób bez pracy zwiększa się tylko liczba w grupie wiekowej 60 plus. W końcu czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było prawie 1,4 mln osób – o 230 tys. mniej niż przed rokiem. Spadek dotyczył wszystkich grup wiekowych, poza 60-latkami i starszymi.

  czytaj więcej

 • Prof. Chwedoruk: Andrzej Duda może być zadowolony z roku swej prezydentury

  Prof. Chwedoruk: Andrzej Duda może być zadowolony z roku swej prezydentury

  Politolog, prof. Rafał Chwedoruk jest zdania, że prezydent Andrzej Duda może być zadowolony z roku swej prezydentury - jego notowania są dobre, a wpływ na nie ma m.in.. realizacja programu "Rodzina 500 plus". Zdaniem eksperta, ocen głowy państwa nie obniża też konflikt wokół TK.

  czytaj więcej

 • W sobotę mija rok od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta RP

  W sobotę mija rok od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta RP

  W sobotę mija rok prezydentury Andrzeja Dudy. Szczyt NATO w Warszawie, którego prezydent był gospodarzem, to jedno z najważniejszych wydarzeń w tym czasie. Do Sejmu trafiły zapowiadane przez Dudę w kampanii projekty ustaw, m.in. ws. wieku emerytalnego. Krytykę opozycji wywołały decyzje prezydenta dot. TK.

  czytaj więcej

 • Mija rok prezydentury Andrzeja Dudy

  Mija rok prezydentury Andrzeja Dudy

  6 sierpnia minie rok od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta. - Jeżeli w pierwszym roku mojej prezydentury (...) tych dwóch zasadniczych dla mnie, obiecanych projektów nie przygotuję i nie złożę, to ustąpię z urzędu - deklarował Duda odnosząc się do obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku. W pierwszej kwestii prezydent złożył projekt ustawy w grudniu 2015 roku, zakładając, że wejdzie ona w życie już 1 stycznia 2016 roku. Dokument trafił jednak do sejmowej zamrażarki. Jeżeli chodzi o drugą, na początku grudnia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy. Został on skierowany do dalszych prac w komisjach.

  czytaj więcej

 • Nowoczesna: Pierwszy rok prezydentury Dudy? Wielokrotne łamanie konstytucji i kompromitacja urzędu

  Nowoczesna: Pierwszy rok prezydentury Dudy? Wielokrotne łamanie konstytucji i kompromitacja urzędu

  M.in. wielokrotne łamanie konstytucji, której przysięgał bronić, dzielenie Polaków i kompromitację urzędu prezydenta to "grzechy" pierwszego roku prezydentury Andrzeja Dudy - przekonywali w sobotę przedstawiciele Nowoczesnej.

  czytaj więcej

 • Sadurska o roku prezydentury Dudy: Rok aktywności, obecności i otwartości

  Sadurska o roku prezydentury Dudy: Rok aktywności, obecności i otwartości

  To był rok aktywności, obecności i otwartości - podkreślała w poniedziałek szefowa KPRP Małgorzata Sadurska podsumowując rok urzędowania prezydenta Andrzeja Dudy. Jak mówiła, Duda zrealizował m.in. takie obietnice wyborcze jak program 500 plus.

  czytaj więcej

 • Rok prezydentury Andrzeja Dudy. Kancelaria: Rok aktywności, obecności i otwartości

  Rok prezydentury Andrzeja Dudy. Kancelaria: Rok aktywności, obecności i otwartości

  To był rok aktywności, obecności i otwartości - mówiła w poniedziałek szefowa KPRP Małgorzata Sadurska, podsumowując rok urzędowania prezydenta Andrzeja Dudy. Priorytetem prezydenta w polityce zagranicznej był szczyt NATO - podkreślił minister Krzysztof Szczerski.

  czytaj więcej

 • Kto nie podlega ubezpieczeniom z tytułu powołania do zarządu spółdzielni

  Kto nie podlega ubezpieczeniom z tytułu powołania do zarządu spółdzielni

  W naszej spółdzielni mieszkaniowej chcemy powołać dodatkowego członka zarządu. Byłby nim pracownik, kierownik jednego z wydziałów, który pracuje w spółdzielni na etacie. Czy powołanie na takie stanowisko wiąże się z koniecznością podpisania odrębnej umowy i odrębnym obowiązkiem składkowym wobec ZUS z tego tytułu? Wiemy, że w spółkach handlowych sam akt powołania bez istnienia umowy umożliwia pominięcie składek ZUS.

  czytaj więcej

 • Obniżenie wieku emerytalnego to dobry pomysł. O ile będzie częścią szerszej reformy systemu

  Obniżenie wieku emerytalnego to dobry pomysł. O ile będzie częścią szerszej reformy systemu

  Powrót do wieku emerytalnego sprzed reformy stopniowo podwyższającej i zrównującej wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn ma być zarazem realizacją politycznych obietnic polskich władz oraz odpowiedzią na oczekiwania społeczne. Społeczeństwo nie akceptuje działań prowadzących do podwyższenia wieku emerytalnego nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich. Według Eurobarometru przeciwko jest 55 proc. Europejczyków.

  czytaj więcej

 • Brakuje 5 mld zł na 500 plus. Eksperci: Jeśli nie zdarzą się zmiany w systemie podatkowym, to będzie kłopot w przyszłym roku

  Brakuje 5 mld zł na 500 plus. Eksperci: Jeśli nie zdarzą się zmiany w systemie podatkowym, to będzie kłopot w przyszłym roku

  - Jeśli przez te pół roku nie zdarzą się istotne jakościowe zmiany w systemie podatkowym, to będzie kłopot w przyszłym roku - mówił prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując słowa ministra Henryka Kowalczyka o brakującej kwocie 5 mld zł na obsługę programu Rodzina 500 plus. Analityk Piotr Kuczyński zaznaczył, że w tym roku nie ma wielkiego problemu z finansowaniem 500 plus, bo mamy 8 mld z NBP i 9 mld z aukcji częstotliwości LTE. - W przyszłym roku może być problem, ale dużo zależy od tego, co będzie z wiekiem emerytalnym, kwotą wolną od podatku, a przede wszystkim od uszczelnieniu systemu podatkowego i wzrostu gospodarczego, a także inflacji - wyliczał Kuczyński.

  czytaj więcej

 • SN o wcześniejszych emeryturach: Krótsza aktywność zawodowa nie dla wszystkich

  SN o wcześniejszych emeryturach: Krótsza aktywność zawodowa nie dla wszystkich

  Przyporządkowanie konkretnego rodzaju pracy do określonej branży ma istotne znaczenie dla jej kwalifikacji jako pracy w szczególnych warunkach. Nie można bowiem w sposób dowolny rozszerzać uprawnień do wcześniejszej emerytury – uznał SN.

  czytaj więcej

 • Rząd zauważył, że dogmaty się zmieniły

  Rząd zauważył, że dogmaty się zmieniły

  Ten rząd jako pierwszy w Polsce konsekwentnie wprowadza spójne programy stymulacyjne skierowane do obywateli. Realizuje politykę wspierającą wzrost dochodów najsłabiej uposażonych grup społecznych poprzez zdecydowane podnoszenie płacy minimalnej i najniższych emerytur. Trudno zrozumieć, dlaczego do tej pory rządzący zdawali się nie widzieć narastającej frustracji dużej części społeczeństwa, które bombardowane informacjami o zielonej wyspie inaczej postrzegało swoją sytuację finansową.

  czytaj więcej

 • TSUE rozstrzygnie, jak zmiana płci wpływa na świadczenie emerytalne

  TSUE rozstrzygnie, jak zmiana płci wpływa na świadczenie emerytalne

  Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie czy Brytyjka, która 21 lat temu przeszła operację zmiany płci, ma prawo do emerytury jako mężczyzna czy jako kobieta. Sprawę do Luksemburga skierował Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne