
Zasadą jest, że ciężar zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych ponosi podatnik, który otrzymuje kwotę wynagrodzenia pomniejszoną o potrącony WHT (z ang. Witholding Tax). W praktyce jednak dość często dochodzi do sytuacji, kiedy to polski płatnik, a nie jego zagraniczny kontrahent, bierze na siebie ciężar tej daniny.
czytaj więcej
![Sprawa Dziubak wcale nie jest rewolucją [DEBATA O WYROKU TSUE]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3914000/3914984-frank-szwajcarski-145-107.jpg)
Rozbudzone nadzieje kredytobiorców nie mają podstawy w orzeczeniu TSUE – uważają prawnicy, którzy wzięli udział w konferencji „Wyrok TSUE w sprawie C-260/18. Prawne wyzwania teoretyczne i praktyczne”
czytaj więcej

Biuro porad prawnych uruchomi w swoim biurze w Rzeszowie Platforma Obywatelska; na bezpłatna pomoc będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy rozliczają projekty unijne – poinformował w piątek lider ugrupowania na Podkarpaciu Zdzisław Gawlik.
czytaj więcej

Organizacje reprezentujące branżę cyfrową z dziewięciu krajów Europy Północnej, Centralnej i Wschodniej apelują do rządów państw UE, by nie hamować innowacyjności w Europie - informuje w piątkowym komunikacie Związek Cyfrowa Polska.
czytaj więcej

Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT będą płacone na mikrorachunki podatników, a nie rachunki urzędów skarbowych, jak dotychczas - mówi w rozmowie z PAP dyrektor departamentu poboru podatków Dariusz Aniećko.
czytaj więcej

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności przepisów o ujawnianiu zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa i ograniczaniu prawa do informacji publicznej. Podobny wniosek, złożony przez PiS w sierpniu, uległ umorzeniu.
czytaj więcej

Rok 2019 zakończymy wzrostem PKB na mocną "czwórkę" - powiedziała w sobotę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że to m.in zasługa polskich firm, które zwiększają nakłady na badania i rozwój, inwestycje oraz stawiają na eksport.
czytaj więcej
![Piontkowski: W perspektywie kilku lat środki na edukację powinny znacznie wzrosnąć [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4358000/4358931-dariusz-piontkowski-145-107.jpg)
W perspektywie kilku lat środki na edukację powinny znacznie wzrosnąć, tak żeby wynagrodzenia nauczycieli nie pozostawały w tyle za średnimi wynagrodzeniami w Polsce - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w wywiadzie dla PAP.
czytaj więcej

Elektroniczny dokument dostawy w
akcyzie będzie mógł być stosowany do 31 stycznia 2021 r. – wynika z
projektu grupy posłów PiS, który wpłynął już do Sejmu.
czytaj więcej

Nowe przepisy miały sprzyjać spadkobiercom. A ich efektem jest to, że fiskus żąda sporządzenia spisu z natury i opodatkowania niesprzedanych towarów
czytaj więcej

Obecne rozwiązania okazują się niewystarczające. Trwają już prace nad nowymi. W planach są ulgi: automatyzacyjna i prowzrostowa.
czytaj więcej
![Emilewicz: Celem są nowe preferencje dla biznesu [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4392000/4392433-u1a84b-jadwiga-20emilewicz-fot-20materialy-20prasowe-20-p-145-107.jpg)
Ulga automatyzacyjna nie będzie stała w opozycji do dotychczasowej ulgi B+R. Naszym celem jest, by możliwe było korzystanie z obu, a dodatkowo jeszcze z ulgi prowzrostowej - mówi Jadwiga Emilewicz.
czytaj więcej
![Jarosińska-Jedynak: Nie oddamy ani złotówki z unijnych funduszy [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4216000/4216443-dotacje-z-unii-europejskiej-145-107.jpg)
Nie można faworyzować żadnego z tych aspektów. Moja kariera zawodowa
jest mocno związana z funduszami europejskimi, więc są bliższe memu
sercu. Jednak bez strategii nie będziemy dobrze inwestować funduszy
europejskich, bo musimy wiedzieć i dobrze zaplanować, na jakie cele je
przeznaczać - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
czytaj więcej

Organizacja zrzeszająca czołowych europejskich producentów leków apeluje do KE o szybkie podjęcie prac nad uniezależnieniem przemysłu farmaceutycznego od chińskiego widzimisię
czytaj więcej

Sąd Najwyższy uznał, że komornicy byli przedsiębiorcami, a Krajowa
Rada Komornicza – związkiem przedsiębiorców. Ale już nie są, bo
zmieniły się przepisy.
czytaj więcej

Ograniczenia w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów związane ze zmianami wprowadzonymi w ustawie o VAT wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2020 r. Jednak choć nie zaczęły one jeszcze obowiązywać, to są już źródłem problemów faktorów i ich klientów.
czytaj więcej

Fatalnie zredagowany przepis powoduje, że osoby, które chcą zrobić sobie przerwę w działalności gospodarczej, wpadają w pułapkę opodatkowania.
czytaj więcej
![Można zmienić formę opodatkowania – na nowych zasadach [PODCAST]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4318000/4318456-145-107.jpg)
Od 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące zmiany formy opodatkowania
przychodów/dochodów z działalności gospodarczej osób fizycznych.
Szczególnie na początku ze zmian nie zdawali sobie sprawy ani podatnicy,
ani nawet urzędy skarbowe. Dlatego też w październiku Ministerstwo
Finansów wydało w tym zakresie objaśnienia podatkowe. Co wiemy teraz? Posłuchaj podcastu.
czytaj więcej

Ponad 350 mln zł z tytułu niesłusznie pobranego - zdaniem sądów - podatku od nieruchomości zwracają kopalniom śląskie samorządy skupione w Stowarzyszeniu Gmin Górniczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że sprawa, która stała się przyczyną sporów, nadal nie została precyzyjnie uregulowana.
czytaj więcej

W pierwszej połowie 2020 r. przedstawimy pakiet proinwestycyjny, który będzie jednym z elementów polityki rządu, nastawionej na wzrost innowacyjności gospodarki - powiedziała w poniedziałek minister rozwoju Jadwiga Emilewcz. Z budżetu UE po roku 2021 Polska otrzyma na inwestycje innowacyjne ok. 60 mld zł.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników